نمایشگاه ها

آماده معرفی توانمندی های صادراتی استان ها در اکسپو هستیم

حسین زاده از آمادگی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران به منظور معرفی توانمندی صادراتی استان های کشور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران، بهمن حسین زاده مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ایران در مراسم گشایش دومین نمایشگاه توانمندیهای صنایع کوچک و متوسط استان گلستان گفت: صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در اقتصاد جهانی بویژه در کشورهای در حال توسعه ایفا می کند.

وی با اعلام این که براساس برآورد بانک جهانی بالغ بر 50 درصد اشتغال در دنیا توسط شرکتهای کوچک و متوسط ایجاد شده، افزود: سهم این شرکتها در تولید ناخالص داخلی اقتصادهای نوظهور به 40 درصد می رسد.

حسین زاده خاطرنشان کرد: با وجودی که شرکتهای کوچک و متوسط از توان مالی و قدرت بازاریابی کمتری نسبت به شرکتهای بزرگ برخوردار هستند. مع ذالک در توسعه اقتصادی کشورها و دستیابی به بازارهای صادراتی نقش قابل ملاحظه ای دارند و قدرت تحرک آنها در تغییر رشته فعالیت و انطباق کالاها و خدمات خود با ذوق و سلیقه مشتریان عمدتاً بیش از شرکتهای بزرگ است.

وی عنوان کرد: برپایی نمایشگاههای تخصصی به منظور معرفی توانمندیهای این شرکتها اهداف متعددی را برآورده می کنند و توسعه صادرات غیر نفتی از جمله این اهداف است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران، معرفی پتانسیل ها و توانمندیهای شرکتها و مؤسساتی که کالا و خدمات متنوع خود را عرضه کرده اند و آشنا کردن شرکت کنندگان با امکانات واحدهای تولیدی که می توانند نیازهای آنا را به برخی از اقلام مورد نیازشان تأمین کند را از دیگر اهداف در این زمینه معرفی کرد.

وی همچنین منعقد کردن قراردادهای تجاری، مطلع کردن مسئولان و مقامات تصمیم گیرنده از مشکلات و خواسته های خود در خلال مذاکرات دو جانبه یا میزگردها و همایش های تخصصی و آگاهی از ذوق و سلیقه بازدیدکنندگان و سرانجام پیشرفتهای تکنولوژیکی که رقبای تجاری یا صنعتی آنان عرضه کرده اند را هم از جمله اهداف مد نظر دانست.

حسین زاده ادامه داد: بررسی های انجام شده نشان می دهد که حدود 96 درصد واحدهای اقتصادی کشور ما را بنگاه های کوچک و متوسط تشکیل می دهند که نقش آنها در ایجاد اشتغال صنعتی به 65 تا 70 درصد می رسد و حمایت قاطع از این بنگاه ها و بر طرف کردن مشکلات آنها در زمینه نقدینگی، تأمین مواد اولیه، بهره گیری از فناوریهای پیشرفته و نوین، مهارت افزایی نیروی کار، مشکلات مالیاتی و بازاریابی می تواند توان رقابتی آنان را در بازارهای هدف برای توسعه صادرات افزایش دهد.

وی استان گلستان را یکی از مدرن ترین مراکز نمایشگاهی شمال کشور دانست و گفت: این استان تاکنون در معرفی پتانسیل های تولیدی و صادراتی خود گام های ارزنده ای برداشته است. برپایی این نمایشگاه تخصصی که طیف وسیعی از کالاهای ساختمانی، مواد غذایی، لوازم خانگی ، محصولات کشاورزی، فرآورده های صنایع شیمیایی، فلزی، نساجی و دهها کالا و خدمات متنوع دیگر را در بر می گیرد از اهمیت صادراتی ویژه ای برخوردارست.

رئیس هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی و تزانزیتی این استان به گونه ایست که می تواند در توسعه صادرات ایران به ترکمنستان و سایر جمهوری های آسیای مرکزی نقش مهمی ایفا نماید. از ویژگی های بارز این استان می توان به فرودگاه بین المللی گرگان، راه آهن، مرز آبی و ترانزیت جاده ای و شهرک های صنعتی فعال اشاره کرد.

وی افزود: صنایع کوچک و متوسطی که در این نمایشگاه عرضه شده اند از پتانسیل های صادراتی قابل ملاحظه ای برخوردار هستند و موفقیت آنها در بازارهای هدف مستلزم آن است که به ارتقای کیفی محصولات و خدمات خود توجه کافی معطوف نمایند.

همچنین باید شیوه های مدیریتی خود را بهبود بخشند و استانداردهای مورد قبول بازارهای صادراتی را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: این صنایع باید با همکاری واحدهای همگن به ایجاد مراکز تحقیق و توسعه مبادرت نماید تا بتوانند کالاها و خدمات جدیدی ارائه دهند که بازار فروش آنها محدود به کشورهای همجوار نباشد.

این در حالی است که افزایش توان رقابتی این صنایع و برقراری رابطه منطقی بین آنها و صنایع بزرگ، تضمین کننده موفقیت آنها در بازارهای صادراتی است.

حسین زاده یادآور شد: شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ایران نیز به دفعات، توانمندیهای صنایع کوچک و متوسط کشور را در نمایشگاههای داخلی و برون مرزی که برپا کرده است به معرض نمایش قرار داده و آماده است که در اکسپوی 2020 دوبی که حدود 8 ماه دیکر برگزار خواهد شد، توانمندیهای صادراتی استانهای کشور را به بازدیدکنندگان این نمایشگاه جهانی که بزرگترین رویداد اقتصادی خاورمیانه در چند ده اخیر به شمار می رود به معرض نمایش قرار دهد.

وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای دومین نمایشگاه تخصصی توانمندیهای صنایع کوچک و متوسط استان گلستان، از همه شرکتها، مؤسسات، سازمانها و نهادهایی که با عرضه کالاها و خدمات خود را در این نمایشگاه امکان برپایی آن را فراهم نموده اند سپاسگزاری کرد.