نمایشگاه ها

محمد شریفی، مدیرعامل شرکت «آرایه و جعبه جواهر تهران»:

«آرایه و جعبه جواهر تهران» صنایع ایران را از جعبه وارداتی لوکس بی‌نیاز کرده است 

شرکت «آرایه و جعبه جواهر تهران» با رویکردکارآفرینی و اشتغالزایی فعالیت خود را در زمینهطراحی، ساخت و اجرای ویترین طلا و جواهر و ارائهجعبههای لوکس و نیمه لوکس زیر نظر اداره کل میراثفرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آغاز نمود.

این شرکت در مدت فعالیت خود، ضمن توسعهفعالیتهای کارآفرینانه و جلب نظر صاحبان صنایع ومتولیان فن، به دفعات در مناسبتها و همایشها،نشانها و لوحهای تقدیر دریافت کرده است

مدیران ارشد این شرکت هرچند که با فعالیتهایصنعتی و تجاری، ثروتی را در بانکها نیندوخته‌اند،اما نان پربرکت و منزهی را در سفره پرسنل شرکتنهادهاند.

فعالیتهای شرکت، علاوه بر جذب تعداد قابل توجهیاز شهروندان و مددجویان بهزیستی، گردش مالی سالمدر جامعه، صرفهجویی قابل توجه ارزی نیز برای کشوربه همراه داشته است.

از جمله افتخارات شرکت آرایه و جعبه جواهر تهران،سرمایههای انسانی و سرمایههای اجتماعی است کهموجب خوش نامی در بین اعضای صنف طلا و جواهر(با تولید دکورهای خاص و جعبههای لوکس و نیمهلوکسو اعضای غیر صنف (با تولید جعبه هایسفارشیگردیده است.

شانزدهمین نمایشگاه بینالمللی تبلیغات، بازاریابی وصنایع وابسته فرصتی را فراهم آورد تا نشریه «اقتصاد و نمایشگاه» با محمد شریفی، مدیرعاملخلاق و خوش ذوق شرکت آرایه و جعبه جواهر تهران به گفت و گو بنشیند. متن این گفت و گو را می خوانید.

از تاریخچه و فعالیت شرکت برای خوانندگان«اقتصاد و نمایشگاه» بگویید.

اینجانب از سال 71 به صورت فردی و تنها کار را در این حوزه شروع کردم و بعد از مدت 6 ماه، تعداد پرسنل‌مان به 10 نفر رسید و امروز این تعداد به 280 نفر رسیده که 50 نفر از این افراد تحت پوشش بهزیستی هستند. اعم از خانم‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست و آقایان ناشنوا. 

شرکت آرایه جعبه جواهر تهران، تولیدکننده انواع جعبه سکهطلا، جعبه جواهرات، جعبه جواهر، جعبه طلا و جواهر، جعبهساعت، جعبه‌های چوبی لوکس ویژه صنعت جواهر، دکور صنعت طلا و جواهر است. همچنین تامین‌کننده سفارش سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و در حوزه صنعت غذایی مانند جعبه دمنوش‌ها و شکلات‌ها و نیز جعبه‌های عینک و پوشاک و لوح‌های تقدیر و تندیس می‌باشد.

جایگاه این شرکت در بازار کجاست؟

این شرکت یکی از تامین‌کننده‌های اصلی در این حوزه با تقریبا 20 درصد سهم بازار است.

آیا صادرات هم دارید؟

شرکت آرایه و جعبه جواهر تهران به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادرات قابل توجه دارد و به صورت موردی نیز با کشورهای فرانسه، ایتالیا و بلژیک کار کرده است و جای افتخار است. 

مهم‌ترین دستاورد شرکت شما چیست؟

مهم‌ترین دستاوردهای شرکت ما تولید سفارشات مورد نیاز بازار با کیفیت جهانی و تنوع لازم است که این منجر به کاهش واردات از سایر کشورها به ویژه از کشور چین شده است.

چه برنامه‌هایی برای توسعه شرکت دارید؟

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت، حفظ شرایط موجود است. ثبات شرایط موجود، خود توسعه بزرگی است که باعث می شود، کارگاه تعطیل نشود و افراد سر کار بمانند. امیدوارم شرایط نرخ ارز و سایر موضوعات نیز تثبیت شود که بتوانیم این شرایط را حفظ کنیم تا بعد از تثبیت بازار، گام بعدی که توسعه بازار است، شکل بگیرد.

در زمینه مشتری مداری چه کارهایی انجام داده اید؟

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای خرید غیر حضوری توسط مشتری فراهم شده و امکان مرجوع کردن سفارشات نیز وجود دارد. از شش ماه تا یک سال گارانتی کالاها را در نظر گرفته‌ایم و امکان نظارت مشتری بر فرآیند تولید در کارگاه وجود دارد.

با چه موانع و مشکلاتی دست به گریبان هستید؟

اغلب تولیدکنندگان در زمینه واردات با سختی روبه رو هستند، مشکل نقدینگی داریم و قواعد دست و پا گیر بعضا مانع کار مداوم و با کیفیت شده است. وزارت کار هیچ مسئولیتی را تقریبا عهده‌دار نیست و تمام مسئولیت‌ها به عهده کارفرما گذاشته شدهاست. همچنین در خصوص تهیه مواد اولیه مشکل داریم. تامین مواد اولیه واقعا سخت است. مشکلات کارگری داریم که وزارت کار تقریبا یک طرفه ما را با کارگر مواجه کرده است. 

نظرتان راجع به نحوه برگزاری نمایشگاه چیست؟

نمایشگاه ضعف اطلاع‌رسانی دارد و تبلیغات مناسبی صورت نگرفته است. حتی در داخل نمایشگاه نیز تابلوهای راهنما قرار داده نشده است.