نمایشگاه ها

نمایشگاه کرمان در سال 99 محور توسعه اقتصاد پایدار استان می شود

گفتگو با امیرحسین سعید، مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی کرمان:

شرکت نمايشگاه‌های بين‌المللي جنوب شرق در شمال غربي شهر کرمان و در مجاورت بزرگراه آیت‌ا.. هاشمی رفسنجانی و ضلع شمالي شهرک صنعتي شماره ۲ کرمان احداث شده است. سهولت دسترسي به فرودگاه بين‌المللي کرمان، راه‌آهن کرمان و واقع شدن خطوط برق فشار قوی در محدوده زمين نمايشگاه، مجاورت با ايستگاه تقليل فشار گاز کرمان و به ويژه چشم‌انداز زيبا به دليل اشراف نمايشگاه به جاده و بسياری نکات مثبت ديگر موجبات شکل‌گيری بزرگ‌ترين نمايشگاه بين‌المللي کشور را از نظر مساحت و امکانات فراهم ساخته است.

کتاب سال نشریه «اقتصاد و نمایشگاه» با امیرحسین سعید، مدیرعامل جوان و کوشای شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان گفت و گویی انجام داده است که می‌خوانید.

سابقه و مشخصات سایت نمایشگاه بین‌المللی کرمان چیست؟

پروژه احداث محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق در کیلومتر 10 بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سال 1385 در زمینی به مساحت 240 هکتار در دستور کار قرارگرفت که پس از فراز و نشیب‌های متعدد در مهر ماه 1393 به همت صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران به بهره‌برداری رسید. فضای نمایشگاهی مسقف قابل استفاده این مجموعه مشتمل بر سه سالن به مساحت 7500 متر مربع می باشد.

از موفقیت‌ها و دستاوردهایتان بگویید.

شرکت نمایشگاه‌های جنوب‌شرق با همه تنگناهایی که در سال 1398 وجود داشت، توانست 13 عنوان نمایشگاهی را عزت مندانه برگزار کند که سرآمد آنها برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های استان کرمان در شهر تبریز بود.

با توجه به شرایطی که در حال حاضر در اقتصاد کشور وجود دارد یکی از موثرترین راه‌ها نشان دادن توانمندهای فنی و اقتصادی و همچنین معرفی جاذبه‌های سرمایه‌گذاری در دیگر استان‌های کشور می‌باشد که استان کرمان در این موضوع پیش قدم بوده و توانسته با همکاری نمایشگاه بین‌المللی تبریز در سال 98 نمایشگاه موفقی را در شهر تبریز برگزار کند.

برنامه های خود را برای سال 99 توضیح دهید.

از آنجایی که شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق در تلاش است تا به محور توسعه اقتصادپایدار استان کرمان تبدیل شود، بنابراین برنامه نمایشگاهی سال 1399 بسیار گسترده‌تر از برنامه‌های گذشته می‌باشد.

برای سال آینده 40 عنوان نمایشگاهی به تصویب رسیده که در نظر داریم تا با برنامه‌ریزی دقیق و منظم همه عناوین در سایت برگزار شوند.

امیدواریم با برگزاری منظم نمایشگاه‌های تخصصی در سال آینده نقش به سزایی در توسعه اقتصادی استان کرمان داشته باشیم.

مهم‌ترین چالش‌ها و موانع پیش روی فعالیت شما چیست؟

مهم‌ترین چالش‌هایی که ما با آنها روبه رو هستیم رقابت برای تاسیس سایت‌های جدید نمایشگاهی در استان کرمان می‌باشد که این موضوع می‌تواند آسیب‌های جدی برای صنعت نمایشگاهی در استان کرمان ایجاد کند.

به همین منظور از مدیران استان تقاضا داریم مجوزی برای ایجاد سایت جدید صادر نفرمایند.

همچنین در صورتی که بتوانیم برنامه 3 ساله یا 5 ساله تدوین کنیم، می توانیم برنامه‌ریزی لازم جهت برگزاری نمایشگاه‌هایی در سطح ملی و بین‌المللی داشته باشیم و توصیه می‌کنیم تقویم سایت‌ها به صورت 3 ساله یا 5 ساله به تصویب برسد.