EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

پیمان طربخواه

“پتروپاك مشرق” بزرگترین تولید كننده‌ی پلی استایرن

پیمان طربخواه مدیرعامل شرکت پترو پاک مشرق زمین مطرح کرد: “پتروپاك مشرق” بزرگترین تولید كننده‌ی پلی استایرن

پتروپاک مشرق زمین به عنوان شاخه پتروشیمی گروه صنعت طبیعت میهن فعالیت خود را به عنوان بزرگترین تولید کننده پلی استایرن در خاورمیانه (ظرفیت سالانه 100هزارتن) از سال 1396 در شهرک صنعتی مأمونیه (حدوداً 80 کیلومتری تهران) آغاز نمود.این شرکت با در اختیار داشتن دانش فنی و ماشین آلات به روز دنیا و مهندسین مجرب داخلی توانمندی تولید انواع پلی استایرن (مقاوم و معمولی) با گریدهای مختلف را دارد.
نشریه اقتصاد و نمایشگاه با پیمان طربخواه مدیرعامل شرکت پترو پاک مشرق زمین در مورد دستاوردهای این شرکت گفت و گویی انجام داده است:

خودتان را معرفی كنید و بفرمایید چند سال در صنعت پتروشیمی سابقه‌ی اجرایی دارید؟
_ پیمان طربخواه هستم؛ فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی شیمی. حدود بیست ویك سال است در صنعت پتروشیمی هستم و نوزده سالش را به صورت تخصصی در بخش پلی استایرن و استایرنی پلیمرها فعالیت می كنم.
شركت پتروپاك مشرق در چه زمینه ای فعالیت میكند و چه محصولات و خدماتی ارائه ‌می دهد؟
شركت پتروپاك مشرق زمین در حال حاضر در خصوص تولید پلی استایرن معمولی GPPS و پلی استایرن مقاوم HIPS فعالیت دارد.
پتروپاك مشرق موفق به كسب چه دستاوردها، افتخارات و استاندارد هایی شده است و جایگاه پتروپاك مشرق را در بین رقبا چگونه ارزیابی میكنید؟
پتروپاك مشرق از نظر ظرفیت بزرگترین تولید كننده‌ی پلی استایرن خاورمیانه است. سه خط صدهزار تنی دارد كه فاز یك‌ آن به مدت سه سال در حال تولید است؛ فاز دو و سه، بهار سال بعد آغاز به کار‌می می‌شود. در حال حاضر بالای نود درصد پیشرفت دارد، در خصوص پلی استایرن معمولی بالای دوازده تا گرید فعال دارد و تنها كشور منطقه‌ی خاورمیانه است كه در خصوص HIPS  گرید فعال است و گرید سوم كه خاص یخچال سازی خواهد بود و در فروردین سال ١٤٠٠ عرضه‌ی عمومی‌ آن شروع خواهد شد.
وضعیت اشتغال زایی در شركت شما به چه صورت است و در حال حاضر با چه تعداد نیرو به صورت مستقیم و غیرمستقیم همكاری‌می كنید؟
شركت پتروپاك مشرق زمین با توسل به نیروهای جوان و فعال خودش و واحد تحقیق و توسعه قدرتمندی دارد، همچنین واحد ماركتینگ در دپارتمان فروش خود مطالعه‌ی دقیق در بازار انجام داده است. و در حال حاضر به چهار قاره‌ی جهان صادرات دارد و بیش از چهل و هفت كشور صادرات مستقیم دارد. از نظر تناژ بزرگترین صادركننده‌ی ایران است.
بحث مهمی كه در این زمینه وجود دارد این است که تولید گرید های تخصصی و خیلی خاص كه شركت‌های محدودی در جهان آن را تولید ‌می‌كنند، در شرکت ما به صورت صنعتی تولید و صادر می شود.
از سوی دیگر اعتقاد شرکت ما بر این اساس است كه شركت‌های دیگر رقیب ما نیستند بلکه دوست و همكار ما هستند اما لازم به ذکر است که از نظر تنوع محصول و تناژ، جزو دو شرکت برتر در کشور هستیم و با افتتاح فازهای جدید از نظر تناژی بزرگترین شرکت در کشور خواهیم شدم اما از نظر تنوع گرید نه، تنوع گریدی كه در حال حاضر فروش‌می كنیم؛ نه تنها شركت‌های داخلی بلکه شركت‌های همسایه در خاورمیانه هم این تنوع و سبد كالایی را ندارند.
در زمینه‌ی مشتری مداری چه گام هایی برداشته اید؟
از نظر نیروی انسانی تلاش شرکت ما براین اساس بوده است كه تمام مهندسین بومی منطقه‌ی كارخانه را استخدام كنیم. كارخانه‌ی ما كیلومتر 80 اتوبان تهران-ساوه است و همه‌ی کسانی که در شهرهای اطراف مثل مامونیه، زرندیه، ساوه از رشته‌های مهندسی شیمی، شیمی كاربردی، مهندسی برق و مهندسی مكانیك فارغ التحصیل شده اند را جذب می كنیم.
شركت شما در حال حاضر با چه مشكلات و موانعی رو به رو است؟ و چه راه حلی برای رفع آنها پیشنهاد می‌كنید؟
_در حال حاضر نزدیك به هشتاد و هشت درصد تولیدات پترو پاک مشرق زمین صادر‌ می شود و الباقی را در داخل کشور در بورس کالا عرضه می شود. فشاری روانی برای عرضه هایمپك در بازار پلی استایرن کشور برقرار بود كه از وقتی هایمپك پتروپاك تولید شد، این مشكل نیز تا حد زیادی مرتفع شد. مشكل اصلی‌ كه نه تنها پتروپاك بلکه تمام هفت شركت بخش خصوصی پلی استایرن ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند عدم تامین كافی خوراك استایرن مونومر از منابع تولید داخل كشور است. تنها منبع تولید داخل كشور، پتروشیمی پارس است كه خوشبختانه با ظرفیتی بیش از ظرفیت اسمی‌ خود كار می‌كند اما متاسفانه نمی‌تواند جوابگوی كل مصرف باشد و قطعا باید واردات استایرن مونومر از سورس‌های معتبر و با قیمت رقابتی صورت بگیرد.
در عرصه‌ی تولید و صادرات شر پتروپاك مشرق موفق به كسب چه دستاوردهایی شده است؟
نكته‌ی قابل توجه دیگر این است كه در بخش بازگشت ارز ناشی از صادرات، ما جزو شركت‌های پیش قراول هستیم به طوری كه شركت پتروپاك جزو صدو هشت شركتی است كه صد در صد رفع تعهد ارزی كرده اند و در جلسه ای كه در بانك مركزی برای چهل و نه شركت اول برگزار شده بود و آقای همتی رییس بانك مركزی لوح تقدیر و یاد بود به شرکت ها برتر تقدیم کردند، پتروپاك هم جزوی از این چهل و نه شركت بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top