نمایشگاه ها

فرهاد بهشتی ایران دیبا

رونمایی از محصولات جدید کامپاند و مستربچ در ایران‌پلاست – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

فرهاد بهشتی متولد سال 1355 و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شیمی، مدیر عامل شرکت ایران دیبا است. این شرکت  از سال 1373  تا به امروز با تولید انواع مستربچ و افزودنی جهت صنایع نساجی و پلاستیک و کامپاند یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان صنایع  مستربچ در ایران بوده است.

در مجموعه 220 نفری ایران دیبا 5 نفر مهندس پلیمر و 10 نفر مهندس شیمی و 9 نفر مهندس در شاخه‌های مختلف سهم این شرکت از نیروی انسانی تحصیل ‌کرده و دانشگاهی را تشکیل می‌دهند.

واحد دیگری هم به نام نساجی دیبا با مدیریت برادر وی در حوزه بافندگی و چاپ و رنگرزی و تکمیل انواع پارچه از سال 1360 مشغول به فعالیت است که 120 نفر در آن مشغول به کار هستند. مجموعا سهم اشتغال هر دو واحد 340 نفر است.

بهشتی می‌گوید: من و برادرم سومین نسلی هستیم که در کار تولید حضور داریم و در یک خانواده به اصطلاح تولیدی پرورش پیدا کرده‌ایم. از دوران کودکی در محیط کارخانه و تولید بوده‌ایم.

سابقه حضور خانواده ما در صنعت نساجی به مرحوم پدرم باز می‌گردد.  او پس از تحصیل در امریکا در رشته نساجی و کارشناسی ارشد در رشته مکانیک، به ایران بازگشت و چند سالی در دانشگاه پلی‌تکنیک به تدریس مشغول بود. سپس مدیریت پروژه چند کارخانه‌ مشهور را در ایران بر عهده گرفت. در واقع من و برادرم، ادامه دهنده راه او هستیم.

کارخانه‌ ایران دیبا در سال 1373 در زمینه‌ی تولید مستربچ برای نساجی کار خود را آغاز کرد و به تدریج با افزایش ظرفیت و انتقال دانش فنی از شرکت‌های اروپایی به زمینه‌های تولید مستربچ برای صنایع پلاستیک و افزودنی‌ها هم ورود پیدا نمود که تا به امروز این فعالیت‌ها ادامه داشته است و به عنوان یکی از کامل‌ترین کارخانه‌ها در تولید مستربچ در گریدهای مختلف پلیمری در صنایع مختلف شناخته می شود.

بهشتی در خصوص نوآوری‌های این شرکت در نمایشگاه ایران پلاست می‌افزاید: امسال سومین سال حضور ما در ایران‌پلاست است و به عنوان حامی (اسپانسر) در سالن 38 غرفه 33 حاضر هستیم. نمایشگاه‌های تخصصی، بهترین مکان برای دید و بازدید تولیدکنندگان و مشتریان هستند. امسال تنوع رنگی مستربچ‌های خود را افزایش داده‌ایم و گرید‌های جدیدی برای صنایع مختلف را تولید کرده‌ایم. همچنین در حوزه‌ نساجی نیز در زمینه‌ی نخ‌های POY و چند گرید دیگر از نو‌آوری‌هایی رو‌نمایی کردیم.

بهشتی در مورد صادرات شرکت ایران دیبا می‌گوید: ما توانسته‌ایم با افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی خود، در این زمینه رشد داشته باشیم و محصولات خود را به کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه صادر کنیم. اما در حال حاضر با توجه به تحریم‌ها و وجود مشکلات عدیده در تبادلات مالی و همچنین تحریم خطوط کشتی رانی و حمل و نقل در این زمینه با چالش‌های جدی مواجه شده‌ایم که در تضاد با منافع ما و شرکت بوده. به عنوان مثال حق درج هیچ گونه نام و نشانی را بر روی محصولات صادراتی خود، به عنوان یک تولیدکننده‌ ایرانی نداریم که مشکل بسیار بزرگی است!

صنعت پلیمر در سال‌های اخیر و با تنوع دادن به محصولات تولیدی و افزایش ظرفیت‌ها، رشد قابل توجهی داشته. رشد این صنعت متناسب با ارتقای پتروشیمی‌هاست. با توجه به اینکه پتروشیمی‌ها در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشتند امیدوار هستیم گریدهای متنوع‌تری هم بتواند در چرخه تولید پتروشیمی‌ها قرار بگیرد و ظرفیت‌های مورد نظر را صنایع پایین دستی که به صورت واقعی تولید دارند را در اختیار قرار دهند.

معضلات تولید مستربچ

از او می‌پرسیم با چه تهدید ها و فرصت هایی در زمینه فعالیت خود مواجه هستید؟ پاسخ می‌دهد: در زمینه مستربچ با مشکلات زیادی مواجه هستیم چرا که 70 درصد مواد اولیه در این حوزه وارداتی هستند. سخت شدن تبادلات مالی و تاخیر در تحویل مواد و مجددا عرض می‌کنم تحریم خطوط کشتی‌رانی و حمل و نقل فعالیت در این حوزه را با چالش های بزرگی مواجه کرده و تداوم آن به هیچ وجه به نفع صنعتگران نیست.

اما در حوزه‌ کامپاند با توجه به این که بخش عمده‌ای از مواد (بیش از 90 درصد مواد مصرفی) تولید داخل هستند، فرصت‌های خوبی به وجود آمده است. باید اضافه کنم که در این حوزه نیز وابسته بودن به واردات افزودنی‌های خاص، مشکلات ویژه خود را ایجاد می‌کند.

بهشتی در ادامه این بحث می‌افزاید: ماشین‌آلات تولید داخل کیفیت قابل قبولی ندارند و جلوگیری از ورود ماشین‌آلات به کشور باعث می‌شود که ما توان به روز رسانی خطوط خود را نداشته باشیم. این صنعت از حساسیت بالایی در دانش فنی برخوردار است، تداوم این شرایط منجر به افت کیفیت محصولات تولیدی و در نهایت از دست رفتن بازار ایران و بازارهای صادراتی خواهد شد. البته ما نیز امیدوار به پیشرفت ماشین‌سازان و دست‌یابی آنان به تکنولوژی‌های روز هستیم. اما در حال حاضر این سیاست‌گذاری کاملا” در تضاد فعالین مستربچ و کامپاند است.

بهشتی در پایان می‌گوید: زمانی شعار ما دور زدن تحریم‌ها بود اما در حال حاضر علاوه بر تحریم‌ها باید خودتحریمی‌ها را هم دور بزنیم! قوانین دست و پا گیر، گمرک، قوانین بانکی و مواردی از این قبیل مخرب‌تر از تحریم‌ها  هستند و می‌توانند چرخ تولید را متوقف کنند.

در پایان بر خود واجب می‌دانم از کلیه پرسنل شرکت ایران دیبا و شرکت نساجی دیبا که سرمایه‌های شرکت به حساب می‌آیند و با زحمات شبانه روزی برای تولید، ارتقا و پیشرفت شرکت زحمت کشیدند و کارخانه را از آن خود دانسته و از هیچ تلاشی دریغ نکردند مراتب قدردانی و تشکر را به جا بیاورم. امیدوارم به عنوان یک صنعتگر که سومین نسلی است که در کار تولید هستیم بتوانیم به صنعت مملکتم خدمت کنم. به عنوان مدیر مجموعه وظیفه انسانی خود می‌دانم که در شرایط تحریم و خود تحریمی و بی‌ثباتی اقتصادی که در کشور حاکم است و هیچ حمایتی از واحدهای تولیدی نمی‌شود بتوانم حفظ اشتغال را داشته باشم.