نمایشگاه ها

خود کفایی و رقابت پذیری؛ دو ویژگی صنعت مبلمان اداری ایران

صنعت مبلمان کشور یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین هنرهاست که امروزه به ۳ بخش مبلمان منزل، اداری و کودک تقسیم می‌شود.با وجود نیازمندی‌های روز و پیشرفت فناوری، صنعت مبلمان اداری با استفاده از روش‌های فنی و مهندسی توانسته است در کشور به خودکفایی برسد تا جایی که نیازی به واردات در این بخش – به جز در چند ماده اولیه ساخت – دیده نمی‌شود. به علاوه اینکه تولید مبلمان اداری در مقایسه با تولید مبلمان خانگی آسان‌تر است و این موضوع باعث شده که با استقبال بیشتری در بین مبلسازان روبه‌رو باشد.

تولید مبلمان اداری ایران رقابتی است

رامین سمیع‌زاده، عضو هیات‌مدیره و دبیر انجمن مبلمان و دکوراسیون در گفت و گویی، عنوان کرد: با توجه به ویژگی‌های رقابتی صنعت مبلمان اداری و ماهیت سفارشی بودن این صنعت، در این زمینه واردات نداریم و می‌توان گفت که کشورهای خارجی در این صنعت مزیت رقابت با ما را ندارند. اگر هم واردات داشته باشیم به صورت تک‌کالا (میز مدیریت یا صندلی خاص) انجام می‌شود.

با توجه به این سهم ناچیز واردات در مبلمان اداری می‌توان گفت که در این صنعت خودکفا هستیم و تا ۱۰۰ درصد نیاز داخلی را پاسخ می‌دهیم. از طرفی در این صنعت مزیت رقابتی با صنعتگران خارجی را هم داریم.


وی درباره تامین مواد اولیه ساخت مبلمان اداری نیز گفت: مواد اولیه هم در داخل تامین می‌گردد و هم از خارج کشور وارد می‌شود. در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در صنعت مبلمان اداری افتاده است که باعث شده نیاز به واردات مواد اولیه هم کمتر شود. نئوپان و «ام‌دی‌اف» در داخل کشور تولید و برخی لوازم همچون یراق از کشورهای خارجی تامین می‌شود.

وی با اشاره به ماشین‌آلات و دستگاه‌های ساخت مبلمان اداری بیان کرد: ماشین‌آلات وارداتی هستند. با این حال از نظر سطح فناوری، با کشورهای دیگر فاصله نداریم. به این معنی که دستگاه‌های ما به روز هستند. به علاوه اینکه شرکت‌های زیادی به عنوان واسطه با شرکت‌های خارجی فعالیت می‌کنند و فناوری روز را انتقال می‌دهند.


سمیع‌زاده با بیان اینکه در صنعت مبلمان اداری نگاه مهندسی – فنی حاکم است، گفت: فضای صنعت مبلمان اداری به واسطه وجود دانشکده و انجمن مبلمان و دکوراسیون که افراد متخصصی را تربیت می‌کند، بهتر شده است. در گذشته صنعت و دانشگاه زبان مشترک نداشتند اما درحال‌حاضر تعامل این دو سبب ایجاد زبان مشترک شده است به این صورت که این صنعت، میان‌رشته‌ای تلقی می‌شود.

دانشجویانی که طراحی داخلی و دکوراسیون، صنایع چوب «ای‌تی» و مهندسی صنایع خوانده‌اند به نوعی با صنعت مبلمان اداری آشنایی دارند. به عبارتی نگاه سیستماتیک در کنار نگاه تولیدی و کارخانه‌ای رعایت شده است. این عوامل سبب شده که به لحاظ تولیدی هم در شرایط مناسبی قرار بگیریم. با این حال هنوز در حوزه نشان(برند)سازی با مشکل روبه‌رو هستیم.


از آنجا که در بخش بین‌الملل نشان(برند)سازی کار پرهزینه‌ای است نیاز به حمایت دولت بیشتر احساس می‌شود. این مدرس دانشگاه افزود: باید قدر لحظات و فرصت‌ها را در بخش صنعت بدانیم؛ چرا که هزینه فرصت ازدست رفته زیاد است. در دوران تحریم شرایط نامناسبی بر صنعت حاکم شد که امید است در پساتحریم موانع برداشته شود.

در برداشتن موانع ۴ ضلع اصلی باید با هم هماهنگ باشند: صنعتگران، دانشگاه، تشکل‌ها و دولت. صنعتگران باید بیشتر نقش‌آفرینی کنند و دانشگاه هم باید صنعت را تقویت کند. تشکل‌ها نیز در ایجاد ارتباط بین بنگاه‌های صنعتی و حاکمیت نقش دارند و همچنین دولت باید بستر را بیشتر آماده کند. اگر این شرایط فراهم شود به طور قطع می‌توانیم صادرات بیشتری در بخش مبلمان اداری داشته باشیم.


سمیع‌زاده افزود: واردات مبلمان اداری در این میان آنقدر ناچیز است که به جرات می‌توان گفت در این صنعت واردات نداریم. به عبارتی به غیر از مبلمان خانگی و منزل، در بخش مبلمان اداری و کودک واردات به صورت جدی نداریم و در اصل نیازی به واردات دیده نمی‌شود.

در مقابل، صادرات به کشورهای افغانستان، عراق و… انجام می‌شود. شباهت‌های فرهنگی و نیاز این کشورها به بازسازی باعث افزایش صادرات به این کشورها شده است.

صنعتی آسان و پرتقاضا


حسین علیزاده، رییس تعاونی درودگران و مبلسازان در گفت‌وگویی دیگر، ابراز کرد: بخشی از مواد اولیه صنعت مبلمان اداری همچون چوب وارد می‌شود. با این حال چون تولید مبلمان اداری، صفحه‌ای است، موادی همچون نئوپان و ام‌دی‌اف در داخل تولید می‌شود.

در کل، ما در کشور سالانه حدود ۵ میلیون مترمکعب چوب نیاز داریم (برای همه صنایع) که ۳ میلیون مترمکعب آن حاصل واردات است که از کشورهایی چون روسیه و گرجستان تامین می‌شود.

وی افزود: در تولید مبلمان اداری از فلز و صفحه استفاده می‌شود. کاغذهای رنگی مورد استفاده در ساخت هم از کشورهایی همچون آلمان تامین می‌شود و وارداتی است. با این همه در زمینه مبلمان اداری نیازی به واردات به صورت انبوه دیده نمی‌شود و مشکل خاصی هم نداریم.

علیزاده، درباره ماشین‌آلات تولید مبلمان اداری نیز گفت: دستگاه‌های تولید وارداتی است. البته این نوع دستگاه‌ها پیچیده نیستند و ساختاری شبیه اره دارند و باید قابلیت برش داشته باشند؛ چراکه در تولید مبلمان اداری نیازی به کنده‌کاری نیست. به برخی دستگاه‌ها هم برنامه تولید داده می‌شود و این ماشین‌آلات صفحه را برش می‌زنند. از این رو پیچیدگی خاصی ندارند.

فلزات هم در ساخت مبلمان اداری به کار می‌روند و دستگاه‌هایی که فلز را خم می‌کنند پیچیدگی خاصی ندارند. در این میان برخی دستگاه‌ها همچون مته و سوراخ کن از خارج کشور وارد می‌شوند. برخی ابزارآلات کار هم خارجی هستند. به‌طور کلی در صنعت تولید مبلمان اداری خودکفا شده‌ایم و مشکلی از این لحاظ در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به صنایع مشابه بین‌المللی، بیان کرد: تنها مشکل صنعت مبلمان اداری ایران این است که در جهان با نشان(برند) خاص شناخته نشده اما درحال‌حاضر ترکیه در این صنعت شناخته شده است و جایگاه جهانی دارد. صنعت مبلمان اداری کاری آسان است فقط باید در پیوند و سرمایه‌گذاری با شرکت‌های خارجی جایگاه جهانی پیدا کنیم و تولیدات داخل را در ردیف صادرات بگذاریم.

علیزاده با تاکید بر لزوم شناخته شدن صنعت مبلمان اداری ایران در جهان گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مبلمان فرصت بسیاری خوبی برای بروز شدن است. این فضا به نوعی کلاس آموزشی برای صنعتگران است که دانش فنی خود را در این صنعت بالا ببرند. به علاوه اینکه مصرف‌کنندگان می‌توانند نیاز واقعی خود را تامین کنند.

برابری مبلمان اداری ایران با تولیدات خارجی


عبدالحسین عباسی، رییس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران، نیز عنوان کرد: کیفیت تولیدات مبلمان اداری ایران با مشابه خود در کشورهای دیگری همچون ایتالیا برابری می‌کند. حتی در برابر تولیدات ما ترکیه حرفی برای گفتن ندارد. با این همه تحریم، مشکلات تولیدی و نبود تسهیلات حمایتی، تولیدکنندگان این صنعت را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

عباسی، درباره مختصات تولید مبلمان اداری، گفت: ۷۰ درصد مواد اولیه تولید در داخل کشور تامین می‌شود و تنها ۳۰ درصد به خارج وابسته هستیم. موادی مانند پارچه، چرم، فنر، کف و یراق از خارج وارد کشور شده و ام‌دی‌اف، پروفیل، لوله و… در داخل کشور تولید می‌شود.

هر چند این صنعت، پویاست اما مانند دیگر صنایع درگیر مشکلاتی چون تحریم و نبود بازار صادراتی شده است. این در حالی است که در کشوری همچون چین هزینه تولید پایین است و به راحتی هم بازار دنیا را تسخیر کرده است.

وی با اشاره به سودآور بودن صنعت مبلمان اداری، گفت: ماشین‌آلات در این صنعت کار اصلی را انجام می‌دهند و در مقایسه با تولید مبلمان منزل و خانگی که به صورت دستی انجام می‌شود، کار آسان‌تری است. از این‌رو، جوانان ترجیح می‌دهند که صنعت راحت‌تر را انتخاب کنند. از آنجا که نیاز داخلی هم به مبلمان اداری بیشتر شده است بازار تولید هم رونق دارد.


عبدالحسین عباسی، رییس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران، نیز عنوان کرد: کیفیت تولیدات مبلمان اداری ایران با مشابه خود در کشورهای دیگری همچون ایتالیا برابری می‌کند. حتی در برابر تولیدات ما ترکیه حرفی برای گفتن ندارد. با این همه تحریم، مشکلات تولیدی و نبود تسهیلات حمایتی، تولیدکنندگان این صنعت را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

عباسی، درباره مختصات تولید مبلمان اداری، گفت: ۷۰ درصد مواد اولیه تولید در داخل کشور تامین می‌شود و تنها ۳۰ درصد به خارج وابسته هستیم. موادی مانند پارچه، چرم، فنر، کف و یراق از خارج وارد کشور شده و ام‌دی‌اف، پروفیل، لوله و… در داخل کشور تولید می‌شود. هر چند این صنعت، پویاست اما مانند دیگر صنایع درگیر مشکلاتی چون تحریم و نبود بازار صادراتی شده است. این در حالی است که در کشوری همچون چین هزینه تولید پایین است و به راحتی هم بازار دنیا را تسخیر کرده است.

وی با اشاره به سودآور بودن صنعت مبلمان اداری، گفت: ماشین‌آلات در این صنعت کار اصلی را انجام می‌دهند و در مقایسه با تولید مبلمان منزل و خانگی که به صورت دستی انجام می‌شود، کار آسان‌تری است. از این‌رو، جوانان ترجیح می‌دهند که صنعت راحت‌تر را انتخاب کنند. از آنجا که نیاز داخلی هم به مبلمان اداری بیشتر شده است بازار تولید هم رونق دارد.

رامین سمیع‌زاده عضو هیات مدیره و دبیر انجمن مبل و دکوراسیون:
برندسازی در صنعت مبلمان کار پرهزینه‌ای است و نیاز به حمایت دولت دارد

حسین علیزاده رئیس تعاونی درودگران و مبل‌سازان:
مهم‌ترین مشکل صنعت مبلمان اداری ایران فقدان برند جهانی است

عبدالحسین عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران:
در مقابل تولیدات مبلمان اداری ایران، ترکیه حرفی برای گفتن ندارد