نمایشگاه ها

راهنمای خرید کابل

راهنمای خرید کابل برق

در این مقاله به بررسی انواع کابل برق به همراه نکات خرید، قیمت و برندهای برتر و کاتالوگ محصولات این شرکت ها می پردازیم همراه ما باشید:

انواع کابل

هر نوع هادی كه بتواند جریان برق را از خود عبور دهد و توسط موادی نسبت به محیط اطراف خود عایق شده باشد به طوری كه ولتاژسطح عایق نسبت به زمین برابر صفر بوده و خود هادی نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد را كابل می گویند.

کارخانه برق امین الضراب

تاریخچه ساخت کابل برق در ایران و جهان

اولین کابل برق در سال 1876 با روکش لاستیکی تولید شد که در آن چند رشته سیم مسی را به هم تابیده و از نوعی کائوچوی طبیعی به نام «گوتاپرچا» به عنوان عایق استفاده میکردند.اوایل دهه 1880 کابل هایی ساخته شد که با مواد نفوذناپذیر در برابر آب روکش میشدند.بعد از آن مواد دیگری رواج پیدا کرد.میتوان گفت صنعت کابل سازی حدود 125 سال قدمت دارد.

براساس مستندات موجود از همان سالهای ورود کارخانه برق امین الضرب به ایران در سال 1282 شمسی سیم های روکش دار و سپس کابل توسط همین شخص خریداری و وارد ایران شد.در سالهای اولیه توزیع جریان برق در کشور معمولاً سیمهای روکش دار به کمک مقرهای کوچک و سفیدرنگ قرقره مانندی بر روی دیوارها و سقف اتاقها و سالن ها نصب میشدند.

ساختمان كابل

هر كابل برق از سه قسمت هادی كابل، عایق كابل و غلاف كابل تشکیل شده است.

هادی کابل

هادی کابل برق

قسمت اصلی کابل برق است كه جریان الكتریكی را هدایت می كند.جنس این هادی ها معمولا از مس و آلومینیوم است..حالت های مختلف هادی كابل را با علامت های اختصاری استاندارد شده نشان می دهند كه عبارتند از : حرف R نشان دهنده گرد بودن هادی است و حرف E نشان دهنده مفتولی تك رشته ای بودن هادی كابل بوده و هادی مثلثی شكل را با حرف S و هادی افشان یا چند رشته ای را با حرف M نشان می دهند.

 

عایق کابل

عایق كابل

عایق از از مواد كاغذ های آغشته به روغن های مخصوص، مواد لاستیكی و مواد PVC تشکیل شده است.

 

غلاف کابل

غلاف كابل

غلاف، عایق كابل را در مقابل انواع نیروهای مكانیكی محافظت كرده و همچنین از نفوذ رطوبت به داخل كابل جلوگیری نمایند.این غلاف ها می توانند بسته به محل مورد استفاده انواع PVC ، آلومینیومی ، سربی و یا فولادی باشند.

کابل ها براساس نوع کاربردی که دارند بسیار متنوع هستنند و به شکل های مختلفی در بازار یافت می شوند.

ساختمان و اجزای تشکیل دهنده کابل های مخابراتی کاملا با کابل های مورد استفاده در صنعت برق فشار قوی و ضعیف تفاوت دارند؛ اما به طور کلی کابل ها همواره از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل شده اند.

 

انواع کابل

انواع کابل­ های الکتریکی

کابل ها دارای انواع مختلفی هستن که در ادامه بر اساس هشت پارامتر آن ها را تقسیم بندی کردیم:

ولتاژ

سطح ولتاژ کابل برق

به طورکلی سه طبقه متفاوت بر اساس سطح ولتاژ تعریف می شود:
کابل های فشار ضعیف (Low Voltage Cables) که با علامت اختصاری LV مشخص می شوند شامل کابل های قدرت فشار ضعیف و کنترل و ابزار دقیق می شود و دارای سطوح ولتاژ 300/300 , 300/500 , 450/750 و 600/1000 ولت می باشد.
کابل های فشار متوسط (Medium Voltage Cables) با علامت اختصاری MV و نقطه کار بین یک تا 33 کیلوولت.
کابل های فشار قوی (high voltage cables) با علامت اختصاری HV و نقطه کار 63 تا 230 کیلوولت.
کابل های فوق فشار قوی (Extra High Voltage) با علامت اختصاری EHV و ولتاژ 400 کیلوولت به بالا.

نوع هادی و ساختار آن

معمول ترین هادی مورد مصرف در صنعت سیم و کابل مس و آلومینیم با خلوص زیاد (99/99 درصد برای مس و 99/6 درصد برای آلومینیم) است که به صورت آنیل شده و یا آنیل نشده از آن استفاده می شود.
ساختار هادی شامل هادی مفتولی، هادی استرند شده یا نیمه افشان و هادی افشان می باشد.

نوع عایق و روکش

برای عایق نمودن سیم و کابل برق از انواع پلیمر (لاستیک و پلاستیک) وکامپاندهای آن استفاده می کنند که معمولاً  خواصی مثل سختی، نرمی، دانسیته، دمای نقطه کار محیط، کم یا زیاد بودن ضریب دی الکتریک، مقاوم بودن در برابر سایش، روغن و دیگر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر اشاعه شعله، کم دود بودن، فقدان هالوژن و… را در بر می گیرند.

کابل ها بر اساس نوع عایق و روکش شامل: عایق و روکش از نوع PVC پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن ، XLPE، پلی پروپیلن ، نایلون ، پلی یورتان، کوپلیمرهای پلی استر، پلی تترا فلوئورو اتیلن ، پلی اتیلن ترفتالات، لاستیک طبیعی ، اتیلن وینیل استات، سیلیکون رابرو لاستیک کلروپرن می شوند.

 

حفاظت الکتریکی کابل

طیقه بندی بر اساس حفاظت الکتریکی

برای تأمین میدان الکترواستاتیک شعاعی به منظور حفاظت کابل در برابر میدان های الکترومغناطیسی و پیشگیری از تأثیر یا ایجاد نویز و سایر امواج از حفاظ های الکتریکی استفاده به عمل می آید. انواع آن شامل اسکرین نوار مسی و آلومینومی و شیلد مسی و شیلدبافته شده مسی و آلومنیومی می باشد.

 

حفاظت مکانیکی کابل

بر اساس حفاظت مکانیکی

برای محافظت کابل در مقابل صدمات مکانیکی شامل ضربه، سنگینی وزن، بریدگی و مقابله با جویدگی کابل توسط جوندگان و نیز حشرات مانند موریانه و… و به طورکلی در موارد کاربری بیرونی کابل، از انواع زره های فلزی استفاده می کنند.
انواع حفاظ های مکانیکی عبارتند از زره با سیم فلزی و زره با نوار فلزی

 

تقسیم بندی کابل بر اساس سیم

 تعداد رشته ها

تعداد رشته های کابل یکی دیگر از پارامترهای طبقه بندی به شرح زیر است:
کابل های فشارضعیف (LV) که معمولاً از یک تا پنج رشته اند.
کابل های فشار متوسط (MV) یک یا سه رشته است.
کابل های فشار قوی (HV) یک یا سه رشته اند.
کابل های کنترل و ابزار دقیق معمولاً از 3 رشته تا 61 رشته می باشد.

انتقال قدرت

انتقال قدرت (جریان) به صورت های زمینی و هوایی یکی از کاربرد های کابل است. با این کاربرد کابل های قدرت LV، MV وHV طبقه بندی می شوند.

انتقال سیگنال

یکی دیگر از کاربردهای کابل می باشد. برحسب نوع سیگنال، کابل های کنترل، ابزار دقیق و انتقال داده ها طبقه بندی می شوند.

همچنین به منظور تأمین روشنایی و راه اندازی وسایل برقی در ساختمان ها، از سیم ها وکابل های سبک ساختمانی استفاده می نمایند که در زیر یا روی سطح نصب می شوند. این نوع کابل ها در تابلوهای توزیع، سیم کشی داخلی تجهیزات و وسایل برقی کوچک با تنش مکانیکی کم به کار می روند.

راهنمای خرید کابل

نکات خرید کابل برق

برای انتخاب و خرید کابل ها قبل از هرچیز نیاز است تا نکات مهم و اصول خرید آن را بدانیم در اینجا به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد
در انتخاب کابل های برق به دلیل اهمیت و وجود حساسیت های بالا لازم است تا نکات مهم انتخاب کابل های برق را بدانیم و در هنگام انتخاب و خرید تمامی آنها را در دستور کار خود قرار دهیم :
جریان مجاز، جریان مجاز کابلها بر حسب مسافت، چند رشته ای بودن کابل ها، مقاومت الکتریکی کابل ها، افت ولتاژ کابل ها، قیمت کابل ها، دارا بودن نشان استاندارد و برند سازنده از جمله نکات مهم خرید کابل ها می باشند که باید به آن توجه کافی شود تا با توجه به کاربرد و میزان مصرف کابل بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

تفاوت قیمت کابل و سیم

تفاوت قیمت سیم و کابل برق بر چه اساسی است ؟

سیم و کابل های برق معمولا بر اساس میزان، کیفیت و خلوص مس به کار رفته در هادی قیمت های متفاوتی دارند که این تفاوت در مس استفاده شده در واقع تفاوت در برندهای مختلف است که قیمت سیم و کابل های مختلف را متمایز می سازد. البته موارد دیگری مثل استانداردهای جهانی، تنوع محصولات، جنس روکش های به کار رفته و غیره نیز می تواند در قیمت سیم و کابل ها تاثیرگذار باشد.

 

بورس الکتریکی لاله زار

بورس خرید کابل برق

با مراجعه به خیابان لاله زار تهران می توانید کابل و سیم مورد نظر خود را خریداری کنید.

با توجه به این که یکی از عوامل اصلی آتش‌سوزی‌های ساختمان ها، استفاده از سیم و کابل های تقلبی و غیر استاندارد می باشد. حتما در هنگام خرید کابل به کیفیت و استاندارد آن توجه کنید.

در ادامه قصد داریم برخی از برندهای برتر و با کیفیت در زمینه کابل برق را به شما معرفی کنیم:

شرکت سیم و کابل یزد

شرکت سیم و کابل یزد

انواع سيم و كابلها با مصارف عمومي ، كابلهاي كنترل و ابزار دقيق و تلفني ، كابلهاي صنعتي فشار ضعيف با عايق PVC ، PE ، XLPE ، EPR و … در انواع مسلح و شيلد دار ، كابل با كاربردهاي خاص مانند كابل سنسور ، LAN و كابلهاي ضد آتش داراي قابليت ارائه سرويس در شرايط آتش سوزي تا دماي 1000 درجه سانتيگراد ، انواع كابلهاي كم دود و عاري از مواد هالوژنه ، انواع كابلهاي فشارمتوسط تك و سه رشته داراي هادي مسي و آلومينيومي با عايق XLPE با زره سيم يا نوار،کابلهای ضد آب با استفاده از نوارهای کوپلیمر، انواع کابلهای با غلاف سرب،کابلهای خودنگهدار فشار ضعیف و فشار متوسط را تولید می کند.

کاتالوگ محصولات سیم و کابل یزد

 

زره دار با شیلد زوجی و کلی- کابل یزدزره دار با شیلد زوجی و کلی

 

فشار ضعیف - کابل یزدکابل فشار ضعیف

 

کنترل سرب دار و زره دار - کابل یزد
کابل کنترل سرب دار و زره دار

 

 

شرکت زرتاب مغغان

شرکت سیم و کابل مغان الکتریک زرتاب

شرکت مغان کابل با تولید کابل های مختلف از جمله کابل های مخابراتی ، سیم و کابل افشان لاستیکی ، کابل های فشار متوسط و قوی با عایق های XLPE و غلاف های سربی یکی از بزرگترین تولید کنندگان داخلی در این زمینه به شمار می رود .

خط تولید محصولات مغان کابل با توجه به استانداردهای روز اروپا طراحی شده است و از این نظر یکی از مدرن ترین کارخانجات تولید سیم و کابل در ایران محسوب می شود .

کاتالوگ محصولات کابل مغان

افشان 35.3 شرکت مغانکابل افشان 35.3 شرکت مغان

 

کابل افشان شرکت مغان کابل افشان شرکت مغان

 

 

شرکت کابل متال

شرکت کابل متال

این شرکت با توان تولید 12000 تن انواع سیم و کابل برق فشار ضعیف و فشار متوسط با تنوع تولید 2000نوع با بهترین ماشین آلات روز دنیا بوده و هم اکنون مجهز به آزمایشگاه HV برای تست کابل فشار متوسط و قوی با بهترین امکانات و آزمایشگاه LV اکرودیته ISO 17025 به عنوان آزمایشگاه همکارسازمان استاندارد و آزمایشگاه دودجهت تست کابل های نسوز میباشد و می تواند پاسخگوی درخواست مشتریان در زمینه تولیدات خود و همچنین سفارشات تخصصی مورد نیاز طرح های صنعتی و عمرانی کشور باشد .

کاتالوگ محصولات کابل متال

زره دار متال متال1 متال 2 متال 3

 

کابل ابهر

شرکت کابل ابهر

این شرکت بزرگترین تولید کننده، تامین کننده و صادر کننده کابل برق با کیفیت، با ولتاژ بالا در ایران است. کابلهای نوآورانه این شرکت برای استفاده در پروژه های پیشرو در زمینه توسعه شناخته شده و دارای اعتبار جهانی می باشند.

راهنمای خرید تابلو برق

راهنمای خرید باتری خودرو

راهنمای خرید لنت ترمز

راهنمای خرید آجر سوز نما

منابع : کابل کمان،الکتریک خراسان،سیم و کابل ایران