نمایشگاه ها

چهار چالش اصلی تولیدکنندگان مبلمان در ایران و جهان

تولید و تجارت در همه دنیا زبان و منطق مشترک دارد


تولیدکنندگان مبلمان نیز مثل فعالان در صنایع دیگر با مجموعه ای از چالش‌ها روبرو هستند که رقابت را برایشان دشوار می‌کند. برخی فکر می‌کنند در صنعت مبلمان اغلب مشکلات و موانع به مرحله ساخت و تولید برمی‌گردد اما نوسانات قیمت، تقاضای مشتری و فضای رقابتی نزدیک نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار بوده است. مانند روند همه صنایع، برنامه‌ریزی مناسب و شناخت چالش‌ها یکی از کلیدی‌ترین نقشه‌های راه از منظر رقابتی است.

وبسایت Cre8tive چهار چالش اصلی تولیدکنندگان مبلمان در امریکا را معرفی کرده است که در صنعت مبلمان ایران نیز کم و بیش وجود دارند و آشنایی با آن‌ها برای تولیدکنندگان داخلی هم جالب توجه خواهد بود. در ادامه، این چالش‌ها و راهکارهای برون رفت از آن‌ها را خواهید خواند؛ راهکارهایی که حول محور برنامه‌ریزی می‌چرخند.

کمبود نیروی کار ماهر


روند کاری مثبت و سود ده در ایالات متحده به این مفهوم است که شما منابع انسانی تان را افزایش داده‌اید. اقتصاد قوی در کنار دلار ضعیف آمریکا باعث افزایش صادرات تولیدات آمریکایی شده است. همچنین کاهش نرخ مالیات سبب شده است که انگیزه مشاغل مختلف برای هزینه کردن در کسب و کارشان افزایش یابد.


با وجود این فرصت‌ها، تولیدکنندگان مبلمان ابتدا باید بر یک مانع مهم غلبه کنند: کمبود نیروی کار ماهر. در بررسی چشم‌انداز تولید در سال ۲۰۱۸ به نامASQ، اکثر تولید نندگان (۴۱ درصد) گزارش دادند که بزرگترین مانع آن‌ها برای سال ۲۰۱۸ پیدا کردن کارگرانی ماهر است.

با ورود کارگران اصلی و کلیدی به مرحله بازنشستگی، تولیدکنندگان مبلمان ممکن است برای جایگزینی جایگاه‌ها در خط تولید به مشکل بربخورند. کاهش برنامه‌های آموزشی به ویژه برای مهارت‌های مهم و کلیدی در دوره‌های رکود اقتصادی می‌تواند این معضل را سخت‌تر کند.

راه‌حل‌های پیشنهادی:


در استخدام نیروهای جدید، خلاق و فعال باشید. می‌توانید مسئولان استخدامی تان را به مراکز آموزشی مختلف و کارگاه‌ها بفرستید تا نیروهای جدید پرورش دهند و یا اینکه کلاس‌هایی در محل کارخانه برای کارگران رده پایین‌تر و علاقه‌مند ترتیب دهید. برای کاهش فشار در مواقع شلوغی کار و تقاضا از کارگران پیمانی استفاده کنید تا در زمان مناسب بتوانید کارمندان و کارگران بلند مدت استخدام کنید. با استفاده از یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی یا ERP به صورت یکپارچه و کامل، تمام مراحل تولید، داده‌ها و یادداشت‌ها را ثبت کنید تا از شکاف دانش احتمالی میان نیروی کار بازنشسته و نیروهای کاری جدید جلوگیری شود.


هزینه‌های روزافزون


تولید مبلمان به دلیل وجود عواملی در داخل و خارج از صنعت با افزایش قیمت‌ها رو به روست. افزایش قیمت مواد ممکن است شما را در تنگنا قرار دهد. چاره‌ای ندارید، یا اینکه مجبور هستید هزینه‌ها را اعمال کرده و افزایش قیمت داشته باشید یا اینکه خود متحمل هزینه ها شده و محصولات‌تان را با قیمت قبل به فروش برسانید. کارشناسان معتقدند که اغلب تولیدکنندگان مبلمان برای زنده ماندن در دنیای تجارت و رقابت حاضرند که خود هزینه‌ها را متقبل شوند و خودشان متضرر شوند اما بازار را از دست ندهند.


افزایش هزینه‌ها همچنین می‌تواند نتیجه تغییرات در قوانین کار باشد. برای مثال ۱۸ ایالت در امریکا در سال ۲۰۱۸ حداقل‌ترین افزایش دستمزد را داشتند، در حالی که برخی دیگر بیشتر از ۱۵ دلار در ساعت دستمزدها را افزایش داده‌اند که دلیل آن کمبود نیروی کار در آن مناطق بود. افزایش دستمزد به هر دلیلی که باشد [مثل تورم در کشور ما] به هر حال افزایش هزینه ها را در پی خواهد داشت.


راه حل های پیشنهادی


با استفاده از یک سیستم برنامه‌ریزی سازمانی و یا سایر فناوری های ثبت و محاسبه هزینه‌های تولید با رویکرد طراحی و هزینه می‌توانید از قیمت محصولات اولیه در زمان مشخص استفاده کنید. (قیمت‌گذاری بر اساس حجم و ظرفیت) این روش برای تطبیق دادن انتخاب‌ها با اهداف در زمینه هزینه‌ها استفاده می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند که در عین تولید محصولاتی که خواسته و نیاز مشتریان شماست، قیمت‌ها را در حالت قبل نگه دارد.

نوسانات در تقاضای مشتری


افزایش هزینه‌ها و افزایش دستمزد کارگران بسیار سخت‌تر از مدیریت زمان برای نوسانات تقاضای مشتریان است. نرخ تقاضا در صنعت مبلمان بسیار به روند مسکن مصرف‌کنندگان وابسته است. تقریبا ۳۷ درصد خانواده‌های امریکایی در سال ۲۰۱۶ خانه‌های خود را اجاره کرده‌اند و نسبت اجاره بها به بالاترین نرخ آن از سال ۱۹۶۵ رسیده است. پیش‌بینی می‌شود تعداد خانه‌های تک نفره در این کشور تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد. علاوه بر آن آمارها نشان می‌دهد که مردم به خانه ها و آپارتمان‌های کوچک روی آورده‌اند.


این آمارها و ارقام تأثیر بسیار زیادی در تولیدات مبلمان دارد. به عنوان مثال خانه‌های کوچک خواستار مبلمان کمتری هستند و فضاهای اجاره‌ای اغلب با مبلمان ارزان‌تر و کوچک تر مبله می‌شوند. اجاره‌نشین‌ها کمترروی قطعات مبلمان بزرگ و لوکس‌تر سرمایه‌گذاری می‌کنند. با توجه به ماهیت گذرا بودن اجاره‌نشینی، معمولا مبلمانی تهیه می‌شوند که جا به جایی آن‌ها آسان‌تر باشد و همچنین قیمت آن‌ها به حدی ارزان باشد که در زمان جا به جایی نیازی نباشد که آن ها را به همراه خود ببرند.


راه‌حل‌های پیشنهادی


به عنوان تولیدکننده مبلمان تلاش کنید که از تغییراتی که در جامعه رخ می‌دهد، به عنوان فرصتی برای آزمایش طرح‌های جدید و ارائه محصولات تان استفاده کنید. در صورت امکان بر روی تولید مبلمانی تمرکز کنید که پاسخگوی نیاز مشتریان جدید باشند. یا اینکه خدمات جدیدی ارائه دهید که در راستای رفع نیاز مشتریان جدید باشد. با دقت و بی‌درنگ به جمع‌آوری و بازبینی نیازهای مشتریان بپردازید تا بتوانید بهتر پیش‌بینی کنید و سریع تر پاسخگوی نیازهای مشتریان با توجه به شواهد موجود باشید.


دید کامل نسبت به زنجیره تامین مواد اولیه و کارایی آن


آمارها نشان می‌دهد که برای ۲۲ درصد تولیدکنندگان مبلمان افزایش بهره‌وری در اولویت قرار دارد. برای افزایش بهره‌وری شما به یک دید جامع به کل زنجیره تأمین مواد اولیه احتیاج دارید. شما به صورت مداوم برای اطلاع از میزان دسترسی به مواد اولیه باید با فروشنده‌ها و برای سنجش میزان تقاضای مشتریان با خرده فروشان در ارتباط باشید. با بررسی و ثبت داده‌ها در بخش تولید کارخانه‌تان می‌توانید نقاط ضعف تان را در فرایند تولید شناسایی کرده و با رفع آن به گردش کاری بهتر کمک کنید.

راه‌حل‌های پیشنهادی:


سیستم‌های برنامه سازمانی به شما کمک می‌کند نسبت به زنجیره تأمین، بهبود کارایی سفارش، مدیریت موجودی و سایر فرایندها دسترسی بهتری داشته باشید. یک سیستم برنامه‌ریزی می‌تواند کلیه داده‌های ورودی را ردیابی کرده و با بررسی آن‌ها فرصت‌های جدید بازار را شناسایی کرده، در مورد تغییرات تقاضا وارد عمل شده و به کاهش هزینه‌ها کمک کند.


در نهایت اینکه این وظیفه فعالان صنایع مبلمان است که به چالش‌ها بپردازند و اطمینان داشته باشند که برای تغییرات از آمادگی کافی برخوردارند.