EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

مرضیه شاهدائی

پتروفرهنگ در 2 سال آینده به بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده متانول در دنیا تبدیل می شود

مرضیه شاهدائی مدیرعامل “هلدینگ پتروفرهنگ” مطرح کرد: پتروفرهنگ در 2 سال آینده به بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده متانول در دنیا تبدیل می شود

پتروفرهنگ از شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان، فعالیت خود را از سال 1387 با هدف سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آغاز کردو در حال حاضر تبدیل به یکی از بزرگترین هلدینگ‌ها در حوزه پتروشیمی کشور است و پس از راه‌اندازی و بهره‌برداری از 4پروژه متانول در سال‌های آتی، به یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان متانول خاورمیانه تبدیل می‌شود.
نشریه اقتصاد و نمایشگاه، به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با مرضیه شاهدائی مدیرعامل توانمند این شرکت گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:

خودتان را معرفی کرده و سوابق اجرایی و مدیریتی‌ خود را در صنعت نفت و پتروشیمی شرح دهید؟
من مرضیه شاهدائی، در حال حاضر مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ هستم. من در سال‌های گذشته وظایفی چون مدیریت عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و معاونت جناب آقای مهندس زنگنه در امور پتروشیمی طی سال‌های ۹۵ تا ۹۶ و قائم مقام وزیر محترم نفت در سال‌های ۹۶ تا ۹۷ را برعهده داشته‌ام. اگر بخواهم به دیگر سوابق خود اشاره‌ای داشته باشم مدیریت طرح‌ها در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، ریاست هیات مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس، رییس هیات مدیره سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، رییس هیات مدیره پتروشیمی مروارید، عضو هیات مدیره پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، عضویت در هیات مدیره پتروشیمی دماوند و… را می توان نام برد که همگی در ۳۰ سال گذشته پست‌های حساسی در صنعت نفت و پتروشیمی بوده‌اند.
هلدینگ پتروفرهنگ در چه زمینه ای فعالیت می کند؟
پتروفرهنگ از شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان است و عواید حاصل از فعالیت‌های این شرکت متعلق به فرهنگیان عزیز عضو صندوق ذخیره فرهنگیان است. در حال حاضر این شرکت دارای سهام شرکت‌های پتروشیمی مروارید، کیمیای پارس خاورمیانه و خراسان است که به عنوان سه شرکت تولیدی در این هلدینگ فعالیت می‌کنند. البته طرح‌هایی هم در دست اجرا دارد که می‌توان از این طرح‌ها به پتروشیمی سبلان، پتروشیمی دنا و سیراف انرژی اشاره کرد که همگی این سه طرح با هدف تولید متانول در دست ساخت هستند. پتروشیمی سبلان تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و امید داریم تا ۲ سال آینده با ورود به مدار تولید این مجتمع‌ها پتروفرهنگ به بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده متانول در دنیا تبدیل شود. البته ما با توجه به اینکه بزرگترین تولیدکننده متانول هستیم، اقداماتی را برای تکمیل زنجیره ارزش متانول و احداث واحدهای پلی‌پروپیلن و پلی اتیلن در دست داریم.
ما در پتروفرهنگ مالکیت ۴۰ درصدی پتروشیمی کیان (واحدی به منظور تولید الفین و پایین دستی‌های آن) را نیز در اختیار داریم که این طرح در آینده به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های پتروشیمی کشور معرفی خواهد شد.
علاوه بر این‌ها پتروفرهنگ با ورود به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید که در آتی نه چندان دور به قطب فعالیت‌های صنعتی و پتروشیمی تبدیل خواهد شد، با آینده‌نگری راه را برای توسعه فعالیت‌ها در آینده گشوده است. مناطقی چون عسلویه، چابهار، پارسیان و ماکو در حال حاضر در زمره معدود مناطق آینده دار این صنعت هستند که امکان سرمایه‌گذاری و دریافت مجوز جهت احداث واحدهای پتروشیمی در آن فراهم است.
در زمینه تولید و صادرات تا کنون چه دستاوردهایی داشته‌اید؟
محصول متانول و MEG در حال حاضر از نظر تجاری بهترین کیفیت را دارند و در جهت تثبیت صادرات ما با کشورهایی مانند چین به عنوان بزرگترین خریدار محصول متانول وارد تعاملاتی شده‌ایم تا با بهترین شرایط این محصول را به این کشور صادر کنیم. البته همانطور که پیشتر گفتم ما قصد احداث واحدهای MTP و MTO را داریم که از متانول به محصولات با ارزش‌تری همچون پروپیلن و الفین‌ها دست پیدا کنیم که هم ارزش افزوده بالاتری دارند و هم کاربرد بیشتری را در بازار پایین دست خواهند داشت.
پتروفرهنگ با مشارکت در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی چه اهدافی را دنبال می کند؟
ما با حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در وهله اول قصد معرفی بیش از پیش خود را به مخاطبان و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی این صنعت داریم. در این نمایشگاه ما با مذاکراتی که با فعالان بازار و تولیدکنندگان در این صنعت خواهیم داشت، علاوه بر گسترش فعالیت‌های شرکت، قصد حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات داخلی را نیز داشته و از این شرکت‌ها برای همکاری با شرکت‌های تحت مدیریت پتروفرهنگ دعوت به عمل خواهیم آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top