نمایشگاه ها

اقتصاد و نمایشگاه : گفتگو با مهندس همایونی نژاد مدیر عامل شرکت پتروشیمی وستا

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها، شرکت شیمی و پتروشیمی وستا در سال 1384 تاسیس شد و با سابقه فعالیت 50 ساله در شرکت های تابعه به صورت مستمر در صنعت محصولات شوینده و بهداشتی حضور دارد و علاوه بر آن در صنایع مختلف مانند ساختمان و نیز در حوزه های تجاری و مالی در ایران و کشورهای دیگر فعال است. این شرکت ابتدا با طراحی اهداف کوتاه مدت، دسترسی به بازار داخلی را در زمینه ارایه محصولات وارداتی مورد نیاز صنایع شوینده و بهداشتی میسر ساخت و پس از مدتی مطابق با برنامه ریزی اولیه به اهداف میان مدت خود نیز رسید و هم اکنون به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات مورد نیاز این صنعت در بازارهای داخلی و خارجی شناخته شده است .

به مناسبت برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه مواد شوینده و بهداشتی با مهندس هومن همایونی‌نژاد مدیر عامل توسعه گرامی شرکت شیمی و پتروشیمی وستا  و از مدیران شاخص صنایع شوینده وبهداشتی، گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه  می خوانید.

جایگاه حرفه‌ای  محصولات خود را در بازار چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

با توجه به هدف گذاری اولیه در آینده نزدیک شرکت وستا یکی از بزرگ ترین شرکت‌های تولیدکننده محصولات مورد نیاز صنعت شوینده و بهداشتی خواهد بود و هچنین با ورود به تولید بایو سورفکتنتها ( bio–surfactants )  به بازار محصولات خاص دارویی و دیگر سورفکتنت‌های مورد نیاز راه پیدا خواهد کرد .

با توجه به سابقه فعالیت شرکت وستا در خارج از ایران ،این شرکت در کشورهای دیگر تمهیداتی به کار برده است که در اقتصاد نابسامان ایران، مصایب و مشکلات واردات و تامین مواد اولیه را برای ما نسبت به رقبا آسان‌تر کرده است .

به طور مشخص چه محصولاتی تولید می‌کنید ؟

در حال حاضر 12 نوع محصول اصلی را در سبد تولید و تهیه داریم که در چند مورد آن ( پیرو آمارهای سال 97) به صورت حرفه‌ای و به عنوان یکی از اصلی‌ترین و با کیفیت‌ترین تولیدکنندگان بین مشتریان ارجمند این شرکت شناخته شده هستیم .

محصولات شما چه  مزایای ویژه‌ای نسبت به تولیدات رقبا دارند؟

با توجه به اینکه مواد اولیه وارداتی ما برای تولید از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است و به هیچ عنوان به خاطر صرفه بیشتر اقتصادی حاضر به تهیه مواد بی‌کیفیت نیستیم و نظر به پروسه تولید و نظارت دقیق در واحد کنترل کیفیت کارخانه‌ها ، خوشبختانه به هدف اصلی خود که ارایه محصولات با بالاترین کیفیت ممکن و مطابق با شان بالای مشتریان است دست یافته و در بین تولیدکنندگان محصولات شوینده و بهداشتی مورد اعتماد هستیم.

همچنین به علت داشتن روابط بین‌المللی به صورت گسترده ، تهیه و تامین مواد اولیه در این شرکت نسبت به رقبا سریع و آسان‌تر انجام می‌شود که این یعنی حضور مستمر در بازار و کمک به رونق تولید و عدم توقف خطوط تولید کارخانه‌های کشورمان .

در زمینه کیفیت محصولات خود چه کرده‌اید که اعتماد مصرف کننده جلب می‌شود ؟

همان‌طور که توضیح داده شد حساسیت در تهیه مواد اولیه با کیفیت ، نظارت دقیق در تمامی پروسه حمل ، انبارش، تولید و ارسال محصول برای مشتریان ، باعث شده شرکت شیمی و پتروشیمی وستا در این زمینه با خیالی آسوده در کنار مشتریان قرار بگیرد. البته در پروسه تولید ، مشکلاتی هم به وجود می آید و یا گاهی مشتریان انتظار بالاتری دارند که با توجه به ساختار سیستماتیک سازمان وستا و دریافت استانداردها و ایزوهای مختلف در زمینه مدیریت ،  تولید و رضایت مندی مشتریان ، و انبار داری بر اساس استاندارد جهانی FIFO-LIFO ، به سمت بهبود کیفیت و رضایت بیشتر مشتریان حرکت می کنیم.

برای گسترش فعالیت های مجموعه تحت مدیریت خود چه برنامه ها و طرح های توسعه ای در دست جرا دارید؟

تفکر هیات مدیره  شرکت وستا و تخصص مدیریتی مدرن و به روز ، سبب شده تا گسترش فعالیت در این شرکت هیچ گونه حد و مرزی نداشته باشد و برای حضور در همه صنایع مرتبط و غیر مرتبط آمادگی سرمایه‌گذاری و حضور داشته باشیم . برای مثال این مژده را می‌دهیم که شرکت شیمی پتروشیمی وستا در یک طرح بزرگ در ابعاد ملی به همراه یک تیم تحقیق و توسعه قوی در حال ساخت و تجهیز کارخانه‌ای عظیم به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات خاص این صنعت است که انتقال دانش به داخل کشور و ارز آوری بسیار زیاد در کنار کارآفرینی را می‌توان به عنوان اهداف والای هیات مدیره شرکت وستا دانست .

به کشورهای دیگر هم صادرات دارید ؟

لازم به ذکر است بازار کشورهای همسایه به عنوان در دسترس ترین بازار اولین گزینه نیست . با توجه به توسعه کشورهای حوزه اوراسیا و همچنین وجود روابط خوب با کشورهای حوزه شمال آفریقا این دو ناحیه به همراه کشورهای حوزه خلیج فارس در سال گذشته از محصولات ما بهره برده اند .

با توجه به فعالیت SISTER COMPANY  های ما ، محصولات‌مان به کشورهای هند و مالزی نیز صادر شده است که از موفقیت های بزرگ شرکت ما محسوب می شود.کشورهای واردکننده محصولات ما که تعدادشان به حدود 20 کشور می رسد،در حال حاضر عبارتند از : اندونزی ، مالزی ، چین ، فیلیپین ، هند ، پاکستان ، افغانستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، ارمنستان ، عمان ، امارات ، قطر ، عراق ، ترکیه ، سریلانکا ، مصر ، نیجریه و آفریقای جنوبی .

 چه انتظاری از دولت و نهاد های مربوطه دارید ؟

قطعا تمامی بازرگانان ، تجار و تولید کنندگان اصل و ذات کلمه حمایت را به معنای واقعی از دولت ها انتظار و تقاضا دارند . دولت به عنوان متولی امور اجرایی و با در دست داشتن امکانات ملی باید راه را برای کاهش بروکراسی اداری و واردات کالاهای اساسی باز کند و بتواند با ایجاد تعادل بین قیمت های تمام شده کالا ها و درآمد مردم به سمت تک نرخی کردن قیمت ارز برود و با مقابله با رانت ، قدم مثبتی در حمایت از تولیدکنندگان واقعی بردارد.

متاسفانه در حال حاضر مصوبات گمرکی – بخشنامه های متوالی اداری و عدم هماهنگی نهاد ها با یکدیگر  باعث ایجاد هزینه های زیاد و اعمال فشار به اقشار جامعه و در نهایت به بدنه دولت خواهد شد .

شرکت پتروشیمی وستا غیر از تولید محصولات فعالیت های دیگری نیز انجام می دهد ؟

به علت وجود مسئولیت اجتماعی بر گردن تک تک ما در خصوص هموطنمان ، شرکت وستا با برنامه ریزی دقیق و منظم و به لطف و توجه خداوند متعال کارخانه های خود را بنا می کند و حتی با بازسازی و سرمایه گذاری و راه اندازی خطوط تولید متوقف شده در جای جای کشور عزیزمان ایران تعداد زیادی از پرسنل کارخانه ها را به فرایند تولید و فعالیت برگردانده ایم و این راه را در آینده نیز با تمام قدرت ادامه خواهیم داد .

شیوه بازاریابی و فروش شرکت شما چگونه است ؟

با توجه به رویکرد مهندسی فروش و ارایه خدمات نوین به مشتریان در سال های گذشته ، سعی بر این شد تا از روش های قدیمی فروش و ارتباط با مشتری فاصله گرفته و مطابق با علم بازاریابی و فروش روز دنیا با مشتریان همراه شده و به جای مشتری مداری بر مدار مشتری حرکت کنیم . جالب اینجاست که این حرکت سرلوحه بسیاری از رقبا و شرکت های همکار نیز قرار گرفته و باعث تغییر نگرش به بازار مواد اولیه محصولات شوینده و بهداشتی شده است.

در آخر لازم به توضیح است که محوریت فعالیت سال  98شرکت شیمی پتروشیمی وستا طرح و توسعه تولید و صادرات است . ما سعی می کنیم با ارز آوری در این زمینه شرایط را در دوران تحریم برای اعضای این صنعت بهبود بخشیم . باید باور داشته باشیم که همدلی و همراهی همه ایرانیان در مرحله اول برای بقا و استحکام و در مراحل بعد برای رشد و گسترش توان تولید کارخانه های این کشور مورد نیاز است .