نمایشگاه ها

رضا چینی مدیرعامل شرکت آجرنماچین در نمایشگاه صنعت ساختمان | اخبار نمایشگاه

توصیه رضا چینی مدیرعامل گروه کارخانجات آجرنما چین به فعالان اقتصادی: به جای شکایت از کمبودها، روی تولید و کارآفرینی انرژی بگذارید

رضا چینی مدیرعامل مجرب و توانمند گروه کارخانجات آجرنما چین را باید یک تولیدکننده عاشق میهن و عاشق تولید میهن و عاشق تولید لقب داد که با سخنان‌اش و بالاتر از آن با عملکرد و تولیدش به هر ایرانی درس وطن دوستی و تولید و کوشش برای زندگی بهتر می‌دهد.
این مدیرکار آفرین بر خلاف بسیاری دیگر از فعالان اقتصادی، ترجیح می دهد به جای انتقاد از مشکلات و کمبودها، تمام انرژی خود و مجموعه تحت مدیریتش را برکار و تولید متمرکز سازد و با تولید محصولات پرکیفیت و ایجاد کار و حرفه پایدار برای گروهی از هموطنان، به نوبه خود گامی در جهت نیکبختی جامعه بردارد.
با رضا چینی مدیرعامل گروه کارخانجات آجرنما چین در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان گفتگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

شرکت آجرنما چین دقیقا به تولید چه محصولاتی مشغول است؟
کار اصلی ما تولید آجرهای نماست و خوشبختانه امروز با تنوع مواد اولیه که در ایران داریم توانسته‌ایم بیش از 500 نوع آجر در ابعاد و رنگ‌های مختلف تولید کنیم. هدف اصلی‌مان بحث بهره‌وری انرژی در ساختمان است و جزو برنامه امسال‌مان این است که حتما آجرهایی که بتوانند کارآمدی عایق ساختمان را داشته باشند، تولید کنیم که خوشبختانه امروز ششم مرداد 98 – روز اول نمایشگاه صنعت ساختمان – از دو تولید جدیدمان توسط وزرای صنعت، معدن و تجارت آقای دکتر رحمانی و وزیر راه و شهرسازی آقای دکتر اسلامی رونمایی انجام شد. تولید آجرهایی به نام آجر «تراکوتا» که دولایه است و بین لایه‌های آن هوا حرکت می‌کند و زمانی که چیده می‌شود، چون فاصله‌ای با دیوار اصلی دارد تونل هوایی ایجاد می‌کند که می‌تواند مصرف انرژی داخل ساختمان را 35 درصد کاهش دهد. قطعا وقتی مصرف انرژی کمتری داشته باشیم کیفیت شرایط محیط زیستی‌مان هم بهتر خواهد بود و آسایش افرادی که در آن سیستم زندگی می‌کنند خیلی بهتر تامین خواهد شد. در حال حاضر محصولات متنوعی تولید می‌کنیم. مثلا آجرهای ساده و آجرهای تزئینی برای داخل ساختمان‌ها و داخل اپن آشپزخانه و کف ساختمان و امثالهم تولید می‌کنیم. برای مسیرهای پر گذر هم تولید آجر می‌کنیم. ما در تولید استانداردهای روز اروپا و استانداردهای روسیه و استانداردهای کشورهای عربی را داریم و هر روز سعی می کنیم به بازارهای جدیدی دست پیدا کنیم.
امروز صادرات خوبی داریم. البته با مشکلات تحریمی حتما باید در حوزه کشورهای اطراف حرکت کنیم ولی صادرات‌مان به کشورهای اروپایی هم انجام می‌شود به جهت این‌که مواد معدنی مطلوب و خوبی در ایران داریم و به رنگ های مختلف می‌توانیم آجر تولید کنیم که رنگ ثابتی داشته باشد. خوشبختانه در قسمت آموزش گروه کارخانجات آجرنما چین فعالیت خوبی انجام شده و چندین کار جدید انجام داده‌ایم. چسب آجر را به جای ملات آجر جایگزین می‌کنیم. چسب آجر تاکنون در ایران ساخته نشده بود و با ارتباط با شرکت‌های دانش بنیان در ایران توانسته‌ایم چسب آجر تولید کنیم. در حال تولید نانوی آجر هم هستیم برای پوشش روی آجر. بالاخره باتوجه به وضعیت شهرهای ما و دودی که در شهرها داریم باید آجر تولیدی ما بتواند در یک زمان بسیار زیادی نمایش ثابت بماند و کثیف نشود. از نانوها استفاده می‌کنیم. پودرهای مخصوص بندکشی آجر هم در حال تولید است. در قسمت آموزش خوشبختانه مرکز آموزش همجوار با سازمان فنی و حرفه‌ای ایجاد کرده‌ایم. کتاب روش‌های اجرای صحیح آجر به همت واحد آجرنما چین و هدایت سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نوشته شده که امروز در این نمایشگاه از این کتاب رونمایی کرده‌ایم. خوشبختانه مسابقات کشوری نماچینی آجرنما در کشور پایه‌ریزی شده که در مهرماه در اصفهان برگزار می‌شود.
در بحث آموزش خوشبختانه ارتباط خوبی با شهرداری تهران داشته‌ایم و باید تشکر کنم از شهردار محبوب تهران که به این قضیه بها دادند و اجازه دادند در هر 22 منطقه شهرداری تهران روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هر هفته کلاس آموزش نما را داشته باشیم. انشالله در مناطق مختلف در خدمت مردم هستیم و نمایشگاه جانبی کوچکی در مناطق شهر برپا می‌کنیم و در کنارش روش‌های اجرایی را در دو قسمت آموزش خواهیم داد. قسمتی برای مهندسین ناظر ساختمان و سازندگان ساختمان و قسمتی هم برای مجریان ساختمان. سعی می کنیم با علم روز پیش برویم و ارتباط‌مان را هر روز با آرشیتکت‌ها بیشتر کنیم و نظرات آنها را مدنظرمان قرار دهیم. ما تکنولوژی روز اروپا را در اختیار داریم و متریال و مواد اولیه بسیار قوی‌تر از بقیه کشورها در اختیار داریم که حتما با ذوق و فرهنگ ایرانی و نظرات آرشیتکت‌ها خواهیم توانست بهترین تولیدات دنیا را داشته باشیم.
تنوع محصولات‌تان چگونه و چه تعداد است؟
تنوع محصولات‌مان در واحد شماره 1 آجرنما چین 500 نوع است از نظر ابعاد و رنگ‌های متعدد. تا ابعاد 40در80 سانت در ضخامت‌ها و مدل‌های مختلف از 8 میلی‌متر تا حدود 12 سانتی‌متر آجر داریم. در واحد شماره 2 که بیشتر کارش تولید آجرهای ویژه هست، تنوع تولید بالغ بر 1000 نوع از جمله طرح چوب‌های متفاوت داریم که حدود 80 نوع طرح چوب آجر تولید می‌کنیم. واحد شماره 3 نماچین که امروز رونمایی از تولیدات آن توسط دو وزیر محترم انجام شد بیشتر آجرهای عایق ساختمان را تولید می‌کند و این هم باز تنوعش بالغ بر 500 نوع در رنگ‌ها و با خصوصیات مختلف است. به هر شکل اگر بخواهم مجموع تولیدات امروزمان را بگویم بالغ بر 2-3 هزار نوع محصول تولید می‌کنیم که هر روز به این تنوع افزوده خواهد شد چون خود را مطیع مهندسین آرشیتکت می‌دانیم و فقط از آنها ایده و نظر می‌خواهیم. ما قسمت R&D قوی در شناخت مواد اولیه هم داریم و قسمت تکنولوژی قوی هم در سیستم تولید خشک و اکسترود داریم و فقط از مصرف‌کنندگان ایده می‌خواهیم تا محصولات جدیدی تولید نمائیم.
چند درصد سهم بازار به محصولات شما تعلق می‌گیرد؟
در بخش نماهای ساختمان شرایط کشورهای پیشرفته متفاوت است. مثلا در خود آمریکا استفاده از آجرنما تا سال 2008 در حدود 20تا30 درصد بود اما آماری که از 2014 داریم نشان می‌هد بالغ بر 50 درصد در آمریکای شمالی از آجر استفاده می‌شود. در ایران هم شرایط شهرهای متفاوت ما فرق می‌کند. در یک سری از شهرهای سنتی ما مثل یزد و اصفهان مصرف آجر بیشتر است. خوشبختانه با توجه به واقعیت زلزله و ضرورت عایق‌بندی، تمام ارگان‌های ذیربط مثل سازمان بهره‌وری انرژی و مرکز تحقیقات ساختمان و شهرداری‌ها تلاش می‌کنند استفاده از آجر را در ساختمان ها به جهت عایق بودن بیشتر کنند. اگر کل سهم ایران را بخواهیم در نظر بگیریم فکر می‌کنم بیشتر از 3 تا 4 درصد سهم بازار ما نباشد چون ما تمرکز خود را روی صادرات گذاشته‌ایم و در بازار ایران سهم بازارمان بیشتر متعلق به ساختمان‌هایی است که خواهان متریال خاص هستند.
آماری از تولید کارخانجات آجرنما چین می‌توانید بدهید؟
اکنون با 5 دستگاه کوره مختلف کار می‌کنیم. دو دستگاه کوره تونلی 100 متری داریم و خوشبختانه سه دستگاه کوره رولر داریم که هرکدام از اینها تولید متفاوتی دارد و در روز بالغ بر 20 هزار مترمربع تولید داریم.
با چه موانع و مشکلاتی در زمینه تولید مواجه هستید؟
ما در ایران آنقدر آبدیده شده‌ایم که مشکل نمی‌بینیم. یاد گرفته‌ایم با قوانین داخل ایران و قوانین متفاوت و متناقض کنار بیاییم و حواسمان را جمع تولید کنیم و بتوانیم سهم بازار ایران را داشته باشیم. البته همه صنایع متاسفانه در بخش‌های مالیاتی و R&D مشکل دارند. ارتباط‌مان با مراکز علمی و دانشگاه‌ها خیلی کم است. متاسفانه اکثر دانشگاه‌های ما خیلی کاربردی نیستند و بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان، تازه باید دوره‌های آموزشی را خودمان برایشان بگذاریم اما هر روز سعی کرده‌ایم ارتباط‌مان را با مراکز علمی نزدیک‌تر کنیم و با شرکت‌های دانش بنیان کنار هم کار کنیم و سعی کنیم از داده‌های آنها استفاده کنیم. سعی کرده‌ایم نواقص را خیلی بها ندهیم و خودمان را خسته نکنیم و حواسمان را جمع تنوع و استفاده از نظرات آرشیتکت‌ها برای تولیدات جدید کنیم
در پایان عرض می‌کنم که خوشبختم در ایران زندگی می‌کنم و مردم به این مهربانی داریم و اینکه می‌کوشیم گامی در کشور به سود مردم برداریم و این که پدران ما از چندین هزار سال پیش این متریال خوب و این آجر را به ما شناساندند و ما هم سعی می‌کنیم امانت‌داران خوبی باشیم. باتوجه به علم زمان این را کامل کنیم و به نسل بعدیمان بدهیم. انشالله مردم ایران سربلندتر از هر روز کنار مردم جهان با دوستی و مودت زندگی خوبی داشته باشند.