نمایشگاه ها

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار می شود

عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با بیان اینکه معدنکاران با مشکلات بسیاری در زمینه واردات و تعمیر ماشین آلات سنگین مواجهند، گفت: تاکنون در زمینه تولید این گونه ماشین آلات در کشور اقدامات اساسی انجام نشده است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها به نقل از روابط عمومی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، احمد توکلی اظهار کرد: دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران از ۱۶ الی ۱۹ مهر ماه سال جاری در شهرستان محلات، شهر نیم‌ور برگزار می‌شود.

وی افزود: در این نمایشگاه ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی و ۲۰ هزار تن سنگ کوپ از ۱۸ استان کشور حضور دارند. همزمان با برگزاری این نمایشگاه دومین جلسه میز سنگ کشور با حضور مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت و رایزن‌های اقتصادی انجام خواهد شد.

توکلی تصریح کرد: یکی از مهم ترین برنامه‌های این نمایشگاه حمایت از تولید داخل و رونق تولید است مخصوصا در بخش ماشین آلات معدنی که کمبود‌ها در این زمینه بسیار زیاد است و معتقدم باید در این زمینه حمایت‌ها و تلاش‌های بسیار بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مشکلات صنعت سنگ تامین تجهیزات معدنی است. اغلب معدنکاران بواسطه گرانی ارز و تحریم‌ها نمی‌توانند تجهیزات را از سازنده‌های اصلی خریداری کنند و مجبور هستند از طریق واسطه این کار را انجام دهند که این مسئله باعث افزایش هزینه‌های خریدشان می‌شود.

توکلی تصریح کرد: اغلب ماشین آلات معدنی که از خارج وارد می‌شوند دست دوم هستند که این امر باعث می‌شود معدنکاران هر روز با مشکلاتی مانند تعمیر این ماشین آلات با انجام هزینه‌های بالا دست به گریبان باشند. به دلیل خارجی بودن این ماشین آلات، زمانی که تحریم پیش می‌آید ما با مشکل تامین قطعات یدکی مواجه می‌شویم و این قطعات به سختی تهیه می‌شوند.

وی گفت: تاکنون در زمینه تولید این گونه ماشین آلات در کشور اقدامات اساسی انجام نشده است. ماشین آلاتی که در هپکو تولید می‌شوند عمدتا برای راهسازی مناسب هستند و در معدن کاربرد چندانی ندارند. هم اکنون برخی محصولات هپکو در معادن مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ما در معادن نیازمند ماشین آلات بزرگ هستیم.

توکلی تصریح کرد: به عنوان مثال در زمینه تولید لاستیک، تجربیات بسیار خوبی داشته ایم، اما هنوز برخی از لاستیک‌های بزرگ که مناسب ماشین آلات بزرگ باشند در ایران تولید نمی‌شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که ماشین آلات سنگین در ایران تولید شوند معدنکاران حتما از آن‌ها استفاده خواهند کرد و ما در نمایشگاه سنگ ایران هم به بهترین شکل ممکن از حضور و به نمایش گذاشتن این ماشین آلات استقبال خواهیم کرد. در سال گذشته یکی از بزرگترین غرفه‌های نمایشگاه به محصولات هپکو اختصاص داشت که استقبال بسیار خوبی از این غرفه به عمل آمد.

توکلی خاطرنشان کرد: در حوزه تولید ماشین آلات سنگبری تجربیات بسیار ارزنده‌ای در ایران انجام شده و در حال حاضر «اره های» بسیار خوبی در ایران تولید می‌شود که لازم است این تجربیات در حوزه تولید ماشین آلات بزرگ معدنی نیز تکرار شوند.