نمایشگاه ها

محصولات شرکت پترو پاک مشرق زمین به چهار قاره و پنجاه کشور صادرات می شود

پیمان طربخواه مدیر عامل شرکت پترو پاک مشرق زمین: محصولات شرکت پترو پاک مشرق زمین به چهار قاره و پنجاه کشور صادرات می شود

شرکت پترو پاک مشرق زمین در سال 1396 تولید خود را آغاز کرد و در حال حاضر در زمینه تولید پلی استایرن معمولی GPPS و پلی استایرن مقاوم HIPS فعالیت دارد و از نظر ظرفیت بزرگترین تولید كننده‌ی پلی استایرن خاورمیانه است. پلی استایرن معمولی این شرکت، در 12 گرید و پلی استایرن مقاوم در 7 گرید تولید می شود.
نشریه اقتصاد و نمایشگاه به مناسبت برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با پیمان طربخواه مدیر عامل شرکت پترو پاک مشرق زمین گفت و گویی انجام داده است:

لطفا خودتان را معرفی کرده، سوابق اجرایی و مدیریتی تان را شرح دهید؟
پیمان طربخواه هستم؛ مدیر عامل شرکت پترو پاک مشرق زمین ،فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد، حدود بیست ودو سال است در صنعت پتروشیمی فعالیت دارم و نوزده سال را به صورت تخصصی در بخش پلی استایرن و پلیمرهای استایرنی فعالیت می كنم.
تاریخچه تأسیس و فعالیت شرکت پترو پاک مشرق زمین را برای مخاطبان نشریه شرح دهید
این شرکت در سال 1396 تولید خود را آغاز کرده و در حال حاضر در خصوص تولید پلی استایرن معمولی GPPS و پلی استایرن مقاوم HIPS فعالیت دارد. از بزرگترین دستاوردهایی که میتوان به آن در سال جاری اشاره کرد، تداوم واردات استایرن در جهت رفع نیاز تولید خود وتولید گرید HIPS یخچالی به عنوان جایگزین ABSدر صنعت یخچال سازی است.
پتروپاك مشرق زمین از نظر ظرفیت بزرگترین تولید كننده‌ی پلی استایرن خاورمیانه است. سه واحد تولیدی هر کدام به ظرفیت صدهزار تن دارد كه فاز یك‌ آن به مدت پنج سال در حال فعالیت بوده؛ فاز دو و سه به بهره برداری رسیده است. این شرکت پلی استایرن معمولی را در 12 گرید و پلی استایرن مقاوم را در 7 گرید تولید می کند که گرید یخچالی(ESCR) جز این هفت گرید می باشد..
در زمینه مشتری مداری چه گام هایی برداشته اید؟ محصولات شرکت شما چه ویژگی های منحصر به فردی دارد و در عرصه تولید و صادرات تاکنون چه دستاوردهایی داشته اید؟
شرکت پتروپاک مشرق زمین با اتکا به سه رکن اصلی، نیروی جوان و فعال در بخش تولید، واحد تحقیق و توسعه فعال و مارکتینگ پویا توانسته است به چهار قاره و پنجاه کشور صادرات داشته باشد. بحث مهمی كه در این زمینه وجود دارد این است که تولید گرید های تخصصی و خیلی خاص كه شركت‌های محدودی در جهان آن را تولید ‌می‌كنند، در شرکت ما به صورت صنعتی تولید و صادر می شود.
با توجه به عدم واردات لوازم خانگی و رشد روز افزون تولید این محصولات، توسط کارخانجات داخلی مصرف ABS رشد زیادی داشته و با توجه به محدودیت تولید ، در داخل کشور باعث رقابت شدید بین خریداران این محصول در بورس کالا شده است. این شرکت با اتکال به واحد تحقیق و توسعه، توانسته است گرید خاصی از HIPS را تولید کند که در بدنه داخلی یخچال و فریزر می تواند جایگزین ABS گردد و ضمن تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی، از التهاب بازار ABS نیز جلوگیری بعمل می آورد. بگونه ای که این گرید به چندین کشور اروپایی و آسیایی صادر می شود.
پترو پاک مشرق زمین در راستای توسعه فعالیت های خود در سال 1401 چه گام هایی را برداشته است؟
شرکت پتروپاک مشرق زمین به واسطه تیم مجرب و جوان خود در راستای تحقیق تولید گرید های جدید خود فعالیت های زیادی داشته که از جمله آن استفاده از تکنولوژی پروکساید بوده است، همچنین تیم توسعه بازار این شرکت در سال 1401 نسبت به ایجاد بازار های جدید از جمله آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی همواره فعالیت کرده است.
با توجه به دستاوردهای پترو پاک مشرق زمین، این موفقیت ها به چه پشتوانه ای حاصل شده است و چه پارامترهایی در این موضوع دخیل هستند؟
با توجه به تحریم های ظالمانه علیه کشور ایران و مشکلات و موانع زیاد در فروش نفت صادرات محصولات پتروشیمی از آنجا که صنعت پتروشیمی صنعت مدرنی است تحریم‌ها بر روی آن تاثیرگذار است. این صنعت نیاز به خرید قطعات یدکی، مواد شیمیایی و تجهیزات جدید دارد. ما چون پیش‌بینی این تحریم‌ها را از قبل کرده بودیم، از دو سال پیش بخش قطعات یدکی را تامین و تکمیل کردیم و البته در حال حاضر تا آنجا که می توانیم مشغول بومی‌سازی هم هستیم.
در نمایشگاه امسال با چه هدف و رویکردی شرکت کرده اید؟
از اهداف حضور ما در این نمایشگاه می توان به توسعه بازار، مذاکرات با مشتریان جدید و در صورت اعلام نیاز از سوی مشتریان برای گریدهای جدید و تخصصی و تولید برای آنها اشاره کرد.