نمایشگاه ها

مصاحبه علی مطیع جهانی به مناسبت هشتمین نمایشگاه بین‌المللی آسانسور، پله‌برقی و صنایع وابسته | اخبار نمایشگاه

توجه نمایشگاه هشتم آسانسور و پله‌برقی برای ایمنی و استانداردسازی – اخبار نمایشگاه

علی مطیع جهانی، معاون پشتیبانی، برنامه‌ریزی و امور نمایشگاه‌های اتاق تعاون ایران گفت: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی آسانسور، پله‌برقی و صنایع وابسته از سوم تا ششم بهمن‌ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران و توسط امور نمایشگاهی اتاق تعاون ایران برگزار می‌شود.

وی افزود: صنعت ساختمان و صنایع مربوطه از بخش‌های مهم اقتصاد کشور است که به منظور تقویت صنایع وابسته هشتمین دوره نمایشگاه آسانسور و پله‌برقی از زیر مجموعه‌های صنایع مرتبط با ساختمان برگزار می‌شود و بازرگانان، مشاوران، دانشگاهیان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها  و کسب و کارهای نوین در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

معاون پشتیبانی، برنامه‌ریزی و امور نمایشگاه‌های اتاق تعاون ایران یادآور شد که در نمایشگاه امسال 10 هزار مترمربع برای عرضه محصولات آسانسور و پله‌برقی در نظر گرفته شده و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مهارت و فنی و حرفه‌ای، ایمنی و نظارت با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان استاندارد، از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای نمایشگاه هشتم است.

مطیع جهانی توضیح داد که اتاق تعاون هم عضو شورای عالی استاندارد است و استانداردهای بین‌المللی در این رشته تخصصی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مراقبت می‌کند.

وی در مورد تاریخ برگزاری نمایشگاه گفت: مجوز صادرشده برای نمایشگاه آسانسور و پله‌برقی 10 تیرماه 98 بود که به نام اتاق تعاون ایران صادر شد، اما طبق رویه‌ها تاریخ برگزاری نمایشگاه از یک سال قبل باید به تولیدکنندگان اطلاع داده شود، به همین جهت زمان آن به سوم تا ششم بهمن‌ماه تغییر پیدا کرد و امیدواریم از سال‌های بعد این نمایشگاه در موعد مقرر خود یعنی همان تیرماه برگزار شود.

معاون اتاق تعاون ایران در مورد بحث استاندارد و ایمنی آسانسور و پله‌برقی گفت:‌ در این نمایشگاه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، بحث استاندارد و ایمنی به صورت جدی پی‌گیری می‌شود و پیمانکاران و مشاوران ناظر در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند.

مطیع جهانی در مورد اینکه چه تعداد از آسانسورها و پله‌برقی‌های در حال کار بیمه‌نامه دارند، گفت: یکی از مسائل استفاده از آسانسور و پله‌برقی، مشکل استاندارد بودن و بیمه است که در صنعت ساختمان، بیمه مسئولیت کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. تولیدکنندگان گرچه رغبت دارند محصول خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با بیمه ارائه کنند، اما به نظر من باید بیمه آسانسور و پله‌برقی باید جزو بیمه‌های اجباری شود، زیرا با جان مردم سروکار دارد و ما هم اعلام آمادگی کرده‌ایم که در نمایشگاه ساختمان و همچنین نمایشگاه آسانسور و پله‌برقی غرفه‌ای در اختیار ناظران و پیمانکاران ناظر مانند استاندارد و بیمه قرار دهیم.

وی تاکید کرد: انجمن تخصصی آسانسور و اتحادیه مربوطه در اتاق تعاون حضور دارند و تامین نیاز تولیدکنندگان قطعات آسانسور با همکاری انجمن آسانسور انجام می‌شود. وظیفه ما شناسایی نیازهای این صنعت است که از طریق واردات انجام می‌شود، همچنین به صادرات خدمات مهندسی و یافتن بازار هدف کمک می‌کنیم.

معاون اتاق تعاون ایران اظهار داشت: هیات‌های تجاری از سوریه، ‌افغانستان، ترکیه و عراق در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد که فعالان صنعت ساختمان ایران در این کشورها فعالیت دارند و صادرات خدمات مهندسی انجام می‌دهند. همچنین پیش‌بینی می‌شود قراردادهای خوبی در نمایشگاه با فعالان اقتصادی این کشورها منعقد ‌شود.

مطیع جهانی یادآور شد که امسال خیلی از تولیدکنندگان آسانسور در نمایشگاه شرکت می‌کنند. قبلا همه اجزای آسانسور وارد می‌شد، اما اکنون تولید موتور، گیربکس (جعبه دنده) و قطعات جانبی،‌ تابلو فرمان‌های آسانسور بومی سازی شده‌اند که در نمایشگاه عرضه می‌شوند، اما در مورد پله برقی هنوز تولیدکننده‌ای نداریم و فقط قطعات وارداتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در داخل کشور مونتاژ می‌کنیم و عمده قطعات پله برقی وارداتی است. البته در صنعت پله برقی پیشرفت‌هایی حاصل شده است و شرکت‌های معتبر داخلی به وجود آمده‌اند.

به گفته مطیع جهانی 115 شرکت برای حضور در نمایشگاه پله برقی و آسانسور ثبت‌نام کرده‌اند و چند شرکت‌ خارجی از روسیه، چین و ترکیه در این نمایشگاه مشارکت دارند که برخی از آنها تولیدکننده و برخی فروشنده محصولات هستند.