نمایشگاه ها

Search
Close this search box.
ایران پلاست فیدار مهاب

در بازار کشورهای همسایه، رقیب نداریم – نشریه اقتصاد نمایشگاه

حسن معصومین، مدیر بازرگانی شرکت دوران فیدار مهاب است. این شرکت ساخت ماشین‌آلات خطوط مخازن پلی اتیلن و قالب های مربوطه را انجام می‌دهد. تجربه شرکت یاد شده در این کار حدود 20 سال است.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران‌پلاست؛ معصومین می‌گوید: هم بازار داخل را پوشش می دهیم و هم به کشورهای عراق، افغانستان و تاجیکستان صادرات داریم. در سیزدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست در سالن 38B غرفه 11 در خدمت بازدیدکنندگان محترم هستیم. دومین دوره ای است که در این نمایشگاه مشارکت داریم.

وی افزود: به نظر من ایران پلاست، سال به سال رو به بهبود بوده و با توجه به این که ایران تولیدکننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر است، پتانسیل زیادی برای محصولات پلی اتیلنی و پلاستیکی و خصوصا ماشین‌آلات مربوطه دارد.

وی در خصوص ارایه محصولات جدید در نمایشگاه می‌گوید: برای این نمایشگاه ما قالب‌های جدید آلومینیومی را وارد چرخه تولید کرده‌ایم که هم کیفیت محصول نهایی را افزایش می‌دهد و هم در عمر قالب و تیراژ تولید، موثر است.

مشتریان ما عمدتا مشتریانی هستند که تولید مخازن و کانتینرهای ذخیره آب دارند. ولی در صنایع مختلفی چون صنایع خودروسازی، ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی مثل تراکتور، سمپاش‌های کشاورزی و صنایع آب و فاضلاب، مشتریان متنوع و زیادی داریم.

او شرایط اقتصادی کشور را این‌گونه تحلیل می‌کند: ما سال گذشته تقریبا نیمه فعال بودیم؛ به خاطر اینکه نمی دانستیم چه قیمتی بدهیم. مشتری هم نمی دانست بخرد یا نخرد، گران می شود یا ارزان. نوسانات موجب رکود کامل صنعت شده بود. اما امسال در سه چهار ماه اخیر وضعیت بهتر شده است. ثبات نرخ ارز و ثبات قیمت مواد اولیه، هم تولیدکنندگان را راغب کرده که سفارش قالب بدهند، هم ما را تشویق کرده که تولید را افزایش بدهیم.

از او در مورد رقبای خارجی می‌پرسیم و اینکه در بازارهای منطقه چگونه فعالیت می‌کند. معصومین می‌گوید: رقیب خارجی در کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی نداریم. در ترکیه یکی دو شرکت رقیب وجود دارند. بعد هم تولیدکنندگان کشورهای چین و هند و کشورهای دیگر هستند.

در صنعتی که ما فعالیت می‌کنیم چون محصولات حجیم است و هزینه حمل و نقل زیادی دارد، نزدیک بودن سفارش دهنده و سفارش گیرنده فاکتور بسیار مهمی به شمار می‌رود. قالب ها شکل خاصی دارند و چون ممکن است که مورد نظر خریدار نباشد، معمولا بازار داخلی و بازار کشورهای همسایه برای ما در اولویت است و کشورهای دیگر به راحتی نمی توانند با ما رقابت کنند.

او در ادامه از طرح‌های توسعه این شرکت می‌گوید: سیستم مورد استفاده ما سیستم دورانی (روتومولدینگ) است. برنامه ما این است که صفر تا 100 یک سیستم روتومولدینگ را در ایران تولید کنیم و صادرات به کشورهای همسایه داشته باشیم. چشم‌انداز ما تبدیل شدن به شرکت اول تولیدکننده ماشین‌آلات روتومولدینگ در منطقه خاورمیانه است؛ این صنعت در ایران حدود 40 سال سابقه دارد.

معصومین می‌گوید که نزدیک به 100درصد این صنعت داخلی است و ایران ساخت: در حال حاضر ما 80 تا 90 درصد محصول را خود در ایران تولید می‌کنیم. یک سری قطعات برقی و الکترونیکی در تولید ماشین‌آلات وجود دارند که وارداتی هستند. بقیه قطعات ماشین ها را یا خودمان تولید می‌کنیم یا از تولیدکنندگان ایرانی خریداری می کنیم.

وی در پایان می گوید: همه ما در نمایشگاه شرکت می‌کنیم، به امید حضور بازدیدکنندگان موثر؛ نه بازدیدکنندگانی که برای گشت و گذار می‌آیند. خصوصا بازدیدکنندگان از کشورهای عربی و کشورهای همسایه برای ما بسیار مهم و حیاتی هستند. از سوی دیگر ثبات اقتصادی و ثبات نرخ ارز بسیار مهم است. افزایش نرخ ارز بر اساس قانون باید مطابق با نرخ تورم باشد وگرنه مجددا بحث تولید و صادرات دچار مشکل خواهد شد.