نمایشگاه ها

سیستم نهیه مطبوع

آشنایی با سیستم تهویه مطبوع

در این نوشته توضیحات کاملی را در خصوص سیستم تهویه مطبوع ارائه میدهیم و سپس شما را با  بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع آشنا میکنیم

تهویه مطبوع یا هوا رسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است که معنی آن یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل موردنظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. سیستم‌های تهویه مطبوع  باعث می‌شود شرایط هوا طبق روش خاصی به‌صورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند.

یک سیستم مناسب تهویه با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد می‌شود و هدف از کنترل این پارامترها ایجاد یک فضای راحت است که بتوان در آن به امور شخصی و کار پرداخت. شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت 50%می‌باشد. علم تهویه مطبوع کاربرد بسیار زیادی در طراحی اتاق تمیز و همچنین کنترل آلاینده‌ها در اتاق تمیز دارد.

سیستم‌های تهویه مطبوع را به اختصار (Heating, Ventilation and Air Conditioning) HVAC می‌نامند.

سیستم نهیه مطبوع

 

اهمیت سیستم های تهویه هوا

شرایط زیست محیطی که انسان در آن زندگی می‌کند تأثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، وضعیت فیزیکی، نحوه انجام کار و … او دارد. از آنجائی که بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می‌گذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد یا منزل و …، اهمیت بسیاری است که مهم‌ترین بخش آن تهویه هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آن‌هاست.

 

وظایف اصلی سیستم‌های تهویه مطبوع

وظایف اصلی یک سیستم تهویه هوا عبارت‌اند از:

1)کنترل دمای محیط به‌وسیله‌ی سرمایش و گرمایش دهی (Temperature)

2)کنترل رطوبت به‌وسیله‌ی خشک‌کردن و رطوبت دهی (Air Moisture)

3)کنترل سرعت وزش هوا (Air Velocity)

4) تصفیه هوا و به وجود آوردن هوای پاک و سالم (Air Filtering)

5)ضدعفونی و ایزوله کردن هوا در محیط‌های پزشکی و بیمارستان‌ها (Air Sterilization)

6) از بین بردن بو و گازهای سمی

 

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع از نظر درجه‌ی حرارت

تهویه مطبوع زمستانی یا سیستم تک فصلی گرم‌کننده (Heating System)

سیستم‌های گرمایشی مانند شوفاژ با دیگ آب گرم یا پکیج دیواری فقط قابلیت گرمایش هوا در فصول سرد سال را دارد. سیستم‌های حرارت مرکزی نوعی از این هستند. به غیر از انواع سیستم‌های حرارت مرکزی، وسایلی مانند بخاری‌ها و شومینه‌ها نیز، برای این منظور بکار می‌روند که البته دارای نواقص بسیار نسبت به سیستم‌های حرارت مرکزی هستند.

تهویه مطبوع تابستانی یا سیستم تک فصلی سردکننده (Cooling System)

سیستم‌های سرمایشی مانند کولرگازی، اسپلیت (نوع فقط سرد) و کولر آبی که فقط توانایی سرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارد، بر اساس عملکرد انواع سیستم‌های تبرید کار می‌کند و انواع مختلفی دارد.

سیستم تهویه مطبوع سالانه یا سیستم دو فصلی گرم و سردکننده (Heating & Cooling System)

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر، مینی چیلر، فن کویل، سیستم VRF، و هواساز قابلیت ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را داراست. در این سیستم یا از مجموع دو سیستم تابستانی و زمستانی در کنار هم و یا از یک سیستم یکپارچه‌ی دو فصلی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. این نوع تهویه هوا معمولاً به دلایل قابلیت بالا و صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها به دو سیستم قبل، ارجحیت دارد، به‌جز در مناطق سردسیری و یا گرمسیری که فقط به یک سیستم تک فصلی نیاز دارند.

 

انواع سیستم تهویه مطبوع بر اساس نوع سیال

تهویه مطبوع به سیستمی گفته می‌شود که بتواند سه فاکتور، رطوبت ،دما و سرعت جریان هوا را کنترل کند. به‌صورت کلی تمام سیستم‌های تهویه مطبوع بر یک اصل استوارند که گرما و سرما را به محل موردنظر منتقل می‌کنند.

بر اساس نوع سیال سیستم‌های تهویه مطبوع را به سه دسته تقسیم می‌شود :

1. سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

2. سیستم‌های آب‌وهوا – آب

3. سیستم تهویه مطبوع تمام آب

سیستم تهویه مطبوع هوا–آب

این سیستم‌ها مزیت‌ها و معایب هر دو سیستم تمام هوا و تمام آب را خواهند داشت و معمولاً در این سیستم‌ها گرمایش به‌وسیله آب و سرمایش به‌وسیله هوا صورت می‌گیرد. لازم است ذکر شود که گرمایش با آب معمولاً به دو صورت امکان‌پذیر است. در این روش گرما به دو صورت گرمایش با آب گرم که دمای آن 70 تا 90 درجه سانتی‌گراد است کار می‌کند که بیشتر برای خانه‌ها استفاده دارد و در روش دیگر که آب داغ نام دارد با تحت فشار قرار دادن کل سیستم دمای آب را تا 180 سانتی‌گراد برده می‌شود که بیشتر این روش برای ساختمان‌های عظیم یا در جاهای که لوله‌کشی افزایش پیدا می‌کند و درجه حرارت آب افت می‌کند کاربرد دارد.

 

سیستم تهویه مطبوع تمام آب

این سیستم نیز دارای ایرادات و معایبی است این سیستم نمی‌تواند بر روی رطوبت هوا تأثیر بگزارد اما به لحاظ حجم کم تأسیسات و همچنین هزینه کم راه‌اندازی و نگهداری بر سایر سیستم‌ها مزیت دارد.

در این سیستم سیال ناقل حرارت آب می‌باشد. آب در داخل موتورخانه در دستگاه‌های حرارتی مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم، گرم می‌شوند و برای گرمایش ساختمان در فصول سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای فصول گرم مثل تابستان از سردکننده آب مانند چیلر استفاده می‌شود آبگرم و آبسرد تهیه شده به داخل کویل‌های مبدل حرارتی اتاق‌ها (مثل فن کویل) ارسال می‌شود. بادبزن یا فن متعلق به این دستگاه هوا را از روی کویل عبور داده و باعث گرمایش یا سرمایش اتاق‌های داخلی ساختمان می‌گردد.

 

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا تنها سیستمی می‌باشد که می‌تواند تهویه مطبوع کاملی را فراهم نماید. مهم‌ترین ایراد این سیستم‌ها حجم زیاد تجهیزات و کانال‌های انتقال هوا می‌باشد.

در این نوع تهویه هوا در جایی دور از مکان موردنظر تهویه فراهم می‌گردد و به‌وسیله‌ی کانال‌های هوا به محل موردنظر فرستاده می‌شود.در این سیستم در موتورخانه دستگاه‌های تهیه آبسرد یا همان چیلر و تهیه آب گرم یا همان دیگ آب گرم استفاده می‌شود و همچنین برای ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاهی به اسم هواساز مرکزی a.h.u استفاده می‌شود و در صورت استفاده از تجهیزات خودکفا مانند کوره‌های هوای گرم و یا واحدهای خنک‌کننده یکپارچه نیازی به تهیه و ارسال آب سرد و گرم از مرکز تأسیسات نیست دستگاه هواساز در جایی دور از موتورخانه و در محلی نزدیک‌تر به فضای تهویه شونده در اتاقکی نصب می‌شود. سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ می‌شود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور می‌کند سرد یا گرم شده و به‌وسیله کانال‌های هوای سقفی به داخل فضاهای تهویه شونده توزیع می‌شود. توضیح اینکه هوای عبوری از روی کویل تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبت‌گیری می‌شود و بعد به داخل فضاها ارسال می‌شود. دلیل نامیدن این سیستم‌ها به اسم تمام هوا تنها به این دلیل است که برای همه‌ی فضاهای مورد نیاز احتیاج به لوله‌کشی چه سرد و چه گرم نیست.

 

اجزای تشکیل‌دهنده‌ی سیستم تهویه مطبوع

در این مرحله خلاصه‌ای از اجزای بکار رفته در سیستم‌های تهویه معرفی می‌شوند. این اجزا در انواع سیستم‌های تهویه به‌گونه‌ای به کار رفته‌اند.

منابع حرارت

منابع حرارت معمولاً با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید می‌کنند که بر اساس نوع سیالی که گرم می‌شود با نام‌های دیگ (منابع حرارتی که سیال مایع را گرم می‌کنند) و کوره (منابع حرارتی که سیال گاز را گرم می‌کنند) شناخته می‌شوند.

منابع برودت

در همه سیستم‌های مکانیکی ایجاد سرمایش تنها از طریق برودت تبخیری امکان‌پذیر است و هرچه سرعت تبخیر یک ماده بیشتر باشد میزان سرمایش ایجاد شده توسط آن نیز بیشتر خواهد بود. منابع برودت در سیستم‌های معمول گرمایش و سرمایش به نام چیلر شناخته می‌شوند و به دو نوع ضربه‌ای یا معمولی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. در هر دو نوع سرمایش در اثر بخار شدن ماده‌ای به نام ماده مبرد که معمولاً گازی شکل است ایجاد می‌گردد.

 

مخزن انبساط

این قسمت فقط در سیستم‌های تمام آب وجود دارند. در سیستم‌های تمام آب چون مدار حرکت سیال بسته می‌باشد با تغییر دمای سیال موجود در سیستم و تغییر حجم آن به اتصالات سیستم و کل مدار فشار وارد شده و ممکن است باعث ایجاد اشکال در سیستم شود. منبع انبساط قطعه‌ای است که وظیفه کنترل تغییر حجم سیال را به عهده دارد. دو نمونه از منبع انبساط مدل پیستونی و مدل دیافراگمی است.

پمپ‌ها

این دستگاه‌ها وظیفه به حرکت درآوردن سیال را به عهده دارند. پمپ‌هایی که سیال مایع را به حرکت درمی‌آورند معمولاً از نوع پمپ‌های حلزونی هستند و پمپ‌هایی که سیال گاز را به حرکت درمی‌آورند، فن یا باد زن نامیده می‌شوند و در دو نوع جریان محوری و جریان عمودی بکار می‌روند. دستگاه‌های رطوبت زن دستگاه‌هایی هستند که برای افزایش رطوبت محیط از آن‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه با سیستم‌های مختلف و متفاوتی کار می‌کنند؛ که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1. تشتکی

2. فراصوت

3. دیسکی

4. بستر متخلخل

5. بستر صلب

6. پاششی

 

دستگاه‌های رطوبت‌گیر

این دستگاه‌ها به‌صورت معمول با استفاده از پدیده فیزیکی تعرق رطوبت هوا را از بین می‌برد. بدین معنی که با سرد کردن هوا دمای آن به پایین‌تر از نقطه شبنم می‌رسد و رطوبت هوا به‌صورت قطرات ریز آب از هوا خارج می‌شوند. این دستگاه‌ها در حالت عادی به وسیله یک منبع برودت یک کویل را سرد کرده (کویل سرمایش ایجاد می‌کند) و با عبور هوا از روی کویل رطوبت آن گرفته می‌شود.

کویل‌ها

کویل‌ها درواقع محل‌های تبادل حرارت در سیستم‌های سرمایش گرمایش هستند. کویل‌ها را بر اساس عملکرد می‌توان به دو نوع سرمایشی گرمایشی تقسیم کرد. همین‌طور کویل‌ها را بر اساس سیال به سه دسته زیر تقسیم می‌کنند:

1. هوا به هوا

2. آب به هوا یا بالعکس

3. آب به آب

بیشترین کاربرد کویل در سیستم برقی ماشین‌های اشتعال جرقه‌ای است.

 

فن و هواکش‌ها

هواکش‌ها نیز به‌عنوان یکی از اجزا دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش مهمی در آن‌ها داشته و به‌نوعی قلب تپنده این دستگاه‌ها به شمار می‌روند. اصولاً وظیفه جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویل‌های یا هوای تمیز شده توسط فیلترها در دستگاه‌های تهویه مطبوع به عهده هواکش‌ها است. هواکش‌های بکار رفته در دستگاه‌های تهویه مطبوع از دو نوع هواکش‌های گریز از مرکز یا هواکش‌های جریان محوری است.

بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع

 

مطبوع عمران

شرکت فنی مهندسی مطبوع عمران (سهامی خاص-تاسیس 1387 )توانسته است به لطف خدا و اعتماد مشتریان به همراه پشتکار شبانه روزی پرسنل و نمایندگان و با استفاده از بهترین شیوه ها و متد های طراحی بر اساس نیاز کارفرمایان محترم ، خود را به عنوان یکی از بهترین دفاتر فنی فروش و خدمات پس از فروش سیستم های تهویه مطبوع تجاری ، خانگی و صنعتی معرفی نماید .

خط مشی شرکت مطبوع عمران ” اولین انتخاب ” جهت تامین سه نیاز اصلی کارفرمایان می باشد :

1-کیفیت برتر

2.خدمات بهتر

3-قیمت مناسب

 

این شرکت توانسته است با بکار گیری دانش روز اروپا ، محصولات جدید و کم مصرف را در سبد کالائی قابل ارائه به مشتریان با قیمتی مناسب و شرایط پرداخت ویژه ( طرح های فروش ) قرار دهد و در ادامه با خدمات پانزده ساله ، خیال مشتریان را از بابت سرویس دهی و تامین قطعات یدکی آسوده نماید .

همچنین بنا به در خواست مشتریان ، طرح های خدمات و پشتیبانی بلند مدت نیز ، به مشتریان ارائه می گردد.

از دیگر امکانات سایت این شرکت ، انجام کلیه امور تهیه استعلام و پیش فاکتور به صورت آنلاین سراسری کشوری با قیمت گذاری یکپارچه می باشد .

شرکت مطبوع عمران با درک شرایط و شناسائی نیازهای کار فرمایان خود ، در حوضه خدمات مشاور مدیریت پروژه ، همگام با مدیریت زمان ، محدوده ، تدارکات ، ارائه خدمات هزینه کارفرمایان محترم را نیز در دستور کار قرارداده است . یکی از بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع شرکت فنی مهندسی مطبوع عمران است.

 

 

فراگردان پویا

 

مجموعه فراگردان پویا در سال 1381 با هدف تولید و تامین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و با بهره گیری از دانش متخصصین آغاز به کار کرد. در حال حاضر این مجموعه به تولید برج های خنک کننده فایبر گلاس (مکعبی و گرد) 10الی 1250تن تبرید و دیگر سیستم های تهویه مطبوع به صورت یکپارچه و با بهره گیری از جدید ترین استاندارد های روز دنیا (ATC-105) سعی در ارتقا کیفیت و یاری رسانی به صنعت این مرز و بوم دارد. این مجموعه با استفاده از بهترین مواد و تکنولوژی سعی در تولید محصولات با کیفیت و استاندارد جهانی داشته و افتخار صادرات به کشورهایی چون عراق، افغانستان، ترکمنستان و ازبکستان و ونزوئلا را دارا می باشد. فرادگران پویا را میتوان به عنوان یکی از بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع معرفی کرد.

تهویه نیا

تهویه نیا

تهویه نیا افتخار دارد به پشتوانۀ بیش از ۴ دهه فعالیت مستمر در زمینه تهویه مطبوع، و عرضه بهترین برندهای معتبر جهانی، نقشی سازنده و ثمر بخش در جهت ارتقاء کیفیت این صنعت ایفا نماید.

شهرت شرکت سازنده، کیفیت، بهره گیری از فناوری های نوین، بازدهی بالا، بهینه سازی مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و هوشمند بودن تاسیسات، معیار انتخاب و گردآوری محصولات توسط شرکت تهویه نیا است. در حال حاضر تجمیع هشت ستاره جهانی با نام های بلوایر، اجنرال، گری، هیتاچی، کوکن، اشنایدر الکتریک، وایلانت و یازاکی، تاییدی بر این اظهارات است.

ارائه راه حل های مهندسی برای کلیه پروژه های سرمایشی و گرمایشی از یک سو و تنوع و کامل بودن سبد محصولات از کولر گازی اسپلیت تا انواع چیلر، فن کویل، هواساز، برج خنک کن، پکیج پشت بامی، سرمایش دیتا سنتر، دیگ آب گرم، پکیج دیواری، کولر آسانسور، تهویه دریایی و تصفیه هوا از سوی دیگر، امکان پاسخگوئی به نیازهای تهویه مطبوع را با بکارگیری یک یا چند نوع محصول توسط کارشناسان متخصص این شرکت، فراهم نموده است.

شرکت تهویه نیا اولین شرکتی است که در ایران اقدام به معرفی و عرضه چیلر جذبی با استفاده از انرژی خورشیدی نموده است. این تکنولوژی با همکاری کمپانی یازاکی ژاپن و ویزمن آلمان قابل ارائه و هم اکنون در ساختمان نیا نصب و آماده بازید عموم است. لذا میتوان شرکت تهویه نیا را به عنوان یکی از بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع معرفی کرد.

این شرکت دارای گواهینامه های مدیریت کیفیت بر مبنای استاندارد ISO9001:2015، مدیریت شکایت مشتری ISO10002، مدیریت رضایتمندی مشتری ISO10004 و گواهینامه R&D از وزارت بازرگانی بوده و همچنین عضو انجمن صنفی شرکتهای پیمانکار تأسیسات و تجهیزات صنعتی ایران است.

همچنین واحد خدمات پس از فروش با بیش از ۳۰۰ مرکز در سراسر ایران همواره آماده بازدید از پروژه ها و ارائه مشاوره رایگان، پشتیبانی و تأمین قطعات برای محصولات خود است.

شرکت مهندسی تهویه نوین ایرانیان

شرکت مهندسی تهویه نوین ایرانیان یکی از بهترین شرکتهای فعال حوزه تهویه مطبوع است که  عرضه کننده انحصاری محصولات سرمایشی، گرمایشی برندهای Midea و Cool Wave و Lennox در زمینه فروش ، اجرا و نگهداری سیستم های سرمایشی و گرمایشی (شامل چیلر، فن کوئل، داکت اسپلیت و مینی چیلر ) و همچنین تاسیسات و تهویه مطبوع فعالیت دارد. این شرکت با بهره گیری از کادری مجرب و حرفه ای، متشکل از مهندسین باتجربه و نیروهای متخصص بر آن است در مسیر تحقق مشتری مداری گام هایی موثرتر بردارد. در این راستا با ارائه محصولاتی با کیفیت، عملکردی مطلوب ، هزینه ای بهینه و نیز خدمات پس از فروش در پی جلب رضایت مشتریان گرامی است.

منبع1 ، منبع2 ، منبع3 ، منبع4