نمایشگاه ها

Search
Close this search box.
پرتو خازن

تورج عبدی، مدیرکارخانه شرکت پرتوخازن: «پرتو خازن» معتبرترین تولیدکننده خازن در خاورمیانه است – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

شرکت «پرتو خازن» در سال 1375 تاسیس شده است و فعالیت این شرکت با تولید فیلم متالیزه آلومینیوم، خازن‌های روشنایی، موتوری و اصلاح ضریب قدرت آغاز گردیده؛ روند رشد و فعالیت شرکت پرتو خازن، به گونه‌ای بوده است که در حال حاضر محصولات و خدمات پرشماری شامل انواع مختلف خازن‌های اصلاح ضریب قدرت، موتوری، روشنایی، بانک‌های خازنی ثابت و اتوماتیک را به بازار عرضه می‌کند که این محصولات براساس آخرین استانداردها و جدیدترین نمونه های جهانی تولید می‌شوند.

نشریه «اقتصاد و نمایشگاه» به مناسبت برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با تورج عبدی، مدیرکارخانه خلاق و توانمند شرکت پرتوخازن که رییس کمیته‌های فنی و نیز عضو اصلی شورای راهبردی کمیته های فنی موسسه استاندارد نیز می‌باشد، گفت و گو کرده است که می‌خوانید.

تولیدات شرکت پرتوخازن در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد و مشتریان شما چه کسانی هستند؟

این شرکت محصولات و خدمات پرشماری شامل انواع مختلف خازن‌های اصلاح ضریب قدرت، موتوری، روشنایی، بانک‌های خازنی ثابت و اتوماتیک را تولید و روانه بازار می‌کند. خازن‌هایی که در شرکت پرتو خازن تولید می‌شود، حتی ممکن است در خانه شما هم باشد، مثلا نمونه‌اش در لامپ مهتابی، ماشین ظرفشویی، پنکه، کولر و … است. اما در صنعت برای استفاده از خازن‌های ضریب قدرت، در پست‌ها و خطوط توزیع از این خازن‌ها استفاده می‌شود.

جایگاه شرکت شما در بازار ایران کجاست؟

باتوجه به دارا بودن تکنولوژی ساخت خازن و اینکه تحت لیسانس هیچ شرکتی نیستیم و همچنین با در نظر گرفتن قیمت و تنوع تولیدات مان، تقریبا در بازار خازن ایران تعیین کننده و جزو نفرات اول یا دوم هستیم. طی چند سال گذشته، این شرکت به شکل چشمگیری توسعه پیدا کرده و همواره روند رو به رشدی را از خود نشان داده است. سال‌ها انباشتگی تجربه به همراه منابع مادی و انسانی متنوع و کارآمد و توفیق در دستیابی به اهداف توسعه در زمینه تنوع و کیفیت محصول موجب گردیده تا شرکت پرتو خازن به بزرگ‌ترین و معتبرترین تولیدکننده خازن و تنها تولیدکننده فیلم متالایز (ماده اولیه خازن) در خاورمیانه تبدیل شود.

آیا تولیدات خود را صادر هم می کنید؟

بله، کیفیت بالا به همراه قیمت های رقابتی سبب شده تا این شرکت بخش عمده‌ای از محصولات تولیدی خود را در بازارهای جهانی نیز عرضه کند. پیش از اینکه تحریم‌ها اتفاق بیافتد، به اروپا قطعات صادر می‌کردیم، در حال حاضر به قزاقستان، تایوان، سوریه، روسیه و عراق صادرات داریم و در تلاشیم به بازار اروپا برگردیم.

به لحاظ مشتری مداری و خدمات پس از فروش چه اقداماتی داشته اید؟

خازن‌های تولیدی ما یک دوره زمانی گارانتی دارند و به هر علتی که خراب شوند به جز سوختگی و آتش سوزی، در صورتی که خازن را به ما برگردانند، جایگزین آن را می‌دهیم. برخی موارد خرابی به علت عوامل بیرونی اتفاق می افتد که دپارتمان مهندسی ما به محل می‌رود و بررسی لازم را انجام می‌دهد که مشخص شود ایراد از مشتری بوده یا دستگاهی که به آنها داده‌ایم؟ و معمولا ایرادها از سوی مشتری است، چرا که نا آگاهانه قطعات را انتخاب می‌کنند. به هر حال ما خدمات گارانتی و وارانتی را برای خریدارانمان در نظر می‌گیریم. علاوه بر آن خدمات مشاوره مهندسی ما کاملا رایگان است. اگر کسی بخواهد با ما کار کند خدمات رایگان می‌گیرد.

در روند تولید و توسعه شرکت با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

در تهیه مواد اولیه، باتوجه به تحریم‌ها، با مشکل مواجه هستیم. درست است که خودمان تولیدکننده از پایه هستیم، ولی مواد اولیه ما پلی پروپیلن است که در ایران تولید نمی شود و در کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن تولید می شود. برای اینکه از آنها این مواد را بخریم باید در بخش‌های مختلف این مواد را پیاده کنیم که این پروسه زمان می‌برد. مثلا فیلدی را که وارد می‌کنیم، باید در مدت زمان خاصی مصرف شود که امکان پذیر نیست و متاسفانه در این زمینه مشکلات زیادی به وجود آمده است. همچنین وقتی یک جنس در ایران با کیفیت مناسب تولید می‌شود، چرا دیگر بدون نظارت و مانع  وارد می کنند و هیچ کنترلی روی واردات انجام نمی‌دهند. در گمرک برای تعرفه‌های گمرگی درست اظهار نمی کنند و به طور کلی واردات بی‌رویه، تهیه مواد اولیه و قوانین دست و پا گیری که در شرایط فعلی همه کارخانه‌ها با آن مواجه هستند و نیز حق بیمه و دارایی، مالیات و ارزش افزوده و… از جمله موانع و مشکلات پیش روی تولید و توسعه ما است.