نمایشگاه ها

حمیدرضا شمسایی

«مهرساز گستر پارس» تامین کننده قطعات پلیمری سایپا و ایران خودرو

حمیدرضا شمسایی مدیرعامل شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس مطرح کرد: «مهرساز گستر پارس» تامین کننده قطعات پلیمری سایپا و ایران خودرو

شرکت مهرساز گستر پارس یکی از تولیدکنندگان قطعات پلیمری خودرو است. این شرکت پس از ایران خودرو تکنولوژی تولید سپر را وارد و آن را در کشور بومی سازی کرد. مدیرعامل و بنیان گذار شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو با اشاره به فعالیت این شرکت از سال ۱۳۷۴ و ثبت رسمی آن در سال ۱۳۸۱، گفت: این شرکت قطعات پلیمری خودرو همچون سپر، پروانه، جلو پنجره و توری، آینه، سینی فن، رکاب، چراغ ها، دستگیره ها و دیگر لوازم جانبی را تولید می کنیم.
حمیدرضا شمسایی بابیان اینکه این شرکت تقریبا تمام سپرهای محصولات ایران خودرو و حدود ۴۰ درصد سایپا را تولید می کند، افزود: مهرساز گستر پارس دارای دو کارخانه در شهرک های صنعتی عباس آباد و شنزار به ترتیب به مساحت بیش از ۶ هزار و 22 هزار مترمربع است.
وی با یادآوری اینکه سه سال پیش پروژه احداث کارخانه شنزار در طرح توسعه شرکت شروع و سال گذشته به بهره برداری رسید، اضافه می کند: سایت جدید ۱۵ هزار متر سوله دارد و برای راه اندازی آن میلیاردها تومان هزینه کرده ایم تا برای ۱۰۰ نفر بیشتر اشتغال ایجاد کنیم، اما با توجه به مشکلات موجود اشتباه کردیم. شمسایی با بیان اینکه اکنون کارخانه شنزار فقط با ۵۰ درصد ظرفیت خودکار می کند، ادامه می دهد: با مشکلات دست وپا گیر بسیاری روبه رو هستیم برای نمونه هنوز برای این کارخانه گاز مهیا نشده و با برق کار می کند؛ هر ۲۷ روز ۲۰ میلیون تومان هزینه برق می پردازیم. شمسایی با انتقاد از اینکه دولت حمایتی از صنعت نمی کند، افزود: مسوولان با فعالان بخش صنعت و تولیدکنندگان برای تسهیل امور همراه نیستند؛ این در حالی است که تقاضا داریم بوروکراسی های زمانبر اداری را کاهش دهند و ساختار را اصلاح کنند تا برای نامه نگاری که باید به طور سیستمی و سریع انجام شود ماه ها دوندگی نکنیم و دچار تحمیل هزینه و مشکلات دیگر نشویم.
بنیانگذار شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس با تاکید بر اینکه اکنون تولیدکنندگان باوجود مشکلات دست وپاگیر بخش صنعت تن به توسعه نمی دهند، گفت: مشکلات به صورتی است که چوب لای چرخ صنعت گذاشته و حضور تولیدکننده در این بخش بسیار سخت شده است.
کمبود مواد اولیه
شمسایی یکی از موانع و چالش های موجود را تامین مواد اولیه بیان می کند و می گوید: مواد پلیمری از شرکت های پتروشیمی های ماهشهر، بندر امام و تبریز را استفاده می کنیم؛ هرچند که ۱۰۰ درصد مواد اولیه موردنیاز ما در کشور تولید و از بورس کالا تامین می شود، اما به قاعده 30 درصد نیازمان است.
به گفته وی برای اینکه همه نیروها مشغول به کار باشند باید 70 درصد دیگر مواد اولیه را از بازار آزاد تامین کنند، اما خرید مواد اولیه از بازار آزاد ممنوع است.
وی با اشاره اینکه مواد اولیه دریافتی، خوراک ۳۰ درصد نیروی کاری کارخانه است، افزود: با این وضعیت ناچار به اخراج ۷۰ درصد کارگران می شویم، اما در پاسخ به این وضعیت می گویند نه تنها خرید مواد اولیه از بازار آزاد ممنوع است، بلکه نباید نیروهایتان را تعدیل کنید. این در حالی است که بانک ها، وزارتخانه ها، گمرک و سازمان تامین اجتماعی باید سیاست های اقتصادی کشورهای پیشرفته را بررسی کنند که چه رویکردی را در پیش گرفته اند که در زمینه اقتصادی و تولید شکوفا شده اند.
مشکلات ترخیص کالا
وی یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان و صنعت کاران را مسائل گمرکی و ترخیص کالا بیان و تصریح می کند: برای نمونه با ارز آزاد دستگاهی را از چین خریدیم که ساخت آن ۱۰۰ روز زمان برد و ۲۵ روز نیز روی آب بود تا به بندرعباس رسید، اما هفت ماه دوندگی کردیم تا کالایمان از گمرک ترخیص شد.
به گفته شمسایی، خواب هفت ماهه این دستگاه در گمرک ایران موجب تحمیل هزینه ۷۰۰ میلیون تومانی برای دموراژ (دیرکرد عودت کانتینر) به شرکت کشتیرانی چینی حامل کالا شده است.
وی این مشکلات را ناشی از عدم الگوسازی با کشورهای خارجی می داند و اظهار می کند: از این دست مشکلات ساختاری و قوانین دست وپاگیر زیاد است برای نمونه برای ظهر نویسی، بانک ۸۸ روز اسناد من را نگه داشته است.
شمسایی همچنین از بلاتکلیفی ادارات و سازمان های مختلف گلایه می کند و می گوید: برای ارسال یک نامه ساده ارزش افزوده از دارایی برای گمرک بندرعباس به دلیل نداشتن لینک سیستمی بین این دو نهاد مدت ها سرگردان بودم؛ متاسفانه ابتدایی ترین امکانات و ملزومات را ندارند.
وی با یادآوری اینکه شرکت کشتیرانی هزینه کانتینر را روزانه می گیرد که اگر کانتینر را خریده بودیم به صرفه تر تمام می شد، اظهار می کند: صنعت با مشکلات دست وپاگیر متعددی روبه رو است که اگر تولید را تعطیل کرده و وارد کار بسازوبفروشی یا شغل های کاذب می شدیم درآمد بیشتری داشتیم.
انتقال پول
مدیرعامل و بنیان گذار شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس حواله کردن پول برای کشور مبدا را مشکل دیگر اعلام می کند و توضیح می دهد: برای اینکه به چین یا ترکیه پول حواله کنم باید ارز آزاد از صراف بخرم، اما می گویند باید منشأ پول معلوم باشد، اما آنقدر پول را برای تکمیل نامه نگاری ها نگه می دارند که قیمت ارز افزایش می یابد؛ سرانجام پس از حواله پول و تحویل بار، بانک باید اسناد را با آن رویه ای که گفتم ظهر نویسی کند.
شمسایی در پاسخ به این پرسش که واردات کالاهای مشابه چه مشکلاتی را برای فعالیت و بازار کار آنها به وجود آورده است، تصریح می کند: محصولات وارداتی قطعات پلیمری خودرو مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا قطعات بزرگ مانند سپر و گلگیر قطعه بزرگی است و برای کسی واردات آن توجیه ندارد، اما قطعات ریز مانند چراغ و آینه را وارد می کنند؛ البته زمانی برای قطعات خودروهای خارجی مانند تویوتا و ماشین های کره ای که مصرف کمتری دارد و تامین کننده ایرانی ندارد، یکی دو کانتینر وارد می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره بازار توزیع محصولات تولیدی مهرساز گستر پارس توضیح می دهد و می گوید: ازآنجا که شرکت های خودروسازی در تسویه خوش حساب نیستند، اوایل فعالیت پس از یکی دو سال کار با آنها، رابطه اقتصادی و کاری خود را قطع کردیم؛ اکنون تولیدات خود را به تمام افتر مارکت های ایران می دهیم و بسیار محدود با سایپا همکاری داریم.
مدیرعامل و بنیانگذار شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس با یادآوری اینکه در تولید محصولات برای افتر مارکت تمام استانداردهای لازم OEM را رعایت می کنند، اضافه می کند: هرچند که سعی داریم محصولات تولیدی ما کیفیتی متناسب با استانداردهای خودروساز داشته باشد، اما با افتر مارکت کار می کنیم؛ زیرا بازار افتر مارکت بسیار بزرگ تر از خودروساز است. شمسایی با تاکید بر اینکه اکنون نیاز افتر مارکت بیش از پنج برابر خودروساز است، افزود: بازار خودروساز زمانی بسیار بزرگ بود، اما اکنون افتر مارکت جای آن را گرفته است که بخشی از این بازار را ما تامین می کنیم. وی در پاسخ به این پرسش که به حوزه صادرات ورود کرده اند یا قصد ورود به آن را دارند، می گوید: در حوزه صادرات با معضلات زیادی روبه رو هستیم؛ برای نمونه به عراق صادرات محدود داشتیم به این ترتیب که عراقی ها به کارخانه می آمدند و قیمت اجناس را به ریال می پرداختند و خودشان بار می زدند و از کشور خارج می کردند؛ با این حال ما را جزو تعهدات ارزی قرار داده اند و می گویند چون اجناس شما به عراق رفته است، صادرات به شمار می رود.
وی بابیان اینکه با این نگرش ما را مشمول جریمه کرده اند، ادامه می دهد: به ما گفتند باید معادل مبلغ اجناسی که صادر کرده اید، دلار از بازار آزاد با نرخ روز بخرید و مابه التفاوت آن دلار دولتی را به قیمت نیمایی بانک مرکزی بدهید.
بازگشت ارز صادراتی
شمسایی با اظهار اینکه حاضر به پرداخت این پول به بانک مرکزی هستند، می گوید: اما آنها می گویند حتما باید دلار را از بازار آزاد خریده و تحویل دهیم؛ دیگر فکر خطرات و خلاف بودن این کار را نمی کنند؛ این در حالی است که مدتی صادرات به عراق و افغانستان را از شمول این کار استثنا کرده بودند، اما بعد نظرشان عوض شد. وی بابیان اینکه اکنون با این شرایط تولیدکننده زیر بار انجام صادرات نمی رود، می گوید: ما نیز صادرات را به طورکلی از برنامه های آینده خود حذف کرده ایم.
چالش 120 کیلومتری
شمسایی در بخش دیگر از گفت و گو با اشاره به چالش 120 کیلومتری توضیح داد: در زمان طلایی شروع هر سال، مقام معظم رهبری با وجود دهها دغدغه، معضل و مشکلات کشور، سال را با عناوین اقتصادی نام گذاری می کنند. سال اقتصادی مقاومتی، سال رونق تولید، سال جهش تولید همه اشاره به این دارد که نگاه و جهت گیری کشور در تفکر مقام اول کشور اقتصاد و بالا رفتن سطح رفاه مردم است.چطور می شود اقتصاد را شکوفا کرد، چطور می شود تولید را رونق داد، باید توسعه را باور کنیم. یکی از معضلات اصلی کشور در بخش توسعه و افزایش ظرفیت های واحدهای تولیدی در کشور، شعاع 120 کیلومتری است.همه واحدهایی که بر اساس دستورالعمل ها و مصوبات کشور در شهرک های صنعتی استقرار پیدا کرده اند، برای توسعه و افزایش ظرفیت در اولین قدم با مانعی به نام شعاع 120 کیلومتری مواجه می شوند. شعاع 120 کیلومتری می گوید واحدهای تولیدی حق افزایش ظرفیت در شعاع 120 کیلومتری تهران را ندارند.
وی با اشاره به اقدامات خود برای رفع این مانع گفت: سال گذشته وقتی همراه 4 عضو دیگر هیات مدیره بر اساس آرای 1000 عضو انجمن همگن پلاستیک به هیات مدیره این تشکل راه یافتیم، درصدد رفع این مانع قانونی برآمدیم و در این راه، جلسات منظم و متعددی با مسوولان دولتی و تشکل های ملی برگزار کردیم. حتی در اردیبهشت ماه سال 99 نامه ای به آقای اسحاق جهانگیری معاون محترم ریاست جمهوری نوشتیم و امیدوار هستیم با پیگیری هایی که صورت گرفته این مانع برداشته شود.
شمسایی با اشاره به اینکه واحدهای بسیاری قصد دارند در شهرک های صنعتی مصوب برای افزایش ظرفیت تولیدی و توسعه، واحدهای 1000 متری خود را به 5000 متر و واحدهای 5000 متری خود را به 10 هزار متر مربع افزایش دهند افزود: این واحدها از برق صنعتی نمی توانند استفاده کنند، می گویند اگر قصد دارید تولیدات بیشتری داشته باشید یا توسعه دهید، باید از برق تجاری استفاده کنید. همین هزینه های برق صنعتی با وجود ماشین آلات سنگین و فوق سنگین، چیلر ها و برج های خنک کننده بسیار سنگین است حالا با وجود محاسبه برق با تعرفه برق تجاری اصلا دیگر تولید، توجیهی ندارد.
مدیرعامل و بنیانگذار شرکت تولیدی مهرساز گستر پارس در پایان گفت: ما فکر می کینم برای رسیدن به منویات مقام معظم رهبری ، افزایش ظرفیت و توسعه واحدهای تولیدی که نتیجه ی آن رونق و جهش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی است، ابتدا باید معضل قانون شعاع 120 کیلومتری حل و راهکار اساسی برای آن اندیشه شود.