نمایشگاه ها به ترتیب موضوعی:

معرفی دستاوردها و برنامه‌های آینده صنعت نفت هدف بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت

کسری نوری رئیس روابط عمومی وزارت نفت تاکید کرد معرفی دستاوردها و برنامه‌های آینده صنعت نفت هدف بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت

نمایشگاه امسال نفت و گاز و پتروشیمی، که بیست و پنجمین دوره برگزاری این نمایشگاه است ، عمدتا تحت تاثیر الزامات و شرایط خاص کرونایی برگزار می شود . شعار اصلی این دوره نمایشگاه «نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی»  انتخاب شده که به طور مشخص هدف معرفی دستاوردهای صنعت نفت و برنامه‌های آینده این صنعت را دنبال می کند. انتظار می‌رود شرکت های حاضر در نمایشگاه که عمدتا داخلی هستند دستاوردها و اقدامات خود را در حوزه‌های فنی – مهندسی که از پیشرفت خوبی در سال های اخیر برخوردار بوده ، به نمایش بگذارند و زمینه همکاری بیشتر میان شرکت ها، انعقاد قراردادهای متعدد و  بالارفتن ظرفیت های داخلی صنعت نفت در حوزه‌های مختلف، فراهم شود.

در اين دوره از نمايشگاه نيز مطابق روال هميشگي، وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران بر معرفی دستاوردهای مهم صنعت نفت و شناساندن قابليت هاي مشاركت و سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اين صنعت بنيادين اهتمام داشته و در تلاشند تا شرايطي فراهم کنند تا تمامي شركت كنندگان در نمايشگاه اعم از سازندگان تجهيزات صنعت نفت، پيمانكاران و مشاوران، شركت هاي دانش بنيان، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها و شتاب دهنده ها، بتوانند توانمندي هاي خود را به ديگر حاضران در نمايشگاه و بازديدكنندگان ارائه کنند و از طرف ديگر با توانمندي هاي شركت هاي ديگر نيز آشنا شوند تا در نهایت با هم افزایی و استفاده از عنصر خرد و مشارکت جمعی، توسعه و بالندگی بيشتر صنعت نفت و ايران اسلامي را شاهد باشیم.

کسری نوری رئیس روابط عمومی وزارت نفت با بیان این مطلب در گفت و گو با اقتصاد و نمایشگاه، از همه دست‌اندرکاران و  شرکت کنندگان در نمایشگاه درخواست کرد که با ستاد برگزاری نمایشگاه در اجرای هرچه بهتر آن با لحاظ الزامات و چارچوب های بهداشتی همکاری کنند . پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند و از برگزاری تجمعاتی که مخالف پروتکل های رایج بوده، خودداری نمایند تا  نمایشگاه امسال که در شرایط خاص برگزار می شود ، به اهداف خود در جهت معرفی دستاوردهای صنعت نفت و گاز و همچنین رقم خوردن اتفاقات خوب و توسعه محور دست یابد

  • با توجه به جایگاه و نقش صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی در اقتصاد کشور ، بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پخش و پتروشیمی ، با چه رویکردی برگزار می شود و چه دستاوردهایی از برگزاری این نمایشگاه مورد انتظار است؟

نمایشگاه نفت ، گاز ، پالایش و  پتروشیمی ایران در زمره معتبرترین و بزرگترین نمایشگاه های تخصصی نفت و صنایع وابسته به آن در جهان بوده و در طول 24 دوره، برپایی این رویداد منشا تحولات و دستاوردهای بزرگ برای صنعت نفت و به طور کلی اقتصاد کشور  بوده است. نمایشگاه امسال که بیست و پنجمین دوره برگزاری این نمایشگاه است ، عمدتا تحت تاثیر الزامات و شرایط خاص کرونایی برگزار می شود . شعار اصلی این دوره نمایشگاه «نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی»  انتخاب شده که به طور مشخص هدف معرفی دستاوردهای صنعت نفت و برنامه‌های آینده این صنعت را دنبال می کند. انتظار می‌رود شرکت های حاضر در نمایشگاه که عمدتا داخلی هستند دستاوردها و اقدامات خود را در حوزه‌های فنی – مهندسی که از پیشرفت خوبی در سال های اخیر برخوردار بوده ، به نمایش بگذارند و زمینه همکاری بیشتر میان شرکت ها، انعقاد قراردادهای متعدد و  بالارفتن ظرفیت های داخلی صنعت نفت در حوزه‌های مختلف، فراهم شود.

  • از آنجا که صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی به طور مستقیم هدف تحریم ها قرار گرفته است، این نمایشگاه تا چه حدی می تواند به ارتقای توان صنایع و تولیدکنندگان داخلی کمک برساند؟

با وجود تحریم های اقتصادی در سال‌های اخیر، خوشبختانه این نمایشگاه با حضور شرکت‌های فعال داخلی ، پویایی و اثرگذاری خود را در پیشبرد اهداف و برنامه های صنعت نفت و گاز دنبال کرده و به جز مورد استثنای سال جاری که همه گیری ویروس کرونا ، برگزاری آن را تا این زمان به تاخیر انداخته، هیچ مانعی بر سر برگزاری باکیفیت این نمایشگاه وجود نداشته است. تجربه چند دوره اخیر برگزاری نمایشگاه هم نشان می دهد که شرکت ها و فعالان داخلی صنعت نفت با شور و اشتیاق بیشتری در نمایشگاه حاضر شده و دستاوردهای خود را در حوزه های مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت به نمایش گذاشته اند و این فرصتی خوبی برای شرکت های داخلی بوده است. در اين دوره از نمايشگاه نيز مطابق روال هميشگي، وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران بر معرفی دستاوردهای مهم صنعت نفت و شناساندن قابليت هاي مشاركت و سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اين صنعت بنيادين اهتمام داشته و در تلاشند تا شرايطي فراهم کنند تا تمامي شركت كنندگان در نمايشگاه اعم از سازندگان تجهيزات صنعت نفت، پيمانكاران و مشاوران، شركت هاي دانش بنيان، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها و شتاب دهنده ها، بتوانند توانمندي هاي خود را به ديگر حاضران در نمايشگاه و بازديدكنندگان ارائه کنند و از طرف ديگر با توانمندي هاي شركت هاي ديگر نيز آشنا شوند تا در نهایت با هم افزایی و استفاده از عنصر خرد و مشارکت جمعی، توسعه و بالندگی بيشتر صنعت نفت و ايران اسلامي را شاهد باشیم.

  • دو عامل تحریم از یک سو و شیوع کرونا از دیگر سو تا چه حد بر روی عملکرد این نمایشگاه تاثیر گذاشته است و چه تدابیری بر ای کم کردن تاثیر این عوامل بر اي نمایشگاه اندیشیده شده است، به گونه ای که امکان مشارکت حداکثری صنایع داخلی فراهم شود؟

طبیعتا هر دو عامل بر کیفیت برگزاری نمایشگاه تاثیر گذار است. البته این نمایشگاه سالهاست که با پدیده تحریم روبرو می‌باشد. اگر تحریم وجود نداشت نمایشگاه بین المللی نفت ایران به عنوان یکی از معتبرترین نمایشگاه های جهان در این حوزه، با حضور فعال‌تر شرکت های خارجی برگزار می شد و این نمایشگاه علاوه بر دستاوردهای داخلی می‌توانست در سطح بین المللی اثرگذاری مطلوبی داشته باشد. تا سال گذشته و در نبود چالش کرونا، نمایشگاه نفت با حضور شرکت ها و هیات های تخصصی خارجی برگزار می شد که امسال تحت تاثیر این چالش ، حضور شرکت ها و هیات های خارجی با محدودیت بیشتری مواجه است.

چالش همه گیری کرونا البته بر نحوه برگزاری نمایشگاه هم اثر گذاشته است . با هدف مدیریت اثرات منفی این چالش بر کیفیت برگزاری نمایشگاه ، تا کنون دوبار برگزاری آن به تاخیر افتاده است که با بهبود نسبی شرایط ، زمان کنونی برای این رویداد با رعایت پروتکل های بهداشتی و چارچوب های جدیدی که از سوی ستاد مدیریت کرونا در نظر گرفته شده ، تعیین شده است. خوشبختانه با همکاری همه دستگاه های دخیل ، همه شرایط و امکانات برای برگزاری مطلوب این نمایشگاه فراهم شده است. در این راستا مقرر شده تا  حداکثر فضاي سرپوشيده و باز نمايشگاه براي استقرار غرفه ها در نظر گرفته شود و سعی شده است تا شرکت ها بر اساس گروه های کالایی و خدماتی در تعداد کمتر در هر سالن و با پیش بینی فاصله مناسب راهروها جانمایی شوند. همچنين با توجه به شرایط خاص کرونا، این دوره از نمایشگاه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود و افزون بر پروتکل‌های مصوب نمایشگاه و ستاد کرونا شامل استفاده مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان از بسته بهداشتی حاوی ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده در ورودی و داخل سالن‌ها، عریض‌تر شدن راهروها و موارد مربوط به غرفه‌سازی و… که در نمایشگاه‌های کنونی رعایت می‌شود، وزارت نفت نیز پروتکل‌های سختگیرانه‌ای برای حفظ سلامتی مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته است.

  • لطفا گزارش جامعی از عملکرد و دستاوردهای ستاد برگزاری نمایشگاه ارائه فرمایید.

ستاد برگزاری نمایشگاه در  راستای برگزاری مطلوب و بهینه نمایشگاه ، از مدتها قبل فعال شده و همه برنامه ریزی های لازم را  مطابق شرایط خاص ناشی از همه گیری ویروس کرونا و دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی از سوی نهادهای دست‌اندرکار به کار گرفته است. در این راستا،  چنانکه در سطور گذشته به آن اشاره شد ، با هماهنگی صورت گرفته مقرر شد که برگزاری نمایشگاه تا این زمان به تاخیر افتد.

  • امسال چه برنامه های جانبی برای اجرا در روزهای برگزاری نمایشگاه برنامه ریزی شده است ؟

با توجه به اینکه امسال نمایشگاه صنعت نفت در شرایط ویژه کرونا برگزار می شود، برگزاری برنامه های جانبی که متضمن برگزاری تجمعات می بود،  نیز به حداقل ممکن کاهش یافته است.  با این وحال بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی ستاد برگزاری نمایشگاه، نشست خبری مدیران عامل چهار شرکت اصلی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار می شود. همچنین در طول برگزاری نمایشگاه چندین تفاهمنامه همکاری میان شرکت ها به امضا می رسد .  چنانکه در سوالات قبلی بیان گردید یکی از ویژگی های برجسته نمایشگاه امسال حضور فعال و معنادار  شركت هاي دانش بنيان، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها و شتاب دهنده ها می باشد که تحول بزرگی در تاریخ برگزاری آن به حساب می‌آید . امید است با حضور حضور فعال این مراکز و شرکت ها ، زمینه جهش علمی و فنی صنعت نفت فراهم شود.

  • آیا با توجه به محدودیت های جهانی ناشی از شیوع کرونا، هیات های خارجی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند؟

        نمایشگاه بیست و پنجم  نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی عموما با حضور حداکثری شرکت های فعال داخلی اعم از سازندگان تجهيزات صنعت نفت، پيمانكاران و مشاوران، شركت هاي دانش بنيان، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها و شتاب دهنده ها برگزاری می شود و امسال به دلیل محدودیت های جهانی ناشی از شیوع کرونا، به مانند سایر نمایشگاه‌های در سراسر جهان ، امکان حضور شرکت های خارجی وجود نداشت. امیدواریم در دوره های آینده با رفع تحریم ها و همچنین کنترل همه گیری کرونا ، بار دیگر شاهد حضور حداکثری شرکت های خارجی در نمایشگاه بین المللی نفت ایران باشیم.

  • اگر موضوع دیگری مورد نظر جنابعالی است لطفا بفرمایید.

من در پایان از همه دست‌اندرکاران و  شرکت کنندگان در نمایشگاه درخواست دارم با ستاد برگزاری نمایشگاه در اجرای هرچه بهتر آن با لحاظ الزامات و چارچوب های بهداشتی همکاری کنند . پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند و از برگزاری تجمعاتی که مخالف پروتکل های رایج بوده، خودداری نمایند تا انشاءالله نمایشگاه امسال که در شرایط خاص برگزار می شود ، به اهداف خود در جهت معرفی دستاوردهای صنعت نفت و گاز و همچنین رقم خوردن اتفاقات خوب و توسعه محور دست یابد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم پشتیبانی ما آماده است تا پاسخگوی سوالات شما باشد
Scroll to Top