نمایشگاه ها

پیام تبریک مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران به مناسبت روز خبرنگار

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی اعلام کرد: ایران هفتمین کشور صادر کننده فرش ماشینی در جهان – اخبار نمایشگاه ها

حسین زاده با اشاره به رونق تولید فرش ماشینی در کشور، گفت: ایران در زمینه صادرات فرش ماشینی، موکت و کف پوش هفتمین کشور برتر دنیا است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران، بهمن حسین زاده مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران، گفت: ارزش بازار انواع فرش و قالیچه ماشینی، موکت و کف پوش در دنیا 84.3 میلیارد دلار است که این رقم در سال 2023 به 108 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با بیان این که در سال 2018 ارزش صادرات انواع فرش های ماشینی و دستباف، موکت و کفپوش در دنیا 16.5 میلیارد دلار بوده است، افزود: ایران در میان کشورهای برتر صادر کننده این محصولات توانسته در رتبه هفتم قرار بگیرد و کشورهای چین، ترکیه، هندوستان، بلژیک، هلند، ایالات متحده از جمله کشورهای برتر در این زمینه هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد: ارزش صادرات انواع فرش ماشینی، موکت و کفپوش ایرانی در سال 2018 حدود 300 میلیون دلار بوده که بازارهای مناسبی برای این کالای ایرانی در کشورهای افغانستان، عراق، جمهوری های آسیای مرکزی و شیخ نشین های خلیج فارس درکنار کشورهای اروپایی وجود دارد.

حسین زاده با یادآوری این مطلب که در ایران بیش از 1000 واحد به تولید فرش ماشینی مشغول هستند، عنوان کرد: سالانه بیش از 95 میلیون مترمربع فرش توسط این واحدها بافته می شود. البته این در حالی است که ظرفیت تولید فرش ماشینی در ایران حدود 140 میلیون متر مربع است.

وی در پایان به حمایت شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران از صنعت فرش ماشینی کشور اشاره کرد و گفت: این شرکت با مشارکت نمایشگاه های مهم بین المللی مانند نمایشگاه دموتکس شانگهای و کلن و برپایی نمایشگاه های اختصاصی در کشورهای همسایه در سال های اخیر تلاش کرده که ویژگی های منحصر به فرد انواع فرش های دستباف و ماشینی ایران را به جهانیان معرفی کند.