نمایشگاه ها

ایده پردازان

مدیرعامل شرکت ایده پردازان : مشتریان بزرگی مانند برخی بانک ها و هایپراستار ها و اپلیکیشن ها در پوشش ما هستند – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

شرکت ایده پردازان الکترونیک جوانان با نام تجاری ایده پردازان در سال ۱۳۸9  به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز کرد. sms.ir (سامانه‌ی ارسال پیام کوتاه) یکی از پروژه‌های شرکت بود که پس از ماه‌ها تلاش کارشناسان به ثمر رسید و اکنون به بزرگ ترین و قدرتمندترین سامانه ارسال پیام کوتاه در ایران تبدیل شده است. از دیگر پروژه‌های موفق ایده‌پردازان می‌توان به Server.ir اشاره کرد که به ارائه خدمات میزبانی وب، سرور، دامنه و می‌پردازد.

به مناسبت بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی پای صحبت وحید خسروی، مدیرعامل هدفمند و پرتلاش  شرکت ایده پردازان الکترونیک جوانان نشستیم. مردی ریسک پذیر که  از ابتدا تا کنون سکان‌کشتی شرکت را در دست داشته و دانش آموخته الکترونیک است. گفت و گوی ما را با وی بخوانید.

درباره فعالیت ایده پردازان توضیح دهید.

بنده از سال 82 فعالیت کاری خود را آغاز کردم. آن زمان یک بچه دبیرستانی بودم که در حوزه ویدیوکلوب و نصب ویندوز و کامپیوتر شروع به کار کردم و پس از آن کار حسابداری و چاپ و تبلیغات و کارهای متنوعی نیز انجام دادم و در مقطعی نیز به کار مسافر کشی مشغول شدم. اواخر سال 88 بود که تصمیم گرفتم با دو تن از دوستانم ایده پردازان را راه اندازی کنیم. سال 89 ثبت رسمی شد و در اداره ثبت شرکت ها آن را ثبت کردیم. فعالیت مان را آغاز کردیم و اولین محصولمان sms بود و سایت sms.ir را راه اندازی کردیم که آن زمان یک محصول جدید و تازه بود. پس از آن ارائه خدمات میزبانی وب، سرور، دامنه را با راه اندازی Server.ir آغاز کردیم و در حال حاضرمشتریان بزرگی مانند برخی بانک ها و هایپراستار ها و اپلیکیشن ها  در پوشش ما هستند. در حوزه سرور نیز از باشگاه استقلال و پرسپولیس و فدراسیون فوتبال گرفته تا مشتریان کوچک روی سرور های ما هستند.

برای گسترش فعالیت تان چه برنامه هایی دارید؟

مهم ترین برنامه ای که در خط مشی آینده ما هست و می خواهیم در نمایشگاه الکامپ هم نمایش دهیم، این است که  طبق استانداردهای جهانی، یک نسخه بین المللی اس ام اس درست کرده ایم و قرار است در کشورهای دیگر عرضه کنیم اما نه به صورت ارسال از ایران به کشورهای دیگر. مثلا در آلمان نرم افزار عرضه می کنیم و به خود آلمانی ها از آلمان ارسال انجام می دهیم. با اپراتور آلمانی قرارداد می بندیم و نرم افزارمان را در آلمان عرضه می کنیم و مشتری مان آلمانی است و از ایران چیزی به آلمان ارسال نمی کنیم.

توقعات شما از دولت چیست ؟

ما کارآفرینان هیچ حمایتی نمی خواهیم فقط کار به کار ما نداشته باشند. کار دولت تسهیل شرایط است. ولی الان یک سری قسمت ها مانع است. به نظرم کارآفرینی که خودش راه خودش را پیدا نکند کارآفرین نیست. کارآفرین باید راه حل مشکلات را خودش پیدا کند، اگر دنبال این باشد که دولت یا این و آن مشکلش را حل کنند، کارآفرین نیست،کارمند است. برای همین واقعا چیزی از دولت نمی خواهیم و هیچ حمایتی نمی خواهیم. اگر در این شرایط سخت اقتصادی، ایده پردازان کار می کند و هیچ کارمندی را اخراج نمی کند حتی نیروی جدید هم استخدام می کند، یکی از دلایلش همین است که روی پای خودش ایستاده و اگر روی پای دولت ایستاده بود، شک نکنید الان اوضاع ما هم خراب بود.

چه پیشنهادی برای استارتاپ ها و جوانان دارید؟

عمده مخاطبان الکامپ جوانان هستند که روحیه کارآفرینی دارند، باید به آنها بگویم موارد جذابی که از بیرون برای کارآفرین تبلیغ می کنند، درست نیست. هزار و یک مشکلات وجود دارد. الان چون جو استارت آپی و کارآفرینی در کشور راه افتاده و جوان ها فکر می کنند قرار است دنیا را فتح کنند ، امکان دارد برایشان سراب ایجاد شود . باید با افرادی که تجربه دارند بنشینند و از تجارب و مشکلات آنها مطلع شوند، سپس به حوزه کارآفرینی ورود کنند. جوانان باید بدانند کسب و کار هایی که با ثروت پدری شکل می گیرد و بدون پشتوانه علمی و تجربی است قطعا به شکست می انجامد. این شرکت ها بیشتر از سه چهار سال دوام نمی آورند. نمونه ها را هم داریم که خیلی هایشان در همین یک سال اخیر تعطیل شده اند، چرا که تا بحران ایجاد می شود همه چیز به هم می ریزد. اگر دیدید شرکتی ده سال کار می کند بدانید پشت آن، یک برنامه ساختاری بوده است.