EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

ایجاد شبکه بزرگی از مصرف کنندگان وفادار در سطح جهان یک دستاورد بی سابقه در صنعت پتروشیمی ایران است

محسن دولتیار معاونت فروش بازاریابی و لجستیک پتروشیمی پلی استایرن انتخاب : ایجاد شبکه بزرگی از مصرف کنندگان وفادار در سطح جهان یک دستاورد بی سابقه در صنعت پتروشیمی ایران است

شرکت پلی استایرن انتخاب با استفاده از امکانات و به روزترین تکنولوژی تولید، تمامی گریدهای بسته بندی و ساختمانی پلی استایرن انبساطی را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می کند. این محصول تا پیش از افتتاح این واحد پتروشیمی، محدود بود و برای تامین نساز داخل مجبور به وارد کردن آن از کشورهای شرق آسیا نظیر چین، کره و تایوان بودیم. با آغاز به کار این واحد با توجه به ظرفیت 250 هزار تن تولید این محصول و همچنین تقاضای بازار داخلی که حدود 100 هزار تن در سال است و همچنین شروع به فعالیت چند واحد تولیدی دیگر، استراتژی شرکت بر مبنای صادرات محصول و توسعه بازارهای صادراتی این محصول متمرکز شد.

این شرکت موفق شده است در چند سال اخیر علاوه بر تامین نیازهای مصرف کنندگان داخلی، محصولات خود را به اقصی نقاط دنیا و بیش از هشتاد کشور در مناطق مختلف جهان از آسیا تا اروپا و امریکا، صادر کند که این اتفاق، یک دستاورد بی سابقه در صنعت پتروشیمی ایران است.
در توضیح پلی استایرن انبساطی باید گفت: که پلی استایرن انبساطی یا پلی استایرن اکسترود شده (XPS) از یک ماده فوم ساخته می می تواند که برای خواص عایق بندی و انعطاف پذیری آن ارزشمند است. پلی استایرن فوم می تواند بیش از 95 درصد هوا باشد و به طور گسترده ای برای ساخت عایق های خانگی و لوازم خانگی، بسته بندی محافظ سبک وزن، گشت و گذار، خدمات غذا و بسته بندی مواد غذایی، قطعات خودرو، سیستم های تثبیت کننده جاده ای و راه و غیره استفاده می شود.
نشریه اقتصاد و نمایشگاه در زمینه فعالیت ها، دستاوردها و اقدامات پتروشیمی پلی استایرن انتخاب با محسن دولتیار معاونت فروش بازاریابی این شرکت گفت و گویی داشته که می خوانید:
لطفا برای آن دسته از مخاطبان ما که ممکن است با پلی استایرن انبساطی آشنایی نداشته باشند این محصول و ویژگی های را توضیح دهید؟
پلی استایرن انبساطی (Expandable Polystyrene) یا آنطور که فعالان این صنعت می شناسند EPS یکی از محصولات خاص صنعت پلیمر است که شرکت پلی استایرن انتخاب طی سالهای اخیر تولید آن را در کشور شروع کرده است. اما برای آنکه بدانیم اهمیت استراتژیک این محصول در چیست باید ابتدا به مهمترین کاربرد این محصول بپردازیم.
پلی استایرن انبساطی به طور محدود در صنعت بسته بندی و به صورت عمده در صنعت ساختمان کاربرد دارد و مهمترین کاربرد آن در جهان تولید فوم های عایق ساختمانی است. این فوم ها با مزایای متعددی از جمله سبک بودن، قیمت مناسب، عایق سازی خوب و … جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمان جهان دارند و به عنوان ماده اصلی در عایق سازی ساختمان ها و جلوگیری از اتلاف انرژی به کار برده می شوند. از این جهت است که می توانیم پلی استایرن انبساطی را پلیمری حامی محیط زیست بنامیم.
به نکته جالبی در زمینه حفظ محیط زیست با استفاده از پلی استایرن انبساطی اشاره کردید لطفا بفرمایید میزان سرانه مصرف این محصول در ایران و دیگر کشورها چقدر است؟
در حقیقت بر خلاف بسیاری از پلاستیک های پرکاربردی که بیشترین کاربرد آنها در تولید محصولات یکبار مصرف و مصرفی و بسته بندی محصولات است و افزایش مصرف آنها منجر به افزایش تولید زباله های پلاستیکی می شود، پلی استایرن انبساطی پلاستیکی است که اولا تولید محصولات آن به دلیل کاربرد بلندمدت در ساختمان زباله زیادی تولید نمی کند و از جهتی بسیار مهم تر هر چقدر مصرف آن بالاتر برود در مقابل مصرف انرژی های فسیلی و برق برای گرمایش ساختمان ها کمتر می شود. از این جهت است که در اتحادیه اروپا از یک سو سیاست های سختگیرانه ای برای کاهش مصرف ظروف پلاستیکی در حال تدوین و اجرا است و از سوی دیگر تاکید و سیاستگذاری برای توسعه عایق سازی ساختمان، ارتقای استانداردهای عایق سازی و بهبود تکنولوژی های تولید پلی استایرن انبساطی برای بهبود عملکرد انتقال حرارتی آن در جریان است.
در حال حاضر در تمامی کشورهای توسعه یافته سیاست ها و استانداردهای سختگیرانه ای در صنعت ساختمان برای عایق سازی ساختمان ها و پیشگیری حداکثری از اتلاف انرژی وجود دارد. برای مثال در لهستان که کشوری در حال توسعه در اروپا به حساب می آید سرانه مصرف پلی استایرن انبساطی حدود 9 کیلوگرم است که تقریبا 70 درصد آن برای عایق سازی ساختمان ها استفاده می شود. مقایسه این عدد با وضعیت کشورمان بسیار جالب است. مصرف سرانه پلی استایرن انبساطی در ایران کمتر از دو کیلوگرم است. از این میزان با اینکه حدود 70 درصد در بخش ساختمان استفاده می شود ولی مصرف آن به عنوان به عنوان عایق حرارتی بسیار ناچیز و کمتر از 10 درصد است.
در حقیقت پلی استایرن انبساطی در ایران نه به عنوان عایق حرارتی بلکه به عنوان مصالحی ارزان و ساده برای ساخت سقف به کاربرده می شود. نبود نظارت و استانداردهای جدی و سختگیرانه در بخش عایق سازی ساختمان ها باعث شده تا در عمل نه تنها پلی استایرن انبساطی بلکه سایر محصولات عایق سازی ساختمان هم کاربرد بالایی در کشور نداشته باشند. شرکت پلی استایرن انتخاب در سال های اخیر تلاش های زیادی برای فرهنگ سازی و ارتقای استانداردهای صنعت ساختمان در خصوص عایق سازی و کاهش مصرف انرژی انجام داده است. این تلاش ها با همکاری سازمان های مرتبط با صنعت ساختمان و استاندارهای مرتبط می تواند تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی بخش خانگی در کشور در سال های آتی داشته باشد و به نوعی پروژه ای ملی محسوب شود.
همچنین این شرکت با همکاری تعدادی از تولیدکنندگان برگزیده فوم در کشور نسبت به توسعه و تولید محصولات جدیدی که در بخش ساختمان به کار می روند پروژه های موفقی را اجرا کرده است.
پتروشیمی پلی استایرن انتخاب انتخاب در عرصه تولید و صادرات چه دستاوردهایی را کسب کرده است؟
در حال حاضر شرکت پلی استایرن انتخاب با به روزترین تکنولوژی تولید، تمامی گریدهای بسته بندی و ساختمانی پلی استایرن انبساطی را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می کند. تا پیش از افتتاح این واحد پتروشیمی، تولید این محصول در ایران بسیار محدود بوده و ما واردکننده عمده این محصول از کشورهای چین، تایوان و کره بودیم. با شروع به کار این واحد تولیدی با توجه به ظرفیت 250 هزار تن تولید این محصول و همچنین تقاضای بازار داخلی که حدود 100 هزار تن در سال است و همچنین شروع به فعالیت چند واحد تولیدی دیگر، استراتژی شرکت بر مبنای صادرات محصول و توسعه بازارهای صادراتی این محصول متمرکز شد.
طی سال های اخیر و با تلاش همکاران و یاری خداوند موفق شده ایم علاوه بر تامین نیازهای مصرف کنندگان داخلی، محصولاتمان را در بیش از هشتاد کشور در مناطق مختلف جهان از آسیا تا اروپا و امریکا، به دست مصرف کنندگان برسانیم و شبکه بزرگی از مصرف کنندگان وفادار ایجاد کنیم که این مهم یک دستاورد بی سابقه در صنعت پتروشیمی ایران است.
در زمینه تحقیق و توسعه چه اقداماتی انجام داده اید؟
این شرکت در حال حاضر تمامی گریدهای اصلی این محصول متناسب با صنعت ساختمان و بسته بندی را تولید و به مشتریان خود عرضه می کند. در همین راستا و با تلاش واحدهای مهندسی و R&D شرکت، موفق شده ایم گرید اختصاصی متناسب با بازار اتحادیه اروپا که بتواند مجوزهای وارداتی به این اتحادیه را دریافت کند را تولید کرده ایم. همچنین موفق شده ایم گرید خاص صنعت غذایی (فود گرید) را هم تولید و به مشتریان خاص این محصول عرضه کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top