نمایشگاه ها

Search
Close this search box.
کابل فشار قوی

آشنایی با کابل‌  فشار ضعیف

در این نوشته شما را با کابل فشار ضعیف و کاربردهای آن آشنا میکنیم و سپس شما را با بهترین تولیدکنندگان سیم وکابل فشار ضعیف  در ایران آشنا میکنیم.

کابل فشار ضعیف برای انتقال الکتریسته در خطوط توزیع، ایستگاه های قدرت، سیستم های روشنایی، انتقال نیروی محرکه به الکتروموتورها و … مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این کابل ها در شبکه های عمومی و صنعتی، تاسیسات داخلی و خارجی، بصورت دفن در زمین و یا داخل کانال استفاده می شود.

اصولا کابل فشار ضعیف از قسمت های مختلفی تشکیل می شود که عبارت اند از هادی، عایق، پوسته عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی و هر کدام ویژگی هایی مخصوص به خود را دارند. اگر می خواهید کابلی دقیقا متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید باید به مواردی مثل جنس و تعداد هادی، سطح مقطع هادی، مواد عایق را دقت نظر داشته باشید. هادی ها یا کابل هایی با نصب ثابت اند که اصلا قابلیت انعطاف پذیری ندارند یا کابل هایی متحرک و انعطاف پذیراند. هر کدام از این کابل های کلاس متفاوتی که هر کدام ویژگی مربوط به خود را دارند به عنوان مثال کابل های متحرک شامل دو کلاس 5 و 6 می باشند که کلاس 6 بسیار بیشتر از کلاس 5 قابلیت انعطاف پذیری دارد.

کابل برق فشار ضعیف چیست؟

در واقع خود کابل به چند رشته سیم گفته می شود که در کنار هم بسته شده اند و یک مجموعه یگانه را تشکیل داده اند.

از کابل ها در صنعت برق برای انتقال و هدایت جریان برق و الکتریسیته استفاده می شود.

عایق های مختلفی برای کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین این عایق ها که در ساختمان کابل به وفور از آن استفاده می شود پلی وینیل کلراید P.V.C می باشد.

عایق پلی وینیل کلراید در کابل فشار ضعیف

این عایق را پرتور دور یا پلاستیک نیز می نامند.

از ویژگی‌های این عایق در انواع کابل برق فشار ضعیف می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • غیر قابل اشتعال بودن
 • انعطاف پذیری بسیار زیاد
 • ارزان بودن

در واقع کابل‌های برق فشار ضعیف، کابل هایی هستند که دارای ولتاژ 1000 ولت یا کمتر هستند. امروزه در صنعت برق از این نوع کابل ها به وفور استفاده می شود.

ساختمان کابل های فشار ضعیف و اندازه‌های استاندارد

کابل های فشار ضعیف (تا ۱۰۰۰ ولت) امروزه کلا با استفاده از هادی مس و عایق مورد استفاده سیم در محل هایی که خطر ضربات مکانیکی کم باشد از کابل بدون زره استفاده می‌شود و در محل هایی که خطر صدمات مکانیکی موجود باشد از کابل دارای زره محافظ استفاده می‌شود.

مشخصات کابل برق فشار ضعیف

 

 

ویژگی کابل فشار ضعیف

NYY کابل با هادی هس، عایق و غلاف پلاستیک

NAYY کابل با هادی آلومینیوم، عایق و غلاف پلاستیک

NGG کابل با هادی مس، عایق و غلاف لاستیک

NAGG کابل با هادی آلومینیوم، عایق و غلاف لاستیک

NYKB کابل با هادی مس، عایق پلاستیک، غلاف سرب و زره فولادی

NYYGb کابل با هادی مس، عایق و غلاف پلاستیک و زره فولاد گالوانیزه

NKBA کابل با هادی مس، عایق کاغذ، غلاف سرب، زر، فولاد و روپوش خارجی الیاف گیاهی.

علائم مشخصه برای کابل‌های فشار ضعیف

بر اساس استاندارد آلمانی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساختمان کابل بر اساس حروف الفبا بر روی آن‌ها مشخص می‌شود.

– حرف اول جنس رسانا را مشخص می‌کند که به صورت N مس و NA آلومینیوم است.

کابل‌ فشار ضعیف

– حرف دوم عایق سیم را نشان می‌دهد که از جنس پلاستیک Y یا لاستیک G می‌تواند باشد.

– حرف سوم نوع غلاف را در کابل‌های فشار ضعیف مشخص می‌کند. Y پلاستیک، K سرب، KL آلومینیوم است.

به عنوان مثال کابل با حروف NYYGB به معنای کابل با رسانای مس است که عایق و غلاف آن پلاستیکی است و زره فولاد گالوانیزه دارد.

کابل برق فشار ضعیف مناسب سکوهای نفتی

این کابل ها با بهره مندی از عایق و روکش های ویژه از استحکام مناسبی در برابر دما، آب و مواد نفتی برخوردارند. انعطاف پذیری مطلوب نیز از دیگر ویژگی های این دسته از کابل های فشار ضعیف به شمار می آید. مشخصات این محصولات مطابق موارد زیر است :

 • ولتاژ نامی : 450/750 و 600/1000 ولت
 • هادی : مس انیل شده افشان با انعطاف پذیری بالا
 • عایق : آمیزه مخصوص لاستیکی EPDM یا EPR (اتیلن پروپیلن رابر)
 • جدا کننده : نوار پلی استر
 • روکش : کامپاند لاستیکی مشکی رنگ مقاوم در برابر نفت و روغن با آب بندی کامل
 • تعداد رشته : 1، 2، 3، 4، 12 و 24
 • سطح مقاطع : 1.5 تا 300 میلیمتر مربع
 • مقطع کابل : گرد و تخت
 • استاندارد : ISIRI (1926)66 و ISIRI (7599)353
 • محدوده دمای کاری : 35- تا 90+ سانتی گراد
 • کاربرد : کابل قدرت و کابل کنترل در تاسیسات دریایی و فراساحلی

نوع تخت این کابل ضمن بهره مندی از Flexibility بیشتر، امکان نصب در فضاهای محدود را هم دارد. کابل های یاد شده با حروف اختصاری H07RN-F، MGG و MGCG شناخته می شوند.

بهترین تولیدکنندگان سیم وکابل فشار ضعیف در ایران

حال  شما را با بهترین تولیدکنندگان سیم وکابل فشار ضعیف در ایران آشنا میکنیم.

سیم و کابل مغان

 

شركت سيم و كابل مغان درسال 1361 با توليد انواع سيم و كابل فشار ضعيف بويژه دربخشهاي صنعتي و ساختماني فعاليت خود را در شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان آغاز نمود . 14 سال بعد يعني در سال 1375 همزمان با رشد روز افزون تقاضاي سيم و كابل مخابراتي از طرف صنايع مخابراتي ايران ، هيئت مديره شركت اقدام به تاسيس واحد جديد كابلهاي مخابراتي در شهرك صنعتي شاهرود نمود . باتوجه به گسترش بخشهاي مختلف صنعت در زمينه هاي نفت و  گاز ، پتروشيمي و صنايع دريائي و نياز به كابل هاي لاستيكي و غلاف سربي و همچنين كابلهاي فشار متوسط و قوي XLPE در بخش انتقال و توزيع انرژي الكتريكي ، هيئت مديره شركت در سال 1385 تصميم گرفت با استفاده از تكنولوژي پيشرفته و ماشين آلات و تجهيزات مدرن در بخشهاي مختلف ، فاز دوم طرح توسعه را با ظرفيت بالغ بر43000 تن درزميني بمساحت بيش از 10 هكتار و با زير بناي38000 متر مربع مشتمل بر سالن هاي توليد ، ساختمانهاي اداري و انبار در شهرك صنعتي شاهرود به اجرا گذارد و نتيجتاً گام مهمي در توسعه كمي و كيفي محصولات مورد نياز اين بخش از صنعت بر دارد . در واقع اين شركت با دارا بودن ماشين آلات مدرن اروپائي از سال 2007 به بعد يكي از بهترین تولیدکنندگان سیم وکابل فشار ضعیف در ایران  بشمار ميرود .

سیمکو

ابتدا شرکت سیمکو در تهران پایه‌گزاری شد و سپس به منظور توسعه و استفاده از تكنولوژي مدرن، كارخانه اين مجموعه به شهر رشت منتقل گرديد و در زميني به مساحت 150000 متر مربع و با ظرفيت اسمي 15000 تن به مرحله بهره برداري رسيد.  توليد كابل 63 كيلو ولت و اخذ گواهينامه Typetest از آزمايشگاه بين الملليKEMA كشورهلند و دريافت لوح تقدير به عنوان اولين توليد كننده اين كابل در ايران در سال 77 برای اسن شرکت محقق شد. اینها بخشی از افتخارات شرکت سیمکو میباشد. این شرکت هم اکنون محصولاتی چون کابل‌های قدرت، کابل‌های کنترل و  ابزار دقیق، کابلهای هوایی و خود نگهدار، کابلهای مخابراتی و کواک سیال، کابلهای قابل انعطاف و سیم ها را تولید میکند و آن را میتوان جز یکی از بهترین تولیدکنندگان سیم وکابل فشار ضعیف در ایران معرفی کرد.

منابع

منبع 1، منبع 2