نمایشگاه ها

اولین نمایشگاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات افغانستان تا کمتر از 20 روز دیگر در کابل

قرار است تا کمتر از 20 روز دیگر(12 ـ 14 سنبله)، اولین نمایشگاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات افغانستان با نام «آریانا آی‌سی‌تی ـ ArianaICT» با حضور شرکت‌ها و تولیدکنندگان فن‌آوری اطلاعاتی و ارتباطی از کشورهای افغانستان، ایران، پاکستان، روسیه آلمان و اسلونی در کابل برگزار شود.

این نمایشگاه بین‌المللی با هماهنگی کنسرسیوم ایریانا جمهوری اسلامی ایران و صیام بزنس جمهوری اسلامی افغانستان در کابل برگزار می‌شود.

پرویز شهپر، مدیرعامل کنسرسیوم ایریانا در این مورد به خبرنگار آوا گفت: “تعداد 4 شرکت خارجی، یکی از پاکستان، آلمان و اسلونی، یک شرکت از روسیه، 15 شرکت از افغانستان به شمول برخی شرکت‌های مخابراتی از قبیل افغان تلکام، اتصالات و ام‌تی‌ان و هم‌چنین 40 شرکت فن‌آور و دانش بنیان ایرانی برای حضور در نمایشگاه آریانا آی‌سی‌تی ثبت‌نام کرده‌اند”.

به گفته وی، این نمایشگاه با کمک و حمایت وزارت اطلاعات و ارتباطات ایران، معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری ایران، صندوق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران، اتاق بازرگانی تهران، سندیکای صنعت مخابرات ایران و صندوق نوآوری و شکوفایی ایران، و هم‌چنین وزارت‌ مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان، اداره اترا، وزارت صنعت و تجارت افغانستان، ریاست نمایشگاه‌ها، اتاق صنایع و معادن افغانستان، اتاق تجارت بین‌المللی افغانستان و سایر ارگان‌های ملی و بین‌المللی در کابل برگزار می‌گردد.

شهپر خاطرنشان کرد که در این نمایشگاه‌ها شرکت‌های فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، تکنالوژی معلوماتی(IT)، دانشگاه‌ها، Cyber Security، بخش‌های الکترونیکی، شرکت‌های نرم‌افزاری(Software Company)، فروشگاه‌های آنلاین(Online Stores)، اتاق‌های تجارتی و صنعتی، شرکت‌های طراحی وب‌سایت، اپلیکیشن و دیتابس، Soft Skills Training Consultancies و استارت‌آپ‌ها حضور دارند.

وی تأکید کرد که نگاه آن‌ها به این نمایشگاه، همکاری و توانمندسازی شرکای افغانستانی در حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات است که در نهایت به نفع طرفین باشد.

مدیرعامل کنسرسیوم ایریانا افزود که نمایشگاه آریانا آی‌سی‌تی نقطه شروعی میان شرکت‌های ایرانی و افغانستانی برای در کنار هم ماندن است و معتقد اند که با کمک هم می‌توانند خدمات و محصولات با کیفیت‌تری را در اختیار مردم شریف افغانستان و ایران قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد که در هر پروهه همکاری بین دو کشور تلاش خواهند کرد که دانش بهینه و مضاعفی به کارشناسان افغانستان منتقل شود تا نیروی انسانی لازم برای نگهداری، پشتیبانی و توسعه خدمت اطلاعاتی و ارتباطی آماده باشد و در نهایت جامعه متخصصین افغانستان توسعه یابد.شهپر ادامه داد که با برگزاری این نمایشگاه تلاش خواهند کرد که در کنار شرکت‌های افغانستانی، بازارهای مشترک را تحقق ببخشند و تجربیات علمی و عملی خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند.

وی افزود که انتقال تجربیات علمی لازم به افغانستان را به عنوان یک اقدام حرفه‌ای سرلوحه کارهای خود قرار خواهند داد.

این شریک نمایشگاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات کابل در پایان ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه به بستری برای هم‌افزایی بیشتر بین نخبگان افغانستانی و ایرانی تبدیل شود تا با کمک یک‌دیگر و به اشتراک گذاشتن توانمندی‌های‌شان برای فتح بازارهای جهانی بکوشند.

این در حالی است که پیش از این صیام پسرلی، رییس عمومی مرکز انکشاف تجارت و کاروبار افغانستان به خبرنگار آوا گفته بود که تصمیم دارند با مشارکت یک شریک ایرانی، نمایشگاه بزرگ بین‌المللی با نام نمایشگاه بین‌المللی تکنالوژی معلوماتی افغانستان را با حضور شرکت‌های ایرانی، هندی و پاکستانی در کابل برگزار کنند که یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های این حوزه در تاریخ افغانستان خواهد بود.