نمایشگاه ها

سامانه های پمپاژ و بحران آب

محمد حسین هیهات مدیر عامل شرکت صنایع پمپ سازی ایران

تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات آسمانی همراه با افزایش جمعیت در اغلب نقاط مسکونی کره زمین چالش های جدی در زمینه تامین آب شرب و بهداشتی به وجود آورده است. روش های مختلف ذخیره سازی آب مانند احداث سد های بزرگ و استفاده از های زیرزمینی به اصلی ترین روش های تامین آب برای شهرهای کشور تبدیل شده است.

(سد لتیان بزرگترین منبع تامین آب تهران در شرایط خشکسالی)

تامین و انتقال آب از این منابع به محل مصرف در اغلب موارد به کمک سامانه های پمپاژ انجام می گیرد. با تحلیل رفتن منابع نزدیک به مناطق مسکونی و صنعتی ، مسیرهای انقال آب طولانی تر شده و تجهیزات قوی تری در این زمینه به کار گرفته شده است. خوشبختانه در زمینه ساخت تجهیزات مرتبط با سامانه های آبرسانی سرمایه گزاری موثری در کشور انجام شده است. از راه اندازی اولین واحد های تولید پمپ گریزازمرکز در ایران بیش از شش دهه سپری شده است و سابقه فعالیت شرکت پمپیران به عنوان بزرگترین واحد تولیدی در صنعت پمپ به پنجاه سال می رسد. به لحاظ گسترش تنوع محصولات،  افزایش تعداد تولیدات و حفظ کیفیت کالا ، از این گروه تولیدی به عنوان الگوی موفق توسعه صنعتی یاد می شود.

تولیدات این شرکت که در آغاز شامل پمپ گریزازمرکز سرچاهی ، پمپ فشار قوی و الکتروپمپ شناور بود به پمپ های دومکشه، پمپ های دومکشه طبقاتی تا 5 مگاوات ، با هد تا 370 متر و دبی یک متر مکعب بر ثانیه و پمپ های عمودی با ظرفیت آبدهی تا 14000 مترمکعب در ساعت توسعه یافته است. همچنین  پمپ های صنعت نفت مطایق استاندارد API610  از انواع ساده تر مانند OH2 , OH3 و BB1  تا انواع بسیار پیچیده مانند BB3 , BB5 و VS6 در این شرکت تولید شده است. این محصولات در طرح های مهم کشور مانند خط انتقال نفت از گوره به جاسک، پمپ های اصلی پایانه نفتی جاسک و سیستم های کولینگ پتروشیمی ها و…. بکار گرفته شده است. همچنین انواع پمپ های نیرو گاهی از جمله بویلر فید پمپ و پمپ های کندانس و انواع پمپ های آلیاژی برای آب دریا و آب شیرین کن ها با جنس سوپر داپلکس و پمپ های صنایع فولاد و مس  در رنج های مختلف طراحی و تولید میشود.

(پمپ های دومکشه طبقاتی نصب شده در خط انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور)

در زمینه ساخت پمپ های آب برای تجهیز ایستگاه های آبرسانی چه برای مصارف شرب و بهداشتی و چه در زمینه صنعت و کشاورزی روند توسعه مستمری وجود داشته است. در سال های اخیر طرح های برداشت آب از رودخانه های مرزی، خط انتقال از سد آزاد به دشت دهگلان، آبرسانی از خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور (با استفاده از انواع پمپ های دو مکشه طبقاتی)، خط لوله غدیر برای انتقال آب به اهواز و آبادان و صدها طرح بزرگ و کوچک دیگر  توسط پمپ های  تولید شده در شرکت صنایع پمپیران اجرا شده و ظرفیت کافی برای ساخت پمپ های مورد نیاز طرح های آتی کشور نیز وجود دارد. برای تولید محصولات دیگری مانند الکتروپمپ های ملخی، لجن کش، کفکش، پمپ های تاسیسات گرمایشی، خانگی و بوستر پمپ ها و تامین قطعات ریخته گری در انواع آلیاژها چندین واحد صنعتی به مجموعه گروه پمپیران اضافه شده است.

توسعه شهرنشینی و بلند مرتبه سازی واحد های مسکونی  شرایط جدیدی را در تاسیسات ساختمانی و آبرسانی شهری به وجود آورده است. به علت مشکلات تامین آب بسیاری از مناطق شهری با افت فشارشبکه مواجه می گردد. برای مقابله با مشکل مذکور در اغلب واحدهای مسکونی منابع ذخیره آب و سیستم پمپاژ خانگی نصب شده است که با عنوان کلی بوستر پمپ شناخته می شود.  تنوع و مقدار مصرف بوسترپمپ ها در کشور به حدی افزایش یافته است که با وجود فعالیت چندین واحد صنعتی در زمینه تولید الکتروپمپ های خانگی، هنوز تعداد زیادی از این محصولات از کشور های دیگر وارد می شود.

(انواع بوستر پمپ های خانگی و مجتمع های مسکونی)

به علت محسوس بودن هزینه مصرف برق، کیفیت عملکردی این تجهیزات بیشتر از نظر مصرف انرژی مورد توجه قرار می گیرد ولی باید توجه داشت که استفاده از پمپ با مصرف انرژی کمتر به معنای صرفه جویی در مصرف آب نخواهد بود. راهکارهایی مانند استفاده از دستگاه های کنترل دور الکتروپمپ ها و متناسب نمودن فشار خروجی بوستر پمپ با میزان مورد نیاز وجود دارد که می تواند درجلوگیری از هدر رفت آب موثر باشد. اما مهمترین نکته این است که از مرحله نخست انتخاب الکتروپمپ و طراحی مجموعه بوستر پمپ به صورت صحیح و اصولی انجام گیرد .

در فعالیت های عمرانی بخش خصوصی که مدارک فنی از طریق کارشناسان نظام مهندسی تهیه می شود معرفی برند برای تامین تجهیزات، بخصوص پمپ ها در اسناد طراحی متداول است. محصولات گروه پمپیران به علت تنوع ساختار و گستردگی مشخصات عملکردی همواره بخشی از فهرست تجهیزات بوده است. وجود شبکه گسترده نمایندگان و عاملین فروش در اقصی نقاط کشور دسترسی مشتریان به محصول مورد نیاز را  تسهیل کرده وامکان استفاده از تجهیزات به روز و با کیفیت را برای مجریان طرح ها فراهم می نماید. لازم به ذکر است که محصولات مشابه توسط تولیدکنندگان متفرقه تولید شده و در مواردی با پلاک پمپیران وارد بازار می شود. این کالا ها با قیمت پایین تر تهیه می شود ولی پس از تحمل هزینه مراحل اجرا یی به علت مطابق نبودن محصولات به کار گرفته شده با مشخصات مورد نظر حاصلی جز نارضایتی کاربران و تحمیل خسارت دوباره کاری به دست نمی آید. در این مورد نیز تمهیداتی جهت تامین اطمینان مشتریان مانند نصب هولوگرام روی محصول و قطعات یدکی از طرف شرکت صنایع پمپیران انجام می شود، همچنین سامانه تایید اصالت محصول در پایگاه اینترنتی شرکت راه اندازی شده است.