نمایشگاه ها

Search
Close this search box.
تعادل

مترو و رویای فعالان نمایشگاهی – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

یادداشت روزنامه تعادل

بهزاد زرین پور

افتتاح پروژه احداث خط 10 مترو در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، نوید بخش تحقق آرزوی دیرینه فعالان صنعت نمایشگاهی ایران در آینده ای بسیار نزدیک است.آرزوی رفت و‌آمد امن و‌ به دور از ترافیک به نمایشگاه تهران، که سال هاست مورد توجه کارشناسان و مسوولان است و همین موضوع موجب شده بود که عده ای خواستار انتقال نمایشگاه به مکان های دیگر باشند.

اصحاب رسانه حتما به خاطر دارند که در دو‌دهه گذشته و ‌به ویژه در چندسال اخیر، به بهانه انتقاد از تأثیر نمایشگاه ها در ایجاد ترافیک در محورهای همجوار سایت نمایشگاه تهران، چه میزان مطالب انتقادی و گاهی غیرواقعی در باره ضرورت تعطیلی این سایت و‌ انتقال محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی تهران به بیابان های اطراف تهران تولید و‌ در رسانه های همسو با منتقدان منتشر شده است.

حال آن که از همان روز اول همه کارشناسان برجسته نمایشگاهی، اقتصادی و امور شهری، با تأکید بر جایگاه بی بدیل این سایت برای اقتصاد ملی و شهری، در پاسخ منتقدان گفتند و نوشتند که بهترین گزینه، اتصال سایت نمایشگاه تهران به شبکه مترو است؛ زیرا هیچ بدیل کارآمد و هم سنگی برای این سایت وجود ندارد و این سایت  آبرو و اعتبار کشور در صنعت نمایشگاهی جهان است.

در این میان نادیده نباید گرفت که اگرچه در زمان مدیریت های پیشین نمایشگاه بین المللی نیز وعده اجرای این طرح داده می شد اما در عمل هیچ اتفاقی نمی افتاد زیرا انجام این کار برای آنها در اولویت قرار نداشت. اما در دوره اخیر و با مدیریت دکتر بهمن حسین زاده، از همان نخستین روزهای تصدی مدیریت نمایشگاه بین المللی، اتصال نمایشگاه تهران به شبکه مترو یک اولویت بسیار مهم تلقی شد؛ به گونه ای که در همان نخستین مصاحبه هایش با رسانه ها، بر ضرورت حیاتی اجرای این طرح برای حفظ جایگاه این بزرگ ترین و قدیم ترین و معتبرترین سایت نمایشگاهی ایران و منطقه تأکید ویژه  داشت. نه فقط در حرف بلکه در عمل.

یعنی هنوز چند هفته ای از آغاز مدیریتش نگذشته بود که  وی از نشست ها و مذاکره جدی اش با شهردار و مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر تهران خبر داد و چیزی نگذشت که این مذاکرات به امضای تفاهم نامه همکاری منجر شد و متعاقب آن تیم های کارشناسی مشغول انجام مطالعات مقدماتی پروژه شدند و در نهایت اکنون که کمتر از دو سال از آغاز مذاکرات اولیه می گذرد، شاهد عملیاتی شدن این پروژه  مهم هستیم.

انصافا و‌ به دور از هرگونه مداهنه ای باید اتصال نمایشگاه بین المللی تهران به شبکه مترو را دستاورد مهم دوران مدیریت بهمن حسین زاده برشمرد زیرا که بدون پیگیری های مجدانه او چه بسا همچنان می باید منتظر این اتفاق در فازهای بعدی طرح توسعه مترو تهران می بودیم.

حالا که این اتفاق مبارک افتاده است ، وقت آن است که فعالان و مدیران صنعت نمایشگاهی کشور یک نفس راحت بکشند از دست کسانی که بزرگ ترین آرزوی شان به دلایل واهی، پایان بخشیدن به عمر پر برکت این سایت نمایشگاهی زیبا و کارآمد جهانی بود.

اکنون فعالان نمایشگاهی و بازدیدکنندگان و خیل مردم علاقه مند به نمایشگاه های مختلف، می توانند با استفاده از مترو، رفت و آمد بهتری را نسبت به تردد  با خودروها و اتوبوس ها شاهد باشند و این مهم در برگزاری بهتر نمایشگاه و کمک به کسب وکارها و صنایع مختلف کشور اثر قابل توجهی خواهد داشت و می تواند به رشد و رونق سرمایه گذاری ها و تولید و ملاقات های فعالان کسب وکارهای مختلف کمک کند.