نمایشگاه ها

«کارتن سازی میهن» با فناوری روز دنیا نونوار می شود

دکتر علیقلی حسنی اعظمی، مدیر عامل شرکت “کارتن سازی میهن”:

شرکت “کارتن سازی میهن” یکی از متوليان بزرگ و بنام توليد كارتن و ورق در ایران است، که با ارائه محصولات با كيفيت مطـلوب توانسته است به عنوان يكي از شركت هاي عمده و پر اعتبار توليدکننده كارتن و ورق در بازارهاي این کالا مطرح باشد.

کارتن سازی میهن در جایگاه یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان محصولات بسته بندی، ضمن توجه به مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی، به پشتوانه منابع انسانی توانمند و پر تلاش خود خدمات بسته بندی گسترده ای هم عرضه می کند.

این شرکت با به کارگیری پیشرفته ترین تکنولوژی و سریع ترین ماشین آلات تولید ورق، برش و چاپ کارتن با سایزهای متنوع توانسته است، جایگاه یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده کارتن را از آن خود کند. شرکت کارتن سازی میهن با حضور شکوهمند خود در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته ما را بر آن داشت تا در مصاحبه ای با دکتر علیقلی حسنی اعظمی، مدیرعامل پرتلاش و توانمند شرکت، با چند و چون فعالیت ها و موفقیت های شرکت بیشتر آشنا شویم. گفتنی است که دکتر اعظمی کارنامه درخشانی در صنعت چاپ و بسته بندی ایران دارد. وی از سال 63 تا کنون مدیرعامل انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق بوده است و به گفته خود از قدیمی ترین افراد صنعت سلولزی می باشد. وی همچنین رییس هیات مدیره  شرکت تعاونی اعضای انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، رییس هیات مدیره بنیاد خیرین حامی دانشگاه فرهنگیان و نائب رییس هیات مدیره شرکت پیشگامان تجارت کاغذ نیز می باشد.

از آغاز فعالیت و تولیدات شرکت کارتن سازی میهن بفرمایید.

شرکت ما از نظر سنی ۵۸ سال دارد و دارای اولین پروانه بهره برداری در این بخش است. درست است که شرکت کارتن ایران اولین تولید کننده کارتن بوده است، ولی ما پروانه بهره برداری مان را سال ۴۱ اخذ کردیم و اولین کارتن سازی در کشور هستیم. کیفیت کارتن میهن زبانزد همه اعضا این صنف و مصرف کنندگان است و همواره سعی کرده ایم تا با قیمت مناسب و کیفیت خوب، مشتریانمان را راضی نگهداریم.  امسال نیز همچون سال های گذشته در نمایشگاه شرکت کرده ایم. شاید شما بگویید ۲۶ مین دوره نمایشگاه چاپ و بسته بندی است، ولی ما نزدیک به  ۴۰ سال است که در این نمایشگاه شرکت کرده ایم، چون قبلا به عنوان نمایشگاه بین المللی شرکت می کردیم و مانند امروز نمایشگاهی تخصصی نبود. به هر حال امیدواریم بتوانیم کالاهای خوبی عرضه کنیم و مشتریانمان را بیشتر راضی نگه داریم و به آنها خدمات بیشتری دهیم. چرا که  اینها مصرف کننده و صادرکنندگانی هستند که محصولات خود را با کارتن های ما به کشورهای دیگر صادر می کنند و یا در تهران از ما کارتن می خرند و محصولاتشان را در شهرهای خودشان داخل کارتن های ما می گذارند و به کیش و قشم و سراسر ایران می فرستند.

برنامه های  آینده شرکت چیست؟

از آنجایی که ماشین آلات ما قدیمی بوده است، در نظر داریم در یکی دو سال آینده، ماشین آلات روز دنیا را بیاوریم و کیفیت خوبی را دوباره ارایه دهیم و بتوانیم تمام کالاهای مورد نیاز مشتریانمان را با چاپ خوب و  بهترین کیفیت  ارایه دهیم.

چند مدل محصول دارید؟

در حال حاضر کارتن در ایران سه لا و پنج لا تولید می شود. ما امیدواریم در آينده نزدیک بتوانیم تولید کارتن با لایه های بالاتر را انجام دهیم، ولی فعلا مشتریانمان روی کارتن های سه لا و پنج لا – قهوه ای و سفید – سفارش دارند.

در زمینه مشتری مداری چه تدابیری اندیشیده اید؟

استراتژی شرکت کارتن سازی میهن از ابتدا، برتولید محصول با کیفیت و در حد شأن والای مصرف کننده ایرانی بنا نهاده شده است. این شرکت بخش عمده ای از رضایت و وفاداری مشتریان خود را مرهون تلاش، مسئولیت پذیری و صداقت پرسنل و مدیران خود می داند و بر آن است همواره این مسیر را با هدف گذاری و اجرای دقیق پروژه های بهبود، با تمرکز بر ارتقاء کیفیت و بهره وری به طور مستمر ادامه دهد.  

موانع و مشکلاتی که در صنعت تان وجود دارد چیست‌؟

در گذشته مشکلات کاغذ خیلی مهم بود، چون مواد اولیه ما کاغذ بود. همچنین کیفیت کارتن اصلا خوب نبود و مجبور بودیم از کشورهای خارج و اروپای شرقی و حتی آسیای شرقی کاغذهایمان را تامین کنیم. با همت دوستان و همکاران مان که در صنف کاغذ سازی هستندُ، این کمیت را به حد اعلا رساندند و تقریبا هیچ شرکتی کاغذ تولیدات خود را دیگر وارد نمی کند. فقط در قسمت کرافت که برای بسته بندی های سردخانه ای لازم است واردات داریم و امیدواریم در این بخش هم دوستان ما بیشتر سعی کنند و این کاغذ را هم تولید کنند تا دیگر نیازمند واردات نباشیم و از این نظر هم خودکفا شویم.

با چه موانع و مشکلاتی در روند تولید شرکت رو به رو هستید؟

ما تا کنون با دولتی ها خیلی جلسه داشته ایم، چرا که این صنعت، صنعت اولویت داری است. چون هرچه تولید می شود در بسته بندی باید ارایه شود و بهترین کار این است که دوستان مان در وزارت صنایع و دارایی و بیمه و بانک ها نظارت خاصی بر آن داشته باشند. ولی متاسفانه ارز را با قیمت آزاد حساب می کنند و در این زمینه مشکلات عدیده ای داریم. از سوی دیگر بانک ها باید بدانند که این صنعت برای به روز کردن ماشین آلات خود نیاز به سرمایه عظیمی دارد و در این راستا دست تولیدکننده را بگیرند و راه را برای او هموار کنند. ۱۶۷ واحد کارتن سازی در کشور وجود دارد که جمعا سه میلیون تن ظرفیت بهره برداری دارند، اما عملا یک میلیون تن بیشتر تولید نداریم. یعنی دو سوم ظرفیت تولیدمان خالی است و همه با یک سوم ظرفیتمان کار می کنیم. در نتیجه بهای تمام شده ما گران می شود و نقطه سر به سر ما بالا می رود. امیدواریم مسئولان و تصمیم گیران صنعتی دقت بیشتری کنند و مساعدت های ویژه ای برای این صنعت درنظر بگیرند.