نمایشگاه ها به ترتیب موضوعی:

مهندس وحید حسن‌پور دبیر، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری

حسن‌پور دبیر، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در یازدهمین نمایشگاه بورس بانک و بیمه عنوان کرد: رسالت «صبا جهاد» کمک به تامین نقدینگی شرکت‌های تابعه است

در زمان انتخاب به مدیریت عامل، شرکت کارگزاری صندوق بازنشستگی کشوری (صبا جهاد) در چه وضعیتی قرار داشت و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی شما برای توسعه فعالیت‌های این مجموعه چه بوده است؟

کارگزاری صبا جهاد با شعار ( رسالت ما کمک به تامین نقدینگی شرکت های تابعه است) به عنوان یکی از کارگزاران نهادی که صد در صد سهام آن متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری است، در پی عملکرد نامناسب این شرکت طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ متاسفانه کارگزاری در ریسک‌های شدید اعتباری و تجاری قرار داشت.

مهم‌ترین چالش‌های پیش رو برای مدیریت جدید مطالبات بدون پشتوانه و وثیقه مناسب در بخش اوراق و کالا، عدم وجود ساختار سازمانی مناسب برای یک نهاد مالی و ضعف کنترل‌های داخلی و وجود ادعاهای حقوقی متعدد علیه شرکت بوده است. وضعیت مطالبات شرکت در مقطع مرداد ۹۵ در حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده است که در پایان سال مالی منتهی به دی ۱۳۹۶ این رقم به حدود ۱۴ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

از طرفی شرکت با ایجاد ساختاری مناسب و به کارگیری نیرو‌های متعهد و متخصص زمینه را برای حل مشکلات ریز و درشت مجموعه کرد که عدم وجود حتی یک تخلف بیانگر موضع مدیریت شرکت در کاهش ریسک‌های اعتباری و تجاری است.

موضع اتخاذ شده کاملا در راستای تامین حداکثری منافع برای بازنشستگان محترم مجموعه صندوق بازنشتگی کشوری و ایجاد ارزش افزوده و بهبود هم افزایی با سایر شرکت‌های گروه صندوق بازنشستگی کشوری است.

برنامه‌های شرکت برای افزایش نرخ سهام صندوق‌های وابسته به شرکت کارگزاری صندوق بازنشستگی در سال ۹۷ به چه صورت است؟

رویکرد جدید شرکت پس از پشت سر گذاشتن بحران اولیه – که ناشی از عملکرد گذشته شرکت بود – با اصلاح ساختار مالی با افزایش سرمایه شرکت از ۳۰ میلیارد ریال به ۱۰۰ میلیارد ریال با حمایت هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی آغاز شد و در گام بعدی تمرکز شرکت بر توسعه و بهبود فرهنگ سازمانی ادامه یافت.

یکی از مهم‌ترین ریسک‌های موجود در صنعت کارگزاری ریسک اعتباری است که با درایت هیئت مدیره با اتخاذ سیاست انقباضی و کاهش اعتبار اعطایی این ریسک در شرکت کاهش پیدا کرد. یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته توسعه بخش آنلاین شرکت بود که به دلیل مهیا نبودن زیرساخت مناسب در شرکت، ابتدا زیرساخت لازم با تهیه دستورالعمل‌های کنترل داخلی و اجرایی مناسب و همچنین ایجاد بخش‌های جدیدی همچون ثبت نام غیر حضوری تمرکز بر این بخش توسعه پیدا کرد. به منظور متمایز کردن خدمات ارائه‌شده در این بخش، شرکت اقدام به ایجاد سامانه رابط کاربری اختصاصی کرد که یکی از محصولات جدید شرکت که در نمایشگاه یازدهم رونمایی خواهد شد، سامانه صبا تریدر است.

از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در راستای افزایش نقدینگی صندوق، به چه مواردی می‌توانید اشاره کنید؟

یکی دیگر از فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ایجاد هم‌افزایی و همچنین حفظ و ایجاد نقدشوندگی سهام شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری، تاسیس صندوق بازارگردانی ارزش آفرین است که در حال حاضر ۵ سهم بیمه ملت، پتروشیمی جم، گروه صنعتی ملی، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و کشتیرانی دریای خزر را به صورت الگوریتمی بازارگردانی می‌کند. لازم به ذکر است با توجه به پایین‌بودن هزینه معاملات بازارگردانی از طریق صندوق بازارگردانی ارزش‌آفرین، کارگزاری صبا جهاد در نظر دارد بازارگردانی سهام سایر شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری را نیز از همین روش انجام رساند.

چه چالش‌هایی برای رسیدن به این جایگاه پیش روی خود داشته‌اید؟

یکی از محدودیت‌های قانونی در نظر گرفته که در آبان ۱۳۹۵ به شرکت‌های کارگزاری ابلاغ شد، موضوع تجمیع مجوز‌های کارگزاری‌ها بود. به این صورت که شرکتی که نیازمند تمام مجوز‌های لازم باشد باید حداقل ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه ثبت شده داشته باشد. بنابر این با عنایت به سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریالی کارگزاری صبا جهاد و همچنین استراتژی سهام‌داران شرکت به منظور حفظ و توسعه مجوزهای کارگزاری، در سال ۹۷ سرمایه شرکت به ۱۵۰ میلیارد ریال خواهد رسید.

چه اهدافی برای فعالیت‌های خود در سال مالی ۹۷ طراحی کرده‌اید؟

یکی دیگر از رسالت‌های کارگزاری صبا جهاد کمک به تامین نقدینگی و تامین مالی شرکت‌های گروه صندوق بازنشستگی که از استراتژی‌های هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی است که با طراحی و پیشنهاد مدل‌های تامین مالی جدید، نقشی در تامین مالی و افزایش هم افزایی شرکت‌های گروه ایفا کند.

شرکت کارگزاری صبا جهاد چند شعبه در سطح کشور دارد؟

شرکت کارگزاری صبا جهاد با توجه به توسعه بخش آنلاین شرکت، در حال حاضر ۵ شعبه در شهرستان‌های کاشان، تبریز، ساری، نوشهر و نیشابور و ۲ شعبه در تهران به صورت فعال آماده خدمت‌رسانی در هر دو بخش اوراق و کالا دارد.

در ارتباط با شبکه آنلاین و فعالیت‌های تحت پوشش این شبکه چه برنامه‌هایی در دست اقدام دارید؟

مهم‌ترین برنامه‌های شرکت کارگزاری صبا جهاد در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین رونمایی از سامانه معاملاتی با ویژگی رابط کابری اختصاصی تحت عنوان صباتریدر و همچنین معرفی صندوق بازارگردانی ارزش آفرین است. لازم به ذکر است کلیه خدمات افتتاح حساب آنلاین و اخذ کد بورسی و مشاوره در خصوص معاملات اوراق بهادارو فعالیت در بورس کالا در روز‌های نمایشگاه واقع در غرفه کارگزاری صبا جهاد در سالن خلیج فارس ارائه می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم پشتیبانی ما آماده است تا پاسخگوی سوالات شما باشد
Scroll to Top