نمایشگاه ها

چرخ خیاطی

راهنمای خرید چرخ خیاطی

در این نوشته ابتدا چرخ خیاطی را به 2 نوع صنعتی و خانگی تقسیم میکنیم و سپس انواع آنها را مورد بررسی قرار میدهیم تا هنگام خرید چرخ خیاطی دقیقا بدانید که کدام نوع را میخواهید. بهترین برندهای چرخ خیاطی را به شما معرفی میکنیم تا آنها را از لحاظ قیمت و کیفیت با هم مقایسه کنید و سپس تصمیم خود را بگیرید.

چرخ خیاطی یکی از وسایل و لوازم خانگی  است که وجود آن در هر خانه‌ای لازم است. یادگیری دوخت و دوز با چرخ خیاطی، بسیار ساده است و می‌توانید با فراگیری اصول اولیه خیاطی، لباس‌های تنگ یا گشادتان را متناسب بدن‌تان کنید یا لباس‌هایی که دچار پارگی شده‌اند را بدوزید و تعمیر کنید. در این مطلب ‌می‌خواهیم با انواع چرخ خیاطی بیشتر آشنا شویم تا اگر قصد خرید چرخ خیاطی را دارید بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

انواع چرخ حیاطی، انواع چرخ

انواع چرخ خیاطی

چرخ‌های خیاطی بر اساس کاربرد به دو دسته صنعتی و خانگی طبقه‌بندی می‌شوند.

چرخ خیاطی صنعتی

از انواع چرخ‌هایی است که تخصصی هستند و هر دستگاه چرخ خیاطی مخصوص یک کار است. مثلا برخی از چرخ‌های صنعتی فقط راسته‌دوزی می‌کنند و برخی دیگر فقط زیگزاگ می‌زنند.

چرخ خیاطی خانگی

از طرفی، چرخ‌های خانگی برای استفاده خانگی است و به تجهیزات و دوخت‌های مختلفی مجهز است اما برای دوخت و دوز در حجم کم مناسب‌اند.پس اولین قدم در هنگام خرید چرخ خیاطی مشخص نمودن نوع آن است یعنی آیا خانگی مد نظرتان است و یا صنعتی ؟ برای جواب به این سوال این دو نوع را بیشتر مورد بررسی قرار میدهیم.

تفاوت انواع چرخ خیاطی صنعتی و خانگی

چرخ خیاطی خانگی بیشتر برای افرادی مناسب است که به خیاطی علاقه‌مند هستند و می‌خواهند برخی از لباس‌هایشان را خودشان بدوزند یا کارهای سبک دوخت‌ودوز منزل را مثل دوخت پرده انجام دهند یا درز شکافته شده لباس‌شان را خودشان سر و سامان دهند. اما چرخ‌های صنعتی مناسب دوخت‌های سنگین و در حجم بالاست و معمولا در محیط کارگاهی از آنها استفاده می‌شود.

در جدول زیر تفاوت‌های مهم این دو نوع چرخ ارائه شده است:

چرخ خانگی چرخ صنعتی
انواع دوخت حتی ساده‌ترین چرخ‌های خیاطی‌ خانگی چند نوع دوخت دارند و چرخ‌های خانگی حرفه‌ای‌تر به ۲۰ تا ۱۰۰ نوع دوخت مجهز هستند چرخ صنعتی فقط یک نوع دوخت دارد و معمولا مخصوص یک کار خاص از دوخت‌ودوز است
کیفیت دوخت کیفیت دوخت لباس در چرخ‌های خانگی به خوبی چرخ‌های صنعتی نیست و نسبت به پارچه و همچنین نخ مورد استفاده، فرق می‌کند کیفیت دوخت در چرخ‌های صنعتی عالی است
سرعت دوخت بیشتر چرخ‌های خانگی آنقدر سرعت دارند که کار خیاط را راه اندازد و او را عذاب ندهد. اما باید گفت، سرعت این چرخ‌های به اندازه سرعت چرخ‌های صنعتی نیست از آنجایی‌که چرخ‌های صنعتی برای دوخت لباس در حجم بالا تولید شده، سرعت بسیار زیادی دارند
وضعیت نگهداری بیشتر مدل‌های خانگی، برخلاف چرخ‌های خیاطی قدیمی نیازی به نگهداری ندارند و خودشان به سیستم روغن‌دهی داخلی مجهز هستند. هنگام خراب شدن، لوازم یدکی آنها به راحتی در دسترس هستند و می‌توان آنها را تعویض یا تعمیر کرد. مخصوصا اگر چرخ خیاطی از بهترین برندها باشد چرخ‌های صنعتی، بسته به مصرف‌شان و حجم لباس‌هایی که باید بدوزند، باید به طور مرتب بررسی، تمیز و روغن‌کاری شوند
نخ دوک نخ‌های سنگین، مناسب چرخ‌های خانگی نیست. وقتی نخ‌ها به هم می‌پیچند، موجب دردسر خیاط می‌شوند و گاهی اوقات چرخ به تعمیر، نیاز پیدا می‌کند در چرخ‌های صنعتی می‌توان از انواع نخ‌ها و با وزن‌های مختلف دوک‌ها استفاده کرد
پارچه مورد استفاده در چرخ‌های خانگی، به دلیل اینکه موتورهای آنها کوچک است، نمی‌توان از هر نوع پارچه‌ای استفاده کرد. در واقع پارچه‌های ضخیم را نمی‌توان به راحتی با چرخ‌های خانگی دوخت چرخ‌های صنعتی به شما اجازه دوخت‌ودوز با هر نوع پارچه‌ای را می‌دهند
حجم کار موتور چرخ‌های خیاطی خانگی کوچک است. به همین دلیل، کمتر از ۵ ساعت در روز می‌توان با آنها کار کرد. در غیراینصورت موتور به سرعت داغ کرده و به مرور فرسوده می‌شود با چرخ خیاطی صنعتی می‌توان در حجم بسیار بالایی تولید لباس داشت. با این نوع چرخ خیاطی، می‌توان ۵ ساعت یا بیشتر به طور مستمر کار کرد
وزن بدنه چرخ‌های خیاطی خانگی چندان سنگین نیست و آنها به راحتی قابل جابه‌جایی هستند بدنه و کفی چرخ‌های صنعتی را با چدن درست می‌کنند تا از ارتعاش و صدای چرخ کاسته شود. بیشتر قطعات داخلی چرخ هم از جنس فولاد است و به همین دلیل این چرخ‌ها سنگین هستند و آنها را نمی‌توان به راحتی جابه‌جا کرد

انواع چرخ خیاطی صنعتی

همانطور که گفته شد، چرخ‌های صنعتی برای استفاده در کارگاه‌ها و کارخانه تولید می‌شوند و به دلیل اینکه باید دوخت و دوزهای کاملا حرفه‌ای انجام دهند، قطعات و موتور آنها بسیار محکم و بادوام هستند. از انواع چرخ‌های صنعتی می‌توان به چهار مورد اصلی آن اشاره کرد:

چرخ خیاطی دارای صفحه کار تخت (Flat-bed)

انواع چرخ حیاطی، صنعتی

این نوع چرخ خیاطی دارای میل‌سوزن بلند و بسیار شبیه نوع استفاده شده در چرخ‌های خیاطی خانگی است. از این نوع چرخ در کارگاه‌های خیاطی برای دوختن دو تکه پارچه مسطح و دیگر کارهای آسان‌ استفاده می‌شود. با این توضیحات هنگام خرید چرخ خیاطی در نظر داشته باشید که آن را برای چه کاری میخواهید.

چرخ خیاطی دارای صفحه کار استوانه‌ای (Cylinder Bed)

 

انواع چرخ حیاطی، استوانه‌ای

صفحه کار این چرخ دقیقا برعکس مدل مسطح آن و به شکل استوانه است. آنها مجهز به استوانه‌ای باریک و افقی هستند و پارچه، هنگام دوخت، دور آن قرار می‌گیرد. قطر این استوانه در چرخ‌های مختلف معمولا فرق می‌کند و از ۵ تا ۱۶ سانتی‌متر متغیر است. از این نوع چرخ‌های خیاطی برای دوخت کفش هم استفاده می‌شود. لذا اگر چرخ دو کاره مورد نظرتان است این مورد گزینه خوبی است که میتوانید هنگام خرید چرخ خیاطی مد نظر داشته باشید.

چرخ خیاطی Post-bed

انواع چرخ حیاطی، post-bed

این نوع چرخ خیاطی درون میز خیاطی که به یک موتور خارجی مجهز است، قرار می‌گیرد. این چرخ‌ها دارای ستونی عمودی هستند که روی صفحه کار تخت چرخ قرار دارد و طول آن از ۱۰ تا ۴۵ سانتی‌متر متغیر است. ماسوره‌، ماکو و پارچه پیش‌بر این چرخ درون این ستون عمودی قرار داد. این نوع چرخ مناسب متصل کردن علائم و نشانه‌ها روی لباس‌ها، دوخت چکمه و دستکش است.

چرخ خیاطی بدون دسته (Off-the-arm)

انواع چرخ حیاطی، بدون دسته

این نوع چرخ، چندان رایج نیست و موقع دوخت، پارچه باید در امتداد محور ستون افقی قرار گیرد. این چرخ برای دوخت‌ودوز آستین‌ها و سرشانه‌های بدون درز مناسب است.

انواع چرخ خیاطی خانگی

چرخ‌های خیاطی خانگی برای استفاده در خانه و البته شخصی‌دوزی و در حجم کم تولید شده‌اند و بنابر عملکردشان در ۳ نوع متفاوت دستی، الکتریکی، کامیپوتری در بازار وجود دارند.

چرخ خیاطی دستی

انواع چرخ حیاطی، دستی

چرخ خیاطی دستی، قدیمی‌ترین چرخ‌ خیاطی است که تولید شده‌ است. این نوع چرخ برای حرکت، به نیروی الکتریکی نیاز ندارد و با انرژی مکانیکی و به وسیله به گردش درآوردن دسته چرخ خیاطی والبته در برخی از مدل‌ها پدال پایی، کار می‌کند. بدنه این نوع چرخ از فلزات تولید می‌شود و می‌توانند هر نوع جنس پارچه از ظریف تا ضخیم را بدوزند. اما بهتر است از آن بیشتر برای پارچه‌های ظریف تا متوسط استفاده شود. اگرچه چرخ خیاطی دستی، در مقایسه با نوع الکتریکی و کامپیوتری از ویژگی‌های کمتری برخوردار است اما به دلیل دوام بسیار بالا، در بیشتر خانه‌ها کاربرد دارد. حال برای اینکه امر خرید چرخ خیاطی را برای شما راحتتر کنیم مزایا و معایب این نوع چرخ را بررسی میکنیم.

مزایا معایب
چرخ‌ خیاطی دستی، ارزان‌ترین چرخ خیاطی موجود در بازار است از فناوری‌های پیشرفته امروزی در این نوع چرخ خیاطی مشاهده نمی‌کنید
از آنجایی‌که سیم‌کشی ندارند، نگهداری آنها آسان و بی‌دردسر است تنظیم کردن دوخت در این نوع چرخ خیاطی، سخت است
بسیار بادوام هستند و طول عمر بالایی دارند کار با این نوع چرخ خیاطی برای مبتدیان به دلیل پاره شدن مکرر نخ سخت است
همچنین با این چرخ نمی‌توان دوخت‌های حرفه‌ای انجام داد

چرخ خیاطی برقی

انواع چرخ حیاطی، برقی

چرخ خیاطی برقی، یک موتور دارد. این موتور، نیروی به حرکت درآوردن سوزن چرخ را تامین می‌کند. البته این چرخ‌ها پدال پایی برقی دارند و سرعت حرکت سوزن را با فشار دادن پدال پایی برقی می‌توان کنترل کرد. با استفاده از این نوع چرخ خیاطی برقی، کاربر می‌تواند با هر دو دست پارچه را بگیرد.

روی این چرخ‌ها، صفحه مدرجی قرار دارد که با آن می‌توان انواع دوخت و طول کوک‌ها را تنظیم کرد. برخی از چرخ‌های خیاطی برقی به نخ‌قطع‌کن خودکار و جادکمه‌سوراخ‌کن خودکار مجهز هستند. با این چرخ می‌توان از انواع و اقسام پارچه‌ها برای دوخت لباس استفاده کرد. همچنین کیفیت دوخت با این نوع چرخ‌ها بالاست. همانطور که مشاهده میکنید امکانا این نوع چرخ باعث شده است که گزینه جذابی برای خرید چرخ خیاطی باشد.

مزایا معایب
این نوع چرخ برای افراد مبتدی، بسیار عالی است و کارآیی راحتی دارد وقتی خراب شوند باید یک تعمیرکار حرفه‌ای آنها را تعمیر کند و نگهداری آن نسبت به چرخ خیاطی دستی سخت‌تر است
در انواع و با ویژگی‌های مختلف تولید می‌شود و کوک‌های متنوعی دارد دوام و طول عمر آن به اندازه چرخ‌های خیاطی دستی نیست
پدال پایی آن باعث می‌شود که خیاط روی دوخت و پارچه تسلط بیشتری داشته باشد
سرعت عمل در چرخ‌های خیاطی برقی بسیار بیشتر از چرخ‌های خیاطی دستی است

چرخ خیاطی کامپیوتری

انواع چرخ حیاطی، کامپیوتری

این نوع چرخ خیاطی مناسب افراد حرفه‌ای است که دوخت‌های پیشرفته انجام می‌دهند. این چرخ‌ها صفحه مدرج و دکمه‌ و شستی ندارند. آنها مجهز به صفحه نمایش LED یا LCD یا صفحه لمسی بزرگ هستند. نوع کوک‌های دوخته شده با این چرخ خیاطی، قابل برنامه‌ریزی است. صدها مدل کوک و دوخت را می‌توان در این نوع چرخ خیاطی ذخیره کرد. حتی هر دوختی را که با آن انجام دهید، می‌توانید ذخیره کنید تا در صورت لزوم از آن دوباره استفاده کنید. طرح‌های متنوع گلدوزی را هم می‌توانید با این چرخ خیاطی انجام دهید.

چرخ‌های خیاطی کامپیوتری پورت‌های USB دارند و کاربر می‌تواند با استفاده از کامپیوتر طرح‌های دوخت مورد نظر خود را آماده و به حافظه چرخ خیاطی منتقل کند و بدین ترتیب الگوهای دوخت را شخصی‌سازی کند. اگر قیمت  برای خرید چرخ خیاطی برایتان مهم نیست این مورد گزینه خوبی است.

مزایا معایب
بیش از ۱۰۰ نوع کوک دارد که هرکس می‌تواند نوع دلخواه خود را بیابد آنقدر امکانات و الگوهای دوخت بسیار دارد که کاربران تازه‌کار را گیج می‌کند
از صفحه مدرج و دکمه و شستی‌های دردسرآور خبری نیست این نوع چرخ خیاطی، به دلیل داشتن فناوری‌های متعدد، طول عمر کوتاهی دارد
به طور خودکار جادکمه‌ می‌زند چرخ خیاطی کامپیوتری بسیار گران‌قیمت است
سرعت کار چرخ خیاطی بهتر کنترل می‌شود
کوک‌های زده شده بسیار دقیق هستند و احتمال خطا در دوخت بسیار جزئي است

انواع چرخ خیاطی با ویژگی‌های خاص

علاوه بر چرخ‌های خیاطی صنعتی و خانگی که در بالا توضیح داده شد، چرخ‌های خیاطی دیگری هم تولید شد‌ه‌اند که ویژگی و کاربردهای خاصی دارند.

چرخ خیاطی سردوز (Overlock)

انواع چرخ حیاطی، سردوز

این نوع چرخ خیاطی، برای دوخت کناره‌های پارچه به منظور پیشگیری از بیرون زدگی نخ و مرتب بودن کناره‌های لباس استفاده می‌شود. در برخی از انواع این چرخ خیاطی هنگام دوخت، لبه‌های پارچه به طور خودکار برش می‌خورند و به همین دلیل لبه‌ها و درزهای ضخیم پارچه‌ها به سرعت و آسان دوخته می‌شوند. سرعت این چرخ‌ها بسیار بالا و از ۱۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دور در دقیقه متغیر است.

در این چرخ خیاطی از ۲ تا ۹ دوک نخ به طور همزمان استفاده می‌شود و برای زدن کوک‌ها به چندین سوزن نیاز است. چرخ‌های سردوز بیشتر در کارهای صنعتی استفاده می‌شوند اما مصارف خانگی بسیاری هم دارند.

چرخ خیاطی با قابلیت گلدوزی

انواع چرخ حیاطی، گلدوزی

بسیاری از چرخ‌های خیاطی به امکاناتی چون گلدوزی هم مجهز هستند. اما چرخ خیاطی مخصوص این کار هم در بازار چرخ‌های خیاطی وجود دارد. با کمک این چرخ‌ها که اغلب از نوع کامپیوتری هستند، می‌توان بهترین طرح‌های گلدوزی را با سرعت بسیار بالا دوخت.

در حافظه چرخ‌های خیاطی گلدوزی کامپیوتری می‌توان طرح‌ها و الگوهای متفاوتی ذخیره کرد و هر زمان لازم بود، طرح دلخواه خود را روی پارچه و لباس گلدوزی کرد. این موارد در وقت شما صرفه جویی میکند. اگر زمان در کار شما مهم است هنگام خرید چرخ خیاطی میتوانید این نوع را انتخاب کنید.

چرخ‌های خیاطی جادکمه زن

انواع چرخ حیاطی، جادکمه‌زن

اگرچه بیشتر چرخ‌های خیاطی امکان جادکمه زدن دارند، اما چرخ‌هایی تولید شده که منحصرا مخصوص جادکمه زدن هستند. این چرخ‌های خیاطی طرح‌های مختلفی برای جادکمه زدن دارند.

چرخ خیاطی دو سوزنه

انواع چرخ خیاطی، دو سوزنه

این نوع چرخ خیاطی دارای دو ماکو و سوزن است و برای دوخت‌های تزئینی به کار می‌رود. هنگام دوخت با این چرخ خیاطی، دو ردیف از کوک نخ روی پارچه کنار هم قرار می‌گیرد.

 

چرخ خیاطی قابل حمل

خرید چرخ خیاطی

این نوع چرخ خیاطی کوچک است و با باتری کار می‌کند و بهترین وسیله برای مسافرت است.

با این چرخ‌های خیاطی می‌توانید در سفر، درزهای شکافته شده لباس‌تان را به جای استفاده از سوزن و نخ، بدوزید. یا وقتی در مهمانی‌هایی مانند جشن تولد هستید، می‌توانید با استفاده از این نوع چرخ، تزئینات مورد نظرتان را آماده کنید. در واقع چرخ‌های خیاطی قابل حمل، بیشتر برای دوخت و دوزهای ساده در شرایط اورژانسی مناسب هستند. اگه زیاد سفر میکنید خرید چرخ خیاطی قابل حمل میتواند یک ضرورت باشد.

بهترین برندهای چرخ خیاطی 

حال در این بخش شما را با بهترین برندهای چرخ خیاطی آشنا میکنیم.

کاچیران

کاچیران ، از سال 1376 با ایجاد واحد صادرات ، بازاریابی و تحقیق بازار در تمام قاره های جهان آغاز کرد و طی مدت کوتاهی محصولات خود را به بیش از 35 کشور جهان صادرکرده است. محصولات کاچیران تا کنون به این کشور ها صادر شده است : آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، اتریش ، بلژیک ، اسپانیا ، فنلاند ، دانمارک ، جمهوری چک ، ترکیه ، عربستان ، امارات متحده عربی ، کویت ، کره ، تایوان ، چین ، عراق ، پاکستان ، افریقای جنوبی و …. تنوع محصولات و قدمت کاچیران آن را تبدیل به یکی از بهترین برندهای چرخ خیاطی در ایران نموده است.

ژانومه

شرکت ژانومه یک شرکت ژاپنی است که فعالیت خود را در سال 1921 میلادی در زمینه تولید چرخ خیاطی در شهر توکیو آغاز کرد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر هاچی‌اوجی توکیو واقع شده است. بنیانگذار شرکت ژانومه یوساکو اوسه است و مدیر اجرای آن هاشیرو ماکابه نام دارد. این شرکت بیش از 3500 نفر پرسنل دارد و بزرگ ترین و پرتیراژ ترین شرکت در زمینه ی تولید چرخ خیاطی در جهان به حساب می آید.

شرکت ژانومه اولین شرکتی است که چرخ خیاطی و گلدوزی را برای مصارف خانگی تولید و به بازار عرضه کرد و امکان استفاده از چرخ خیاطی را برای تمامی مردم جهان فراهم نمود.

نام ژانومه در واقع به معنای چشم مار است که برگرفته از شباهت ماسوره به چشم مار است.
ژانومه یکی از بهترین برندهای چرخ خیاطی در  جهان شناخته شده است که امروزه در بیش از 100 کشور جهان گسترده شده است. سیستم توزیع محصولات ژانومه از طریق نمایندگی های فروش در سرتاسر جهان انجام می شود و اطلاعات نمایندگی ها از طریق وب سایت رسمی این شرکت در دسترس می باشد. برای مشتریان این بدین معنی است که اگر به قطعات، لوازم جانبی و یا دفترچه راهنما نیاز داشته باشند می توانند نیاز خود را از طریق نمایندگی های رسمی ژانومه در کشورهای مختلف مرتفع سازند.

همچنین شرکت ژانومه بزرگ ترین و قوی ترین شرکت تولید کننده اتوپرس در جهان است که با بیش از 120 مدل متنوع در رتبه نخست قرار دارد. و اتو پرس ژانومه جزو باکیفیت ترین اتو پرس ها در بازار شناخته می شود.

مارشال

شرکت چرخ خياطي نیکودوخت ماشین پارسیان تولید کننده چرخهاي گلدوزي و سردوزي با برندهاي مارشال و ريکار و پرشس و برلیانت در ايران مي باشد.
چرخهاي گلدوزي، سردوزي و خياطي مارشال و ريکار در سراسر جهان مورد توجه علاقهمندان صنعت دوخت ميباشد. اين شرکت به مديريت و مرکزيت کشور تايوان، تعدادي از مدلهاي خود را در کشور تايوان و تعدادي را تحت نظارت و مهندسين، در بازار اروپا توليد ميکند.
  کيفيت، زيبايي و قيمت مناسب از ويژگيهاي محصولات اين شرکت ميباشد.
اطوپرس و بخارشوي NIKO از ديگر محصولات شرکت چرخ خياطي مارشال ميباشد که در کشور ترکيه با کيفيتي بالا، جهت کشورهاي پيشرفته دنيا توليد ميشود. مارشال را میتوات جز بهترین برندهای چرخ خیاطی در جهان به حساب آورد.
جمعبندی
برای خرید چرخ خیاطی ابتدا نوع نیاز خود را مشخص کنید یعنی این چرخ مصرف خانگی دارد و یا صنعتی . اگر صنعتی  ، تعیین کنید برای چه کاری آن را لازم دارید و بر اساس آن چرخ خیاطی را انتخاب کنید. در مورد خانگی بر اساس بودجه و نوع کار یکی از مدلها را میتوان انتخاب کرد . سعی کنید این مدل را از بین بهترین برندهای چرخ خیاطی انتخاب نمایید.
منابع

منبع 1 ، منبع 2، منبع 3