نمایشگاه ها به ترتیب موضوعی:

نمایشگاه ایران پلاست

با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، دکتر حسن زمانی مشاور وزیر صمت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه ها، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اعضا و روسای کمسیونهای صنایع و معادن و انرژی مجلس، برخی از سفرای خارجی مقیم در تهران و جمعی دیگر از مقامات کشور و لشگری، و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی آغاز بکار کرد.
شعاری که در این دوره برای نمایشگاه ایران پلاست برگزیده شده است،«کسب و کار جهانی» است و چهاردهمین دوره ‎نمایشگاه ایران‌پلاست در چهار روز از 19 تا 22 بهمن ماه از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر، در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می شود.
این نمایشگاه که با رعایت پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از تشدید شیوع کرونا برگزار گردید، طبق معمول سنوات و ادوار گذشته در چهار گروه برگزار می شود. و گروه مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات، کالای نیمه ساخته و تمام شده و خدمات فنی و مهندسی، چهار بخش اصلی این نمایشگاه را شامل می شوند.
امسال به علت عدم امکان حضور غرفه گذاران خارجی، ستاد برگزاری این رویداد یک نمایشگاه سه هفته ای مجازی را تدارک دیده است که همزمان با نمایشگاه فیزیکی برگزار می شود و پس از پایان آن نیز، تا پایان مدت مذکور ادامه خواهد داشت. به گفته دبیر ستاد اجرایی این محل، می تواند بستر مناسبی برای تعامل با طرف های خارجی باشد که به علت محدودیت های ناشی از پاندمی کووید – 19 نتوانستند در تهران حضور به هم برسانند.
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور ۲۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ تاجر خارجی به تفکیک در چهار گروه کالایی مواد اولیه 67 شرکت، گروه ماشین آلات و تجهیزات 26 شرکت و همچنین گروه محصولات نهایی ( ساخته شده)، نیمه نهایی ( پیش ساخته ) 97 شرکت و خدمات فنی و مهندسی 10 شرکت و 14 شرکت دانش بنیان در این نمایشگاه حضور دارند.
در این دوره از نمایشگاه ایران پلاست 20شرکت از ده کشور هند ، ترکیه ، بوسنی ، آذربایجان ، عراق ، سوریه ، اردن، افغانستان ، پاکستان و اقلیم کردستان شرکت کرده اند و همچنین برای 72 شرکت داخلی و خارجی به مدت دو هفته نمایشگاه مجازی برگزار خواهد شد.
سخنان وزیر نفت در مراسم افتتاحیه چهاردهمین دوره ایران پلاست
بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاحیه چهاردهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اظهار امیدواری کرد که پتروشیمی کشور بتواند با تمرکز بر روی تولید پلیمرها، به رشد و توسعه خود تا افق 1404 ادامه دهد و به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
در مراسم افتتاحیه چهاردهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست که در سالن همایش خلیج فارس مرکز بین المللی نمایشگاههای بین المللی تهران، واقع در خیابان سئول در حال برگزاری است، پس از ارایه آمارهای نسبتا طولانی توسط مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در جایگاه قرار گرفت و امسال را سال طلایی صنعت پتروشیمی خواند و افزود: امسال طلایی‌ترین سال صنعت پتروشیمی به شمار می‌آید. تنها بهره‌برداری رسمی از ۱۰ طرح پتروشیمی از ابتدای سال تاکنون یکی از نقاط روشن و امیدبخش در دوره سخت تحریم است.
رشد 80 درصدی تولید پتروشیمی در 7 سال اخیر
زنگنه ادامه داد: ظرفیت نهایی تولید محصولات پتروشیمی ایران با تکمیل جهش دوم این صنعت به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد که این رقم در مقایسه با سال ۹۲ معادل ۸۰ درصد افزایش نشان می‌دهد و در آمد حاصل از آن ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.
وی سپس به تشریح جهش سوم صنعت پتروشیمی ایران پرداخت و ادامه داد: در جهش سوم ۳۷ طرح در مرحله اجرایی است که بعضی از این طرح‌ها تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تا سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسند و با تکمیل این پروژه ها، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۴ به ۱۳۳ میلیون تن و درآمد سالانه ناشی از آن به رقمی در حدود ۳۵ میلیارد دلار می‌رسد.
وزیر نفت در ادامه سخنانش در افتتاحیه ایران پلاست چهاردهم به تشریح مسیر توسعه صنعت پتروشیمی پرداخت و اظهار داشت: طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی در چهار زنجیره طراحی شد‌ه‌اند و با اجرای این طرح‌ها، خوراک متنوعی برای توسعه صنایع پایین‌دست در دسترس قرار می‌گیرد و بیشتر در مناطق کمتر توسعه یافته متمرکز است.
زنگنه سپس با اشاره به شرکت های دانش بنیان گفت حضور این شرکتها در نمایشگاه ایران پلاست چهاردهم قابل توجه است و این شرکتها پتانسیل دارند که در مقوله اشتغالزایی دائم در کشور به ما بسیار کمک کنند.
درخواست وزیر نفت از هلدینگ‌ها
زنگنه با تاکید بر این که امروز باید بیش از هر زمانی بر توسعه صنایع پایین دستی تمرکز کنیم، گفت: اگرچه توجه به این بخش به طور مستقیم جز وظایف وزارت نفت نیست، اما از آنجا که صنایع پایین دستی برای ما یعنی، صنعت پتروشیمی بازار مطمئن ایجاد کرده و زنجیره ارزش را تکمیل می کند، بنابراین اخیرا با جلساتی که با هلدینگ های بزرگ پتروشیمی برگزار کردیم و از انها به طور مستقیم خواستیم که همه آنها در زنجیره پایین دستی ورود کنند. وی با بیان این که تاکنون هلدینگ خلیج فارس تعهدات زیادی را در این زمینه پذیرفته است، ابراز امیدواری کرد باقی هلدینگ ها نیز این تعهد را پذیرفته و به طور مستقیم وارد فعالیت در بخش پایین دستی شوند.
وزیر نفت همچنین گفت: از جمله کارهایی که باید در این بخش انجام دهیم این است که سازوکارهایی برای توسعه صنایع پایین دستی بیاندیشیم که یکی از آنها ایجاد صندوق هایی برای رسیدن به این هدف است.
زنگنه به صنایع پیشران که توسعه‌دهنده بخش پایین دستی در چهار زنجیره متانول پروپیلن اتیلن و بنزن است اشاره کرد و افزود: طرح‌های تولید و انتقال پروپلین به مناطق مرکزی و شمال شرق کشور از طرح‌های تعیین کننده است. به دلیل کمبود آب، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ تن پروپیلن در عسلویه تولید و با یک خط لوله ۴۰۰ کیلومتری به شمال شیراز منتقل می‌کنیم، همین طور ۴۰۰ هزار تن پروپلین در نکا، بندرامیرآباد تولید و با خط لوله حدود ۲۰۰ کیلومتری به منطقه عمومی دامغان برده و از آنجا به مناطق شمال شرق کشور منتقل خواهد شد.
وی با بیان این که اجرای این طرح‌ها در واقع توجه به توسعه مناطق کمتر توسعه یافته در کشور است، به اجرای عملیات احداث پتروشیمی اسلام آباد که روز گذشته در کرمانشاه شروع شد اشاره کرد و ادامه داد: اجرای این طرح براساس تکمیل زنجیره پروپیلن به عنوان پیشران و محرک توسعه صنایع پایین دستی است که حاکی از توجه ما به این مساله است.
به گفته وزیر نفت، با تولید محصول پروپلین زمینه توسعه صدها صنعت پایین دستی به وسیله بخش خصوصی فراهم می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که بتوانیم توسعه پتروشیمی ایران با تمرکز بر تولید پلاستیک و پلیمر به پیش برده و در این مسیر گام‌های اساسی و مهمی برداریم. وزیر نفت ، رد انتهای سخنان خود، نسبت به آینده پیش روی صنعت پتروشیمی ایران، اظهار امیداری جدی کرد و گفت: آینده روشنی پیش روی صنعت پتروشیمی است.
اظهارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آیین افتتاحیه ایران پلاست چهاردهم در سالن خلیج فارس گفت: رشد تقاضای سالیانه محصولات پتروشیمی 4.5 درصد نسبت به 1درصد فرآورده های نفتی است و در دهه‌های آتی شیب مصرف فرآورده‌های پتروشیمی با شیب چشمگیری رو به فزونی است. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: بازارهای جذابی پیش روی صنعت پتروشیمی ایران قرار دارد و لازم است به صورت جدی روی توسعه صنعت پتروشیمی در برنامه توسعه کلان کشور توجه و تمرکز شود.
بهزاد محمدی پس از اشاره به جایگاه صنعت پتروشیمی در آینده اقتصاد کشور، تصریح کرد: رشد 2 برابری سهم محصولات پلیمری از سبد جهانی صنعت پتروشیمی با پروژه های در دست اجرا، خبر خوبی برای صنایع تکمیلی کشور است. وی با اشاره به جهش های صنعت پتروشیمی و علی الخصوص جهش سوم این صنعت افزود: در سبد پروژه‌های جهش سوم، طرح‌های پلیمری زیادی داریم که از سال 1402 به بعد به بهره‌برداری می‌رسند و در تارگت جهش سوم به 13 میلیون تن افزایش پیدا می‌کند. یعنی افزایش 2.5 برابری خواهد داشت.طرح پلی پروپیلن خمین را در سال آینده خواهیم داشت.
بهزاد محمدی در ادامه سخنان خود در ارتباط با طرح های پلیمری آماده به استارت در کشور گفت: با برنامه ریزی انجام شده روی طرح های تولید پروپیلن، از روش های MTP, GTP و همینطور PDH تا سال 1404 طرح های زیادی در این حوزه به بهره برداری می رسد و ظرفیت ما را به 4.5 MTY افزایش می دهد. یکی از گلوگاه های ما در توسعه طرح های تولید پروپیلن، تامین دانش فنی بود که با دانش فنی MTP کسب شده و همینطور اولین PDH در حال اجرا از این تنگنا عبور کردیم.
محمدی از مصرف 334 گرید انواع پلیمر در حال حاضر در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر 9 میلیون تن انواع پلیمر تولید می کنیم که در سال 2025 به 21 میلیون تن می رسد. در سال 1404، حدود 4 درصد از سبد حهانی را پوشش می‌دهیم.
وی سپس با جزییات بیشتری به تفکیک محصولات پلیمری تولیدی کشور پرداخت و گفت : 4.1 میلیون تن ظرفیت تولید پلی اتیلن داریم که تا سال 1404 به عدد 13 میلیون تن در سال خواهیم رسید.وی ا تحقق این هدف با اجرای طرح های جهش سوم خوراک ترکیبی خبر داد.
وی ظرفیت یک میلیون تنی پلی پروپیلن کشور را به عنوان خاویار صنعت پتروشیمی و ماده ای که برای صنایع پایین دستی و علی الخصوص پلاستیک و نساجی جذاب است، رقم پایینی دانست و از افزایش ظرفیت تولید این محصول تا 4.5 میلیون تن در افق 1404 خبر داد. وی در مورد پلی اتیلن ترفتالات افزود: فعلا یک واحد و آنهم پتروشیمی تندگویان در سال 900 هزار تن PET بطری و نساحی تولید می کند، که این رقم تا سال 2025 { 1404 شمسی} با چهارصد هزار تن افزایش به 1.3 میلیون تن خواهد رسید. محمدی همچنین از برنامه توسعه تولید انواع پلی استایرن خبر داد و گفت: جهت تولید انواع پلی استایرن برای سال 1404 شمسی یا 2025 میلادی طوری برنامه ریزی کرده ایم که با رشد 220 هزار تنی از 870 هزار تن امروز به ظرفیت تولید 990 هزارتنی در سال 2025 میلادی برسیم.
محمدی سپس به مجتمع های پتروشیمی اشاره ای داشت و اظهار داشت: هم اکنون 60 مجتمع پتروشیمی در سطح کشور فعال هست، که از این بین 27 پتروشیمی محصولات پلیمری تولید می کنند. وی در این مورد به افق 1404 اشاره کرد و گفت: این عدد در سال 1404 به 113 مجتمع که 50 واحد آن پلیمری است افزایش خواهد یافت.
وی سپس در مورد نحوه مصرف پلیمرهای تولید شده در صنعت پتروشیمی ایران اظهار داشت که 54 درصد از محصولات پلیمری تولیدی ایران در بازار داخل مصرف می شود و 46 درصد آن صادر می شود که ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته است.وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تمجید از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از بومی سازی 70 درصد کاتالیست های مورد نیاز کشور و صنعت پتروشیمی تا پایان سال آتی شمسی
خبر داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم پشتیبانی ما آماده است تا پاسخگوی سوالات شما باشد
Scroll to Top