نمایشگاه ها

“مهرسان” در تمام کارخانه های معتبر نساجی تریکو حضور دارد

 علی اصغر مهری، مدیرعامل ماشین سازی مهرسان

شرکت ماشین سازی مهرسان از جمله شرکت های نوپایی است که با حضور کم مدت خود در بازار ایران، توانسته جایگاهی ویژه  و پراعتبار در صنعت نساجی بیابد و از بسیاری از رقبایش جلو بزند.

شرکت ماشین‌سازی مهرسان، فعالیت خود را به صورت شراکت با شرکت  ماشین‌سازی مرسان ترکیه‌ در سال ۱۳۹۲، به عنوان تنها شرکت تولیدکننده ماشین‌آلات تکمیل صنعت نساجی (تریکو)، آغاز نمود و متخصصین مهرسان با سابقه ۲۰ ساله خود در زمینه ساخت و نصب ماشین‌آلات مختلف صنعت نساجی شرکت‌های گوناگون ترکیه، این بار فعل خواستن را در سرزمینمان ایران، صرف کردند.

 این شرکت با حضور فعال و قدرتمندش در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه، منسوجات خانگی، ماشین های گلدوزی و محصولات نساجی، حرف های مهمی برای گفتن دارد و محصولات منحصر به فرد و ساخته شده توسط مهندسان بنام شرکت را در معرض دید علاقه مندان و مخاطبان قرار داده است. در این نمایشگاه گفت و گویی با علی اصغر مهری، مدیرعامل خلاق و هوشمند ماشین سازی مهرسان انجام داده ایم که می خوانید.

به طور مشخص فعالیت تان چیست ؟

ما در شرکت ماشین سازی مهرسان از سال 91 – 92 رسما شروع به ساخت ماشین آلات نساجی کردیم که بیشتر، ساخت ماشین آلات تکمیل تریکو – ماشین بغل بسته –  است.

درمورد محصولات تولیدی جدید شرکت توضیح دهید .

به تازگی دستگاهی ساخته ایم به نام کامپکت که بومی سازی شده و تا به حال این محصول در ایران ساخته نشده بود. الگوی ساخت دستگاه را از ایتالیا برداشته ایم، اما مدعی هستیم دستگاه های تولیدی ما به لحاظ کیفیت و کمیت کمتر از برند ایتالیایی نیست.

صادرات هم دارید؟

 قبلا صادرات داشتیم ولی الان خیر.

دلایل اینکه نمی توانید صادر کنید، چیست ؟

بحث خرید یک سری از قطعات است که نمی توانیم با برندهای خارجی رقابت کنیم. نبود آن قطعات در بازار ایران، مانند موتور گیربکس هایی که آنها روی دستگاه هایشان می گذارند، ولی موتورگیربکس هایی که در بازار ایران موجود است و اختلاف کیفیتی که وجود دارد، باعث می شود نتوانیم دستگاه را صادر کنیم.

در این صنعت جایگاه مهرسان کجاست؟

ماشین سازی مهرسان در صنعت نساجی و در حوزه تریکو حرف اول را می زند و تا به امروز با فروش حدودا 275 دستگاه در حال کار، تقریبا در تمام کارخانجات معتبر نساجی تریکو حضور داشته ایم.

از زمانی که در صنف ماشین سازی تریکو فعالیت خود را شروع کرده ایم، هر ماشینی که ساخته ایم نمونه خارجی آن نتوانسته در ایران کار کند و برای کامپکت هم به شما قول می دهم در چند وقت آینده چنین اتفاقی خواهد افتاد.

بحث خدمات پس از فروش شما به چه صورت است؟

یکی از توانمندی های ما این است که اگر شرکتی بخواهد تغییرات جدید و به روزی را حتی برای ماشین آلاتی که از قبل فروخته شده باشد و یا ماشین آلات قدیمی انجام دهد، ما با هزینه شرکت این تغییرات را اعمال می کنیم و ماشین آلاتشان را به روز می کنیم و این خدمات مادام العمر است.

مشکلات و موانعی که سر راه تولید می بینید، چیست؟

مشکلات ما بیشتر بحث های مربوط به دلار است. ما یک آسیب شدید در رابطه با بحث دلار در سال گذشته دیدیم که به ما ضربه محکمی زد. واقعیت این است که رنگرزی هایی که کار می کنند نقدینگی ضعیفی دارند و کسی نمی تواند نقدی پرداخت کند. بنابراین اقساط پرداخت می کنند و ما چون به اقساط شروع به فروش می کنیم، دلار و بالا و پایین شدن آن ما را دچار ضرر میکند، چون ریالی فروش داریم. بحث دیگر یک سری قطعات است که وارد نمی شود و ما مجبوریم به نحوی تهیه کنیم و “کج دار و مریز” این برند و آن برند را تعویض می کنیم تا خط تولیدمان نخوابد.

حرف آخر؟

توقع خاصی از دولت و یا دیگران نداریم و افتخار می کنیم که سازنده ای هستیم که می توانیم جلوی واردات ماشین آلات خارجی را بگیریم.