EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

توسان

شرکت “توسان” پیشگام در تولید محصولات تخصصی سیستم های احیا نوزاد در ایران

ادای احترام به زنده یاد علی رضایی بنیانگذار «تجهیزات پزشکی توسان» در گفتگو با مهران رضایی مدیرعامل شرکت؛ پیشنهادهای جذاب آلمان و کانادا را برای مهاجرت و تولید، به عشق ایران و ایرانی رد کردیم

شرکت تجهیزات پزشکی “توسان” فعالیت خود را در زمینه محصولات پزشکی مراقبت از نوزادان از سال 1361 آغاز کرده و با هدف ابداع راهکارهای موثر نوآورانه در کاهش هزینه های مراقبت و بهبود زندگی نوزادان، قدم به عرصه طراحی و تولید محصولات پزشکی این حوزه گذاشته است.

بنیانگذار و طراح اصلی تولیدات شرکت توسان، زنده یاد مهندس علی رضایی است که مدرک کارشناسی ارشد الکترونیک از دانشگاه تریر آلمان داشت و توانست با اتکا به این تخصص، ابداعات متنوعی در حوزه تجهیزات پزشکی الکترونیکی نوزادان داشته باشد.

پس از ایشان، پسرش «مهران رضایی» مدیریت کارخانه را برعهده گرفت که او نیز فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه ملبورن استرليا در شاخه های امنيت شبكه و هك  (network security &hack) است.

به مناسبت برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث و حضور پرتوان شرکت توسان در این نمایشگاه  با “مهران رضایی” مدیرعامل برنامه‌ریز این شرکت در خصوص عملکرد و تولیدات آن در حوزه تخصصی تجهیزات پزشکی نوزادان به گفت و گو نشسته ایم.

راجع به زمینه فعالیت و محصولات تولیدی شرکت توسان توضیح دهید.

شرکت “توسان” پیشگام در تولید محصولات تخصصی سیستم های احیا نوزاد در ایران بوده است .

اولین محصول این شرکت ” انکوباتور نوزاد” یا “مژده” است. این دستگاه اصلی‌ترین محصول شرکت است که از سال 1361 تاکنون تولید می‌شود. محصولات دیگر شرکت، شامل فتوتراپی خانگی، فتوتراپی اینتنزیو، کات نوزاد، هود اکسیژن و هد هلدر است.

جدیدترین پروژه این شرکت فتوتراپی خانگی است که در نمایشگاه دانمارک ارایه و برنده جایزه شد. تا کنون 25 نوع دستگاه و محصول تولید کرده‌ایم و تا یک سال آینده 5 دستگاه دیگر طراحی می کنیم که جزو دستگاه های های منحصر بفرد و دارای تکنولوژی بالاست و با دستگاه های آلمانی کاملا رقابت می کند.

فعالیت‌های شرکت تحت مدیریت شما بر چه اصل و اساسی استوار است و تولید و توسعه با چه محوری دنبال می شود؟

فعالیت توسان برای توسعه و نوآوری بر کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره ‌وری و ارتقا کیفیت محصولات صادراتی به کشورهای دنیا استوار است. این شرکت قصد دارد در بازار تکنولوژی و تجهیزات پزشکی احیای نوزاد پیشتاز و در صدر باشد.

هدف ما تنها یک “تولید کننده بودن” نیست ، بلکه در نظر داریم راهنما و پیشرو برای روش های جدید چالش برانگیز درمان و آموزش پزشکی باشیم.

آمار شتغال‌زایی شرکت چگونه است؟

به طور مستقیم 90 نفر در کارخانه مشغول به کار هستند و حدود 400 نفر نیز به صورت غیر مستقیم با شرکت همکاری دارند.

آیا تحریم‌ها و موانع اقتصادی بر فعالیت‌های شما تاثیر داشته است؟

بله، زیرا بسیاری از قطعاتی که مورد نیاز دستگاه‌های ما است و ما برای طراحی به آنها احتیاج داریم، آمریکایی است که به ایران وارد نمی شود.

بسیاری از قطعات دیگر نیز باید اول به استرالیا و عراق فرستاده شود و بعد به ایران بیاید که همین موضوع مراحل کار را بسیار دشوار و پرهزینه کرده است. بنابراین بسیاری از قطعاتی که به ایران وارد نمی شود را ما خودمان طراحی می کنیم و به نوعی، تحریم ها را دور می زنیم و کار خود را به سرانجام می رسانیم.

اما مشکل بزرگ ما، خود تحریمی و مشکلاتی است که در داخل کشور برای ما به وجود می آورند.  به بیان دیگر، برخی مراجع و مسئولان سیاستگذار و تصمیم‌گیر کشور، خواسته یا ناخواسته، با تصمیم‌گیرهای نابجا و بی‌موقع و نگاه غیرکارشناسانه به تولید، بیش از تحریم‌ها به کشور صدمه می‌زنند.

سهم شرکت شما در بازار داخل چقدر است ؟

به طور تقریبی بیست هزار دستگاه روشن و فعال در بیمارستان ها داریم. حتی دستگاه های 30 سال پیش ما هنوز خوب کار می کنند. البته با ورود چینی ها سهم ما در بازار داخل کم شده است اما تا پنج سال پیش نزدیک 90 درصد بازار در اختیار ما بود.

برای توسعه و ارتقا کیفیت محصولات خود، چه اقداماتی کرده اید؟

برای توسعه و ارتقا محصولات، شرکت توسان همیشه در صدد جذب تکنولوژی های نوین بوده است و تیم توسعه و طراحی این شرکت همواره مطابق با استانداردهای بین‌المللی عمل می‌کند. به طوری که محصولات توسان نه تنها در معروف ترین بیمارستان های ایران مورد استفاده قرار می گیرد بلکه به بازار کشورهای جهان نیز راه یافته است .

وضعیت صادرات شرکت چگونه است و به کدام کشورها صادرات دارید؟

آمار صادرات شرکت بسیار مطلوب است و ما به 35 کشور صادرات داریم.

روسیه، ترکیه، آلمان، لبنان، عراق، مراکش، لیبی، یمن، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، فرانسه از جمله کشورهایی هستند که محصولات ما به بازارشان راه یافته است.

جالب است بدانید که برخی دستگاه ها را به نام کشور فرانسه برایشان تولید می کنیم و به تازگی با استرالیا نیز فعالیت تجاری خود را آغاز کرده ایم.

به جرات می‌توان گفت هر کارخانه ای اگر هنوز با وجود مشکلات متعدد در حال فعالیت است، عمدتا به مدد صادرات محصولات سرپا ایستاده است.

نمایشگاه ایران هلث را چگونه ارزیابی می‌کنید و این نمایشگاه تا چه حد توانسته برای صنف شما مفید باشد؟

در این نمایشگاه مفید شرکت می‌کنیم تا بگوییم حضور داریم.چند ماه دیگر نمایشگاه دوسلدورف آلمان برگزار می شود که در آن با 5 محصول جدید شرکت می کنیم که برای شرکت ما بازدهی بیشتری دارد.

از زنده یاد پدرتان، بنیانگذار شرکت توسان و خدماتی که برای جامعه پزشکی کشور داشته‌اند، بیشتر بگویید.

بسیاری از دستگاه های شرکت توسان را شادوران پدرم طراحی کرده است.

مثلا ایشان دستگاهی را طراحی کرد که با طول موج خاص 470 نانو متر از تمام زوایا به نوزاد نور می تاباند و باعث می شود که بیماری زردی نوزادان از بین برود، در حالی که قبل از ساخت این دستگاه برخی نوزادان حتما باید خونشان تعویض می شد و دچار عقب ماندگی ذهنی می شدند. این در حالی است که شرکت های فرانسوی هم از مدل دستگاه ما طراحی کردند.

مرحوم مهندس رضایی دستگاه های متعددی طراحی کرده است؛ مثلا “ترانسفر پرتابل” دستگاهی برای انتقال و حمل و نقل نوزادان به بیمارستان است که دستگاهی حیاتی است و بسیاری از دستگاه هایی که توسط پدر طراحی شده هنوز هم تولید می شود.

زمانی که پدر در آلمان تحصیل می کرد، از شرکت زیمنس پیشنهاد کار گرفت. من هم از گوگل استرالیا پیشنهاد کار داشتم و هر دو هم خارج از کشور بودیم اما به ایران برگشتیم چون فکر می کردیم اگر در خارج از کشور بمانیم، دیگر هیچ تولید کننده ای در ایران باقی نمی ماند.

پدر من می توانست در آلمان بماند ولی به خاطر هموطنان و کشورش به ایران برگشت اما هیچ جوابی نگرفت و از او قدردانی نشد. در زمان جنگ شرکت‌هایی مانند ما واقعا کمک کردند تا بیماران بیشماری از مرگ نجات پیدا کنند و نوزادان سالم بمانند. پدر قیمت محصولات و دستگاه ها را پایین می گذاشت و سعی می کرد که کمترین سود را دریافت کند. حتی از سفارت کانادا پیشنهاد داشتیم که برای احداث کارخانه، به ما زمین واگذار کنند و هزینه های تولید را نیز تقبل کنند اما پدرم در پاسخ، گفت که فقط برای ایران و مردم کشورمان، کار می کند.

شادروان رضایی وقت و انرژی خودش را روی این کار گذاشت و زندگی خود را نیز به خاطر همین کار از دست داد، زیرا به علت استرس و فشار های زیادی که به او وارد شده بود سرطان مغز گرفت. وی هیچ علاقه ای به مادیات نداشت و همیشه می گفت من به خاطر پول کار نمی کنم و فقط برای علم کار می کنم . سخنش همیشه این بود که تولید کننده یا باید دیوانه باشد یا عاشق که به کار تولید بپردازد و مرحوم پدرم واقعا عاشق بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top