نمایشگاه ها

گفتگو با مهندس حمیدرضا دهقان، مدیرعامل شرکت ایرانیان همگام:

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها، شرکت ایرانیان همگام با ده سال سابقه در تولید انواع تشک مواج، تشک بستری، تشک فوم هوشمند، پمپ سرنگ، سرم و نبولایزر واردکننده جدید‌ترین تکنولوژی ضدعفونی کننده هوا به روش پلاسما و ضدعفونی کننده سطوح فعال است. این شرکت با بهره‌گیری از نیروهای مجرب و متخصص در زمینه تجهیزات پزشکی از سال 1389 نمایندگی کمپانی Airinspace  فرانسه در ایران را برعهده دارد. به مناسبت برگزاری نمایشگاه ایران هلث پای صحبت مهندس حمیدرضا دهقان ؛ مدیرعامل خلاق شرکت ایرانیان همگام نشستیم تا ضمن آشنایی با فعالیت شرکت‌ با مشکلات و موانع تولید هم آشنا شویم.

ایرانیان همگام از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرد و آیا این شرکت از ابتدا با ایده تولید شکل گرفت؟

در ابتدا با یاری چند تن از دوستان و واردات محصولات مصرفی و تجهیزات پزشکی شروع به کار کردیم. فعالیت ما در آغاز به صورت مستقل نبود و با واسطه انجام می‌شد. پس از چند سال فعالیت و بنا به اتفاق نظر دوستان تصمیم به تولید کالا به صورت مستقل گرفته شد.سال 1387 فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردیم و در سال 88 پس از ثبت شرکت، به صورت رسمی‌تری به فعالیت ادامه دادیم و کار واردات و تولید را هم به صورت همزمان انجام می‌دادیم. پس از چندی وارد حیطه تولید مستقیم تشک مواج شدیم و در تولید این محصول موفق به شکستن حدود یک سوم قیمت‌ها شدیم. در حال حاضر برای هر سطح از بیماری و تقاضایی، تشک مخصوص تولید و تامین می کنیم. بعضی بیماران خانگی از ما تقاضای تشک مواج دارند در حالی که ما با توجه به شرایط بیمار تشک‌هایی با کیفیت و قیمت مناسب‌تر را پیشنهاد می‌کنیم و تحت هیچ عنوان بیمار را فدای قیمت محصول نمی‌کنیم، به گونه‌ای که اکنون در تولید تشک مواج آمار 90 درصد رضایت‌مندی مشتریان را داریم.

خدمات پس از فروش شرکت به چه صورت است؟

علاوه بر گارانتی و خدمات پس از فروش که بسته به نوع محصولات‌مان متفاوت است، در راستای افزایش طول عمر و بهره‌وری محصولات آموزش‌های لازم و جامعی به مشتریان ارائه می‌دهیم و مصرف‌کننده با این آموزش‌ها می‌تواند به بهترین شکل از محصول استفاده کند، خرابی را به حداقل برساند و با سرویس‌های دوره‌ای مانع آسیب‌های احتمالی شود. با آموزش از خرابی جلوگیری می‌کنیم و با این شیوه موفق شده‌ایم طول عمر محصولات مان را به بالای 10 سال برسانیم.

با توجه به مزایای تشک‌های تولیدی شرکت ایرانیان همگام، در زمینه صادرات چه توفیقاتی کسب کرده‌اید؟

با توجه به مشکلاتی که سر راه صادرات کالا و اخذ گواهینامه‌ ce وجود دارد، تاکنون صادرات مستقیم کالا نداشته‌ایم ولی صادرات غیر مستقیم با همکاری شرکت‌های مادر تخصصی به صورت واسطه‌ای انجام داده‌ایم‌. البته قیمت پایین کالاهای چینی هم در این امر موثر است؛ با اینکه محصولات چین کیفیت پایینی دارد، ولی برخی از کشورها به خاطر قیمت بسیار پایین از این کشور خرید می‌کنند. ما هیچ‌گاه دنبال انحصار نبوده‌ایم و بر این باوریم که رقابت سازنده به توسعه کسب و کار و به روز بودن فعالیت ما کمک می‌کند. متاسفانه مردم گاهی به دلیل عدم آگاهی از  تشک مواج بی کیفیت ارزان استفاده می‌کنند و به زخم بستر دچار شده و هزینه‌های بیش‌تری متحمل می‌شوند. ما با آموزش‌های خود سعی می‌کنیم مشتریان را برای انتخاب کالای مناسب یاری کنیم.

از مشکلات موجود در راه تولید بگویید.

اولین و بزرگترین معضل ما در این راه، بحث بازپرداخت بیمارستان هاست چون اگر مجموعه هایی مانند ما گردش مالی نداشته باشند، نمی توانند واحد تحقیق و نوآوری داشته باشند و همگام با دنیا حرکت کنند و تولیدمان هم دچار مشکل می شود. با توجه به عدم بازگشت پول در زمینه تامین مواد اولیه هم با مشکل مواجه می شویم و این امر 90 درصد مشکل ما در کار تولید است که توان بقا در این بازار را از ما گرفته است.

متاسفانه وزارت بهداشت هم به جای حمایت از تولید داخلی، با وضع قوانین دست و پاگیر و لحظه ای ما را دچار مشکل می کند به گونه ای که هر زمان بیم وضع قوانین جدید و متفاوت وجود دارد. بحث ارزش افزوده و مالیات هم دست ما را بسته است؛ ما در مبادلات نسیه ای و مطالباتی که از سال 93 داریم هزینه مالیات و ارزش افزوده را پرداخت می کنیم و این پرداخت ها نقدی انجام می شود ولی فروش ما به صورت نقدی نیست که پولی وارد مجموعه شود و سرمایه ما با نوسانات نرخ ارز روز به روز رو به کاهش است. همچنین ضوابط و قوانین دست و پاگیر و نا به جای گمرک ایران به ویژه در رفتار با تولیدکنندگان همواره برای فعالان اقتصادی از جمله ما مشکل آفرین بوده است.