نمایشگاه ها

نمای کامپوزیت خشدار

راهنمای خرید نمای کامپوزیت آلومینیومی

در این نوشته درباره نمای کامپوزیت به تفصیل صحبت میکنیم و آن را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار میدهیم. از لحاظ جنس و چگونگی نصب و در نهایت بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران را معرفی میکنیم.

نمای کامپوزیت آلومینیومی  یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها و از جنس ورق آلومینیوم بوده که به صورت پنل های مشخص و با ابعادی که توسط طراح نما تعیین گردیده اجرا می شود.

نمای کامپوزیت اولین بار در کشور آلمان ابداع و به جهت کیفیت مناسب و نداشتن محدودیت در طراحی و اجرایش مورد استقبال شدیدی قرار گرفت.

با ظهور مدرنیسم در معماری استفاده از مصالح پیشرفته بیش از پیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمانی قرار گرفت و استفاده از ورقهای کامپوزیت آلومینیومی به عنوان یکی از اصلیترین مصالح مورد استفاده در نماهای ساختمانی تمام شهر های  کشور مبدل گردیده است.

نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت آلومینیومی  از جمله نماهایی است که در حال حاضر طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده و از مزایای بی شماری برخوردار می باشد. این نما در ساختمان های مختلف نظیر ساختمان های اداری، تجاری، تفریحی، منازل و .. قابل استفاده است و زیبایی منحصر بفردی به ساختمان و فضای شهر می بخشد. اگر اجرای نما با پانل های آلومینیوم کامپوزیت به درستی انجام شود، دوام و استحکام آن بالا رفته، در نتیجه نما عمر طولانی تری خواهد داشت.

پانل های کامپوزیت آلومینیومی اولین بار در آلمان تولید و برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفتند. این پانل ها ترکیبی از دو لایه ورق آلومینیومی و یک لایه مواد پلی اتیلن هستند و با توجه به سلیقه مشتریان در طیف وسیعی از رنگ ها به بازار عرضه می شوند. لایه پلی اتیلن در وسط دو لایه آلومینیومی قرار می گیرد و در واقع حکم هسته مرکزی را دارد.

اجزاء تشکیل دهنده نمای کامپوزیت آلومینیومی

در کل، ساختار ورق آلومینیوم کامپوزیت به شرح زیر می باشد:

انواع نمای کامپوزیت آلومینیومی

در اجرای نمای کامپوزیت از پانل ها یا ورق های آلومینیومی متفاوت استفاده می شود که در انواع زیر دسته بندی می شوند.

 کامپوزیت آلومینیومی پانل نانو 

پانل های آلومینیومی مناسب نمای کامپوزیت نانو بر اساس آخرین تکنولوژی روز دنیا با نام تکنولوژی نانو ساخته می شوند. این ورق ها مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد اسیدی و قلیایی از خود نشان می دهند و به دلیل استفاده از مواد نانو در تولید آن ها از خاصیت خود تمیز شوندگی و ضد آلایندگی برخوردار هستند. با استفاده از نمای کامپوزیت نانو هیچ نگرانی در مورد تمیز کردن نمای ساختمان وجود نخواهد داشت زیرا آن ها گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب نمی کنند.

 کامپوزیت آلومینیومی پانل ضد باکتری

در ساخت این پانل ها از هسته پلی اتیلن سبک و ضد آلاینده بین دو ورق آلومینیوم استفاده می شود. لایه رنگی که سطح این کامپوزیت ها را پوشش داده، ضد باکتری است و از مقاومت بسیار بالا در محیط های مختلف برخوردار می باشد.

کامپوزیت آلومینیومی پانل رنگی

این پانل های کامپوزیتی که پانل های رنگارنگ نامیده می شوند با استفاده از چندین لایه رنگ و یک پوشش درخشان پوشش داده شده اند. این پانل ها بر اساس زاویه ای که نور به آن ها می تابد به رنگ های مختلف قابل رویت هستند.

 کامپوزیت آلومینیومی پانل ضد حریق

این نوع پانل کامپوزیت از هسته پلاستیکی نسوز تشکیل شده و جدیدترین نوع آلومینیوم کامپوزیت به شمار می آید. هسته مرکزی این پانل ها به دلیل دارا بودن خاصیت ضد آتش به سختی آتش می گیرد و هیچ نوع گاز مضر ایجاد نمی کند.

 کامپوزیت آلومینیومی طرح سنگ

بر روی سطح آلومینیومی این نوع کامپوزیت از سه لایه رنگ لمینت شده استفاده می گردد. طرح های گوناگون سنگ ساختمانی که بر روی این پانل ها به کار رفته اند، آن ها را به پیشرفته ترین و زیباترین ورق کامپوزیت آلومینیومی تبدیل نموده اند.

ورق آلومینیوم کامپوزیت با پوشش خش دار

پوشش آلومینیومی سطح این نوع نما به شکل خش دار بوده و با استفاده از روش آنودایز این کار صورت می گیرد. پانل های این کامپوزیت شامل دو ورق آلومینیوم هستند که توسط یک هسته پلی‌اتیلن به هم متصل شده اند. این ورق ها از مقاومت لازم در برابر خوردگی برخوردارند و به دلیل زیبایی فوق العاده هم در دکوراسیون داخلی و هم در نمای بیرون ساختمان استفاده می شوند.

نمای کامپوزیت خشدار

مزایای نمای کامپوزیت آلومینیومی

حال بیایید بپردازیم به مزایای این نوع نما و آنها را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم آیا نمای کامپوزیت یک انتخاب درست است یا نه ؟

مقاومت در برابر تغییرات محیطی

یکی از مهم ترین مزایای ورق کامپوزیت آلومینیومی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی است. این ورق ها اگر در معرض رطوبت قرار گیرند دچار خوردگی و زنگ زدگی نخواهند شد و علاوه بر آن تابش نور خورشید دوام و عمر آن ها را کوتاه نخواهد کرد. سطح ورق های کامپوزیت آلومینیومی صاف و صیقلی است، از این رو نور خورشید را منعکس کرده و میزان کمی از گرمای آن را جذب می نمایند. نمای کامپوزیت آلومینیومی قابل استفاده در مناطق گرمسیر با درجه حرارت بالاست و در واقع متریالی مقاوم در برابر حرارت محسوب می شود. لایه پلی اتیلنی که در پانل های کامپوزیت قرار گرفته نوعی سد حرارتی ایجاد نموده که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی آن می گردد. این نما در مقایسه با سایر نماها کمتر دچار تغییر رنگ می شود.

وزن بسیار سبک

وزن پانل های آلومینیوم کامپوزیت بسیار سبک است و بار اضافی بر سازه وارد نمی کنند. علاوه بر آن وزن سبک این محصولات حمل و نقل و نصب آنها را نیز آسان نموده است. کاهش وزن ساختمان منجر به کاهش نیروی زلزله بر سازه می شود، به همین دلیل استفاده از این مصالح در ساختمان به ایمنی بیشتر در برابر تکان های ناشی از زلزله کمک خواهد کرد.

عایق صوتی،حرارتی و رطوبتی

این پانل ها نوعی عایق صوتی و حرارتی محسوب می شوند زیرا لایه پلی اتیلنی که در وسط دو لایه آلومینیوم قرار گرفته نه تنها مانع از انتقال حرارت می شود بلکه از میزان سر و صدا در ساختمان نیز می کاهد. آلومینیوم ماده ای مقاوم در برابر حرارت است و اگر نمای ایجاد شده با این متریال در معرض آتش سوزی قرار گیرد تغییر شکل نخواهد داد. علاوه بر آن آلومینیوم ماده ای مقاوم در برابر نم و رطوبت است که دچار خوردگی نمی شود.

تنوع بالای رنگ

در رنگ آمیزی این ورق ها از پوشش های رنگی متنوع استفاده می شود که با سلیقه معماران و سازندگان همخوانی دارند و نمای ساختمان را فوق العاده جذاب نشان می دهند. زیبایی و تنوع رنگ نمای آلومینیوم کامپوزیت باعث شده استفاده از آن روز به روز گسترده تر شود و افراد بیشتری به این نما اشتیاق پیدا کنند.

اجرای سریع

پانل های کامپوزیت آلومینیومی به صورت آماده در بازار موجود هستند و به راحتی در دسترس می باشند. پیش ساخته بودن این پانل ها نماکاری ساختمان را راحت تر کرده و سرعت اجرای پروژه را بالاتر می برد. علاوه بر آن وزن سبک این مصالح استفاده از آنها را آسان تر نموده است. نماکاری ساختمان با پانل های کامپوزیت توسط افراد حرفه ای و متخصص طبق نقشه و طرح مورد نظر صورت می گیرد، از این رو یک نمای اصولی با سرعت اجرای بالا به شمار می آید.

قابلیت برش کاری و سوراخ کاری

آلومینیوم ماده ای انعطاف پذیر است که می توان بر روی آن عملیاتی نظیر برش کاری، خم کاری و سوراخ کاری انجام داد. پانل های آلومینیوم کامپوزیتی که برای نمای ساختمان استفاده می شوند در اشکال مختلف و با توجه به نوع نما طراحی و ساخته می شوند و محدودیتی در شکل پذیری آنها وجود ندارد. انعطاف پذیری بالای این محصولات باعث شده از آنها در کنار مصالحی که انعطاف پذیری کمتری دارند استفاده شود.

نمای کامپوزیت آلومینیومی

 

 

معایب نمای کامپوزیت

این نما از جمله نماهایی است که به دلیل مزایا و قابلیت های بی شمار مورد استقبال قرار می گیرد اما تنها عیب آن گران بودن هزینه های خرید پانل های آلومینیومی و اجرای آنهاست. قیمت اجرای نمای کامپوزیت در مقایسه با سایر نماها بالا می باشد و به منظور نصب پانل های آن باید از ابزارهای مخصوص و افراد با تجربه استفاده شود.

 

 

نمای آلومینیومی کامپوزیت

 

مشخصات پنل کامپوزیت آلومینیومی

ضخامت ورق کامپوزیت ۴ تا ۵ میلیمتر میباشد.

این پنل ها از مصالح زیر تولید می شود:

 • دو لایه ورق آلومینیوم
 • یک لایه هسته مرکزی از جنس پلی اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق
 • یک پوشش از نوع زرین بروی لایه آلومینیومی یا همان pvdf

مشخصات فنی ورق های کامپوزیت آلومینیومی

 • سبک
 • ایجاد خاصیت آکوستیک
 • شکل پذیری
 • دارای تنوع رنگی
 • مقاوم در برابر آتش
 • ضد زلزله بودن به جهت عملکرد غیر یکپارچه در هنگام قوع زلزله
 • قابل آبندی
 • تمیز ماندن نما و بی نیاز به شستشو
 • قابلیت تعویض هرکدام از پنل ها بدن خرابی کل نما

ورق کامپوزیت با توجه به موارد زیر کيفيت و انواع متنوعی را داراست:

 • ضخامت
 • نوع آلياژ آلومينيومي لايه ها
 • نوع رنگ بکار رفته در پوسته بيروني
 • نوع مواد بکار رفته در لايه مياني

اجزای تشکیل دهنده انواع ورق آلومینیوم کامپوزیت

نمای کامپوزیت آلومینیومی

ورقهای کامپوزيت آلومينيوم از لایه های زیر تشکیل شده اند.

 1. دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت ۳ تا ۵/۰ میلیمتر ( شماره 4 و 8 )
 2. یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت ۳ الی ۵ میلیمتر ( شماره 6 )
 3. یک پوشش آستر اپوکسی رزین ( شماره 2 )
 4. یک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ ( شماره 3 )
 5. دو لایه چسب ( شماره 5 و 7 )
 6. یک لایه رنگ پلی استر ( شماره 9 )

انواع ورق کامپوزیت نما

ورق کامپوزیت دارای تنوع زیادی است که از بعدهای زیر قابل بررسی هستند.

خرید نمای کامپوزیت آلومینیومی

1- انواع ورق کامپوزیت آلومینیومی براساس ضخامت

ورق کامپوزیت متشکل از ۲ لایه ورق آلومینیوم و یک لایه هسته مرکزی پلاستیک یا پلی اتیلن می باشد.

پوسته آلومینیومی طرفین ورق کامپوزیت دارای ضخامتی از ۱۸ میکرون تا ۵۰ میکرون است.

قطر تمامی ورق های کامپوزیت ۴ میلیمتر بوده که این ضخامت شامل ورق های آلومینیوم و پلاستیک هسته مرکزی میباشد.

هر چه ورق آلومینیوم دو طرف ضخیم تر، هسته مرکزی نازکتر میشود به گونه ای که در مجموع قطر اصلی ورق کامپوزیت ۴ میلیمتر شود.

نکته قابل توجه این که، از نظر قیمت هر چه ضخامت ورق آلومینیوم ضخیم تر شود قیمت ورق کامپوزیت گرانتر می شود.

به طور معمول برای نما از ورق کامپوزیت با ضخامت ۳۰ میکرون و برای تابلو و امور دیگر از ورق کامپوزیت زیر ۳۰ میکرون استفاده می شود.

 

انواع ورق کامپوزیت براساس پوشش سطح ورق:

رنگ سطح ورق با تکنولوژی های متفاوتی برحسب نوع کاربرد و محل نصب ورق اجرا می گردد که به صورت زیر تقسیم بندی می شود.

 

1- ورق کامپوزیت با رنگ پلی استر

این روش ساده ترین روش اجرای رنگ روی لایه آلومینیوم بوده که رنگ بدون هیچ گونه لایه محافظ روی لایه آلومینیوم اجرا می گردد.

این ورق در مقابل شرایط جوی، اسیدی و یا قلیایی بسیار آسیب پذیر بوده و تضمینی برای حفظ کیفیت آن در نمای خارجی ساختمان وجود ندارد.

بطور کلی استفاده از آن برای دکوراسیون داخلی مناسب و به صرفه میباشد.

2- ورق کامپوزیت با رنگ PVDF

این پوشش FI نام پلی وینیل دین فلوراید نوعی رزین خاص بوده و تولیدکننده آن شرکت PPG می باشد.

این رزین به جهت وجود لایه پلیمری و همچنین عنصر فلوئور باعث محافظت رنگ سطح ورق و دوام و پایداری در مقابل شرایط نامساعد جوی، اشعه ماوراء بنفش و شرایط اسیدی و قلیایی حداقل تا ۲۰ میشود.

ورقهای PVDF دارای ۲ لایه رنگ می باشند

چرا که رنگی که با این رزین روی سطح ورق اجرا می شود، به طور مستقیم بر روی آلومینیوم اجرا نمی شود و قبل از آن یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان روی آلومینیوم اجرا، سپس لایه رنگ اضافه می گردد.

3- ورق کامپوزیت با رنگ نانو

این سیستم رنگ همانند رزین PVDF اجرا می شود با این تفاوت که یک لایه سوم هم روی رزینPVDF اجرا می شود که از لحاظ ساختار مولکولی با رزین های عادی متفاوت است.

در این روش فاصله مولکولی توسط تکنولوژی نانو به کمتر از ۹-۱۰ میرسد، به این خاطر آلودگی های محیطی از قبیل گردوغبار و ذرات روغنی معلق در فضا جذب نما نمی شود.

4- ورق کامپوزیت شاین

تفاوت این نوع ورق در رزین استفاده شده در رنگ میباشد که سبب براق شدن ورق می شود به نحوی که به نظر می رسد رنگ با اکلیل مخلوط شده است.

براق بودن و نوع درخشش این نوع ورق کامپوزیت در قیمتش نقش  بسیاری دارد.

نحوه قیمت گذاری ورق های کامپوزیت آلومینیومی :

قیمت ورق کامپوزیت بر اساس نوع رنگ به شرح ذیل میباشد.
ورق کامپوزیت با رنگ پلی استر ارزان تر از ورق کامپوزیت با رنگ PVDF است.
ورق کامپوزیت PVDF ارزانتر از ورق کامپوزیت نانو می باشد.

انواع کامپوزیت از نظر تکنولوژی لایه میانی

بر اساس کاربرد و حساسیت پروژه ساخت و بازسازی نما لایه میانی ورق کامپوزیت از مواد مختلفی تشکیل شده است.

 • از جنس پلی اتیلن بازیافتی
 • از جنس پلی اتیلن نو
 • لایه میانی از جنس ضد حریق ۱B
 • لایه میانی از جنس ضد حریق ۲A ( معمولاً از هیدروکسید آلومینیوم و یا دیگر مواد معدنی ساخته می شود)

به طور کلی پلی اتیلن استفاده شده در لایه میانی ورق کامپوزیت ها غیرقابل اشتعال است اما بر اساس حساسیت پروژه و وجود مواد اشتعال زا در نزدیکی این ورق ها از لایه میانی ۲Aو ۱B استفاده می شود.

انواع ورق کامپوزیت براساس طرح

نمای کامپوزیت آلومینیومی

ورق کامپوزیت آلومینیومی طرح سنگ

ورق های کامپوزیت آلومینیومی طرح سنگ ، زیبایی طبیعی انواع سنگهای رایج نما را با خصوصیات منحصر به فرد ورق های کامپوزیت آلومینیوم تلفیق و ظاهری ممتاز را در نمای خارجی و دکوراسیون داخلی ایجاد می نماید .

از آنجایی که این ورق ها غیر آلی  هستند بر خلاف مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار نگرفته و پس از چند سال دچار تغییر رنگ و یا رنگ پریدگی نمی گردند .

ورق کامپوزیت طرح آینه ای

این نوع ورق همانطور که از نامش پیداست پوشش آینه ای دارد.

از این ورق در نمای خارجی به صورت ترکیبی و در دکوراسیون داخلی در سقف ، دیواره ها و تزئینات داخلی استفاده میشود.

ورق کامپوزیت طرح چوب

ورق های آلومینیوم کامپوزیت طرح چوب ، در طی فرایند پیچیده تکنولوژی رنگ فلوروکربن تولید شده و تمامی مزایای دیگر ورق های کامپوزیت آلومینیومی را دارند.

این نوع ورق ها به جهت خصوصیاتی چون زیبایی و استحکام چوب در قالب پانل های سبک ضد فرسایش ، ضد پوسیدگی ، مقاوم در برابر حشرات و قابل اجرا در اشکال مختلف ، محبوبیت خاصی در بین معماران و سازندگان ساختمان دارند .

نصب نمای کامپوزیت

نصب نمای کامپوزیت به روش های مختلفی انجام میگیرد. به طور کلی نمای کامپوزیت بیشتر برای ساختمان های اداری، تجاری، پالایشگاه ها و فرودگاه ها و پمپ بنزین و… استفاده میشود .به جهت اهمیت آن در باز سازی نمای ساختمان و همچنین کاربرد ضد زلزله و بعضاً بدلیل خاصیت عایق بودنش، نوع و نحوه اجرای آن بسیار مهم میباشد.مهم ترین نکته در نصب نمای کامپوزیت توجه به اسم خارجی این محصول میباشد که ترکیب سه کلمه aluminum composite panel میباشد و این بدین معنی است که سازنده اولیه این محصول تاکید بر ساخت و نصب این ورق ها بصورت پانل یا همان کاست های شیار خورده داشته است .

نصب نمای کامپوزیت در ایران به روش های مختلفی انجام میگیرد که متاسفانه همه روش ها استاندارد نیستند . در زیر به شرح کامل این روش ها مفصلا پرداخته میشود.

اما نکته مهم در نصب نمای کامپوزیت و بازسازی نمای ساختمان زیر سازی و یا همان شاسی کشی فلزی و نحوه اتصال آن در ساختمان های اسکلت فلزی و ساختمان های بتنی است.

کامپوزیت های پانل شده با زیر سازی فلزی و آلومینیومی به اسکلت ساختمان متصل میشود. مرحله بعد از زیر سازی نصب کامپوزیت نما میباشد.

روش های نصب ورق کامپوزیت نما

نمای کامپوزیت به چهار روش اجرا می‌شود:

۱. روش ثابت (Fixing)
۲. روش ریلی (Hanging)
۳. روش ( H , L )
۴. روش فیکس ریلینگ

روش ثابت (Fixing)

روش نصب نمای کامپوزیت

1.  اجرای ورق کامپوزیت با سیستم فیکس (Fixing)

این روش را به جهت فیکس و ثابت شدن ورق با پیچ و پرچ بر روی زیرسازی، فیکسینگ یا ثابت می‌نامند.

در اولین مرحله  زیرسازی فلزی مطابق با طراحی نما و میزان حجم و فرم هر قسمت پیاده سازی و اجرا میگردد .اغلب زیرسازی فلزی بر اساس نقشه های از پیش طراحی شده ( شاپ دراوینگ ) که بیانگر تعداد و نحوه تقسیم بندی و سایز پانل ها است صورت میگیرد . نحوه اتصال زیرسازی در اسکلت فلزی بصورت مستقیم و در اسکلت بتنی همراه با رول بولت و پلیت های مخصوص خواهد بود .

زیر سازی به این صورت است که بر اساس طرح کلی نما شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقاطع 40*40 میلی‌متر و بخشی با پروفیل فلزی 20*40 میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان اجرا می‌گردد.

در مرحله بعد، ورق کامپوزیت خام  منتقل شده به کارگاه، بر اساس طراحی و نقشه‌های مصوب، توسط ابزار و ماشین آلات مخصوص این کار  برش، شیار و خم داده میشود.

و پانل های  کامپوزیت، به شکل کاست بر روی زیرسازی آهنی به صورت برگرداندن لبه ورق و یا نبشی آلومینیومی با پیچ یا پرچ نصب می‌شوند.

پس از اتمام کار ژوئن یا درز بین ورق‌ها بصورت 100% عایق بندی  می‌شود.

ژوئن ها امکان عایق بندی  با تسمه‌ای از جنس ورق و چسب‌های پلی اورتان را نیز دارند.

بدلیل عدم انعطاف لاستیک های سیلیکونی در برابر انقباض و انبساط شرایط آب و هوایی پس از مدتی از روی نما آویزان میگردند و امروزه این روش عایق بندی منسوخ بوده و استفاده از چسب‌های پلی اورتان و سیلیکون دوام بیشتری نسبت به لاستیک سیلیکونی دارد.

مزایای سیستم اجرای کامپوزیت به روش فیکس :
 • سرعت نصب بالا
 • قیمت اجرای نمای کامپوزیت مقرون به صرفه
 • امکان اجرای هرنوع طراحی و حجم پردازی
 • امکان تعویض و بازنمودن هرپانل بصورت مجزا جهت دسترسی به پشت نما

روش ریلی (Hanging)

روش نصب نمای کامپوزیت آلومینیومی

2.اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت با سیستم هنگ یا ریلی (Hanging)

به جهت اینکه  ورق‌های کاست شده به پین ناودانی آویخته می‌گردد این روش را سیستم هنگینگ (هنگ به معنای آویزان شدن) وبه دلیل اینکه ناودانی به صورت ریلی عمل کرده و قابل رگلاژ است، به این روش سیستم ریلی اطلاق میشود.

در ابتدای کار دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا 40*80 میلی‌متر از ساختمان گرفته میشود.

براکت‌های آهنی (به شکل نبشی) بر روی آن جوش داده میشود.

در این مرحله نبشی‌های آلومینیومی که سوراخ‌هایی شیار شکل دارند به این براکت‌ها پیچ می‌شوند.

سپس ناودانی آلومینومی با پیچ و مهره به نبشی‌های آلومینیومی متصل می‌گردد.

حالا ناودانی کوچک‌تری که پین استیل (برای ضد زنگ بودن) دارد، در دل ناودانی اصلی قرار داده میشود.

لبه ورق‎های کامپوزیت مشابه روش فیکس خم شده و درون ناودانی کوچک رفته و پین ناودانی کوچک از شیارهای

چکمه‌ای شکل که قبلا روی لبه‌های خم‎خورده ایجاد شده، عبور می‌کند.

مزایای سیستم اجرای پانل کامپوزیت روش هنگ :

 • استاندارد‌ترین و متداول‌ترین روش نصب نمای کامپوزیت در جهان
 • عدم نیاز به لاستیک و چسب سیلیکون به جهت خروج آب ورودی از طریق ناودان (آب بندی مکانیکال)
 • رفتار یکسان سازه ای زیرسازی و پانل ها در مقابل تنش های حرارتی
 • پایدار در برابر لرزش های ناشی از زمین لرزه ، بادهای شدید و تنش های ساختمان
 • امکان رگلاژ زیرسازی در این روش بعد از نصب
 • تعویض تکی ورق‌ها و تایل‌های اجرا شده

3.اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت با روش  ( H , L)

این روش تقریبا مشابه روش fix بوده و متاسفانه در ایران بنیان گذاری و اجرا میگردد و فاقد هرگونه استانداردهای اولیه نصب میباشد  با این تفاوت که ورق‌ها بلافاصله پس از برش در پروفیل‌های مخصوص H شکل و L شکل قرار داده میشوند   و هیچگونه عملیات شیار و ساخت پانل بر روی آن انجام نمی شود و این مغایر با حتی اسم اولیه محصول که دربرگیرنده کلمه پانل میباشد است .

در مرحله اول سیستم h و L همانند روش فیکس ابتدا زیر سازی فلزی صورت میگیرد .

زیرسازی در این سیستم کاملا مشابه روش فیکس میباشد.

شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقطع های 40*40 میلی‌متر و یا 20*40 میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان و بر اساس طرح کلی نما اجرا می‌گردد.

در مرحله دوم بر خلاف سیستم فیکس ورق ها بصورت مستقیم در داخل زه های آلومینیومی نازک که بر روی زیرسازی پیچ شده است نصب می‏ شوند.

بعد از آن ورق‎های کامپوزیت مطابق نقشه و طرح برش خورده  به همان صورت و به شکل کشوئی در داخل پروفیل هایH   قرار می‎گیرند.

در روش H & L ورق‎های کامپوزیت برش خورده بر خلاف روش فیکس خم داده نمی‎شوند.

 

معایب نصب کامپوزیت با روش  H & L

 • عدم امکان عایق بندی بدلیل نبود درز ژوثن جهت قرارگیری فوم پلی اورتان و چسب
 • برجستگی لبه های پروفیل نگهدارنده و همچنین محل برش و تقاطع اشکال در نما و ظاهر بد آن .
 • عدم امکان تعویض پانل ها بصورت مجزا و در صورت نیاز کلیه نما بایستی باز و سپس اجرا گردد
 •  عدم ثبات هر قطعه و ایجاد صدا هنگام وزیدن باد و گاها سقوط قطعات از داخل نگهدارنده ها

روش فیکس ریلینگ

نصب نمای کامپوزیت آلومینیومی

4.اجرای پانل کامپوزیت به روش فیکس ریلینگ( New Fixing ) :

زیرسازی در این روش همانند روش ریلی‌ انجام میگیرد.

در مرحله نخست دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا 40*80 میلی‌متر از ساختمان گرفته میشود.

سپس براکت‌های آهنی ( نبشی شکل ) بر روی آن جوش میخورد.

نبشی‌های آلومینیومی که دارای سوراخ‌هایی شیار شکل هستند، به این براکت‌ها پیچ می‌شوند.

در مرحله بعد بر خلاف روش هنگ، قوطی یا نبشی آلومینیومی 40*40 میلی‌متر به نبشی‎های آلومینیومی پیچ میشود.

در نهایت ورق به شیوه سیستم فیکس بر روی آن نصب می‎گردد.

شایان ذکر است که در این اجرا جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از زیر سازی آلومینیومی استفاده می‌گردد.

آب بندی در این روش با تسمه از جنس ورق در ژوئن‌های عمودی و دو لب برگشت در ژوئن‌های افقی صورت می‌پذیرد.

مزایای روش ثابت جدید:
 • سبکتر بودن سازه نسبت به روش ثابت آهن، به جهت استفاده از پروفیل آلومینیوم
 • امکان رگلاژ کامل بعد از نصب
 • مناسب جهت استفاده در مناطق شرجی جهت جلوگیری  از خوردگی آهن

روش های آب بندی نمای کامپوزیت

آب بندی در نصب نمای کامپوزیت به سه روش زیر انجام میگیرد.

1- روش تسمه‎ای

در این روش تسمه‎ای از جنس خود ورق در ژوئن یا شیار بین ورق‎ها قرار میگیرد و با چسب پلی‎اورتان چسبانده میشود.

2- روش درزگیری

درزگیری در ژوئن یا شیارهای بین ورق‎ها توسط نوار درزگیری انجام می‎شود که این نوار توسط چسب سیلیکونی چسبیده می‎شود.

3- روش چسب و فوم

چسب سیلیکونی درون شیارها پس از قرارگیری فوم تزریق می‎شود که چسب‎ها را متناسب با رنگ ورق انتخاب می نمایند.

کامپوزیت طرح چوب

 

کامپوزیت طرح چوب با دارا بودن رگه هایی بسیار شبیه به چوب و دوامی بسیار بالا به علت استفاده از پوسته آلومینیومی و وجود لایه محافظ ضد آفتاب تا 20 سال و هزینه ای معادل 50% نمای ترمووود به بهترین جایگزین نمای چوبی – ترمووود تبدیل گشته است .

نمای کامپوزیت طرح چوب

مزایا:

– دوام بسیار بالای فرم و رنگ در برابر آفتاب و برخلاف نمای چوبی نیازی به رنگ آمیزی مجدد ندارد .

– امکان فرم گیری مانند پروفیل چوبی را داراست .

– هزینه تمام شده آن بسیار کمتر از نمای ترموود است .

معایب :

گرمی و روح ترموود را دارا نیست و از فاصله صرفا چند قدمی این موضوع مشخص خواهد بود .

نمای کامپوزیت طرح چوب

خصوصیات ورق کامپوزیت طرح چوب:

این ورق کامپوزیت سبک و قابل انعطاف با قابلیت استحکام کششی بالا میباشد.

به جهت زیبایی و تنوع طرح های پانل کامپوزیت چوب نظر بسیاری از معماران و طراحان را جلب کرده است.

 

این پانل ها زیبایی ظاهری چوب را دارا بوده اما به دلایل زیر استفاده از آنها به چوب در اولویت است:

 1. ورق آلمینیوم کامپوزیت طرح چوب بر خلاف چوب واقعی ضد فرسایش است
 2. این ورق کامپوزیت نما خاصیت ضد پوسیدگی دارد، حال آنکه چوب با گذشت زمان پوسیده میشود.
 3. ورق نمای طرح چوب به جهت جنسی که دارد در برابر حشرات مقاوم میباشد که همه میدانیم که چوب این ویژگی را ندارد.
 4. به جهت ماهیت غیر آلی ای که دارند برخلاف چوب تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار نمیگیرند.
 5. از لحاظ قیمت این نما بسیار مناسب تر از چوب میباشد.
 6. این نوع کامپوزیت نما به طور کل مقاومت و دوام بالاتری نسبت به چوب دارد.

 

ورق کامپوزیت های طرح چوب طی فرایند پیچیده تکنولوژی رنگ فلور کربن تولید میشوند.

پانل های کامپوزیت آلمینیوم طرح چوب بسیار سبک بوده به همین جهت خاصیت ضد زلزلگی دارند.

رنگ پانل های نمای طرح چوب پس از چند سال دچار تغییر رنگ و یا رنگ پریدگی نمی شود.

ورق آلمینیوم نمای طرح چوب به جهت دارا بودن زیبایی طبیعی چوب دست طراحان را از جهت طراحی و بازسازی نمای ساختمان ها باز میگذارد.

کامپوزیت های طرح چوب در ابعاد وسیعی قابل تولید هستند.

به جهت شکل ظاهری شان جایگزین مناسبی برای نماهای قدیمی چوب بوده و از این رو طرفدار محیط زیست میباشند.

کامپوزیت آلومینیوم چوب بسیار با کیفیت است.

دارای بیمه نامه 10 ساله و شامل 15 سال گارانتی میباشد.

در صورتی آسیب هر کدام از ورق های طرح چوب نیاز به تعویض کل نما نبوده و این امکان وجود دارد که تنها پانل آسیب دیده را تعویض نمایید.

مراحل نصب و اجرای پانل آلمینیوم کامپوزیت چوب به دلیل شکل و روش های نصبش سریع و بسیار آسان است.

نوعی رزین بر سطح این پانل کامپوزیت وجود دارد که مانع جذب گرد و غبار و آلودگی میشود.

همچنین رزین رنگ این کامپوزیت باعث میشود این ورق نما نیاز به شستشو نداشته باشد.

سطح هموار و یکنواختی رنگ از دیگر ویژگی های این متریال نمای ساختمان میباشد.

همانند دیگر ورق کامپوزیت ها این پانل آلمینیوم کامپوزیت نیز دارای تنوع رنگی است.

به دلیل فضای خالی پشت ورق‌های کامپوزیت چوب دارای خاصیت آکوستیک و عایق صوت میباشد.

وجود لایه پلی اتیلن و آب بندی خاصیت مهم دیگر این نما است.

همچنین از نظر نگهداری نیز بر خلاف سایر مصالح نیازی به عملیات خاصی ندارد.

در پایان توصیه میکنیم کارفرمایان محترمی که بدنبال قیمت مناسب تر و دوام بالاتر از چوب طبیعی میباشند از کامپوزیت طرح چوب استفاده نمایند.

بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران

حال به معرفی برخی از شرکت‌های فعال در این حوزه میپردازیم که از جمله بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران محسوب میشوند.

تندیس نمای آرمان

در سـال ۱۳۸۲ و از مجموعـه بازرگانـی ربیعـی بـا هـدف و شـعار عرضه مصالـح نویـن در صنعـت سـاختمان، شـکل گرفت. این شـرکت اولیـن عرضه کننده شیشـه های دکوراتیـو Stain Galss و Art Glass در ایـران مـی باشـد.

همزمـان بـا معرفـی ورق آلومینیـوم کامپوزیـت (پنـلALUMINIUMCOMPOSITEPANEL (ACP در دنیا ، این شـرکت از زمـره پیشـگامان معرفی این سیسـتم نما در ایران از سـال ۱۳۸۲با برند ALUBOND بـوده و همچنین در سـال ۱۳۹۰موفـق بـه اخـذ نمایندگـی از شـرکت Ceramica Mayor اسـپانیا و عرضـه سیسـتم نمـای مدرن تراکوتا پانـل گردید.

بـا توجـه بـه عرضه محصـوالت تقلبی با برند ALUBOND ، شـرکت تندیس نمای آرمان در سـال ۱۳۹۰ اقدام بـه ثبـت برنـد اختصاصـی GalaxyBond جهت تولیـد ACP با حداکثرکیفیت با پوشـش FEVE و PVDF و همچنیـن Atlas Bond جهـت تولید ACP اکونومی جهت اسـتفاده در دکوراسـیون داخلـی و تابلو، نمود.

در سـال ۱۳۹۱تولیـدورقهـای کامپوزیـت نمـا بـا برنـد Galaxy Bond در ایـران بصورت CKD با ماشـین آالت پیشـرفته، سیسـتم کنتـرل کیفـی مسـتمر و دقیق جهـت تضمین کیفیت محصـول تولیـدی، آغاز گردید. اسـتفاده از کویلهـای بـا پوشـش PVDF و FEVE و درخواسـت باالتریـن ضخامت رنـگ با باالترین درصـد مواد PVDF و رعایـت دقیـق ضخامـت آلومینیـوم از معتبرتریـن تولید کنندگان بیـن المللی کویـل آلومینیـوم و همچنین کنترل دقیـق آزمایشـگاهی مـواد اولیـه جهت صحت ضخامت و نوع پوشـش بخشـی از فرآیندیسـت کـه موفقیت و خوش نامـی GalaxyBond را در بـازار رقابتـی به ارمغان آورده اسـت. تندیس نمای آرمان هم اکنون به عنوان بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران مشغول فعالیت است.

/

آلومکس

.آلومکس، با بیش از 15 سال سابقه در زمینه تولید و تامین ورق های آلومینیوم کامپوزیت نما، امروز با سه خط تولید و ظرفیت اسمی 120هزار متر مربع در ماه به عنوان یکی از بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران به حساب می‌آید.

این مجموعه با پیگیری و سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه محصول و با تکیه بر دانش بومی، در سال 1398 اقدام به راه اندازی خط تولید جدید محصول فرافناوری خود یعنی ورق های کامپوزیت هسته آلومینیومی نمود که از پیشرفته ترین نوع ورق های کامپوزیت به شمار می  رود.
کارخانه محصولات آلومکس با نام ثبتی آلومینیوم سمراد پیام، در زمینی به وسعت 10000 هزار متر مربع در منطقه آزاد اقتصادی پیام واقع شده است. قرارگیری در این موقعیت هم راستای چشم انداز آلومکس برای افزایش ارتباط با بازراهای بین المللی و سهولت صادرات هرچه بیشتر این محصول ملی به کشورهای همجوار است. در حال حاضر علاوه بر تامین نیازهای داخلی، این مجموعه محصولات خود را به کشورهایی از جمله عراق، تاجیکستان، گرجستان، روسیه و ترکمنستان صادر می نماید. آلومکس برای جلب رضایت هرچه بیشتر مشتریان و ذینفعان راهبرد تمرکز بر افزایش کیفیت را در پیش گرفته و امیدوار است با این رویکرد در ارزش آفرینی پایدار برای ذینفعان خود ثابت قدم باشد.

/

آلوسوئیس باند

با استفاده از بروزترین فناوری ها و بهره جستن از دانش و توانایی پژوهشگران ایران زمین محصولی ایرانی با کیفیت و با استانداردهای روز دنیا در خور ایران و ایرانی تولید کرده اند.

با توانایی تولید این محصول در هرمتراژ و رنگ در کوتاهترین زمان ممکن و البته موجودی ثابت انبار به میزان100/000 مترمربع در تامین نیاز بازار داخلی و برخی کشورهای همسایه نقشی محوری و درخشان ایفا کرده اند . لذا هم اکنون یکی از بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران محسوب میشوند.

مشخصات بارز و متمایز آلوسوئیس باند :

تنها ورق کامپوریت دارای گواهینامه سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده

تنها ورق کامپوزیت دارای کد امنیتی و شماره سریال

تنها ورق کامپوزیت دارای برچسب هالوگرام

15سال گارانتی اصلی کارخانه

10سال ضمانت کیفی بیمه ایران

4mm ضخامت کل واقعی همراه با گزارشات آزمایشگاهی PVDF – NANO PVDF

گواهینامه SGS از کشور سوئیس و دارای گواهینامهISO 9001 9002

دارای گواهینامه ROHS و دوستدار محیط زیست

 

 

 

 پرمیوم باند

یکی دیگر از بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران کارخانه پرمیوم باند واقع در منطقه ویژه اقتصادی شیراز ، بزرگترین واحد تولید کننده ورق های کامپوزیت در خاورمیانه با ظرفیت تولید سالیانه 3.900.000 متر مربع می باشد. همچنین کارخانه پرمیوم باند بزرگترین تولید کننده ورق کامپوزیت نانو شاینینگ در خاورمیانه و تنها تولید کننده ورق کامپوزیت ضد حریق در ایران می باشد .

آلکواستون

شرکت صنایع سنگشیر پارس به عنوان یکی از پیشروان صنعت ACP در ایران در سال 1387 به بهره برداری رسیده و اکنون با بهره گیری از ماشین آلات و تکنولوژی روز اروپا و با تکیه بر متخصصین توانمند و با استفاده از بهترین مواد اولیه عمدتاً ساخت کشور های صنعتی پیشرفته، مفتخر به عرضه ورق کامپوزیت آلومینیوم با نامهای تجاری ALCOSTONE و ALCOWEST می باشد، که عنوان یکی از بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران را به خود اختصاص دهد.

کیفیت ورق مذکور که بدلیل استفاده از بهترین مواد اولیه مطابق با استاندارد های اروپا می باشد موجب گردیده تا همواره ALCOSTONE و ALCOWEST یکی از جدی ترین رقیبان برندهای مشابه خارجی باشد همچنین تولید این محصول در داخل کشور موجب گردیده تا به لحاظ صرفه اقتصادی در مقایسه با برندهای مشابه داخلی و خارجی از قیمت مناسب تری برخوردار باشد که این امر توجه متخصصان و دست اندرکاران صنعت ساختمان را به خود جلب نموده است.

بعد از معرفی بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران اجازه دهید از کل مطالب ذکر شده  جمعبندی برای خرید هر چه بهتر کامپوزیت داشته باشیم.

جمعبندی

برای خرید نمای کامپوزیت ایتدا نوع و جنس آن را بر اساس شرایط آب و هوایی تعیین کنید. طرح مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی شیوه نصب توافق کنید. میتوانید به اینترنت سر بزنید و استعلام قیمت کنید . توصیه میکنیم که از وبسایت های بهترین برندهای نمای کامپوزیت آلومینیومی ایران بازدید کنید.

منابع