نمایشگاه ها

فرشته دستپاک: آسیب جدی پیمان سپاری ارزی بر پیکره فرش دستباف ایرانی | اخبار نمایشگاه

فرشته دست پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: آسیب جدی پیمان سپاری ارزی بر پیکره فرش دستباف ایرانی

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه در بودجه امسال مبلغ ۱۸۸۸ میلیارد ریال از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شده است، گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته، حدود ۳ برابر افزایش یافته است، به این معنا که مجلس شورای اسلامی، بودجه اختصاص یافته برای بیمه قالیبافان را به دولت ابلاغ کرده، اما هنوز با توجه به شرایط جنگ اقتصادی تخصیصی انجام نشده است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها، فرشته دست‌پاک در نشستی خبری به مناسبت برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف که از سوم شهریور لغایت نهم شهریور ماه خواهد بود با بیان مطلب بالا گفت: بیمه عشایر روستایی به عنوان یک جایگزین بیمه است که با اضافه شدن بیمه سلامت، موضوع بیمه درمانی هم حل و فصل خواهد شد.

دست‌پاک توضیح داد: روز نخست این نمایشگاه با نام فرش دستباف و رونق تولید کار خود را با ۸۵۰ غرفه آغاز خواهد کرد. روز نخست با سخنرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و نماینده بخش خصوصی و حضور رییس جمهور یا معاونان وی همراه بوده و ضمن آن از دو سامانه جامع آماری فرش دستبافت و سامانه وب و دکوراسیون، رونمایی خواهد شد.

ریس مرکز ملی فرش ایران افزود: روز دوم با عنوان فرش دستباف آینده و صلح جهانی، روز سوم با عنوان فرش دستباف و هویت تاریخی نامگذاری شده‌اند. روز چهارم نمایشگاه با عنوان فرش دستباف هنر زنان سرزمین مادری و روز پنجم با عنوان فرش دستباف و تجارت جهانی و روز ششم با عنوان فرش دستباف توسعه پایدار و در نهایت روز هفتم با عنوان فرش دستباف نگاره‌ای از بهشت، نامگذاری شده است.

حمایت ویژه از استارت آپ ها

وی خاطرنشان کرد: ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا از فعالانی که برای بازاریابی و فروش فرش دستباف از روش‌های نوین کسب و کار و استارت‌آپ‌ها استفاده می‌کنند، حمایت ویژه‌ای داشته باشیم. البته از سال گذشته از صاحبان ایده‌های خلاقانه دعوت شده تا طرح‌ها و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارند تا علاوه بر بهبود فرآیند تولید فرش، از این پتانسیل در افزایش بازارهای فرش استفاده کنیم.

صادرات به آمریکا صفر شد

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: پیش از این ٢٩ درصد صادرات فرش دستبافت ایرانی به آمریکا بود و آلمان با ١۴ درصد رتبه دوم را داشت، اما بعد از شروع تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، نخستین کالایی که پس از نفت، تحریم شد؛ فرش دستباف ایران بود و این موضوع باعث شد تا ٢٩ درصد صادرات فرش دستباف کشورمان به آمریکا صفر شود.

وی ادامه داد: البته صادرکنندگان فرش دستباف کشور به دنبال آن هستند که کشورهای دیگری را جایگزین آمریکا کنند. در این زمینه نیز تجار ما راه‌های دیگر برای صادرات فرش‌های خود پیدا کرده‌اند که جزییات آن را می‌توان در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف از خود این تجار جویا شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به فعالیت دو میلیون نفر در صنعت فرش دستباف، فعالان این صنف را دارای بیشترین جمعیت در صنوف کشور دانست و اظهار کرد: با همکاری اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت، به دنبال اعزام هیئت‌های تجاری به کشورهای هدف هستیم تا بازارهای فرش دستباف ایرانی را گسترش دهیم.

دستپاک با بیان اینکه مشکلات ارزی و مسائل ناشی از نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم‌ها بر صادرات فرش به سایر کشورها بی‌تاثیر نبوده؛ اظهار داشت: به دنبال جایگزین کردن کشورهای دیگر مثل کشورهای آ سه آن هستیم؛ البته صادرات ما صرفا از طریق گمرکات کشور نیست و صادر کنندگان فرش دستباف با توجه به اینکه سالهاست در این حوزه فعالیت می‌کنند از مبادی دیگر این صادرات را انجام می‌دهند.

پیمان سپاری ارزی صادرات فرش دستباف را مختل کرده است

وی تصریح کرد: بحث پیمان سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرد؛ لذا ما به دنبال آن هستیم که مدت زمان پیمان سپاری ارزی را برای فرش دستبافت افزایش دهیم، به طوری که صادرکنندگان فرش دستبافت به مدت ۷ ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند البته رایزنی‌هایی انجام شده تا این مدت زمان به یک سال افزایش یابد.

به گفته دستپاک، در این میان بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیر یک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است و البته صادر کنندگان می‌توانند از این مورد هم بهره بگیرند.

درباره پیمان سپاری و میزان صادرات فرش دستباف ایران بیشتر بدانید. حتما بخوانید

3 و نیم میلیون متر مکعب فرش دستباف در کشور تولید می‌شود

وی در ادامه گفت: 3 تا 3 و نیم میلیون متر مکعب فرش دستبافت در کشور تولید می‌شود که سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و مباحث ارزی تولید در این بخش دچار اختلال شد، اما هم اکنون این میزان فرش در کشور تولید می‌شود.