EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

ایران می تواند یکی از صادرکنندگان مهم سیم و کابل باشد

توحید رضازاده، مدیرعامل شرکت «کابل متال»:

شركت كابل متال یکی از نام‌های آشنا در صنعت سیم و کابل کشور است. این شرکت از سال 1387 به مدت 8 سال متوالي به عنوان توليدكننده نمونه كشور در زمينه سيم و كابل انتخاب شده و لوح تقدير دريافت نموده است، هم‌اكنون اين مجموعه صنعتي با 200 نفر نيروي انساني با ظرفيت 15000 تن توليد انواع كابل‌هاي فشارضعیف و فشار قوي، سرب‌دار، ابزار دقیق، زره‌دار و شیلددار و طراحی و ساخت کابل‌های تخصصی بر اساس سفارش مشتری  در 3 شيفت كاري مشغول به تولید است و توان تأمین  نيازهاي پروژه هاي ملي كشور، هم از لحاظ تخصصي و هم از لحاظ كيفي و كمي را دارد.

توحيد رضازاده، مدیرعامل و رئيس هيئت مديره توانمند و خلاق شركت كابل متال این مطالب را در خصوص شرکت تحت مدیریتش به خبرنگار کتاب سال «اقتصاد و نمایشگاه» می‌گوید و یکی از نقاط قوت شرکت را به کارگیری نیروهای توامند داخلی و استفاده از مواد اولیه مرغوب می‌داند. وی که فعاليت خود را در عرصه سيم و كابل از سال 1356 آغاز کرده می‌گوید: هميشه آرزوي قلبي‌اش اين بوده كه بتواند به اقتصاد كشور کمک کند  و سهمي در سازندگي و رفع وابستگي کشور داشته باشد.

با این کارآفرین و مدیر باتجربه گفت و گویی انجام داده‌ایم که حاصل آن را می‌خوانید.

شرکت کابل‌متال به طور مشخص چه محصولات و خدماتی را عرضه می‌کند و ویژگی و امتیاز تولیدات شما نسبت به محصولات مشابه موجود در بازار چیست؟

امروزه شركت كابل متال توانائي توليد كليه كابل‌هاي مورد نياز مشتريان خود را در تمام صنايع و پروژه‌هاي كشور دارد و قادر است كابل‌هاي قدرت تا سطح مقطع 500 میلیمترمربع، كابل‌هاي 5/3 رشته به صورت گرد و سكتور، زره‌دار و بدون زره و انواع كابل‌هاي كنترل و ابزار دقيق با مدرن‌ترين ماشين‌آلات و همچنين كابل‌هاي فشار متوسط و قوي از KV10 تا KV 66 و كابل‌هاي غلاف سربي با مواد اوليه مرغوب توليد و عرضه کند. در سبد تولیدات شركت كابل متال، خواسته و نيازمندي مشتري از لحاظ كمي و كيفي و تنوع  و زمان تحويل كاملاً برآورده مي‌شود. شرکت کابل متال سعي بر اين دارد تا محصولی كه به مشتري عرضه مي‌شود از هر نظر داراي كيفيت لازم باشد و مشتري آن را با خيالي آسوده مصرف كند، شعار ما از گذشته تاكنون كيفيت بوده و هست و اين حاصل تلاش و انديشه ماست.

محصولات شركت كابل متال چه تفاوت و مزيت‌هايي با انواع مشابه در بازار دارد؟

تاكيد ما همواره بر توليد با كيفيت و مرغوب است و در اين زمينه ادعا مي‌كنيم كليه محصولات شرکت توليدات با كيفيت و رعايت كامل استانداردهاي داخلي و خارجي تولید مي‌شود و خواسته مشتریان از نظر زمان تحویل سفارشات و نظارت و بازدید مراحل تا پایان تست، در اولویت کار این شرکت قرار دارد. ما سعي بر اين داريم تا محصولی كه به مشتري ارائه مي‌شود از كيفيت لازم برخوردار باشد و مشتريان آن را با خيالي آسوده استفاده کنند، شعار ما «كيفيت، حاصل تلاش و انديشه ماست» می‌باشد و همواره تأكيد ما بر توليد با كيفيت و مرغوب است.

آیا برای تولیدات خودتان گارانتی و خدمات پس از فروش هم ارائه می‌کنید؟

محصولات این شرکت از زمان تولید و تحویل آن به مشتریان تا پایان عمر مفید خود، تحت پوشش خدمات پس از فروش قرار می‌گیرد و این شرکت با اطمینان کامل درکنار مصرف‌کنندگان بوده، هست وخواهد بود.

با كدام شركت‌هاي فعال در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي همكاري دارید و در چه سطح و حجمي؟

شركت‌ها و صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي از جمله مشتریان ارزنده و پایدار کابل متال هستند و با كليه شركت‌هاي گفته شده همكاري گسترده و به صورت مكرر داریم. خوشبختانه شركت كابل متال كاملاً مورد تائيد شركت‌هاي مختلف نفت و گاز و پتروشيمي و پالايش است.

شركت كابل متال چند درصد از بازار داخلي اين محصولات را در اختيار دارد؟   

مصرف كابل در ايران زياد است و توليدكنندگان كوچك و بزرگ کابل هم تولید دارند، بنابراين نمي‌توان گفت كه ما چند درصد از بازار داخلي را داريم ولي با اطمينان مي‌گويم كه به اغلب ارگان هاي رسمي كشور كابل عرضه کرده‌ایم و با آنها قراردادهاي بزرگ و كلان داشته‌ايم و داریم.

شركت شما چه طرح هاي توسعه اي براي سال جاري و سال‌هاي آينده در برنامه دارد؟

شركت كابل متال طرح‌هاي توسعه بسيار بزرگ و خوبي را اجرا کرده و چندين طرح بزرگ ديگر در دست اجـرا دارد و قـراردادهاي لازم را با شـركت‌هاي فـروشنـده به امضـاء رسـانيده كه طی سال 1399 مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

ایران و شرکت کابل متال در عرصه جهانی صنعت کابل چه جایگاه و موقعیتی دارد؟

با وجود منابع غنی مواد اولیه سیم و کابل در کشور، ايران مي‌تواند یکی از صادرکنندگان بزرگ این محصولات باشد. ما هم مي‌توانيم در این بازار سهمي مناسب داشته باشيم، كماكان در حال حاضـر برخي از پيمـانكاران اروپایي و امريكایي در كشـورهاي همسـايه ترجيح مي دهند از شرکت ما خرید کنند.

برای توسعه کار و تولید چه مشکلاتی دارید؟

براي توسعه باید به گونه‌ای اقدام کرد که فعالیت دیگر رقبا در دنیا مد نظر قرار گیرد. باید از صدور مجوزهاي توليد بدون هرگونه كارشناسي در خصوص ظرفيت توليد واقعي جلوگيري شود. همچنین از افزايش كارگاه‌هاي توليدي غیرمجاز باید ممانعت شود تا توليدكننده اصیل و باتجربه و قديمي بتواند محصول با كيفيت تولید كند و موانع از جلو پاي توليدكننده برداشته شود و مورد حمايت قرار گيرد و به وي امتياز داده شود، همچنین باید تسهیلات کافی و لازم برای واردات مواد اولیه‌ای که در داخل کشور توانایی ارائه آن وجود ندارد در اختیار تولیدکننده گذاشته شود. تلاش در جهت ایجاد ثبات در اقتصاد و قیمت‌ها در بازار و ارائه بـودجه لازم به ارگان‌ها و نهادهای دولتی به منظور اجرای پروژه‌ها و ادامه قراردادهایی که به علت کمبود نقدینگی متوقف شده اند، از دیگر پیشنهادهای ما برای رونق تولید داخلی است.

دوران تحریم و رکود اقتصادی را چگونه مدیریت کردید؟

صنایع به عنوان هسته اصلی ایجاد کسب و کار در کشور می‌بایست با تلاش مضاعف در شرایط حاد و بحران اقتصادی از طرق مختلف اعم از ایجاد طرح های توسعه جدید و ارائه خدمات و محصولات جدید و غیره نقش خود را ایفاد نمایند. این شرکت نیز خود را از این مهم مستثنی ندانسته و با ایجاد سالن‌های تولید جدید و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و بالا بردن تنوع تولیدات خود سعی در رونق کسب و کار داشته است دولت و مؤسسات مالی از جمله بانک‌ها هم می‌بایست با ارائه تسهیلات با صرفه اقتصادی و هماهنگی و همکاری با صنایع در کنار تولیدکنندگان و حامی آنان باشند.

چه پیشنهادهای مشخصی برای رونق کسب و کار در کشور دارید؟ دولت، بخش خصوصی و نظام بانکی در این مورد چه وظایفی دارند؟

در دوران تحریم سعی بر این داریم که با استفاده از امکانات داخلی و جایگزینی اقلام مورد نیاز وارداتی، هم توان تولید داخل را تقویت کنیم و بهبود ببخشیم و هم از هرگونه توقف تولید به دلیل وجود موانع در واردات از کشورهای اروپایی جلوگیری نماییم و با به گردش انداختن چرخه تولید، پائین آوردن قیمت تمام شده، جلوگیری از ریخت و پاش و هزینه‌های غیر ضروری و جلوگیری از بروز رکود در عبور سرافرازانه کشور از بحران اقتصادی باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top