نمایشگاه ها

پارسان پلیمیر ایران پلاست

در دانش فنی، 90 درصد بومی شده‌ایم – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

شرکت پارسان پلیمر هم در تولید و هم در تجارت صنعت پلاستیک کشور فعال است. خطوط این مجموعه مصنوعاتی چون جعبه کمک‌های اولیه، انواع سفره یکبارمصرف و کیسه و ظروف پلاستیکی، همچنین گرانول و انواع مستربچ را تولید می‌کند.

آریا صادقیان، مدیرعامل این شرکت گفت: ما براى سومين سال متوالى در اين نمايشگاه شركت كرده ايم  و همچنين سابقه حضور در مشهد پلاست، اصفهان پلاست و نمایشگاه‌های پلاستیک چین و ترکیه را نيز داريم. به دليل اين كه در زمينه توليد مواد اوليه به صورت تخصصى فعاليت داريم، مشتاق هستيم تا از مشترى‌هاى داخلى و خارجى خود در نمایشگاه‌ها دعوت و بتوانيم با آنها ديدار كنيم.

‎وی افزود: ما پيش‌تر از اين‌ها در زمينه نوآورى شركت، قدم برداشته‌ايم. براى مثال در سال ٨٩، اولين اپليكيشن قيمت مواد اوليه را با برند پارسان پليمر ارایه کردیم كه متأسفانه به علت به وجود آمدن تحريم‌ها براى اپليكيشن‌هاى ايرانى، اپليكيشن ما نيز با تحريم مواجه شد. در حال حاضر قصد داريم كه با به وجود آوردن يك اپليكيشن جديد، بازارچه‌اى براى خريد و فروش مواد اوليه ايجاد كنيم که البته به  اين  نمايشگاه نرسيد.

مدیرعامل پارسان پلیمر یادآور شد که در زمينه صادرات نيز فعال هستيم و بیشترین میزان صادرات را در سال گذشته به ارزش ٧.٥ ميليون دلار تا برج ٤ يا ٥ داشتيم. بعد از آن با به وجود آمدن پيمان سپارى ارزى، صادرات ما تا اواخر سال ٩٧ متوقف شد و مجددا از اوايل سال ٩٨ توانستيم براى اين مساله راه‌حلى بيابيم و با مشترى‌هاى خود در خارج از ايران، به توافق براى گرفتن ارز برسيم. اما زيان پيمان سپارى ارزى براى ما به قدرى بوده است كه ميزان صادرات ما به ١.٥ ميليون دلار كاهش پيدا كرده. ضمن آنکه بیشترین حجم صادرات ما به تركيه، عراق، گرجستان و افغانستان است.

وی درباره وضعیت صنعت پلیمر گفت: من صنعت پلیمر را در زمینه اقتصادی ضعیف می دانم و به نظرم حداقل در دو سال آینده نمی‌توانیم وضعیت خوبی داشته باشیم.

دانش فنی مجموعه ما ۹۰درصد بومی است و حتی سعی کرده‌ایم با ماشین سازهای ایرانی کار کنیم و افرادی هم که در کارهای مهندسی به ما کمک می‌کنند ۱۰۰ درصد ایرانی هستند.

به دلیل این که بخشی از موادی که ما تولید می کنیم، مخصوصا در حیطه تزریق، مواد صنعتی هستند مثل پلی کربنات، پلی آمید و EVA، عموما در مورد مواد وارداتی، با مشکل ترخیص مواجه هستیم و وابستگی ارزی داریم. اما جالب این است که موادی هم که در داخل و در بورس عرضه می‌شوند، با تغییر قیمت ارز، تغییر قیمت دارند. پس می‌توان گفت ما ۱۰۰ درصد وابستگی ارزی داریم.