نمایشگاه ها

Search
Close this search box.

تمامی محصولات مجتمع رنگدانه سیرجان، با به‌روزترین فناوری‌های دنیا تولید می‌شود

دکتر اویس افضلی، مدیر واحد تحقیق و توسعه مجتمع رنگدانه سیرجان: تمامی محصولات مجتمع رنگدانه سیرجان، با به‌روزترین فناوری‌های دنیا تولید می‌شود

دکتر اویس افضلی، مدیر واحد تحقیق و توسعه مجتمع رنگدانه سیرجان در جریان برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست مطرح کرد: مجتمع رنگدانه سیرجان، فعالیت خود را با تولید افزودنی‌های پلیمری آغاز کرد و به‌تدریج با توجه به افزایش دانش و فرآیندهایی که در مسیر توسعه انجام شد محصولات مختلف پلیمری- نانویی همچون کامپاندهای آنتی باکتریال، کامپاندهای زیست تخریب پذیر و پایه های پیگمنت پودری و دیسپرس شده برای صنایع پلیمر و پتروشیمی را نیز تولید نمود. از دیگر تولیدات مجموعه می‌توان به انواع نخ‌ها و الیاف پلیمری که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند مانند انواع نخ‌های تخصصی مدول و مقاومت جهت مسلح سازی بتن و آسفالت، الیاف آنتی باکتریال و الیاف جهت تولید چمن مصنوعی اشاره کرد.
دکتر اویس افضلی، مدیر واحد تحقیق و توسعه مجتمع رنگدانه سیرجان در گفت‌وگو با نشریه اقتصاد و نمایشگاه گفت: در حدود هشت سال است که با مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان همکاری می‌کنم. این مجتمع، فعالیت خود را از سال 1375 و با تولید مستربچ، کامپاند و افزدنی‌های پلیمری آغاز کرد و قریب به بیست سال فعالیت خود، محصولات متنوعی را تولید و روانة بازار نموده است. محصولات مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، در صنایع مختلفی از جمله پزشکی، نساجی، خودرو، کشاورزی، پلاستیک و راه و ساختمان استفاده می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: مجتمع رنگدانه سیرجان، به‌تدریج محصولات پلیمری نانویی و آنتی باکتریال را نیز تولید نمود. از دیگر تولیدات مجموعه می‌توان به انواع نخ‌ها و الیاف پلیمری که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند مانند انواع نخ‌های آنتی باکتریال که در امور بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا انواع نخ با مقاومت بالا که در صنعت ساختمان و بتن استفاده می‌گردند، اشاره نمود. فناوری مورد استفاده در تولید این الیاف، به‌روز و نوین است و مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، تنها شرکت داخلی است که با اخذ گواهی‌های مختلف، این الیاف را تولید می‌کند. الیاف تولید شده در مجموعه، دو دسته هستند؛ الیافی که در صنعت بتن و الیافی که در صنعت آسفالت استفاده می‌شوند.وی در ادامه با اشاره به انواع دیگری از محصولات این مجموعه، افزود: دستة دیگری از محصولات مجموعه، انواع کامپاندهای زیست تخریب‌پذیر است که شرکت با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست، این مواد را تولید و وارد بازار نموده است. از دیگر محصولات مجموعه می‌توان به پایه های پیگمنت پودری و دیسپرس شده اشاره نمود که در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دکتر اویس افضلی ضمن اشاره به دستاوردهای مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، عنوان کرد: مجتمع رنگدانه سیرجان در طی سال‌های فعالیتش، به عناوین گوناگونی دست پیدا کرده است؛ از جمله صادرکننده نمونة کشوری و استانی. از دیگر افتخارات مجموعه، کسب گواهی دانش‌بنیان و گواهی مؤسسات استاندارد برای برخی از محصولات و استقرار شرکت در پارک علم و فناوری کرمان است. از مهمترین امکانات مجموعه نیز می‌توان به بهره‌مندی از آزمایشگاه‌های به‌روز و نوین که آزمایشگاه همکار اداره استاندرد است اشاره نمود.مدیر واحد تحقیق و توسعه مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان در خصوص مجوزهای کسب شده توسط این مجموعه، گفت: شرکت برای تک‌تک محصولات خود از ارگان‌های مختلف، مجوزهای مورد نیاز را کسب نموده است. مثلاً برای الیاف مورد استفاده در بتن، از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و برای محصولات بهداشتی، از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، مجوزات مورد نیاز اخذ شده‌‌اند. همچنین برای تمامی محصولات شرکت، انواع گواهی‌های ایزو نیز کسب شده است.وی در مورد مواد اولیه مورد استفاده در مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، افزود: محصولات تولید شده توسط شرکت، بسیار متنوع‌اند و مواد اولیة مورد استفاده، عمدتاً بر پایة پلیمر هستند که افزودنی‌های خاص خود را دارند و مواد اولیة پلیمری نیز عمدتا از پتروشیمی‌های داخل کشور تهیه می‌شوند.دکتر اویس افضلی با اشاره به ویژگی‌های محصولات تولید شده در مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، تصریح کرد: تنوع محصولات مجموعه بسیار زیاد است. ویژگی بارز محصولات، به‌روز بودن آنها است که با فناوری‌های نوین و قابل رقابت ساخته شده‌اند. از دیگر ویژگی مهم محصولات، کیفیت بالای آنها است. ما در کنار آزمایشگاه مجموعه که آزمایشگاه همکار استاندارد است، آزمایشگاه دیگری را برای بررسی خواص الیاف بتنی راه‌اندازی کرده‌ایم و عملکرد محصولاتمان را مورد آزمایش قرار می‌دهیم.وی افزود: مجتمع صنایع رنگدانه سیرجان، نزدیک به 70 درصد محصولات خود را به کشورهای مختلف مانند آسیای میانه، حاشیه خلیج فارس و اروپا صادر می‌کند.دکتر افضلی در انتها با اشاره به حضور مجتمع رنگدانه سیرجان در نمایشگاه‌های مختلف، گفت: شرکت همواره سعی کرده است در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی حضور فعال داشته باشد. یکی از مهمترین نمایشگاه‌ها، نمایشگاه ایران پلاست است. ما معتقدیم که با به نمایش گذاشتن فناوری‌ها و توانمندی‌های مجموعه، روابط کاری و تعامل خوبی را با شرکت‌های دیگر ایجاد خواهیم نمود. مجموعه رنگدانه سیرجان در نمایشگاه ایران پلاست شانزدهم از یکی از زیرمجموعه ها جدید خود با نام شرکت پتروشیمی زیست سبز پلیمر که تولید کننده انواع محصولات زیست تخریب پذیر و پلیمرهای مهندسی شده است رونمایی میکند.