EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

تفرشی

رییس هیأت مدیره مجتمع صنایع غذایی «گلها» اعلام کرد : جهادگران عرصه تولید همپای جهادگران عرصه سلامت خدمت به مردم را در اولویت قرار داده اند – نشریه اقتصاد و نمایشگاه

آقای دکتر مهدی کریمی تفرشی رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان تهران، ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور، عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران، نائب رئیس  هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران، مشاور عالی در کمیته فناوری های نو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، کارآفرین برتر جهان اسلام است.

براین اساس همزمان با برگزاری نمایشگاه اگرو فود گفت وگویی با دکتر کریمی تفرشی در مورد آینده صنایع غذایی و همچنین جایگاه  صنایع غذایی گلها انجام داده ایم که در ادامه می خوانید

آقای دکتر کریمی لطفا درباره عنوان جدیدی که کسب کردید توضیح بفرمایید؟چه گروهی شما را شایسته این عنوان ارزیابی کرده اند؟

هیات داوران 5 گانه پروژه سفیر حسن نیت بحران قرن جهان مرکب از سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری های اقتصادی (اکو)، نهضت بین المللی صلیب سرخ جهانی و هلال احمر و نیز کمپین ایران همدل، اینجانب را از میان کاندیدهای سرآمد قدرت و ثروت و شهرت مانند ولیعهد دبی، برگزیدند.

در شرایطی که آمریکا و هم پیمانانش جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کرده و تمام قوای خود را برای تحت فشار قرار دادن و انزوای سیاسی جمهوری اسلامی به کار گرفته است کسب این عنوان افتخاری بزرگ برای ایران و درخشش نام پر افتخار کشور عزیزمان در عرصه جهانی است.

کسب این عنوان توسط یک جوان ایرانی، برگ زرین دیگری است در لوح پرشکوه افتخارات این سرزمین تا باز حماسه ای دیگر با دستان سربازان غیرتمند این خاک آریایی رغم بخورد و اقتدار و توان اقتصادی کشور را در اوج فشارها و بحران های جهانی علیه این سرزمین، به رخ بکشد.

در مورد سوابق و فعالیت مجموعه گلها توضیح بدهید؟

صنایع غذایی گلها با بیش از 50 سال حضور پرافتخار در صنعت غذای ایران و کسب انواع افتخارات، جوایز و گواهینامه های ملی و بین المللی و دارا بودن متنوع ترین سبد غذایی از دیرباز تا امروز میهمان بی بدیل سفرهای مردم شریف ایران بوده است و افتخار ما اینست که کودکان دیروز، مادران و پدران امروز و آینده سازان این مملکت و تمامی نسل های میهن عزیزمان با گلها رشد کرده اند و طعم آشنای آن را به خاطر می سپارند و بی تردید تا روزی که این مردم وفادار خاطرات شیرین خود را با عطر و طعم محصولات گلها رقم می زنند و همراه وفادار گلها هستند، صنایع غذایی گلها همچنان بر قله های افتخار می درخشد.

صنایع غذایی گلها امروز با داشتن بیش از 300 نوع محصول دارای بالاترین تنوع محصول در سبد غذایی خانوار می باشد و بیشترین گواهینامه های ملی و بین المللی و جوایز و افتخارات را در کشور کسب کرده است. همچنین این مجموعه یک اشتغال آفرینی بزرگ چند هزار نفره در سطح کشور ایجاد کرده است.

افتخارات و دستاوردهای گلها را شرح دهید؟

صنایع غذایی گلها از جمله برندهایی است که دارای بالاترین گواهینامه ها و افتخارات ملی و بین المللی است. این مجموعه در چندین سال متوالی واحد نمونه استاندارد بوده است. همچنین افتخار این را داشته که در سال های متوالی عنوان برند محبوب مصرف کنندگان را کسب کند که حاکی از اعتماد مشتریان و مصرف کنندگان فهیم گلها بوده است. اولین دارنده نشان استاندارد نمک طعام در ایران است. از اولین برندهایی هستیم که گواهی ثبت بین المللی تایید و نظارت بر غذا و دارو را از FDA آمریکا دریافت کردیم.

دریافت نشان عالی اهتمام به کیفیت و  تندیس طلایی و گواهینامه پنج ستاره کیفیت از انجمن کیفیت ایران، نشان زرین ایزو، گواهینامه ستاره طلایی ارتقاء کیفیت از اروپا، گواهینامه بین المللی تضمین کیفیت و سلامت محصولات غذایی، نشان زرین پرمصرف ترین محصولات غذایی و عنوان R&D برتر کشوری از جمله افتخارات برند گلهاست.

ضمن اینکه برند گلها تمامی ایزوها و استانداردهای بین المللی مدیریت کیفیت مرتبط را دریافت کرده است.

امروز افتخار ما اینست که ۳۵ نفر پرسنل را به چند هزار نفر و ۲۵ قلم جنس را به ۳۰۰ نوع ارتقاء داده ایم. امروز ما در سراسر ایران نمایندگی پخش داریم و حتی اگر به دور افتاده ترین نقاط ایران هم سر بزنید می توانید تعدادی از محصولات گلها را در آنجا ببینید.

چه کالا و خدماتی در بازار ارائه می دهید و چه جایگاهی در بازار دارید؟

صنایع غذایی گلها یکی از کاملترین و پر تنوع ترین سبد محصولات غذایی خانوار را در کشور دارد. بیش از 300 نوع محصول از انواع ادویه جات و چاشنی ها گرفته تا انواع حبوبات، غلات، آردها، غذاهای نیمه آماده، پودر کیک و ژله ، قهوه، کاکائو، کا فی میکس و کنسروها در سبد غذایی گلها وجود دارد.

صنایع غذایی گلها از جمله برندهایی است که کاملترین سبد انواع آردها را به عنوان یکی از لیدرهای این صنعت ارائه می دهد که آردهای فاقد گلوتن از جمله محصولاتی است که در جهت توسعه محصولات سلامت محور و خدمت به بیماران گوارشی و کبدی در سبدغذایی محصولات گلها همواره مورد استقبال مصرف کنندگان عزیز بوده است.

همجنین خلوص بالای ادویه جات و چاشنی های گلها از جمله ویژگی هایی است که همواره اعتماد مصرف کنندگان را جلب کرده است.

صنایع غذایی گلها با رصد کردن مداورم نظرات، نیازها و خواست مشتریان همواره می کوشد تا مطابق سلیقه و ذائقه این مشتریان عزیز عمل کند و همچون همیشه علیرغم تمامی مشکلات و چالش های موجود، مشکلات اقتصادی و بالا رفتن هزینه های تولید، حفظ کیفیت و تامین نیازهای مردم و سلامت آنها در راس اولویت ها و برنامه های این مجموعه می باشد.

مواد اولیه مجتمع صنایعشما غذایی گلها چگونه مواد اولیه محصولات خود را تامین میکند و در این زمینه با چه مشکلاتی روبرو هستید؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند زمینه توسعه رقابت‌پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب است. صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است.

در حال حاضر یکی از مشکلات صنعت غذا کمبود نقدینگی برای اصلاح زیر ساخت ها ، تأمین مواد اولیه درجه یک و خرید دستگاههای بسته بندی نوین است .

از آنجا که مواد اولیه این صنعت محصولات فصلی است، در زمان خاص و کوتاهی باید تمامی مقدار مورد نیاز از کشاورزان که تمایلی به فروش قسطی و نسیه ندارند نقدی خریداری شود و به همین دلیل چرخش سرمایه در این صنعت به زمانی طولانی نیاز دارد. بنابراین یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان به ویژه در صنایع‌غذایی حجم کلان سرمایه مورد نیاز است.

بعلاوه سیاست‌های اخیر ارزی کشور به گونه‌ای بوده که واحدهای تولیدی ما در تامین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجاد شده خواهیم بود.  اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تامین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهد شد. همه واحدهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستند.

به دلیل پرهیز تامین کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلندمدت و تمایل آنها به انجام معاملات نقدی، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است. تاخیر در انجام مبادلات بین المللی و ورود موارد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی به‌ویژه صنعت غذا است.

تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است. با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت.

فعالیت  شما در سال 98  و سال جاری چگونه بود و برای گسترش فعالیت های خود چه برنامه و طرح های توسعه ای در دست اقدام دارید؟

سال که گذشت با توجه به شیوع بحران همه گیر کرونا از یک سو و تحریم های بین المللی از سوی دیگر فشاری دو چندان نه تنها بر مردم عزیزمان بلکه به تولیدکنندگان وارد کرد. بی شک همه کسانی که در عرصه تولید در این شرایط حساس و بغرنج خدمت کردند رسالتی بسیار سنگین بر دوش داشتند و جهادی که شاید کمتر از جهادگران عرصه سلامت نبود. ما نیز به عشق این مردم شریف و تامین نیازهای آنها علیرغم تمامی مشکلات در صف خدمت و تولید ایستادیم و حفظ کیفیت را خط مشی اصلی خود قرار دادیم تا نیازهای اساسی مردم تامین شود و قفسه هیچ فروشگاهی خالی نشود.

صنایع غذایی گلها ارتباط و حضور موفق محصولات ایرانی در بازارهای جهانی را به عنوان یک اصل مهم در برنامه های خود داده است و ارتقائ محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی جهت حضور هر چه پر رنگ تر در بازارهای بین المللی را یکی از اولویت های خود قرار داده است.

برنامه ریزی و حرکت جدی به سمت تولید محصولات سلامت محور، گام های موثر در جهت بهبود کیفیت، تغییرات،  بهبود و نوآوری در بسته بندی محصولات مختلف و تلاش در جهت تحقق خواسته ها و نظرات مشتریان که با پایش دقیق دیدگاهها و سلایق مشتریان صورت می گیرد، حضور پررنگ و قوی شبکه های اجتماعی گلها، گسترش صادرات محصولات گلها به بسیاری از کشورها و کامل تر کردن سبد محصولات گلها بنا به نیاز و خواست مشتریان از جمله برنامه هایی است که مجتمع صنایع غذایی گلها پر قدرت تر از همیشه دنبال می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top