نمایشگاه ها

در آستانه جام جهانی 2022: پنج رویداد نمایشگاهی در قطر برگزار می شود

همایش معرفی نمایشگاه‌های اختصاصی-تخصصی جمهوری اسلامی ایران در دوحه به مناسبت جام جهانی 2022 قطر در تالار مروارید نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

به گزارش اخبار نمایشگاه ها، همایش معرفی نمایشگاه‌های اختصاصی-تخصصی جمهوری اسلامی ایران در دوحه امروز دوم شهریور ماه با حضور دکتر دهقانی سفیر ایران در قطر، رازدار مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی، پیلتن مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت و مسئولان مرکز تجاری ایران و قطر، رایزن بازرگانی ایران در قطر و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد.

راه اندازی سیستم ایکس ری در بندر دیر

پیلتن، مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت در این همایش گفت: بازار قطر به دلیل مجاورت دو کشور یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران محسوب می شود. وی افزود:در ماه‌های گذشته فرصت‌هایی برای توسعه تجارت بین دو کشور فراهم شده است.
پیلتن با اشاره به تمایل بخش خصوصی برای حضور در بازار قطر تصریح کرد: سازمان توسعه تجارت ایران برنامه هایی از جمله برگزاری نمایشگاه برای استفاده بهتر از بازار قطر را در دستور کار خود قرار داده است.
او ادامه داد: توسعه زیرساخت های تجاری شامل کمک به حمل کالا به صورت دریایی و هوایی در حال انجام است. کشتیرانی ایران آمادگی ارائه خدمات به تجار را دارد، از سوی دیگر بندر دیر برای ارتباطات تجاری دو کشور تجهیز شده است و فردا نیز سیستم ایکس ری بهره برداری می شود که موجب توسعه صادرات می شود.
مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: تسهیل تردد فعالان اقتصادی و اقامت آنها و حمل و نقل هوایی کالا ایجاد شده است تا شرایط برای معرفی کالاها در این کشور فراهم شود.
وی در پایان با تشکر از مدیرعامل نمایشگاه بین المللی برای پذیرش مسئولیت برگزاری نمایشگاه های تخصصی ایران در قطر، از برگزاری 5 رویداد نمایشگاهی در قطر با هدف معرفی کالاهای صادراتی خبر داد.

رفع موانع گسترش روابط اقتصادی ایران و قطر

دهقانی سفیر جمهوری اسلامی در قطر با تاکید بر نقش قطر در تحولات منطقه ای گفت: شرایط اقتصادی قطر نسبت به سال های گذشته تغییر کرده است.
وی افزود: فعالان اقتصادی و بازرگانان باید با شناخت و مطالعه دقیق به بازار قطر ورود نمایند. او ادامه داد: با برداشته شدن موانع از سر راه تجار، شاهد گسترش روابط اقتصادی ایران و قطر خواهیم بود.

قطر به هر کالایی اجاره ورود نمی‌ دهد

عبدالخانی رایزن بازرگانی ایران در قطر گفت: یکی از موضوعات مهم برای سازمان توسعه تجارت، بازگشایی مرکز تجاری ایران و قطر است. وی افزود: قطر کشوری است که درآمد سرانه بالایی دارد و به همین دلیل به هر کالایی اجاره ورود نمی‌دهند. کالا‌هایی وارد بازار قطر می شود که از استانداردهای لازم برخوردار باشند.

روابط ایران با قطر در بهترین حالت قرار دارد

توتونچی رئیس اداره دوم وزارت امور خارجه نیز گفت: از نظر سیاسی روابط ما با قطر در بهترین حالت قرار دارد و می توان گفت بیشتر نمود روابط ما با کشور های همسایه با کشور قطر است. وی تاکید کرد: روابط بخش سیاسی باید تسهیل کننده حضور تجار در بازار اقتصادی قطر باشد.

انتخاب مجری قطری برای کاهش هزینه های حضور در نمایشگاه 

هومن رازدار مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی در ادامه جلسه گفت: به دلیل درخواست های زیاد از سوی شرکت ها و فعالان اقتصادی کشور، برگزاری نمایشگاه های اختصاصی ایران در قطر را برنامه ریزی کردیم.
وی با اشاره به وضعیت خاص قطر در آستانه برگزاری جام جهانی تصریح کرد: با توجه به این موضوع، هزینه ها نیز در این کشور افزایش یافته است و مقایسه هزینه های قطر با اروپا در شرایط کنونی منطقی نیست.
رازدار افزود: با تصمیم مشترک سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه ها، مجری برگزاری این رویدادها از کشور قطر انتخاب شده است تا هزینه تمام شده برای حضور شرکت کنندگان در نمایشگاه کاهش یابد.
وی در پایان با اشاره به موضوع استفاده از رمز ارز در صادرات گفت: سازمان توسعه تجارت مذاکراتی را با بانک مرکزی انجام داده است تا صادرات برپایه رمز ارز قانونی شود.