EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

توانمندسازی بخش خصوصی و کسب دانش و بومی سازی تجهیزات صنعت نفت مهمترین دستاورد نمایشگاه امسال

مجید بوجارزاده رییس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران مطرح کرد:

توانمندسازی بخش خصوصی و کسب دانش و بومی سازی تجهیزات صنعت نفت مهمترین دستاورد نمایشگاه امسال

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شعار “نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی” از سوم بهمن ماه در حال برگزاری است و در طول برگزاری این نمایشگاه، نمایندگان بخش های فعال در حوره نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اعم از  بالادست، میان دست و پایین دست حضور خواهد داشت از همین روی امکان تعامل چند جانبه میان سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان، پیمانکاران، سرمایه گذاران، شرکت های طراحی و مهندسی، مراكز علمي و شركت هاي دانش بنیان و همچنین مدیران بخش های دولتی و خصوصی صنعت نفت فراهم خواهد بود تا هریک ضمن رونمایی از توانمندی های مجموعه مورد فعالیت خود، از فناوری هاي روز دنیا در حوزه های تخصصی نيز مطلع و بهره مند شوند.

مجید بوجارزاده  با بیان این مطلب در گفت و گو با نشریه اقتصاد و نمایشگاه گفت: : مهمترین دستاورد این دوره از برگزاری نمایشگاه می تواند توانمندسازی بخش خصوصی و کسب دانش و بومی سازی تجهیزات صنعت نفت باشد و انتظار می رود که این نمایشگاه فرصتی برای رشد و توسه همه جانبه صنعت نفت باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: در اين دوره از نمايشگاه نيز مطابق روال هميشگي، وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران بر معرفی دستاوردهای مهم صنعت نفت و شناساندن قابليت هاي مشاركت و سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اين صنعت بنيادين اهتمام داشته و در تلاشند تا شرايطي فراهم کنند تا تمامي شركت كنندگان در نمايشگاه اعم از سازندگان تجهيزات صنعت نفت، پيمانكاران و مشاوران، شركت هاي دانش بنيان، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها و شتاب دهنده ها، بتوانند توانمندي هاي خود را به ديگر حاضران در نمايشگاه و بازديدكنندگان ارائه کنند بوجارزاده افزود: از طرف ديگر با توانمندي هاي شركت هاي ديگر نيز آشنا شوند تا در نهایت با هم افزایی و استفاده از عنصر خرد و مشارکت جمعی، توسعه و بالندگی بيشتر صنعت نفت و ايران اسلامي را شاهد باشیم.

رییس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران  در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد و نمایشگاه درباره تاثیر کرونا و تحریم بر بیست و پنجمین نمایشگاه نفت تاکید کرد: نمایشگاه امسال در حالی برگزار می شود که صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به طور مستقیم هدف تحریم ها قرار گرفته و افزون بر محدودیت های بین المللي، بحران كرونا نيز بر مناسبات تجاري و اقتصادي در جهان سايه انداخته و همين امر باعث شده تا نمايشگاه بيست و پنجم در قالب حضور حداكثري شركت هاي فعال داخلي و با رعايت دقيق دستورالعمل هاي بهداشتي، طرح ريزي و اجرا شود. در مورد کم کردن تاثیر کرونا، همچنین مقرر شده است تا  حداکثر فضاي سرپوشيده و باز نمايشگاه براي استقرار غرفه ها در نظر گرفته شود و سعی شده است تا شرکت ها بر اساس گروه های کالایی و خدماتی در تعداد کمتر در هر سالن و با پیش بینی فاصله مناسب راهروها جانمایی شوند.

بوجارزاده با بیان اینکه به دلیل شرایط خاص کرونا، این دوره از نمایشگاه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود تصریح کرد: علاوه بر پروتکل‌های مصوب نمایشگاه و ستاد کرونا شامل استفاده مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان از بسته بهداشتی حاوی ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده در ورودی و داخل سالن‌ها، عریض‌تر شدن راهروها و موارد مربوط به غرفه‌سازی و… که در نمایشگاه‌های کنونی رعایت می‌شود، وزارت نفت نیز پروتکل‌های سختگیرانه‌ای برای حفظ سلامتی مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته است.

رییس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران گفت: بازدید از نمایشگاه نیز صرفا ویژه متخصصین است و بازدید عمومی نداریم  از این رو طی هماهنگی و مکاتبه با ستاد وزارت نفت و چهار شرکت اصلی وزارت نفت، شرکت‌های تابعه، تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، با برنامه‌ای هدفمند، کارت‌های دعوت بر اساس روزهای نمایشگاه و بر اساس سهمیه تخصیص‌یافته طبق اسامی و نفرات اعلام‌شده بخش‌های فوق توزیع می‌شود. بازدید از نمایشگاه نیز تنها بر اساس ارائه کارت دعوت روز مربوطه امکان‌پذیر خواهد بود

 

بوجارزاده در پاسخ به اینکه میزان مشارکت کنندگان، گروه های کالایی و فضای نمایشگاهی در نظر گرفته شده برای نمایشگاه امسال چقدر است؛ گفت: بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حالی برگزار می شود كه به واسطه شيوع بيماري كرونا در تمامي كشورها و همچنین عدم امكان حضور شركت هاي خارجي كه عمدتا به دليل محدوديت هاي پروازي و مسافرتي ايجاد شده است، تمام توجه و نگاه به شركت هاي داخلي و نمايش توانمندي ها و فعاليت هاي آنها در پروژه هاي صنعت نفت است. در عين حال استقبال گسترده شرکت های داخلی از حضور در نمایشگاه صنعت نفت، از آغاز تحولاتی مثبت خبر می دهد. گفتنی است، به کمک ستاد برگزاری نمایشگاه  و پس از تاييد وزارت بهداشت و وزارت صمت و موافقت وزارت نفت،  با رعايت حداكثري پروتكل هاي بهداشتي، بيش از 450 شركت اصلي شامل شركت هاي E&P، GC، EPC، دانشگاه ها و مراكز علمي، انجمن ها، شتاب دهنده ها و استارت آپ هاي حوزه نفت و گاز، ماشين هاي دوار، تجهيزات فرآيندي، مواد شيميايي، الكترونيك و ابزار دقيق در مساحتي در حدود 25 هزار متر مربع فضاي سرپوشيده، جانمایی شده اند که احتمال دارد این تعداد افزایش پیدا کند. در بعضی از غرفه ها هم بیشتر از یک شرکت حضور دارند مثل هلدینگ خلیج فارس که با این احتساب حتی می توان گفت حدود 500 شرکت در نمایشگاه حضور دارند در ضمن به منظور فراهم ساختن امكان بهره مندي بيشتر بازديدكنندگان، جانمايي غرفه ها حتي المقدور بر اساس زمينه فعاليت شركت ها و گروه هاي كالايي انجام شده است.

رییس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در باره برنامه های جانبی برای اجرا در روزهای برگزاری نمایشگاه گفت: با توجه به اینکه امسال نمایشگاه صنعت نفت در شرایط ویژه کرونا برگزار می شود، به منظور جلوگیری از تجمع، برگزاری برنامه های جانبی نیز به حداقل ممکن کاهش یافته است. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی ستاد برگزاری نمایشگاه، افزون بر مراسم افتتاحیه، نشست خبری مدیران عامل چهار شرکت اصلی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی نیز در برنامه است. همچنین در طول برگزاری نمایشگاه شاهد امضا چندین تفاهمنامه همکاری بین شرکت های تابعه خواهیم بود. وی در ادامه افزود: در این دوره از نمایشگاه نیز مانند دوره های گذشته، بخش خصوصی و هلدینگ های بزرگ، حضوری پررنگ و قابل توجه خواهند داشت. امید است که مذاکره و رایزنی های شرکت های توانمند ایرانی فعال در صنعت نفت منجر به تحقق قرارداد ها و همکاری های اثر بخشی درحوزه های مختلف باشد.

بوجارزاده ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه گفت: اميد است اهداف مدنظر در برگزاري اين نمايشگاه در مولفه هايي چون حمايت حداكثري از فعالان بخش خصوصي صنعت نفت، فراهم آوردن بسترهاي انتقال تكنولوژي و فناوري هاي نوين در بخش هاي مختلف صنعتي، ايجاد بستر جذب سرمايه و تسهيل مشاركت بخش خصوصي در صنعت نفت كشورمان، آنطور كه شايسته است تحقق يابد.

رییس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در پایان گفت: بدون شک حضور گسترده شرکت ملی نفت ایران به عنوان رکن اصلی توسعه و تولید در حوزه بالادست صنعت نفت  در بیست‌و پنجمین دوره از نمایشگاه‌های بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و نقش موثر آن در ایجاد انگیزه در جهت افزایش سهم بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز و تولید تجهیزات مورد نیاز این صنعت عظیم در داخل کشور می‌تواند تحقق بخش قابل توجهی از اهداف توسعه‌ای صنعت نفت را تضمین کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top