نمایشگاه ها

حلاوت ژل، بزرگترین تولیدکننده ژلاتین در ایران است

بهرام نادری، مدیرعامل شرکت صفا نادر آذر با برند حلاوت ژل و شرکت تبریز پرک با برند تردینه: حلاوت ژل، بزرگترین تولیدکننده ژلاتین در ایران است

در حالی که مصرف روزانه ژلاتین در ایران پانزده تن است اما مجموع تولیدات داخلی در حدود سه یا چهار تن برآورد می شود. در نتیجه حدود یازده تن ژلاتین نیز برای تامین نیاز بازار وارد می‌شود. یکی از شرکت های صاحب نام که افتخار تولید داخلی این محصول را دارد، شرکت صفا نادر آذر است که یک سوم تولید داخلی ژلاتین توسط این شرکت انجام می‌شود.
بهرام نادری، مدیرعامل شرکت صفا نادر آذر با برند حلاوت ژل و شرکت تبریز پرک با برند تردینه در گفت ‌وگو با نشریه اقتصاد و نمایشگاه گفت: شرکت صفا نادر آذر، بزرگترین تولیدکننده ژلاتین در شمال غرب کشور است و از سال 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است. ما تولیدکننده ژلاتین خوراکی و دارویی هستیم.
وی افزود: برند دوم ما نیز تردینه نام دارد که آن هم جزء صنایع غذایی و تبدیلی است و در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی مانند ادویه‌جات، قهوه، ژله و پودر ژله فعالیت می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه برند حلاوت ژل در بازار، افزود: ژلاتین یک محصول استراتژیک در صنعت شیرینی و شکلات است و در حدود 15 تن ژلاتین بصورت روزانه در صنایع غذایی و دارویی مصرف می‌شود. در ایران حدود چهار تولیدکننده ژلاتین وجود دارد که یکی در قزوین و سه تولیدکننده دیگر در استان آذربایجان شرقی هستند و بزرگترین تولیدکننده نیز مجموعه حلاوت ژل می‌باشد.
مدیرعامل شرکت صفا نادر آذر در خصوص نحوه توزیع محصولات این شرکت، گفت: سیستم توزیع ما بصورت فروش به مصرف‌کننده نهایی یعنی کارخانجات و تولیدکنندگان محصولات دارویی و غذایی است و نمایندگی خاصی در سطح استان و کشور نداریم. سه واحد روابط عمومی، R&D و کنترل کیفی مجموعه، به طور مستمر در حال فعالیت هستند و تا رسیدن محصول به دست مصرف‌کننده، ما پشتیبانی لازم را انجام می‌دهیم تا کالاها به مصرف کننده نهایی برسد و از رضایت مشتری اطمینان حاصل شود.
وی ادامه داد: ما به کشورهای آسیای میانه، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، صادرات داریم. در حال حاضر نیز پودر ژلاتین تولید می‌کنیم و طبق برنامه‌های توسعه‌ای شرکت، در آینده ورقه‌های ژلاتین را نیز تولید خواهیم نمود.
نادری، با اشاره به نیروی انسانی شاغل در مجموعه، گفت: در حال حاضر حدود 100 نفر بصورت مستقیم و حدود 1000 نفر بصورت غیرمستقیم مشغول همکاری با مجموعه هستند. لازم به ذکر است که تمامی محصولات ما دارای نشان حلال، استاندارد و سیب سلامت هستند.
وی افزود: مصرف روزانه ژلاتین در ایران پانزده تن است. مجموع تولیدات داخلی در حدود سه یا چهار تن است و حدود یازده تن ژلاتین نیز وارد کشور می‌شود. ما این افتخار را داریم که یک سوم تولید داخلی ژلاتین توسط شرکت صفا نادر آذر انجام می‌شود.
نادری در ادامه با اشاره به مشکلات این صنعت اظهار داشت: به دلیل عدم درک مدیران از وضعیت صادرات مواد اولیه -ضایعات و اشبالت آهکی- قیمت مواد اولیه نسبت به سال های گذشته شده افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت صفا نادر آذر در پایان تصریح کرد: قیمت تمام شده محصولات ژلاتینی تولیدی توسط شرکت ما نسبت به هزینه واردات این محصول بسیار پایین تر و به صرفه تر است و باعث جلوگیری از خروج ارز و صرفه جویی سالانه بالغ بر 5 میلیون یورو شده است.