نمایشگاه ها

داده پردازان

رئیس گروه شرکت‌های دوران : بازار آینده در اختیار «هوش مصنوعی» است؛ خود را مهیا می‌کنیم – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

گروه دوران یکی از موفق‌ترین شرکت‌های کامپیوتری ایران است، که با هدف ارائه محصولات و خدمات متنوع در زمینه فناوری اطلاعات تاسیس شده است. این گروه که بیش از دو دهه از تاسیس آن می گذرد با ساماندهی بیش از 400 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه های معتبر كشور و بهره‌گیری از دانش روز دنیا، فعالیت گسترده‌ای در زمینه تولید و ارائه نرم‌افزارها، تجهیزات و خدمات تخصصی در چارچوب 6 گروه Security ،Software Licensing & Hardware Equipment ،Network ،VoIP ،Portal ،ERP دارد. حضور چهار تیم تولید، فنی، سیستمی و بازرگانی در قالب یک گروه و از طرفی همکاری نزدیک با شرکت ‌های معتبر بین‌المللی، توان فنی و اجرایی بالایی را برای این گروه در زمینه اجرای پروژه‌های بزرگ ملی فراهم کرده است. حضور پر رنگ شرکت داده پردازان در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ما را بر آن داشت تا با علیرضا عابدی نژاد، رئیس گروه شرکت های دوران به گفت و گو بنشینیم و از برنامه ها و دستاوردهایش جویا شویم.

از فعالیت شرکت داده‌پردازان دوران برای مخاطبان بگویید.

شرکت داده‌پردازان دوران، به عنوان اولین عضو گروه دوران فعالیت خود را با تولید محصولات بومی آغاز کرد و بعد از گذشت 5 سال شرکت نوآوران ارتباطات دوران با هدف حضور جامع و تخصصی در بازار امنیت و شبکه و تولید خدمت و ارائه راهکارها (‌Solution‌) تاسیس شد که  با ترکیب فعالیت‌های دو شرکت بخش اعظمی از نیاز بازار را پاسخ دادیم و اینک این گروه در حوزه هوش مصنوعی با نام شرکت داده‌پردازان دوران نوین و همچنین در حوزه تولید سیستم‌های هوشمند با نام شرکت خبره‌پردازان دوران فعالیت می‌کند.

درباره اهداف شرکت تحت مدیریت‌تان و برنامه‌های شاخص آن توضیح دهید.

گروه دوران هم اکنون توانمندی راهبری پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در سطح ملی دارا می‌باشد و تجربه مدیریتی و توان علمی لازم را برای اجرای پروژه‌های مهم و پیچیده کسب کرده است. همچنین شرکت های گروه در سه حوزه امنیت، شبکه و کسب و کار(هم بومی و هم خارجی) فعالیت می‌کنند. با توجه به اینکه این گروه همیشه نیم نگاهی به صادرات داشته، در مدت فعالیت خود توانسته‌ایم محصولات خود را به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کنیم. یکی از اهداف و برنامه‌های شاخص گروه گسترش صادرات و فروش محصولات به خارج کشور می‌باشد. از دیگر اهداف ما این بوده و هست که همیشه بر لبه تکنولوژی حرکت کنیم و تا می‌توانیم نخبگان را جهت فعالیت در گروه جذب نماییم. با توجه به اینکه نگاه آینده پژوهی را در تعیین مسیر حرکت گروه به کار بسته‌ایم، کاربردهای نوین تکنولوژی را تعقیب کرده‌ایم و هم اکنون در حال فعالیت در زمینه هوش مصنوعی می باشیم زیرا معتقد هستیم که در آینده‌ای نزدیک هوش مصنوعی در تمام عرصه ها رخنه خواهد کرد.

به طور مشخص چه محصولات یا خدماتی تولید و ارائه می‌کنید؟

محصولات در گروه دوران به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

دسته اول حوزه Bussiness system ‌ها که با آنها به مشتریان کمک می کنیم که Bussiness خود را مکانیزه نمایند. این محصولات شامل ERP دوران با بیش از 30 زیرسیستم مالی، اداری و …. و محصول پورتال می باشند.

دسته دوم حوزه امنیت و شبکه می‌باشد که شامل محصولات فایروال، WAF ، DPI ، مانیتورینگ شبکه و تجهیزات شبکه، سیستم‌های مربوط به مراکز عملیات امنیت(SOC) و سیستم‌های در حوزه تامین امنیت نقاط پایانی و کامپیوترها می‌باشد.

خدمات در گروه دوران نیز به طور گستره در حوزه امنیت و شبکه و شامل مشاوره، پیاده‌سازی و …. تخصصی SOC ، NOC ، CERT ، Paintest و …… می باشد.

چه پیشنهادهایی برای توسعه فعالیت بخش خصوصی در حوزه فعالیت شرکت تحت مدیریت خود دارید؟

توجه به زیرساخت های فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه خدمات، شفاف‌سازی و تسهیل خدمت رسانی در سازمان‌های دولتی و ایجاد ارزش افزوده و رشد کسب و کارها زمینه‌ساز رشد فعالان و متخصصان بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود. متقابلا توجه فعالان بخش خصوصی این حوزه به نیازهای کشور و استفاده از آخرین فناوری‌ها و پیشرفت‌های روز می‌تواند چشم انداز مناسبی را برای فعالان بخش خصوصی به همراه داشته باشد.