نمایشگاه ها

درخواست قرار گرفتن مبلمان در فهرست تجارت آزاد اوراسیا

حسن احمدیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان اعلام کرد:


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان با اشاره به صادرات مبل ایران گفت: اگرچه صادرات در این بخش رقم قابل توجهی نیست اما رشد 145 درصدی صادرات حاکی از آن است که ظرفیت‌های خوب صادراتی وجود دارد و می‌توان صادرات در این صنعت را تا 500 میلیون دلار هم پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی کرد.


حسن احمدیان در یک نشست خبری با بیان اینکه 8 درصد اشتغال کشور به صنعت چوب و مبلمان تعلق دارد گفت: نزدیک 70 هزار میلیارد تومان گردش مالی این صنعت است.
عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه این صنعت جزء صنایع زودبازده به شمار می‌رود، افزود: این در حالی است که بالغ بر 50 درصد ظرفیت کارخانجات خالی است.


رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان اظهار کرد: اتحادیه در سال‌های گذشته در بازدید از کشورهای هدف صادراتی روند واردات و صادرات و برنامه‌ریزی عملیاتی نسبت به استراتژی صادراتی مبلمان را انجام داده و کشورهای هدف صادراتی را در این زمینه شناسایی کرده است.


وی اظهار کرد: این کشورها شامل عراق، روسیه، عمان، قطر، سوریه، کشورهای اوراسیا و … هستند که به لحاظ فرهنگی یا مذهبی مشترکاتی با ما دارند.
وی با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز و افزایش آن فرصتی را برای صادرات ایجاد کرد، گفت: اگرچه قیمت ارز نسبت به یکی، دو سال گذشته 4 برابر افزایش یافته است اما قیمت مبلمان بیش از 2 برابر افزایش نیافته است.


احمدیان با بیان اینکه واردات مبل ممنوع است، بیان کرد: در سال‌های اخیر با توسعه صنعت مبلمان کشور واردات به یک دهم کاهش یافت و اکنون نیازی به واردات در این زمیه نیست اگرچه با توجه به تعالی که در این صنعت به دست آورده‌ایم نگرانی از واردات این محصول وجود ندارد.


نامه نگاری تشکل‌ها برای قرار گرفتن در لیست تجارت آزاد با اورسیا
احمدیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مبلمان در فهرست کالاهای تجارت ترجیحی با اوراسیا قرار ندارد گفت: نامه نگاری‌هایی از سوی اتاق تهران و کنفدراسیون صادرات ایران صورت گرفته تا بتوان مبلمان را در فهرست کالاهای دارای تعرفه آزاد یا ترجیحی با اوراسیا قرار داد.


وی گفت: مبلمان تولیدی ایران از مزیت رقابتی بالایی نسبت به سایر کشورها در حوزه اوراسیا دارد که بر این اساس پیشنهاد ما آن است که مبلمان در فهرست کالاهای دارای تعرفه صفر با اوراسیا قرار گیرد.


احمدیان در بخش دیگری از سخنان خود از هماهنگی با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برای پرداخت تخفیف ۵۰ درصدی به شرکت‌کنندگان ایرانی در نمایشگاه‌های تخصصی مبلمان خبر داد و گفت: تا پیش از این شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران فهرستی از نمایشگاه‌ها را به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ارائه می‌داد و برای حضور در آن تخفیف ۵۰ درصدی عرضه می‌کرد اما برخی از این نمایشگاه‌ها متناسب با نیازهای شرکت‌های صادراتی نبودند.


وی تصریح کرد: بر این اساس از سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درخواست شد تا فهرست پیشنهادی اتحادیه را برای آن دسته از نمایشگاه‌هایی بپذیرد که کارایی و بهره‌وری بالاتری برای حوزه شرکت‌های صادراتی مبلمان داشته باشند.


احمدیان افزود: قرار است نمایشگاهی در بهمن ماه برگزار شود و درخواست ما آن است که مجوز برگزاری آن هر چه زودتر برای اتحادیه صادر شود تا نمایشگاه با کیفیتی برگزار کنیم.
وی گفت: متاسفانه برخی برگزارکنندگان نمایشگاهی درخواست مبالغ کلانی از شرکت‌های صادراتی و تولیدی برای حضور در این نمایشگاه داشتند که متاسفانه هزینه ورودی برخی سالن‌ها به ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌رسید اما اکنون درخواست شده تا این وضعیت سامان داده شود.


احمدیان افزود: اتاق‌های بازرگانی ایران، تهران، کنفدراسیون صادرات و شورای ملی مبلمان در کنار ۱۵ تشکل تخصصی کتبا از سازمان توسعه تجارت ایران درخواست کرده است تا برگزاری این نمایشگاه به عنوان یکی از حلقه‌های اصلی تولید مبلمان به اتحادیه واگذار شود.
احمدیان گفت: هم اکنون تنها ۵۰ درصد از ظرفیت تولیدی مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که اگر این ظرفیت فعال شود بازارهای صادراتی نیز رونق خواهد گرفت.


روند رو به رشد صادرات مبلمان


در ادامه این نشست محسن منتظری نماینده سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: طی چند سال گذشته روند صادرات ما در زمینه مبلمان رو به رشد بوده است.
وی بیان کرد: در سال 97 ارزش صادرات مبلمان کشور 27 میلیون دلار بوده در حالی که ارزش صادرات مبلمان در سال 96 فقط 12 میلیون دلار بوده است.


منتظری بیان داشت: اگرچه صادرات در این بخش رقم قابل توجهی نیست اما رشد 145 درصدی صادرات حاکی از آن است که ظرفیت‌های خوب صادراتی وجود دارد و می‌توان صادرات در این صنعت را تا 500 میلیون دلار هم پیش‌بینی کرد و برای آن برنامه‌ریزی کرد.
وی گفت: در 8 ماهه امسال نسبت به 8 ماهه 97 هم رشد صادراتی در این بخش 40 درصد بوده است.


نماینده سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در 8 ماهه ابتدای امسال ارزش صادرات مبلمان کشور 30 میلیون دلار بوده است.
وی گفت: در خصوص واردات مبلمان (شامل کالای تمام شده، کالای واسطه‌‌ای و مواد اولیه) کاهش داشته‌ایم و واردات آن در سال 97 فقط 9 میلیون دلار بوده است.


منتظری بیان داشت: البته با توجه به ظرفیت و تعداد کارگاه‌های فعال در بخش صنعت مبلمان کشور رقم 30 میلیون دلار برای صادرات ناچیز است.
وی گفت: پیشنهاد شده تا یک میز تخصصی برای صادرات مبلمان در سازمان توسعه تجارت تشکیل شود.


نمایشگاه یا فروشگاه؟


در ادامه این جلسه علیرضا عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبلمان تهران بیان داشت: یکی از موضوعاتی که به تولید و صادرات مبلمان آسیب رسانده برپایی فروشگاه‌‌های با نام نمایشگاه در پارک‌ها و امکان دیگری در سطح کشور و تهران بوده است.


وی با بیان اینکه اغلب این واحدها بدون شناسنامه بودند، اظهار داشت: از طریق اتحادیه درودگران اقداماتی برای جلوگیری از برگزاری این نمایشگاه انجام شد و با موافقت وزیر صنعت، اتاق اصناف و استاندار تهران مقرر شد تا دیگر این نمایشگاه در تهران برگزار نشود همچنین قبادی معاون وزیر صنعت دستور دادند در کل شهرستان‌ها کشور این نمایشگاه‌ها برگزار نشود و در مقابل سالی یک یا حداکثر دو بار نمایشگاه‌هایی با رویکرد صادرات و رونق تولید برگزار شود.
عباسی اظهار کرد: بر این اساس بر

گزاری نمایشگاه‌ در حوزه مبل فقط با مجوز اتحادیه‌های صنف درودگران و اتاق‌های اصناف در تهران و شهرستان‌های امکان پذیر است.


تخفیف ۵۰ درصدی برای حضور تشکل‌های صادراتی در نمایشگاه‌های خارجی
همچنین در این نشست آملی مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران درخصوص دستور قائم مقام وزیر صنعت در حوزه پرداخت تخفیف ۵۰ درصدی برای حضور شرکت های صادرات در قالب تشکل‌ها گفت: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برای آن دسته از شرکت‌هایی که در نمایشگاه‌ها تحت یک پایون و با برند تشکل‌های صادراتی حضور می یابند تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته است.


وی خاطرنشان کرد: اطلاعات تمامی نمایشگاه های خارجی که مد نظر سازمان توسعه تجارت ایران است در سایت شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران وجوددارد که بر این اساس ما ۱۰۳ رویداد خارجی داریم که تشکل ها برای حضور در آنها دعوت می شوند اما هر تشکلی که پیشنهاد دهد می‌تواند با توجه به نیازمندی های خود درخواست برخورداری از این تخفیف ۵۰ درصدی را خواهد داشت.


وی گفت: بر این اساس تمامی تشکل ها و فعالان بخش خصوصی می‌توانند مطابق با توجه به بازارهای هدف خود درخواست برخورداری از تخفیف ۵۰ درصدی را ارائه دهند تا بر اساس آن سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت دهد.


آملی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نمایشگاه تنها چیدن و برچیدن کالاها نیست بلکه باید در این نمایشگاهها آموزش و رفع موانع صورت گیرد و مشکلات در جلسات تخصصی که در این نمایشگاهها برگزار می‌شود از سوی تولید کنندگان و صادرکنندگان مطرح گردد.


وی تصریح کرد: همچنین باید آموزش‌های تخصصی و برندی که در نمایشگاه‌های تخصصی مد نظر قرار گرفته و شرکت های دانش بنیان، استارت‌آپ‌ها و مراکز تحقیقاتی در آن حضور پررنگ داشته باشند.