نمایشگاه ها به ترتیب موضوعی:

جواد بازرگان

«طراحي صنعتي ايران» تاکنون بیش از 90 طرح صنعتی را اجرا کرده است

جواد بازرگان مدیرعامل شرکت طراحی صنعتی ایران:  «طراحي صنعتي ايران» تاکنون بیش از 90 طرح صنعتی را اجرا کرده است

جواد بازرگان از آن دسته از صنعتگران است كه اعتقادي به مشكلات و سختي ها ندارد. وي را صنعتگري بايد دانست كه صنعت سيمان كشور را با شرکت طراحی صنعتی ایران به سرعت توسعه داد و البته با موانع و مشكلات بسياري دست و پنجه نرم كرد. اما آنها باعث نشد لحظه‌اي در كار خود غفلت كند. به گفته وي مشكلات را بايد مديريت كرد. جواد بازرگان در سال 1327 در كرمان به دنيا آمد. دوران ابتدايي را در دبستان سعيد و دبيرستان را در يكي از دبيرستان هاي كرمان گذراند و سپس سال آخر دبيرستان به تهران رفت. پس از اخذ ديپلم در سال 1346 وارد دانشگاه شد و 4 سال بعد يعني سال 1350 از دانشگاه صنعتي شريف فارغ التحصيل شد. پس از فارغ التحصيلي او به استخدام شرکت برق منطقه اي تهران درآمد
نشریه اقتصاد و نمایشگاه مصاحبه ای خواندنی با جواد بازرگان مدیرعامل شرکت طراحی صنعتی ایران داشته است که می خوانید:
لطفا خودتان را معرفی کرده و فعالیت های علمی و اجرایی خود را شرح دهید؟
جواد بازرگان هستم در سال 1327 در کرمان به دنیا آمدم، در محله‌اي در كرمان زندگي مي‌كرديم كه به محله چراغ برق معروف بود. در آنجا كارخانه برق قرار داشت. يعني اولين كارخانه‌اي كه در شهر كرمان در سال 1312 تاسيس شد. اين كارخانه تا منزل ما 200 متر فاصله داشت. پدرم نيز در آنجا كار مي‌كرد، اين بود كه من نيز كشش برقي پيدا كردم. آن موقع كلاس 12 (چهارم دبيرستان) را دانش آموزان در تهران تحصيل مي‌كردند، چرا كه امكانات بهتري داشت. من هم وقتي ليسانس را گرفتم در برق منطقه‌اي تهران مشغول به كار شدم.”
چکونه وارد صنعت سیمان شده اید؟
ورود من به صنعت سيمان بر حسب اتفاق بود. در برق تهران كه بودم، يكي از همكارانم با رئيس اداره دعوا كرد و رئيس نيز او را اخراج كرد، درست سال 1352 بود. ايشان پس از شروع كار در سيمان كرمان به من گفت آنجا به من هم احتياج دارند و من نيز به همراه دوستم وارد كارخانه سيمان كرمان شدم و حدود 10 تا 12 سال در سيمان كرمان كار كردم.”
ورود بازرگان به صنعت سيمان كشور سرمنشاء بسياري از فعاليت هاي نو و تازه در اين صنعت به شمار مي‌رفت. او به يك باره علاقه عجيبي به سيمان پيدا كرد وی ادامه داد:» در ابتدا به عنوان مسئول برق كارخانه مشغول به كار شدم. در سال 1354 طرح توسعه سيمان كرمان آغاز شد و ظرف دو سال به انجام رسيد. در اين مدت مسئوليت نصب تاسيسات برقي كارخانه مشتركاَ با من و دوستم بود. تا سال 1360 در سيمان كرمان بودم و مسئوليت معاونت اجرايي مدير عامل را بر عهده داشتم.”
ایده راه اندازی شرکت طراحی صنعتی ایران از کجا آغاز شد اقدامات و فعالیت های شرکت را شرح دهید؟
در سال 1360 به تهران آمدم و شركت طراحي صنعتي ايران- را به اتفاق دوست فوق و چند تن از فعالان صنعت سیمان راه اندازي نموديم كه در زمينه خدمات فنی و مهندسی صنایع سیمان کوره های آهک صنعتی وآهک هیدراته و صنایع کانی غیر فلزی بصورت کلید در دست ، مدیریت پیمان ،طراحی و ساخت آسیاهای غلطکی با ظرفیت 2 الی 50 تن در ساعت فعاليت مي‌ نماید. از زمان تاسیس تاکنون این شرکت بیش از 90 طرح صنعتی را اجرا نموده است که 26 طرح آن جهت توسعه صنعت سيمان كشور بصورت کلید در دست ، مدیریت پیمان و بصورت طراحی ومشاوره بانجام رسید و بقیه در زمینه صنایع كاني‌ غير فلزي از جمله تولید اکسید منیزیم ، اکسید آلومینیوم و کوره های آهک صنعتی و آهک هیدراته بوده است. از زمان تاسیس تاکنون این شرکت بیش از 90 طرح صنعتی را اجرا نموده که 26 طرح آن در زمینه سیمان و بقیه در زمینه صنایع كاني‌ میباشد که در زمان تعهد شده خدمات و ماشین آلات مورد نیاز صاحبان صنایع را ارایه مینماید.
اين شركت تا به حال در طراحي بسياري از كارخانجات سيمان كشور از جمله سيمان خاش، سيمان آباده، سيمان نكا، سيمان بوشهر، سيمان فيروزكوه ،سیمان لار سبزوار و همچنين در توسعه سيمان تهران، سيمان اكباتان سيمان شمال ، سیمان کیاسر و سیمان مارگون نقش اساسي داشته است. از جمله طرح هاي در پيش رو نيز مي‌توان به احداث کارخانه سیمان سفید در استان بوشهر و پروژه هاي تولید اکسید منیزیم در سربیشه بيرجند، کوره های آهك بهرام در کرمان و آهک پاسارگاد در شیرازاشاره كرد.
ویژگی خدمات ارایه شده شرکت طراحی صنعتی ایران دقت در فاز طراحي و کنترل کیفیت در مرحله ساخت نصب و تحویل ماشین آلات صنعتی میباشد. هم اكنون 80 نفر اعم از كارگر و مهندس در اين شركت مشغول به كار هستند.
دلیل شما برای تاسیس این شرکت چه بوده است؟
چون زمينه فعاليتم صنعت سيمان بود، هدفم توسعه اين صنعت بود. مي‌خواستم آنچه را كه از آلماني ها و ژاپني ها ياد گرفته بودم به هموطنانم ارائه دهم. اين صنعت را توسعه داده و بومي كنم. آن زمان از طرح هاي 1000 تني، تنها 20% توليد داخل داشتيم. الان آخرين طرحي كه تمام كرديم توانستيم تا 80% در صنايع برق و الكترونيك صنعت سيمان بومي سازي انجام دهيم. خدا را شكر صنعت سيمان چون از صنايع مادر است توانسته بالاترين بومي سازي را در كشور از آن خود كند.”
اين نبود جز تلاش و جد بازرگان و همكارانش در شركت طراحي صنعتي ايران. جالب است بدانيد كه شركت طراحي صنعتي ايران نيز صاحب يك كارخانه سيمان سفید و سیمان خاکستری است:» يكی در نزديكي همدان و یکی در کاشان واقع شده . ايده هايي كه مي‌خواهيم ارائه دهيم اول در اين كارخانه انجام مي‌دهيم و بعد در سيمان كشور پياده مي‌كنيم.
در این راه با چه مشکلات و موانعی روبرو شده اید؟
مشكل را با پيگيري بايد حل كرد. اصلاً آدميزاد خلق شده تا مشكلات را از سر راه بردارد. در بروز مشكل، انسان بايد با فكرش با مديريت و تدبيرش از پس آن بر بيايد. هيچ مشكلي غير قابل حل نيست. فقط چيزي كه مي‌توانم بگويم اين است كه اگر مي‌خواهيد كمتر مشكل به سراغ شما بيايد، در فاز طراحي ايده تان بيشتر دقت كنيد و وقت بگذاريد. در نگاه كلي به مشكلات صنعت سيمان در كشور بايد بگويم اگر دولت اجازه دهد، خود مردم يا صنعتگران، سيمان كشور را توسعه دهند بي شك شاهد توسعه پر شتاب آن خواهيم بود.”
رمز موفقیت شما چیست؟
به نظر من رمز موفقيت پيگيري است، يعني هيچگاه نبا ید اميد نشد و هميشه بایستی اميدوار بود اين سرزمين، تاريخي حد اقل 2500 سال آثار مکتوب دارد. شما ببينيد آن زمان چگونه مردم این سرزمین كشتي مي‌ساختند و مثلاً لشكر كشي مي‌كردند. خود اين موضوع به ما مي‌فهماند كه ما نيز بايد بتوانيم كارهاي بزرگ انجام دهيم و حتماً هم موفق خواهيم شد.”
چه توصیه ای می کنید برای کسانی که قصد ورود به این حوزه دارند؟
به صنعت اگر كسي رو مي‌آورد علاقه مند بيايد يعني اگر كاري به او محول شد از روي علاقه و اشتياق انجام دهد نه از روي جبر و اجبار. به قولي رفع تكليف نكند. ساعت و زمان در كار مهم نيست. مهم اين است كه امروز كار خود را انجام داده باشي حال مي‌خواهد در هر ساعت شبانه روز كه باشد. با خيال راحت كارت را تمام كني. نقش آموزش در صنعت غير قابل انكار است، كساني كه مي‌خواهند به صنعت رو بياورند به سطح آموزشي خود و پرسنل خودشان توجه ويژه اي كنند.”
وضعيت این صنعت در آينده چگونه است؟
سرزمین ایران بلحاظ کمبود آب و خشکسالی برای تولیدات کشاورزی مشکلات دارد ولی با معادن گسترده در کشور امكانات خوب و قابل قبولي برای بهره برداری از معادن وجود دارد نیروی کار چه از نظر نيروي انساني، دانشگاهي و مديريت موجود بوده و محيط كاري نيز مناسب و آماده میباشد که میتوان با بکارگیری آنها فرآوری از معادن را شروع کرده و محصولات مورد نیاز داخلی و سایر کشور ها را تامین نمود .بدین منظور لازم است با تمهیداتی بستر سرمايه گذاري در زمینه تولیدات معدنی در کشور فراهم شود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم پشتیبانی ما آماده است تا پاسخگوی سوالات شما باشد
Scroll to Top