EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی: بازدید از نمایشگاه و خلاقیت شرکت‌های ایران در صنعت نفت، مایه افتخار من بود

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه بیژن زنگنه وزیر نفت و دکتر زمانی مشاور وزیر صمت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی تهران از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بازدید کردند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی روز شنبه، چهارم بهمن‌ماه در حاشیه بازدید از بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران گفت: مایه افتخار و خوشحالی من بود که امروز از نمایشگاه تولیدات داخلی و خلاقیت شرکت‌های ایران و نیروهای متخصص بومی که در صنعت نفت، تحولات اساسی ایجاد کرده‌اند، بازید کردم. شعار ما می‌توانیم باید باور درونی ما در صنعت نفت باشد، همچنین این بخش نیازمند حمایت دانش‌بنیان‌هاست.چنین حرکت‌هایی حمایت از ساخت داخل باید در دهه‌های گذشته نیز ایجاد می‌شد، زیرا در سال‌های اخیر این‌گونه نیازها در صنعت نفت احساس می‌شد، امیدوارم کارهایی که روز انجام شده سرعت بگیرد.

رئیس مجلس به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اینکه صنعت نفت مهم‌ترین پیشران صنعت کشور است، اشاره و تصریح کرد: شعار ما می‌توانیم باید باور درونی ما در صنعت نفت باشد، همچنین این بخش به حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز نیاز دارد.

قالیباف عنوان کرد: نیازمند آن هستیم که در بحث مربوط به فاینانس‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش نفت تحرک بیشتری داشته باشیم، همچنین باید بیش از گذشته از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت و همکاری‌های نزدیک صنعت نفت با دانشگاه‌ها و بخش‌های‌ خصوصی ایجاد شود.

رئیس مجلس از غرفه‌های شرکت‌های مختلف در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از جمله گروه مپنا، گروه پتروپارس، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، گروه توسعه پتروایران، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت اویک و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران بازدید کرد.

زنگنه: توانایی ساخت ۸۰ درصد تجهیزات صنعت نفت را داریم

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز ظهر روز شنبه، چهارم بهمن‌ماه در بازدید محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب اظهار کرد: صنعت نفت همچنین هم‌اکنون توانمندی ساخت ورق‌های نیس، واحدهای فرآورش پیش‌ساخته، دکل و مته‌های حفاری و ساخت ورق‌های کرایوژنیک را دارد. وی مهم‌ترین اقدام‌های انجام‌شده برای توسعه ساخت داخل در صنعت نفت را تشریح کرد و گفت: هم‌اکنون قادر به ساخت و تأمین دست‌کم ۸۰ درصد تجهیزات ثابت صنعت نفت در داخل کشور هستیم.در لوله‌های بدون درز کمبود ظرفیت داریم و در لوله‌های CRA نیاز به سرمایه‌گذاری است.

وزیر نفت به کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی به‌عنوان دیگر کالای مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و  گفت: در این بخش در سال‌های اخیر، کشور با جهشی در تولید و خوداتکایی روبه‌رو بوده است و سازندگان که بیشتر دانش‌بنیان‌ها بودند با تکیه بر همکاری تنگاتنگ با دانشگاه‌ها و به‌ویژه پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی موفق به ساخت بیشتر مواد شیمیایی و کاتالیست‌های مصرفی واحدهای پتروشیمی و پالایشی کشور شده‌اند.

زنگنه از تجهیزات دوار به‌عنوان سومین کالایی نام برد که از سوی سازندگان داخلی تولید می‌شود و ادامه داد: اکنون بخش عمده‌ای از این تجهیزات مانند توربین‌ها و کمپرسورهای انتقال گاز و انواع پمپ‌های انتقال نفت و فرآورده در کشور از سوی شرکت‌های بزرگ OTC و مپنا و شرکت‌های متوسط ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: ساخت داخل تجهیزاتی مانند انواع کمپرسورهای فرآیندی سنگین، الکتروموتورهای سنگین از جمله دور متغیرها، توربو اکسپندر، کمپرسورهای OFF GAS و پمپ‌های درون‌چاهی از طریق پارک فناوری ری، صندوق پژوهش و فناوری نفت، استفاده از امکان ساخت بار نخست و تضمین خرید با حمایت از سازندگان با استعداد فنی و امضای قرارداد برای نمونه‌سازی در جریان است.

وزیر نفت با بیان اینکه تأمین منابع مالی لازم برای تعریف و استمرار پروژه‌های صنعت نفت در بخش‌های مختلف سبب فعال شدن و تداوم حیات صدها شرکت سازنده تجهیزات و صدها پیمانکار ساخت و نصب و اجرا می‌شود، اظهار کرد: این مهم با اقدام‌هایی مانند اولویت تأمین منابع برای شرکت‌های خصوصی فعال از محل صندوق توسعه ملی، کمک بانک‌ها، فاینانس و سرمایه‌گذاری خارجی تسهیل می‌شود.

زنگنه گفت: افزایش قیمت گاز شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی برای سال ۱۴۰۰ و لغو بخشی از معافیت مالیاتی صادراتی شرکت‌های پتروشیمی، سبب کاهش سرمایه‌گذاری آنها می‌شود.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنانش به الزام‌های توسعه و راه‌های حمایت از توسعه ظرفیت‌های ساخت داخل در بخش‌های با فناوری بالا های‌تک اشاره کرد و گفت: در این بخش حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و تکیه بر آنها برای توسعه صنعت نفت و حمایت از شرکت‌های ایرانی اکتشاف و تولید انجام شده است.

زنگنه از همکاری گسترده با دانشگاه‌ها برای افزایش ضریب بازیافت نفت از میدان‌های نفت و گاز، تولید لایسنس دانش فنی در بخش‌های مهم پالایشی و پتروشیمی با ایجاد انستیتوهای تخصصی به‌عنوان راه حمایت از توسعه ظرفیت‌های ساخت داخل نام برد و افزود: همچنین ایجاد پارک فناوری نفت و گاز، تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت، کمک به ایجاد شتاب‌دهنده‌ها برای توسعه استارت‌آپ‌ها، همکاری گسترده با دانشگاه‌ها در توسعه مراکز نوآوری و ارتقای فناوری و تصویب بندی در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، به‌منظور تخصیص مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر نیز همسو با این موضوع انجام شده است.

وی همچنین به همکاری گسترده با دانشگاه‌ها در توسعه مراکز نوآوری و ارتقای فناوری اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰۰ موضوع فناورانه کالا-خدمات در بخش بالادست نفت برای واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی شده است.

وی با اعلام اینکه دو پروژه پیشران برای پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در احیای چاه‌های کم‌بازده و بهینه‌سازی مصرف سوخت برای شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شده است، تصریح کرد: تضمین خرید بار نخست کالاهای مهم مورد نیاز صنعت نفت با محور صندوق پژوهش و فناوری نفت و فعال کردن مرجع صدور گواهی کیفیت به‌عنوان دیگر اقدام مهم برای حمایت از دانش‌بنیان‌هاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top