نمایشگاه ها

تفاهم‌نامه همکاری میان انجمن نمایشگاه ‌های ایران و سازمان توسعه تجارت

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست با مدیران نمایشگاه های استان ها: رونق نمایشگاه‌ها در سال جهش تولید ملی، نباید کاهش بیابد – اخبار نمایشگاه ها

اعضای انجمن نمایشگاه های ایران در نشست مشترک با حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، به بیان چالش‌ها و مشکلات خود در برگزاری نمایشگاه‌ها پرداختند؛ در این نشست تفاهم‌نامه همکاری به منظور توسعه و بهبود شرایط صنعت نمایشگاهی میان انجمن نمایشگاه ‌های ایران و سازمان توسعه تجارت به امضای دو طرف رسید .
به گزارش اخبار نمایشگاه ها، در ابتدای نشست مشترک انجمن نمایشگاه ها و سازمان توسعه و تجارت، مدیران عامل شرکت های نمایشگاهی استان ها، مشکلات و دغدغه های خود را با معاون وزیر صمت در میان گذاشتند.
در ادامه جلسه رییس سازمان توسعه تجارت ایران، به بیان راه حل ها و اقدامات لازم برای رفع مشکلات شرکت های نمایشگاهی استان پرداخت.
در پایان جلسه نیز تفاهم‌نامه همکاری به منظور توسعه و بهبود شرایط صنعت نمایشگاهی به امضا علی یارمحمدیان، رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایران و حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت رسید.
این تفاهم‌نامه همکاری، پنج بند دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
هماهنگی و تنظیم فرایند تصویب تقویم نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی پنج ساله ۱۴۰۴ ـ ۱۴۰۰
حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ به شکل ادواری در استان‌های کشور
تهیه و تدوین طرح جامع توسعه و ارتقای کمی و کیفی زیرساخت‌های نمایشگاهی کشور* تدوین ضمانت اجرایی جهت جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های غیراستاندارد خارج از سایت‌های نمایشگاهی

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار نشریه اقتصاد و نمایشگاه گفت: رونق داخلی استان‌ها با حضور نمایشگاه های فعال صورت می‌گیرد.
حیمد زادبوم با بیان اینکه در شرایط کرونا اغلب سایت های نمایشگاهی آسیب دیده اند افزود: به دلیل عدم برگزاری نمایشگاه ها سایت های نمایشگاهی در شرایط مطلوبی به سر نمی برند.
وی ادامه داد: ما در این مدت، مشکلات شرکت های نمایشگاهی استان ها را پیگیری کردیم و قرار است بندهای دستورالعمل های نمایشگاهی سایت ها بازنگری شود.

معاون وزیر صمت خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی اصناف و تعاون در این مدت با نوشتن نامه، درخواست کمک به سایت ها در شرایط کرونایی را داشتند افزود: از اسفندماه سال گذشته با انجام مکاتبات و حضور در جلسات ستاد کرونا از بازگشایی نمایشگاه‌ها پشتیبانی کردیم.
زادبودم با استقبال از درخواست انجمن شرکت های نمایشگاهی برای ارائه تقویم های موضوعی ۵ ساله در استان‌ها گفت: در نشست امروز قرار شد انجمن پیشنهادی را آماده و ارائه کند و در صورت تدوین یک برنامه از این طرح حمایت خواهیم کرد.
معاون وزارت صمت تاکید کرد: یکی دیگر از موارد، مورد بحث در نشست امروز، هماهنگی و همکاری سازمان توسعه تجارت با انجمن نمایشگاه ها بود، که تفاهنامه ای بین سازمان توسعه و تجارت و انجمن شرکت های نمایشگاهی به امضا رسید.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پایان با بیان اینکه وقتی نمایشگاه‌ها تعطیل و به سردی می‌روند رونق بازار استان‌ها هم کاهش پیدا می‌کند ادامه داد: با رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل های بهداشتی ستاد کرونا باید رونق را به صنعت نمایشگاهی برگردانیم و نباید در سال جهش تولید ملی، رونق نمایشگاه‌ها کاهش پیدا کند.
همچنین علی یارمحمدیان، رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایران در پاسخ به سوال خبرنگار اخبار نمایشگاه ها در مورد جمع بندی خود از این نشست گفت: امروز جلسه بسیار خوب و موثری برگزار شد.
وی در ادامه گفت: در جلسه امروز مقرر شد با تدوین تقویم ۵ ساله پنجره جدیدی را به سوی صنعت نمایشگاهی باز کنیم تا این صنعت بتواند به رونق اقتصادی کشور کمک کند.