نمایشگاه ها

30 درصد تولید و 70 درصد صادرات دوده صنعتی کشور را در اختیار داریم – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

مدیرعامل شرکت صنعتی دوده فام با بیان اینکه این شرکت 20 میلیون دلار ارز وارد کشور کرده است، از حضور و رونمایی چند گرید جدید در نمایشگاه ایران پلاست خبر داد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران پلاست؛ احمد رضوانی، مدیر عامل شرکت صنعتی دوده فام افزود: امروزه تمام گریدهای کربن بلک مصرفی در داخل کشور را از واردات بی نیاز کرده ایم و در حال حاضر جزو 4 شرکت تولید کربن بلک(به عنوان پرکننده تقویتی) در ایران هستیم.

وی در خصوص ظرفیت های تولید این شرکت گفت: ظرفیت تولید این شرکت در پنج ماه نخست امسال در دو خط سخت و نرم (مورد مصرف صنعت تایر و رابر)40 هزار تن است. این شرکت سالانه حدود 30درصد از سهم تولید دوده صنعتی‌کشور را به خود اختصاص می‌دهد. حدود 70درصد صادرات دوده صنعتی کشور هم متعلق به شرکت صنعتی دوده فام است.

رضوانی در خصوص بازارهای صادراتی این شرکت بیان کرد: طی سه سال اخیر شرکت موفق به صادرات (مستقیم و غیر مستقیم) به بیش از 20 کشور شامل هند(43%)، پاکستان(33%)، ترکیه(7%)، امارات، فیلیپین، آفریقای جنوبی، تایوان، آذربایجان، کره‌جنوبی، اندونزی، ویتنام، لهستان، تایلند، عربستان، چین، مالزی، سریلانکا، افغانستان، قطر و سوریه شده است.

به گفته وی، این شرکت تاکنون بیش از 20میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

وی ادامه داد: بالغ بر 85 درصد مشتریان صنعت دوده شرکت‌های تایر و لاستیک هستند و 15درصد مابقی مربوط به شرکت‌های مستربچ ساز و قطعه‌ساز می‌باشند. همانطور که می دانید بیش از 30درصد وزنی یک کامپاند لاستیکی را کربن بلک تشکیل می‌دهد و تنها ماده غیر قابل جایگزین در تولید لاستیک است.

رضوانی در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه ایران پلاست ، خاطر نشان کرد:  امسال سال سومی است که در نمایشگاه شرکت می‌کنیم. ایران پلاست چون نمایشگاه تخصصی صنعت پلیمر (پلاستیک و لاستیک) است، محل خوبی برای معرفی شرکت وعرضه محصولات و آشنایی با دیگر شرکت هاست.

مدیرعامل شرکت صنعتی دوده فام با تاکید بر اینکه در نمایشگاه ایران پلاست از گریدهای جدید برای صنعت مستربچ رونمایی خواهد شد، گفت: دلیل ما برای حضور در نمایشگاه ایران پلاست شناخت بیشتر از مشتریان و بازار، افزایش تعامل با مشتریان و ایجاد کانال مستقیم ارتباطی با این شرکت‌ها است.

وی ادامه داد: مواد اولیه ما عمدتا از پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های نفتی (پسماندهای نفتی) و قطران است و هیج وابستگی ارزی نداریم.بدین لحاظ می‌توان شرکت‌های تولید دوده صنعتی را به عنوان شرکت‌های دوستدار محیط زیست شناخت چرا که در صورت عدم تبدیل پسماندهای پتروشیمی به دوده، این مواد در محیط زیست رها شده و موجب آلودگی خاک می‌شوند.

وی با تاکید بر ساخت داخل و رونق این بخش در صنعت، افزود: ما در داخل شرکت، بخشی به عنوان ساخت داخل داریم و با این بخش بیش از 80 درصد قطعات و ماشین‌آلات را بومی‌سازی می‌کنیم و از تولید داخل حمایت می‌کنیم. اگر ماشین‌آلاتی را بخواهیم جایگزین یا تعمیر کنیم ترجیح می‌دهیم از تامین کننده داخلی استفاده کنیم.

وی افزود: رسالت ما در حوزه اقتصاد مقاومت است. در یکی از شعب ما در دزفول که از مناطق محروم کشور است 200 نفر به طور مستقیم و 800 نفر به طور غیر مستقیم به کار گرفته شده‌اند.

گفتنی است، شرکت صنعتی دوده فام تنها شرکت دانش بنیان در زمینه تولید کربن بلک است که در پایان سال 1390 پس از انجام مراحل انتخاب تکنولوژی و عقد قرارداد با مشاور خارجی و انجام عملیات مهندسی خرید و ساخت، در شهرک صنعتی شماره 2 دزفول در استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.