نمایشگاه ها

گفتگو با مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها، سازمان تدارکات پزشـکی هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران (سها) با هدف تأمین دارو و تجهیـزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی جمعیت هلال‌احمر فعالیت خود را در سال 1334 آغاز نمود. این سـازمان به عنـوان یک هلدینگ دارویی و تجهیزات پزشکی با مجموعه ای از کارخـانه های تولیـد دارو و تجهیــزات پزشکی و با در اختیار داشتن شرکت پخش دارو و شرکت بازرگانی تــلاش دارد ضمن ارائـه خـدمات مطلوب به مردم شـریف ایران، نقش موثری در ارتقـاء نظام سلامت جامعه ایفاء نماید.

مجموعه «سها» به سلامت همه انسان‌ها می‌اندیشد و با شعار نیل به خودکفایی برای سربلنــدی ایران عزیـز گــــام به میـدان عمل گذاشتـه تا به اهــداف والای صـلیب سرخ جهانی از جمله تلاش برای تسـکین آلام انسان ها و ارتقاء سلامت جامعه، جامه عمل بپوشاند.

به مناسبت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث، (تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی)  با دکتر علی فرجی  عضو هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر که فارغ‌التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین متخصص کودکان و نوزادان از همان دانشگاه است، گفتگویی در رابطه با فعالیت های شرکت داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

گفتنی است ایشان سوابق خدماتی درخشانی در مسئولیت‌هایی همچون قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،مدیر دفتر طرح و برنامه معاونت درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،عضو گروه بالینی دانشگاه بهزیستی و توانبخشی،طراحی کاریکولوم رشته‌های فوق تخصصی (طب سالمندان، روانپزشکی سالمندان، اختلالات رشدی و رفتاری کودکان)، مسئول تاسیس اولین مراکز تخصصی توانبخشی پزشکی،موسس و مسئول فنی درمانگاه کودکان پگاه،- مشاور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،رئیس اداره نظارت و بازرسی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،دبیر کمیته تحقیق و توسعه معاونت درمان دانشگاه را در کارنامه دارد.

 اهم وظایف سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر را بفرمایید.

این سازمان، تأمین کننده داروهای شیمیایی، گیاهی و انواع واکسن،تهیه و تدارک، تولید و توزیع، خرید و فروش، صادرات و واردات دارو و تجهیزات پزشکی و امدادی،تأمین کننده مواد اولیه دارویی، مکمل‌های غذایی، انواع لوازم و تجهیزات پزشکی، درمانی، امدادی، بیمارستانی، آزمایشگاهی، توانبخشی و بیولوژیک، اخذ نماینــدگی شـرکت های داخـلی و خارجــی در حوزه دارو و تجهیزات پزشــکی است و فعالیت‌های مفید در راستای اهـداف سلامت جامعه، از جمله مهم ترین وظایف سازمان ما است.

چه  واحدها و شرکت‌هایی تحت پوشش سازمان شما هستند؟

شرکت های زیادی تحت پوشش سازمان ما هستند.از جمله شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران که تولیدکننده تجهیزات پزشکی یک بار مصرف در ایران است. شرکت داروسازی سها،تولید کننده دارو در سه بخش جامدات، مایعات و آنتی بیوتیک ها که تأمین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی به سراسر کشور را بر عهده دارد.

شرکت پخش سها هلال، شرکت بازرگانی سها کیش که تأمین‌کننده و واردکننده داروهای خاص و تک نسخه‌ای در کشوراست.همچنین شرکت کشت و صنعت فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا، که تولیدکننده فرآورده های گیاهان دارویی، انواع عصاره، مواد اولیه گیاهان دارویی و دمنوش در کشور است.

همچنین داروخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی هلال احمر که وظیفه آنها تأمین و عرضه به موقع و مطمئن داروهای خاص و پرونده ای است.

محصولات سازمان و شرکت‌های تابعه شما چه کیفیتی دارند؟

 این سازمان و شرکت‌های تابعه محصولات خود را با استفاده از آخرین متدهای روز دنیا و با ماشین آلات پیشرفته تولید می‌کنند. با توجه به اینکه دارو در مجموعه ما بر اساس الزامات خاصی تولید می شود از نظر کیفی فاصله معناداری با استانداردهای جهانی ندارد. تجهیزات پزشکی یکبار مصرف تولیدی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران نیز دارای نشان CE اروپا بوده و رعایت الزامات GMP را در دستور کار خود دارد.

واحد تحقیق و توسعه نیز دارید؟

درخصوص واحد تحقیق و توسعه باید عرض کنم که شرکت‌های تولیدی این سازمان دارای واحد مذکور بوده و ایده های مناسبی را برای تولید محصولات جدید ارائه می‌دهند، در این راستا هر نوع اقدامی که در جهت تحقق اهداف و مأموریت های سازمان در چارچوب قوانین و مقررات جاری در کشور مفید و مناسب تشخیص داده شود، اعم از فعالیت های تحقیقاتی، پژوهشی، فنی، مهندسی و خدماتی توسط این واحدها صورت می‌پذیرد. همچنین این سازمان با مراکز علمی، تحقیقاتی کشور از جمله معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری، وزارت علوم، وزارت بهداشت و پژوهشکده رویان برای تولید محصولات جدید تفاهم نامه همکاری دارد.

خدمات پس از فروش نیز دارید؟

 شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران نماینده انحصاری واردات دستگاه های دیالیز فرزینوس آلمان در ایران است و پشتیبانی و خدمات پس از فروش بیش از 3500 دستگاه دیالیز را از طریق واحد تکنودیالیز در سراسر کشور ارائه می نماید. در سال جاری نیز شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران مفتخر به دریافت لوح تقدیر، تندیس و همچنین رتبه برتر ارائه خدمات پس از فروش برای دستگاه های دیالیز در همایش ملی تجهیزات پزشکی ایران شد.

برای رونق تولید در کشور به نظر شما چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

 با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال «رونق تولید» و در راستای تحقق این شعار می‌بایست همه ظرفیت های شرکت های داخلی را به سمت افزایش تولید سوق دهیم  و در تمامی ابعاد با تعاملی سازنده با سایر دستگاه های اجرایی کشور به سمت تولید داخلی حرکت و از تولیدات بومی حمایت کنیم تا نیازی به واردات دارو و بالاخص داروهایی که در داخل کشور تولید می شود، نداشته باشیم.

نظرتان درباره برگزاری نمایشگاه ایران هلث چیست؟

نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث یکی از معتبرترین نمایشگاه های ایران و منطقه در حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و آزمایشگاهی است و این سازمان نیز هر ساله در این نمایشگاه حضور یافته و آخرین دستاوردها و محصولات تولیدی خود را در معرض دید بازدیدکنندگان و صاحبان این صنایع قرار می دهد.