EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

سال 1400 ؛ سال شکوفایی صنعت نمایشگاهی

دکتر حسن زمانی مشاور وزیر صمت و مدیرعامل نمایشِگاه های بین المللی ج ا ایران: سال 1400 ؛ سال شکوفایی صنعت نمایشگاهی

40 نمایشگاه تخصصی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سال جاری برگزار شده است و علیرغم اینکه در ابتدای سال 1399 به دلیل شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا، تعداد زیادی از نمایشگاه ها برگزار نشد اما در پایان سال موفق به برگزاری نمایشگاه های مهم با رعایت پروتکل های بهداشتی شده ایم و بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان از روند برگزاری نمایشگاه ها ابراز رضایت کردند.
دکتر حسن زمانی مشاور وزیر صمت و مدیرعامل نمایشِگاه های بین المللی ج ا ایران با بیان این مطالب به خبرنگار نشریه اقتصاد و نمایشگاه به چشم انداز صنعت نمایشگاهی کشور و برنامه های شرکت سهامی نمایشگاه ها برای سال 1400 اشاره کرد؛ و افزود: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی برگزاری نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور برای سال ۱۴۰۰، برگزاری نزدیک به 700 نمایشگاه در سراسر کشور و 50 نمایشگاه در خارج از کشور را برنامه ریزی کرده است.
وی ادامه داد: با برگزاری نمایشگاه ها در سال 1400 میزان اشتغال‌زایی بالایی در سراسر کشور خواهیم داشت و از سوی دیگر گردش مالی قابل توجه ای ایجاد خواهد شد و باعث رونق در عرصه صنعت و تولید خواهد شد.
دکتر حسن زمانی با بیان اینکه به راه افتادن دوبارۀ چرخۀ صنعت نمایشگاهی در کشور، باعث به حرکت درآمدن چرخ ‌های صنعتی و تولیدی می شود افزود: چراغ واحدهای صنعتی که به‌ دلیل شرایط ناشی از کرونا خاموش شده بودند، با فعال شدن نمایشگاه ها، مجدداً روشن خواهند شد و می توانیم در سال 1400 شکوفایی صنعت نمایشگاهی را نظاره کنیم.
دکتر حسن زمانی با تاکید بر برگزاری نمایشگاه ها در داخل و خارج از کشورگفت: هدف بزرگ، پنجاه‌ میلیارد دلار درآمد صادرات غیرنفتی در سال با برگزاری نمایشگاه ها قابل تحقق است و این امر شدنی است.
مشاوره وزیر صمت با اشاره به رویداد اکسپو خاطرنشان کرد: علاوه بر برگزاری رویدادهای مهم داخلی و خارجی، در مهرماه سال 1400، رویداد اکسپو در کشور امارات و شهر دوبی برگزار می شود که این رویداد می‌تواند فرصت خوبی را در اختیار کشور ما قرار دهد و باید تلاش کنیم تا از آن بهرۀ لازم را ببریم.
دکتر زمانی در ادامه به تلاش های امارات متحده برای کسب مجوز رویداد اکسپو اشاره کرد و افزود: این کشور از برگزاری رویداد اکسپو اهدافی نظیر، توسعۀ صنعت گردشگری‌، تبدیل شدن به بزرگترین پایگاه صادرات مجدد، گسترش ترانزیت حمل‌ونقل در خاور میانه را دنبال می کند و تا کنون بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار برای برگزاری اکسپو، سرمایه‌گذاری کرده است که بخش اعظم آن، جهت زیرساخت‌های اقتصادی، شبکۀ پیشرفت حمل و نقل، ایجاد و توسعۀ فرودگاه‌، ایجاد خطوط مترو و ساخت شهرک‌های جدید است.
وی با بیان اینکه ما به دنبال دستیابی به اهداف مهمی در رویداد اکسپو هستیم؛ تصریح کرد: افزایش آگاهی در رابطۀ با چالش‌های بشر؛ بهره‌گیری از فرصت‌های مناسب برای توسعۀ روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین کشور‌ها؛ امکان شناخت این فرصت‌ها و استفاده از آنها بین ملت‌های مختلف؛ برقراری رابطه بین کشور‌هایی که از تکنولوژی پیشرفته بهره‌مند هستند و کشورهایی که خواهان آن هستند؛ تحکیم روابط سیاسی و ‌اقتصادی بین کشورها؛ توسعۀ صنعت گردشگری، گردشگری سلامت، اکو توریسم و معرفی جاذبه‌های تاریخی و باستانی؛ معرفی پیشرفت‌هایی در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی و انرژی‌های نوین و تجدیدپذیر از جمله مهمترین اهداف ما برای حضور در این رویداد مهم فرهنگی دنیا است.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه ها، در ادامه با بیان اینکه در سال ۲۰۲۰ به‌علت شیوع بیماری کرونا و برگزار نشدن بسیاری از نمایشگاه‌ها، صنعت نمایشگاهی بالغ بر ۲۲۴ میلیارد دلار متضرر شده است؛ افزود: آمریکای شمالی 90 میلیارد دلار، قارۀ اروپا ۷۳ میلیارد دلار، منطقۀ آسیا و حوزۀ اقیانوس آرام ۵۲ میلیارد دلار و سایر مناطق 9 ‌میلیارد دلار خسارت دیده اند.
وی ادامه داد: به دلیل عدم حضور مشارکت کنندگان در نمایشگاه های بین المللی و عدم امکان مذاکره حضوری با مشتریان و بازدیدکنندگان، از انعقاد ۳۷۰ میلیارد دلار قرارداد جلوگیری شد.
دکتر زمانی در ادامه با اشاره به اینکه بالغ بر دومیلیون‌وچهارصدهزار فرصت شغلی در سال 2020 به دلیل عدم برگزاری نمایشگاه ها از دست رفت؛ افزود: صنعت نمایشگاهی در دنیا یکی از صنایعی است که بیشترین میزان اشتغال‌زایی را دارد و هر مترمربع برگزاری نمایشگاه، 7.5 روز اشتغال‌زایی ایجاد می کند و در کنار هر نمایشگاه، ۱۵۰ رستۀ شغلی فعال می‌شود و همین موضوع این صنعت را به عنوان یک صنعت مهم و حیاتی در اقتصاد دنیا مطرح کرده است.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی در پایان ضمن تشکر از وزارت خانه ها، دستگاه ها و نهادهای دولتی برای همکاری با شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی افزود: امیدواریم این همکاری در سال ۱۴۰۰، ادامه پیدا کرده و فضا به سمت و سویی برود که کوچکترین دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top